|
|
|
||
Přednáškový cyklus & dílna o estetické revoltě vůči krutostem rozumu (více viz Cíle předmětu). Poslední úprava: Váša Ondřej, Mgr., Ph.D. (18.09.2024)
|
|
||
Pakliže jsme se minulý semestr věnovali možnostem naděje v na první pohled beznadějné době, tentokrát si troufneme na snad ještě palčivější zranění našeho světa. Zde je situace: v naší bezprostřední blízkosti zuří hned několik surových válek, plodících bolest, násilí a zdánlivě neodpustitelné zločiny. Dělicí čára nesnášenlivosti však vede i skrze naše osobní i veřejné „Václaváky“ a ve chvíli, kdy se kvůli této nesnášenlivosti začíná střílet – na naše bližní z LGBT+ komunity, na „young adults,“ na novináře, na politiky – je namístě se zeptat, nakolik můžeme toto zdánlivě neodpustitelné maření životů odpustit. Neboť ačkoliv víme, že násilí plodí násilí a nesnášenlivost bez velkorysosti se donekonečna násobí, že utlačovaní a oběti musí dříve či později začít hovořit se svými utlačovateli, má-li se naší společnosti dařit, zdánlivě je takové smíření tváří v tvář nevratným zločinům a bolestem nemožné. Svět jako by byl zdánlivě plný NEMILOVATELNÝCH: těch, kterým je nárok na lásku upírán, i těch, kterým pro jejich zločiny zdánlivě nelze prominout. Zdánlivě. Neboť otázka, kterou si budeme klást na průsečíku současné filozofie, umění, estetiky a popkultury, zní následovně: Existuje vůbec něco takového, jako neprominutelný zločin, a kdo má vlastně právo odpustit? Nejsou „nemilovatelní“ – na obou stranách spektra – paradoxně právě těmi, kteří jsou nejvíce hodni lásky a odpuštění? A jaký je vztah odpuštění, milosti, lásky a budoucnosti? Cyklus nabídne interdisciplinární a erudované, leč zároveň multimediální a srozumitelné expozice aktuálních témat, kterými současný svět žije a kterými se snaží zastavit své vlastní krvácení. V neposlední řadě se pak přednáškový tetralog - jak mezi Denisou Tomkovou, Pavlem Turkem a Ondřejem Vášou, ale i hlavně mezi námi a Vámi - který už sám o sobě slibuje vzájemnou inspiraci, pestrost a otevřenost - bude prolínat s možností dílenské účastí: kurz tak uvítá účast jak vysokoškolských, tak středoškolských studentů, které vyzveme k dobrovolnému vytvoření společných tvůrčích týmů, již si dle vlastní volby vyberou spřízněné téma, otázku či problém, ke kterému se opět dle vlastní volby postaví ve zvoleném médiu od fanzinu přes esej či podcast až po video, fotografie apod. a přispějí tak ke společné tematizaci možností odpuštění v kontextu současné kulturní a humanitní kritiky. Poslední úprava: Váša Ondřej, Mgr., Ph.D. (18.09.2024)
|
|
||
Po přednáškové části bude vždy následovat DISKUSE. Každá z přednášek bude otevřena i průběžným vstupům ze strany studujících. Průběžným diskusím, konzultacím, nápadům, reakcím, asociacím, podnětům, ale i kritice bude otevřen nás vlastní DISCORD (QR-kód přístupu zveřejníme na první a druhé hodině).
Poslední úprava: Váša Ondřej, Mgr., Ph.D. (18.09.2024)
|
|
||
Odevzdání práce na téma, které nějak souvisí s tématem kurzu: formát a rozsah libovolný. Od vizuálních fomátů přes text až po audio-formáty. Možno pracovat samostatně i v tvůrčích kolektivech (které by odevzdávaly jednu společnou práci). Možno konzultovat během semestru včetně možnosti - se souhlasem autorek a autorů - vystavení. Poslední úprava: Váša Ondřej, Mgr., Ph.D. (18.09.2024)
|
|
||
1.10. Společný úvod: Kdo má právo vyslovit větu „ty jsi pro mne mrtvá*ý,“ kde má evropský humanismus zadřenou třísku a na koho, je-li vůbec někdo takový, se může vztahovat nálepka „nemilovatelný“? Má láska – stejně jako literatura – právo na smrt? 8.10. Denisa Tomková: Vlastní život coby umělecké dílo. Co je emancipační estetika? + Pavel Turek: Bez budoucnosti: svět podřadné práce v popkulturních sitkomech 15.10. Denisa Tomková: (Ne)být doma v institutích (k rasismu a xenofobii a umění utlačovaných) + Ondřej Váša: Jacques Rancière a politika nesváru: o odmítání soucitu s oběťmi a nereprodukování moci vítězů 22.10. Ondřej Váša: Roland Barthes a problém jazyka lásky: jak hovořit o nemilovatelných? + Pavel Turek: Proč fandíme “hajzlům”? Odpudiví hrdinové v popkultuře („true crime“) 29.10. Pavel Turek: (Ne)svatá hudba Karibiku zrozená z otroctví 5.11. Denisa Tomková: Přejití jen ti, kdo zapadnou? + Pavel Turek: Flákači a dříči coby kulturní archetypy (a kde je jim konec) 12.11. Denisa Tomková: Může žena hovořit (zpívat)? + Pavel Turek: Kým je (ne)svatá Buffy Sainte-Marie 19.11. Denisa Tomková: Nezamýšlená diaspora a umění coby příležitost žít jinak + Ondřej Váša: Modlitba coby model jazyka lásky/„Mug shots“ a fotografie coby výraz životních alternativ 26.11. Mezisoučet: společná diskuse, konzultace/představení projektů a prací. Jedno z volných témat: „Jak spolu hovořit?“ + HOST 3.12. Ondřej Váša: Jacques Derrida a otázka à-venir neboli co znamená radikálně myšlená “otevřená budoucnost” a čím je odpuštění něčím nemožným? + Pavel Turek: Naplň svůj potenciál: o jednom neplánovaném splynutí pána a raba 10.12. Denisa Tomková: Já jako nemyslitelné bez druhého + Ondřej Váša: Derridova koncepce odpuštění coby připuštění druhého (o právu na odpuštění) 17.12. Společný závěr 7.1. Finální diskuse / Workshop Poslední úprava: Váša Ondřej, Mgr., Ph.D. (29.10.2024)
|
|
||
INSPIRATIVNÍ LITERATURA. Ke splnění kurzu NENÍ nutno (pře)číst. Ondřej Váša: Roland Barthes: Deník smutku Roland Barthes: Světlá komora Jacques Derrida: Síla zákona Jacques Derrida: Víra a vědění Maurice Blanchot: Literatura jako právo na smrt Jacques Rancière: Neshoda
Denisa Tomková: Ahmed, S. (2012), On Being Included: Racism and Diversity in Institutional Life, Duke University Press. Ahmed, S. (2014), The Cultural Politics of Emotion, Edinburgh University Press. Ahmed, S. (2016), Living a Feminist Life, Duke University Press. Alamgir, A. (2013), ‘Race is elsewhere: state-socialist ideology and the racialisation of Vietnamese workers in Czechoslovakia’, in Race & Class, Vol. 54(4): 67–85. Butler, J. (2020), The Force of Nonviolence. An Ethico-Political Bind, Verso. Halberstam, J. (2010), ‘The Queer Art of Failure’, Duke University Press. Fanon, F. (1986), Black Skin, White Masks, London: Pluto Press. Federici, S. (2018), Witches, Witch-Hunting, and Women, PM: Press. Groys, B. (2023), Becoming an Artwork, Cambridge, Hoboken: Polity. Junghaus, T. (2018a), ‘Roma Contemporary Art – the language of European de-coloniality’ in M. Moskalewicz and W. Przybylski (2018), Understanding Central Europe, New York, Oxon: Routledge. Kafer, A. (2013), Feminist, Queer, Crip, Indiana University Press. Kester, G. H. (2023), Beyond the Sovereign Self, Duke University Press. Kóczé, A., Z. Violetta, J. Jelena and V. Enikő (2018), The Romani Women’s Movement, Taylor and Francis. Krasny, E. and Ling, S., eds. et al, (2022), Radicalizing Care. Feminist and Queer Activism in Curating, Sternberg Press. Krasny, E. and Perry L. eds. (2023), Curating with Care. Routledge. Lipska, M. and M. Talarczyk, eds (2022), Hope Is of a Different Color. From the Global South to the Lodz Film School 2022. Museum of Modern Art in Warsaw. Ludlová, N. and E. Rigová eds (2015), Creative Manual for Contemporary Romani Art, Enter, Issue June 2017. Majewska, E. (2021), Feminist Antifascism. Counter-Publics of the Common, Verso. Mark, J., A. Kalinovsky and S. Marung, eds (2020), Alternative Globalizations: Eastern Europe and the Postcolonial World, Indiana University Press. McRuer, R. (2006), Crip Theory. Cultural Signs of Queerness and Disability, NYU Press Preciado, P. B. (2021), Can the Monster Speak? London: Fitzcarraldo Editions. Gill-Peterson, J. (2024) A Short History of Trans Misogyny. Verso. Schwenekl, C. (2023), ‘An Unintended Diaspora: Vietnamese Migrants in Central Europe’, in D. Tomková, ed. (2023). Online publication accompanying the exhibition Nhớ: Space Between One End and the Other, Bratislava: Kunsthalle Bratislava, accessed on 9 December 2023, available online: https://kunsthallebratislava.sk/en/publication/online-publikacia-k-vystave-nho-priestor-medzi-jednym-a-druhym-koncom/ Spivak, G. C. (1988). Can the Subaltern Speak In C. Nelson, & L. Grossberg (Eds.), Marxism and the Interpretation of Culture. Urbana/Chicago: University of Illinois Press.
Pavel Turek: David Graeber: Bullshit Jobs - A Theory (kniha z roku 2018) (https://www.strikemag.org/bullshit-jobs + https://denikalarm.cz/2013/09/prace-na-hovno/) Byung-Chul Han: Vyhořelá společnost Anna Mayr: Bídníci Poslední úprava: Váša Ondřej, Mgr., Ph.D. (18.09.2024)
|