Skladba a její různá pojetí - syntax závislostní valenční a nevalenční. Věta a výpověď, základ věty. Syntaktické vztahy zmnožení a dominace. Základové a nezákladové větné členy. Souvětí. Text. Odchylky od pravidelné větné stavby. Stylistika - slohotvorní činitelé, funkční komunikativní oblasti spisovné češtiny, stylistika jazykových prostředků. Důraz je kladen na praktické stylistické dovednosti.
Poslední úprava: Štěpáník Stanislav, doc. PhDr., Ph.D. (05.10.2016)
The syntactic domain as a part of linguistics. Formal and semantic approach to syntax. Valency. Sentence vs. utterance. Syntactic relations and different ways of their expressing. Elementary syntactic units. Sentence elements. Complex sentences and text. Style and stylistics. Factors and language means. Genres.
Poslední úprava: Holanová Radka, PhDr., Ph.D. (14.09.2020)
Literatura
Brabcová, R.: Čeština našich dní. Praha 1996
Černá, M. - Hájková, E.: Český jazyk B pro studující učitelství prvního stupně ZŠ a SpPg. PedF UK 1999.
Hájková, E. a kol.: Jazyková cvičení pro studující učitelství 1. st. ZŠ. Praha 1994.
Hubáček, J.: Český jazyk pro studující učitelství 1. st. ZŠ. Praha 1991
Hubáček, J. - Jandová, E. - Svobodová, J.: Čeština pro učitele. VADE MECUM 1998.
Svobodová, J.: Česká interpunkce. Ostrava 1997.
Poslední úprava: HOLANOVA/PEDF.CUNI.CZ (14.09.2012)
Sylabus
Požadavky k zápočtu: a) Test z interpunkce a syntaktické analýzy věty jednoduché i souvětí. Test má dva opravné termíny. První termín: 9. seminář. Vzhledem k nepřítomnosti vyučujícího v týdnu 9. semináře (zahraniční konference) se první termín přesouvá na 8. seminář. Zaps. S. Štěpáník 5. 11. 2014.
b) Seminární práce a její prezentace na semináři (modelový text k zadanému slohovému utvaru s analýzou). - Na základě rozhodnutí vedoucího semináře byla v ZS 2014/15 tato podmínka atestace zrušena. Zaps. S. Štěpáník 5. 11. 2014.
Zápočty a výsledky zkoušek budou do SIS zapisovány nejpozději do 16. 2.
Cíl kurzu:
Studenti - si uvědomí, že syntaktická strukturace výpovědí odráží strukturu lidského myšlení, a analýzou větných struktur zdokonalí svou dovednost přesného a logického myšlení, - budou schopni využít získané vědomosti o stavbě české věty při tvorbě vlastních textů; dokážou volbou větné struktury cíleně ovlivnit výpovědní perspektivu; vyvarují se nemotivovaných odchylek od pravidelné větné stavby, - pochopí klíčovou roli stylu pro dosažení preferované interpretace textu a zajištění komunikační úspěšnosti, - zdokonalí dovednost sebereflexe vhodnosti jazykových prostředků, které užívají v různých komunikačních situacích, - budou znát charakteristiky základních textových vzorů; budou je umět využít při tvorbě vlastních textů; dokážou texty přizpůsobit komunikační situaci.
Obsah kurzu:
Věta - skladební dvojice: dominace a prostředky jejího vyjadřování, jednoduché případy shody; zmnožení syntaktické pozice - větné členy: podmět holý, rozvitý, několikanásobný, nevyjádřený; přísudek verbální a verbonominální; předmět; přívlastek; příslovečná určení místa, času, způsobu a příčiny; doplněk - větné vzorce: valence slovesa; základová větná struktura a její rozvíjení, rozšiřování, modifikace a transpozice; křížení vazeb, zanedbání dvojí vazby, vyšinutí z větné vazby
Od věty k textu - spojování vět: spojování vět do souvětí; věty hlavní a věty vedlejší; konkurence větného a nevětného vyjádření větných členů; tvorba textu; koherence a koheze, horizontální a vertikální členění - aktuální členění: východisko a jádro výpovědi; tematické posloupnosti v textu - komunikační funkce: výpověď a její funkce, druhy vět podle postoje mluvčího, rozlišení otázek zjišťovacích a doplňovacích; funkce textu, výpovědi určující a podpůrné
Text - slohotvorné činitele: subjektivní a objektivní; stylově příznakové jazykové prostředky - slohové postupy: informační, vyprávěcí, výkladový, úvahový, popisný - slohové útvary: adresa, jednoduchý pozdrav, blahopřání, oznámení, pozvánka, vyplnění jednoduchého formuláře, dopis, vyprávění, popis, charakteristika, zpráva, inzerát, referát a jeho příprava, pozdrav, poděkování, omluva, dotaz, telefonování, vyřízení vzkazu
Poslední úprava: Štěpáník Stanislav, doc. PhDr., Ph.D. (16.09.2015)
Podmínky zakončení předmětu
Okruhy k ústní zkoušce:
objektivní slohotvorné činitele
subjektivní slohotvorné činitele
funkční styl hovorový
funkční styl odborný
funkční styl administrativní
funkční styl publicistický
funkční styl umělecký
slohové postupy
slohový postup popisný
slohové útvary
dopis
vyprávění
charakteristika
stylistika jazykových prostředků lexikálních dle příslušnosti k útvarům nár. jazyka
stylistika jazykových prostředků lexikálních dle příznaku expresivity a emocionality
stylistika jazykových prostředků lexikálních dle dobové platnosti
stylistika prostředků gramatických
stylistické prostředky kompoziční
aktuální větné členění
věta a výpověď, gramatické větné vzorce
typy větných struktur
typy predikátů
syntaktické vztahy mezi větnými členy
valence, základové a nezákladové větné členy
Poslední úprava: Štěpáník Stanislav, doc. PhDr., Ph.D. (16.09.2015)