Úvod do oboru digitálních médií. Kurz je koncipovaný jako tvůrčí dílna doplněná o řadou přednášek. Základy práce s pohyblivým obrazem a zvukem. Vznik a historické proměny oboru vizuální komunikace s přihlédnutím ke specifice pohyblivého obrazu. Seminář uvádí do problematiky tvorby pohyblivého obrazu. Studenti si absolvováním kurzu osvojí základní dovednosti pro aplikaci multimediálních prostředků a technik. Student se naučí interpretovat fotografický, video a zvukový materiál z hlediska informační obsažnosti i estetických kvalit. Promyslí možnosti a způsoby zprostředkování tématu v aplikaci do výtvarné výchovy.
Cílem modulu je nahlédnout principy a souvislosti digitálních médií v kontextu soudobé vizuální kultury. Práce na cyklu výtvarných cvičení. Prozkoumat fáze tvůrčího procesu a jeho dynamiky, nastolit otázky motivace k tvorbě, reflektovat kognitivní a expresivní hlediska tvorby.
Student získá základní praktické znalosti a dovednosti oboru ve vývoji technologií. Student získá základní orientaci v oblasti teorie elektronických médií a vizuální komunikace. Student bude schopen diskutovat hlavní etické problémy vztahující se k použití digitálních médií v mediální praxi.
Úvodní setkání, zadání semestrální práce ;já jako autor, já jako pedagog; Individuální konzultace; realizace praktického výstupu; zápočtový termín, kolokvium nad výslednými portfolii; Student umí osvětlit i obhájit obsahovou i formální podobu vlastního projektu, vysvětlit základní cesty i principy řešení, navrhnout způsob prezentace své práce ve formě portfolia.
Poslední úprava: Straková Hana, Ing. (23.09.2019)
Introduction to the field of digital media. The course is designed as a creative workshop supplemented by a number of lectures. Basics of working with moving images and sound. Origin and historical changes in the field of visual communication, taking into account the specifics of the moving image. The seminar introduces the issue of creating a moving image. By completing the course, students will acquire basic skills for the application of multimedia resources and techniques. The student will learn to interpret photographic, video and audio material in terms of information content and aesthetic qualities. They will consider the possibilities and ways of mediating the topic in the application to art education. The aim of the module is to look at the principles and context of digital media in the context of contemporary visual culture. Work on a series of art exercises. To explore the phases of the creative process and its dynamics, to raise issues of motivation to create, to reflect on the cognitive and expressive aspects of creation. The student will gain basic practical knowledge and skills in the field of technology development. The student will gain a basic orientation in the field of electronic media theory and visual communication. The student will be able to discuss the main ethical issues related to the use of digital media in media practice. The introductory meeting, assignment of semester work, I as an author, I as a teacher; Individual consultations; realization of practical output; credit term, a colloquium on the resulting portfolios; The student is able to illuminate and defend the content and formal form of their own project, explain the basic ways and principles of solution, design a way to present their work in the form of a portfolio.
Poslední úprava: Fišerová Zuzana, Mgr., Ph.D. (25.02.2022)
Podmínky zakončení předmětu
V průběhu předmětu budeme zkoušet různé digitální nástroje na tvorbu 2D a 3D animace, na postprodukci videa, jednoudché herní enginy a další programy pro tvorbu digitálního obsahu. Výstupem by měla být krátká animace nebo interaktivní hra, kde si účastník kurzu vyzkouší kombinovat tyto nástroje.
Lze prezentovat i širší kolekci výstupů ve formě prezentace zkoušení jednotlivých technik a nástrojů.
Poslední úprava: Buchta Vojtěch, Mgr. MgA. (15.09.2023)
Literatura
Základní literatura je k dispozici v Knihovně PedF UK, Knihovně Uměleckoprůmyslového muzea, Knihovně Celetná FF UK, na online databázích oborových časopisů IJETA (International Journal for Education through Art/ https://www.intellectbooks.com/), IJADE (International Journal of Art & Design Education/ https://onlinelibrary.wiley.com/). CZESANY DVOŘÁKOVÁ, T. Jak vznikl film. Praha: Argo. 2017. ISBN 978-80-257-2281-7 DUTKA, E. Minimum z dějin světové animace. Praha: NAMU, 2012. ISBN 978-80-7331-253-4 ŠVANKMAJER, J. Jan Švankmajer: možnosti dialogu: mezi filmem a volnou tvorbou. Praha: Arbor vitae, 2012. ISBN 978-80-7467-015-2 BOURRIAUD, N.: Postprodukce. Praha: Tranzit, 2004. ISBN 80-903452-0-4 MANOVICH, L. Principy nových médií [online]. 2002: Dostupné z: http://www2.iim.cz/wiki/images/5/52/Manovich2-02i.pdf MONACO, J.: Jak číst film: Svět filmů, médií a multimédií. Praha: Albatros, 2004. ISBN 80-00-01410-6 McLUHAN, M. Jak rozumět médiím. Praha: Odeon, 1991. ISBN 80-207-0296-2 NEDĚLA, J. (ed.). Animace ilustrace. Olomouc: Pastiche Filmz, 2010. ISBN 978-80-904515-3-7 POKORNÝ, M. (ed.). Filmy bez kina / Movies Without Cinema. Brno: Dům umění města Brna. 2003. ISBN 80-7009-136-3 POŠ, J. Výtvarníci animovaného filmu. Praha: Odeon, 1990. ISBN 80-207-0159-1 Studijní opory jsou umístěny na https://kvv.pedf.cuni.cz/KVV2-1.html, v sekci STUDIUM