PředmětyPředměty(verze: 970)
Předmět, akademický rok 2024/2025
   Přihlásit přes CAS
Aktuální perspektivy české literatury - OPNC4L112C
Anglický název: Current Perspectives of Czech Literature
Zajišťuje: Katedra české literatury (41-KCL)
Fakulta: Pedagogická fakulta
Platnost: od 2024
Semestr: oba
E-Kredity: 3
Rozsah, examinace: 0/1, Z [HS]
Počet míst: zimní:neurčen / 30 (neurčen)
letní:neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
při zápisu přednost, je-li ve stud. plánu
předmět lze zapsat v ZS i LS
Garant: prof. PhDr. Tomáš Kubíček, Ph.D.
Vyučující: prof. PhDr. Tomáš Kubíček, Ph.D.
Mgr. Lukáš Neumann, Ph.D.
Anotace
solitéři Solitér je ten, kdo je viditelný z dálky. Což nemusí být vždy výhodou. Znamená to také, že své okolí převyšuje nebo zakládá okruh samoty. Solitér funguje i jako rozcestník, tedy určuje směr. Někdy k další křižovatce, o níž třeba ještě nevíme, někdy do slepé uličky. Solitéři, o nichž chceme mluvit, jsou ti, bez nichž by výklad vývoje české literatury nebyl možný – a přeci představují nečekanou cestu. Často jsou současně jejím koncem, protože dál už ve směru, který ukázali, není možné se vší uměleckou odpovědností pokračovat, aniž by se jejich následníci nestali kopisty či jen parazitovali. Solitéři jsou tedy těmi, kteří vedou (často ale až ve zpětném zrcátku dějin), ale současně těmi, kdo zakládají potřebu nových cest. Literární historie si s nimi občas neví rady, tak pro ně vytváří ostrovy. My je chceme z těchto ostrovů opět dostat na moře souvislostí, v nichž teprve by mohl být rozpoznatelný jejich význam. 13.3. Andrea Sloupová: Petr Sís 20.3. Josef Vojvodík: Ladislav Klíma 3.4. Petr Bílek: Jáchym Topol 10.4. Jáchym Topol: Ivan Martin Jirous 15.5. Martin Foret: Kája Saudek
Poslední úprava: Kubíček Tomáš, prof. PhDr., Ph.D. (23.02.2025)
Podmínky zakončení předmětu
Aktivní účast na semináři a po konzultaci s garantem či vyučujícím předmětu student dle zvoleného metodologického východiska provede analýzu/interpretaci lit. textu/díla – inspirací pro volbu titulu budou dílčí semináře.   
Poslední úprava: Neumann Lukáš, Mgr., Ph.D. (18.09.2023)
Sylabus

solitéři

Solitér je ten, kdo je viditelný z dálky. Což nemusí být vždy výhodou. Znamená to také, že své okolí převyšuje nebo zakládá okruh samoty. Solitér funguje i jako rozcestník, tedy určuje směr. Někdy k další křižovatce, o níž třeba ještě nevíme, někdy do slepé uličky. Solitéři, o nichž chceme mluvit, jsou ti, bez nichž by výklad vývoje české literatury nebyl možný – a přeci představují nečekanou cestu. Často jsou současně jejím koncem, protože dál už ve směru, který ukázali, není možné se vší uměleckou odpovědností pokračovat, aniž by se jejich následníci nestali kopisty či jen parazitovali.  Solitéři jsou tedy těmi, kteří vedou (často ale až ve zpětném zrcátku dějin), ale současně těmi, kdo zakládají potřebu nových cest. Literární historie si s nimi občas neví rady, tak pro ně vytváří ostrovy. My je chceme z těchto ostrovů opět dostat na moře souvislostí, v nichž teprve by mohl být rozpoznatelný jejich význam.

13.3.    Andrea Sloupová: Petr Sís  

20.3.    Josef Vojvodík: Ladislav Klíma  

3.4.      Petr Bílek: Jáchym Topol  

10.4.    Jáchym Topol: Ivan Martin Jirous   

15.5.    Martin Foret: Kája Saudek  

 

Poslední úprava: Kubíček Tomáš, prof. PhDr., Ph.D. (23.02.2025)
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK