PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Zátěžová diagnostika pro ortotiky - PBML022
Anglický název: Stress Diagnostics
Zajišťuje: Katedra biomedicínského základu v kinantropologii (51-300200)
Fakulta: Fakulta tělesné výchovy a sportu
Platnost: od 2023
Semestr: zimní
Body: 0
E-Kredity: 2
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:6/0, Zk [HS]
Počet míst: neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: kombinovaný
Způsob výuky: kombinovaný
Úroveň:  
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
při zápisu přednost, je-li ve stud. plánu
Garant: prof. MUDr. Jan Heller, CSc.
Prerekvizity : PFYB029, PFYB030
Termíny zkoušek   Rozvrh   Nástěnka   
Anotace -
Poslední úprava: Mgr. Ivana Kinkorová, Ph.D. (24.10.2019)
Cílem předmětu je seznámení studentů se základními principy a přístupy zátěžové funkční diagnostiky, modifikací zátěžových testů pro různé skupiny osob se speciálními potřebami, dle specifických nároků a limitů fyzických a psychických oslabení a postižení, hodnocením a interpretací výsledků zátěžových testů u osob se speciálními potřebami, (problém norem, referenčních hodnot a kontrolních skupin).
Cíl předmětu
Poslední úprava: prof. MUDr. Jan Heller, CSc. (09.11.2023)

Cílem předmětu je seznámení studentů se základními principy a přístupy zátěžové funkční diagnostiky,
modifikací zátěžových testů pro různé skupiny osob se speciálními potřebami a interpretací výsledků zátěžových testů u osob se speciálními potřebami, (problém norem, referenčních hodnot a kontrolních skupin).

Znalosti: 

Student získá znalosti o biologickém základu tělesné zdatnosti, adaptaci na pohybové zatížení a genetické podmíněnosti adaptací, je seznámen s projevy adaptací na buněčné úrovni, s principy energetického metabolismu a metabolickou charakteristikou zatížení dle intenzity metabolismu a doby trvání a vlivem histochemického složení kosterního svalu na energetiku svalové práce. Student získá znalosti o homeostatických, transportních a regulačních mechanismech při pohybovém zatížení, o aplikacích  fyziologických principů v tréninku, o fyziologických aspektech zatěžování v ontogenezi i u specifických skupin populace, o vnitřních a vnějších faktorech ovlivňujících výkonnost jedince, o zdravotním významu pohybové aktivity a je seznámen s principy základních vyšetření ve fyziologii zátěže s modifikacemi pro vyšetřování osob se speciálními potřebami.

Dovednosti: 

Student dovede definovat základní principy fyziologie tělesné zátěže a adaptací  aplikovat poznatky fyziologie tělesné zátěže a adaptací v tréninku,  využívat diagnostické postupy fyziologie tělesné zátěže a hodnotit dosažené výsledky jako předpoklady zdatnosti a sportovní výkonnosti,  specifikovat odlišnosti fyziologických reakcí a adaptací u jednotlivých skupin populace,  samostatně provádět a vyhodnocovat jednoduché funkční zkoušky s modifikacemi pro vyšetřování osob se speciálními potřebami. 

Kompetence: 

Student je kompetentní využít získaných znalostí z fyziologie tělesné zátěže a adaptací pro jejich aplikaci a propojení s následnými předměty jako je sportovní trénink a sportovní specializace,  používat osvojené informace v každodenní praxi a aplikovat poznatky fyziologie tělesné zátěže a adaptací v tréninku, využívat diagnostické postupy fyziologie tělesné zátěže a hodnotit dosažené výsledky jako předpoklady zdatnosti a sportovní výkonnosti,  specifikovat odlišnosti fyziologických reakcí a adaptací u jednotlivých skupin populace,  samostatně provádět a vyhodnocovat jednoduché funkční zkoušky s modifikacemi pro vyšetřování osob se speciálními potřebami. 

Podmínky zakončení předmětu
Poslední úprava: Mgr. Ivana Kinkorová, Ph.D. (06.05.2021)

Požadavky na zkoušku:

písemný test

ústní zkouška

Literatura
Poslední úprava: Mgr. Ivana Kinkorová, Ph.D. (13.06.2019)

Durstine, J. L., Moore, G., Painter, P., Roberts, S. (2009). American College of Sports Medicine's Exercise Management for persons with chronic diseases and disabilities. Champaign: Human Kinetics.

Eerden, S., Dekker, R., & Hettinga, F. J. (2018). Maximal and submaximal aerobic tests for wheelchair-dependent persons with spinal cord injury: a systematic review to summarize and identify useful applications for clinical rehabilitation. Disability and rehabilitation, 40(5), 497-521.

Heller, J. (2018). Zátěžová funkční diagnostika ve sportu (východiska, aplikace a interpretace). Praha: Karolinum.

Heller, J., Vodička, P., Coufalová, K., & Chaloupková, E. (2013). Funkční profil u aktivních tetraplegiků a paraplegiků - mužů a žen - v závislosti na výši míšní léze. Česká kinantropologie, 17(3), 91-102.

Heller, J., Vodička, P., Kinkorová I., Coufalová, K., & Pivoňková, J. (2010). Funkční profil sportujících paraplegiků - handbikerů. Česká kinantropologie, 14(3), 177-185.

Winter, E. M., Jones, A. M., Davison, R. C. R., Bromley, P. D., & Mercer, T. (2007). Sport and Exercise Physiology Testing Guidelines: Volume II - Exercise and Clinical Testing: The British Association of Sport and Exercise. Routledge: Sciences Guide.

Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: Mgr. Ivana Kinkorová, Ph.D. (12.06.2019)

Požadavky na zkoušku:

písemný test

ústní zkouška

Sylabus
Poslední úprava: Mgr. Ivana Kinkorová, Ph.D. (21.06.2019)

1. Základní principy a přístupy zátěžové funkční diagnostiky

2. - 4. Aerobní a anaerobní zátěžové testy

5. - 8. Laboratorní a terénní testy, možnosti využití a způsoby hodnocení

9. - 12. Modifikace zátěžových testů pro různé skupiny osob se speciálními potřebami, dle specifických nároků a limitů fyzických a psychických oslabení a postižení (specifická rizika, hodnocení a interpretace výsledků zátěžových testů u osob se speciálními potřebami, problém norem, referenčních hodnot a kontrolních skupin)

13. - 14. Modelové laboratorní vyšetření (spiroergometrie dolních a horních končetin), modifikované anaerobní testy, vyhodnocení výsledků

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK