PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Zátěžová diagnostika a handicap - PDSK022
Anglický název: Stress Diagnostics and Handicap
Zajišťuje: Katedra biomedicínského základu v kinantropologii (51-300200)
Fakulta: Fakulta tělesné výchovy a sportu
Platnost: od 2022
Semestr: oba
Body: 1
E-Kredity: 0
Způsob provedení zkoušky:
Rozsah, examinace: 0/0, Zk [HT]
Počet míst: zimní:neurčen / neurčen (10)
letní:neurčen / neurčen (10)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Poznámka: předmět je určen pouze pro doktorandy
předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
při zápisu přednost, je-li ve stud. plánu
student může plnit i v dalších letech
předmět lze zapsat v ZS i LS
Garant: prof. MUDr. Jan Heller, CSc.
Anotace -
Poslední úprava: prof. MUDr. Jan Heller, CSc. (15.05.2019)
Pojmy disabilita handicap z hlediska sociálních a zdravotních aspektů. Principy funkční zátěžové diagnostiky u osob se specifickými potřebami, modifikace metodik a protokolů zátěžových testů, fyziologické odlišnosti a standardy zátěžových testů. Specifika zátěžového vyšetřování paraplegiků a tetraplegiků, zrakově handicapovaných, sluchově handicapovaných, mentálně postižených spastiků a amputovaných jedinců. Problematika norem a referenčních hodnot. Výběr hodnotících kritérií a způsoby vyhodnocování výsledků zátěžových testů a jejich interpretace k disabilitě a provozované sportovní činnosti. Přínos a rizika sportu a pohybových aktivit u osob se specifickými potřebami.
Cíl předmětu -
Poslední úprava: prof. MUDr. Jan Heller, CSc. (09.11.2023)

Principy funkční zátěžové diagnostiky u osob se spiciálním i potřebami,  modifikace metodik a protokolů zátěžových testů, volba kritérií a způsoby hodnocení výsledků zátěžových
testů u osob se speciálními potřebami a jejich interpretace.

Znalosti: 

Student získá znalosti o funkční zátěžové diagnostice u osob se spiciálním i potřebami, o metodikách i možnostech modifikace metodik a protokolů zátěžových testů, o volbě kritérií a způsobech hodnocení výsledků zátěžových testů u osob se speciálními potřebami a jejich interpretace, je seznámen s projevy adaptací na buněčné úrovni, s principy energetického metabolismu a metabolickou charakteristikou zatížení dle intenzity metabolismu a doby trvání a vlivem histochemického složení kosterního svalu na energetiku svalové práce. Student získá znalosti o homeostatických, transportních a regulačních mechanismech při pohybovém zatížení, o aplikacích  fyziologických principů v tréninku, o fyziologických aspektech zatěžování  u specifických skupin populace, o vnitřních a vnějších faktorech ovlivňujících výkonnost jedince, o zdravotním významu pohybové aktivity a záská znalosti o  základních vyšetřeních ve fyziologii zátěže vyižívaných  pro vyšetřování osob se speciálními potřebami.

Dovednosti: 

Student dovede definovat základní principy fyziologie tělesné zátěže a adaptací  aplikovat poznatky fyziologie tělesné zátěže a adaptací v tréninku,  využívat diagnostické postupy fyziologie tělesné zátěže a hodnotit dosažené výsledky jako předpoklady zdatnosti a sportovní výkonnosti,  specifikovat odlišnosti fyziologických reakcí a adaptací u jednotlivých skupin populace,  samostatně provádět a vyhodnocovat jednoduché funkční zkoušky s modifikacemi pro vyšetřování osob se speciálními potřebami. 

Kompetence: 

Student je kompetentní využít získaných znalostí z fyziologie tělesné zátěže a adaptací pro jejich aplikaci a propojení s následnými předměty jako je sportovní trénink a sportovní specializace,  používat osvojené informace v každodenní praxi a aplikovat poznatky fyziologie tělesné zátěže a adaptací v tréninku, využívat diagnostické postupy fyziologie tělesné zátěže a hodnotit dosažené výsledky jako předpoklady zdatnosti a sportovní výkonnosti,  specifikovat odlišnosti fyziologických reakcí a adaptací u jednotlivých skupin populace,  samostatně provádět a vyhodnocovat jednoduché funkční zkoušky s modifikacemi pro vyšetřování osob se speciálními potřebami. 

Podmínky zakončení předmětu -
Poslední úprava: Mgr. Ivana Kinkorová, Ph.D. (04.06.2019)

kreditní práce

Literatura -
Poslední úprava: prof. MUDr. Jan Heller, CSc. (15.05.2019)

HELLER, J. Funkční zátěžová diagnostika ve sportu. Praha: Karolinum, 2018. 307 s. ISBN 978-80-246-3359-6.

HELLER, J., VODIČKA, P. Praktická cvičení z fyziologie tělesné zátěže. Praha: UK, 2018. 115 s. ISBN 978-80-246-3861-4.

HELLER, J. Laboratory Manual for Human and Exercise physiology. Charles University in Prague, The Karolinum press, 2010. 186 s. ISBN 80-246-0926-6.

HELLER, J., VODIČKA, P., KINKOROVÁ I., COUFALOVÁ, K, CHALOUPKOVÁ, E. Funkční profil u aktivních tetraplegiků a paraplegiků - mužů a žen - v závislosti na výši míšní léze. Česká kinantropologie, 2013,17(3), 91-102.

HELLER, J., VODIČKA, P., KINKOROVÁ I., COUFALOVÁ, K., PIVOŇKOVÁ, J. Funkční profil sportujících paraplegiků - handbikerů. Česká kinantropologie, 2010, 14 (3), 177-185.

DURSTINE, J. L., MOORE, G., PAINTER, P., ROBERTS, S. (2009). American college of sports medicine's exercise management for persons with chronic diseases and disabilities. Human Kinetics, Champaign. ISBN 9780736074339

SKINNER, J. S. (Ed.) Exercise testing and exercise prescription for special cases: theoretical basis and clinical application. Lippincott Williams & Wilkins, Philadelphia, 2005. ISBN 0-7817-4113-0

SHEPHARD, R.J. Fitness in special populations. Human Kinetics, Champaign. 1990 ISBN 0-87322-270-9

Požadavky ke zkoušce -
Poslední úprava: Mgr. Ivana Kinkorová, Ph.D. (24.06.2019)

Požadavky na udělení kreditu:

  • kreditní práce
  • konzultace

Sylabus -
Poslední úprava: Mgr. Ivana Kinkorová, Ph.D. (24.10.2019)

Pojmy disabilita handicap z hlediska sociálních a zdravotních aspektů.

Principy funkční zátěžové diagnostiky u osob se specifickými potřebami, modifikace metodik a protokolů zátěžových testů, fyziologické odlišnosti a standardy zátěžových testů.

Specifika zátěžového vyšetřování paraplegiků a tetraplegiků, zrakově handicapovaných, sluchově handicapovaných, mentálně postižených spastiků a amputovaných jedinců.

Problematika norem a referenčních hodnot.

Výběr hodnotících kritérií a způsoby vyhodnocování výsledků zátěžových testů a jejich interpretace k disabilitě a provozované sportovní činnosti.

Přínos a rizika sportu a pohybových aktivit u osob se specifickými potřebami.

Další doporučené předměty
Poslední úprava: Mgr. Ivana Kinkorová, Ph.D. (18.05.2018)

Kreditní kurz PGS - nepravidelná výuka

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK