PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Úvod do studií nových médií - YBA304
Anglický název: Introduction into new media studies
Zajišťuje: Program SHV - Společenskovědní modul (24-SM)
Fakulta: Fakulta humanitních studií
Platnost: od 2018
Semestr: letní
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:2/0, KZ [HT]
Počet míst: neurčen / neurčen (20)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: Mgr. Vítězslav Slíva
Prerekvizity : {Podmínkou zapsání předmětu je splnění alespoň jedné z povínných zkouškek (Úvod do psychologie, Úvod do sociologie,Úvod do ekonomie, Úvod do antropologie)}
Termíny zkoušek   Rozvrh   Nástěnka   
Anotace -
Poslední úprava: Mgr. Eva Beranová (05.02.2018)
Série přednášek na toto téma už svým názvem předznamenává, že bude spíše průřezem mnohovrstevnatou oblastí, která by se dala nazvat jako studia nových médií. Kurz se zaměří na vysvětlení základních mediálních teorií ale i sociálních teorií, které se s médii pojí. Vzhledem k interdisciplinární povaze tohoto studia má kurz za úkol především představit rozličné perspektivy a přístupy, kterými je možné nová média chápat a poskytne též vhled do několika fenoménů, jejichž vznik nová média umožnila. Student by měl získat přehled v základní terminologii a měl by se být schopen orientovat v rozličných přístupech, které je možné při výzkumu nových médií aplikovat. Také by měl chápat elementární dopady „nových médií“ na povahu soudobé společnosti a měl by též získat kritický odstup a schopnost lépe posuzovat vliv, který tato média dnes mají. Zároveň se seznámí s několika zásadními tématy, které jsou spojeny s působením „nových medií“ na společnost.
Sylabus
Poslední úprava: Mgr. Eva Beranová (05.02.2018)

Struktura kurzu:

1.
Seznámení s obsahem kurzu, nároky na studium a jednotlivými přenáškami
V prvním kurzu se studenti seznámí s povahou kurzu a s nároky, které bude potřeba splnit pro jeho úspěšné dokončení. Zároveň se seznámí s jednotlivými tématy, které se budou v kurzu probírat, od úvodu do otázky médií, po jednotlivé společenské fenomény, které s mediální problematikou úzce souvisí.

2.
Úvod do mediálních studií
K hlubšímu pochopení nových médií, je třeba mít alespoň základní znalosti medií obecně. V tomto kurzu se studenti dozvědí, co media jsou, jak je možné je dělit, a jaký mají vliv na společnost. Přednáška se věnuje i sémiotice, základním funkcím medií a mezilidské komunikace. Student získá základní informace ohledně spojení medií a kultury, dozví se také o různých módech komunikace.

Literatura:

Jirák, Kopplová. Média a společnost. Portál

Jirák, Kopplová. Masová media. Portál

3.
Vývoj médií
V této přednášce se student dozví jaký je základní vývoj médií, od posunků, přes mluvené slovo, vynález písma, vynález knihtisku a přes průmyslovou revoluci a industrialismus až k médiím dvacátého a raně jednadvacátého století. Studenti se seznámí s tím, jak rozličná stádia médií fungují v odlišných epochách, jak na sebe navazují a jaký je jejich formativní potenciál ve vztahu ke společnosti, v níž se manifestují.

Literatura:

MCLUHAN, Marshall. Jak rozumět médiím: extenze člověka. Mladá fronta

MCLUHAN, Marshall, The Guttenberg Galaxy: the making of typographic man, University of Toronto Press

Ball-Rokeach, s. a DeFleur, M. L. Teorie masové komunikace. Karolinum

4.
Nová média
Studenti se dozvědí, čím by měla být nová média specifická a odlišná od médií, která je předcházela. Zároveň se seznámí s kritikou pojmu „nových médií,“ jako fenoménu, odlišného od starších mediálních forem. Studenti se seznámí s reflexí nástupu nových médií a s otázkami, které provázely nástup těchto mediálních forem a seznámí se též s kritickým přístupem ve vnímání tzv. nových médií. Touto kritikou je míněn především redukcionistický přístup monokauzálního charakteru. Studenti se též seznámí s rozličnými definicemi nových médií a jejich nedostatky a také vlastnostmi, které mají nové média definovat.

Literatura:

Macek, J. Poznámky ke studiím nových médií. Muni Press

Jenkins ,H. Convergence Culture: Where old and new media Collide. New York University Press

Webster, F. Theories of the information society. New York: Routledge

5.
Sociální dopady emergence internetu
V této přednášce se studenti seznámí s několika dystopickými a utopickými pohledy, které vznikaly v reakci na nástup internetu do běžné společnosti. Seznámí se též s teorií „digitální propasti“ a tzv. „kolektivní inteligence“ Dále bude probírán vliv internetu na rozličné oblasti společenského života.

Literatura:

Pierre L. Collective Intelligence: Mankind's Emerging World in Cyberspace. Perseus

Castells, M. 2000. The Information Age: Economy, Society and Culture; Volume I: The Rise of the Network Society. Oxford: Blackwell

Katz, J.E., Rice, R. Social consequences of internet use. The MIT Press

6.
Průběžný test

7.
Kyberkultura I
V první části se studenti seznámí blíže s koncepcí kyberprostoru a kyberkultury. Dále se budeme věnovat teoriím kyberidentity a kyberkomunity.

Literatura:

The cybercultures reader - second edition - konkrétně tyto články:

Benedikt M. Cyberspace: First steps

Bukatman, S. Cyberspace

Rehak B. Mapping the bit girl: Lara Croft and new media fandom

Bell D. Webs as pegs

8.
Kyberkultura II
V této přednášce se studenti seznámí blíže s tím, jak je možné vnímat život v kyberprostoru a virtuálních světech, dále se dozvědí o propojení politiky a kyberprostoru a také o pojetí těla a koncepci avatara a s tím spojenou otázkou genderu ve virtuálních realitách.

Literatura:

The cybercultures reader - second edition - konkrétně tyto články:

Cheung Ch. identity construction and self-presentation on personal homepages: emancipatory potentials and reality constraints

Sandoval Ch. New sciences: cyborg feminism and the methodology of the oppresed

9.
Kyberprotest
V této přednášce se budeme věnovat otázce sociálních nerovností a způsobů, jakým je možno kyberprostor využít k protestním akcím. Součástí přednášky bude debata nad tím, jak sociální sítě ovlivňují možnosti společenské mobilizace.

Dong, W. Cyberprotest: New Media, Citizens and Social Movements, Routledge

10.
Virtuální etnografie
Studenti se seznámí s tím, jak etnografie proniká do virtuálních světů a jakým způsobem reaguje na vznik virtuálních komunit. Součástí přednášky bude představení metod, které se dají použít ve výzkumu virtuálních komunit a též debata, o hranicích etnografického výzkumu a jeho uplatnění ve světě současné civilizace a především vztahu technologie a současné společosti.

Literatura

Bell, D. (2001). An introduction to cyberculture. New York: Routledge

Hine, Ch. Virtual Ethnography. London: Sage.

11.
Studia počítačových her
Studenti budou uvedeni do ludologie a také se seznámí s několika etnografickými studiemi, které byly provedeny v souvislosti s MMORPG hrami. Tyto studie jsou v podstatě prvním náhledem, jak je možné uplatnit etnografii, antropologii a příbuzné vědy v poli virtuální reality, tak jak je zprostředkovaná skrze počítačové hry. Budeme se také zabývat možností počítačové hry jako média, které předkládá specifické vize reality a upevňuje, nebo naopak podrývá určité názory na uspořádání sociální reality.

Huizinga, J. Homo ludens .Haarlem: Tjeenk Willink & zoon N.V.

Crawford, G. Video Gamers. London: Routledge.

Švelch. J. The good, the bad, and the player: The challenges to moral engagement in single-player avatar-based video games

12.
Závěrečný test, diskuze
Před závěrečným testem ještě proběhne diskuze na téma, které si studenti vyberou po průběžném testu.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK