PředmětyPředměty(verze: 978)
Předmět, akademický rok 2025/2026
   
Didaktika nácviku sborových skladeb I - OPBS4H041A
Anglický název: Didactics of Choral Singing I
Zajišťuje: Katedra hudební výchovy (41-KHV)
Fakulta: Pedagogická fakulta
Platnost: od 2025 do 2025
Semestr: letní
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:1/1, KZ [HT]
Rozsah za akademický rok: 0 [hodiny]
Počet míst: neomezen / neomezen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
při zápisu přednost, je-li ve stud. plánu
Garant: PhDr. Leona Stříteská, Ph.D.
Vyučující: PhDr. Vít Novotný, Ph.D.
prof. PhDr. Stanislav Pecháček, Ph.D.
PhDr. Leona Stříteská, Ph.D.
Anotace -
Předmět Didaktika nácviku sborových skladeb I je zaměřen na systemizaci a rozšíření teoretických vědomostí a praktických dovedností potřebných k vedení pěveckého sboru. Vzhledem k obsahu jiných předmětů programu Sbormistrovství je největší pozornost věnována práci s dětským pěveckým sborem. Výuka má převážně charakter výměny zkušeností nejen vyučujícího, ale i studentů z vlastní sbormistrovské praxe.
Poslední úprava: Stříteská Leona, PhDr., Ph.D. (08.09.2025)
Cíl předmětu

Utřídit a systemizovat pod vedením učitele vlastní praktické zkušenosti z práce s pěveckým sborem.

Získat přehled o domácích i zahraničních intonačních metodách a na základě vlastního výběru aplikovat některou z nich ve své sbormistrovské práci.

Porozumět vyjadřovacím prostředkům hudby, analyzovat je v konkrétních sborových skladbách a být schopen je metodicky prezentovat zpěvákům.

Poslední úprava: Valášek Marek, doc. Mgr. MgA., Ph.D. (04.01.2024)
Deskriptory
Doba očekávané přípravy na 1 hodinu přednášky 40 minut
Doba očekávané přípravy na 1 cvičení 70 minut
Samostudium literatury (za semestr) 12 hodin
Práce se studijními materiály (za semestr) 6 hodin
Plnění průběžných úkolů (za semestr) 10 hodin
 
Plnění předmětu  
Seminární práce 0 hodin
Příprava na zápočet 10 hodin
Poslední úprava: Valášek Marek, doc. Mgr. MgA., Ph.D. (10.09.2024)
Podmínky zakončení předmětu

-Pravidelná účast na výuce. Povolena absence maximálně tři semináře za semestr.

Průběžné plnění praktických úkolů metodického charakteru.

Vypracování písemné seminární práce.

Závěrečné přezkoušení ústní nebo písemnou formou.

Poslední úprava: Stříteská Leona, PhDr., Ph.D. (08.09.2025)
Literatura

KOLÁŘ, J. - ROB, J. - ŠTÍBROVÁ, I. Sborový zpěv a řízení sboru. 2. vyd. Praha : Karolinum 1998. 2 sv. ISBN 80-7184-556-6 (sv. 1), 80-7184-557-4 (sv. 2)

KOLÁŘ, J.: Intonace a sluchová výchova, část teoretická. Praha : SPN, 1980

FEDOR, V. - VRCHOTOVÁ-PÁTOVÁ, J.: Sborový zpěv a řízení sboru. Praha : Supraphon, 1969.

STAŠEK, Č.: ABC začínajícího sbormistra. Praha : Supraphon 1981 (nebo Receptář začínajícím sbormistrům, Praha : PUP, 1976)

SEDLÁK, F.: Didaktika hudební výchovy na 1. stupni ZŠ. Praha : SPN, 1988.

SEDLÁK, F.: Didaktika hudební výchovy na 2. stupni ZŠ. Praha : SPN, 1984.

PECHÁČEK, S. - VÁŇOVÁ, H. a kol.: Praktické úkoly z didaktiky Hv na 1. stupni ZŠ. 2. vyd. Praha : Karolinum, 2001. ISBN 80-246-0365-9.

SANDT, V. J. Choral Conducting. History and Didactics. Lucca: Libreria Musicale Italiana, 2016.

Poslední úprava: Stříteská Leona, PhDr., Ph.D. (04.01.2024)
Sylabus


1) 1. – 6. týden výuky s interním učitelem

Vyjadřovací prostředky hudby

Metodický postup při nácviku jedno- i vícehlasých skladeb imitační i intonační metodou, včetně přípravných cvičení k
dvojhlasu.

 

Základní intonační metody. Nejvýznamnější domácí a zahraniční postupy systematického
intonačního výcviku.

 

Hlediska výběru skladeb. Dramaturgie veřejného vystoupení
sboru.

 

2) 7. – 12. týden výuky s externími učiteli


Hlasová výchova u nejmladších dětí.

Hlasová výchova dětí mladšího i staršího školního věku.

Rozvoj hlasu u nezpěváků (dětí).

Počátky vícehlasu u dětí - přípravná cvičení.

Výuka intonace v dětském sboru.

Metodika nácviku skladeb v přípravném i koncertním dětském
sboru.

Průběh a organizace zkoušky v přípravném a koncertním dětském
sboru.

Dramaturgie vystoupení v dětském sboru.

Průběh školního roku pohledem sbormistra.

Organizační struktura v dětském sboru, organizační povinnosti
sbormistra a jeho spolupracovníků.

Kompetence sbormistra dětského sboru (znalosti, dovednosti,
schopnosti)

Zdroje inspirace pro sbormistra dětského sboru.

Zakládání dětského sboru.

Poslední úprava: Stříteská Leona, PhDr., Ph.D. (08.09.2025)
Výsledky učení

Student

- utřídí a systemizuje pod vedením pedagoga vlastní praktické zkušenosti z práce s pěveckým sborem

- získá přehled o domácích i zahraničních intonačních metodách a na základě vlastního výběru aplikuje některou z nich ve své sbormistrovské práci

- porozumí hudebně vyjadřovacím prostředkům, analyzuje je v konkrétních sborových skladbách a je schopen je metodicky prezentovat zpěvákům

Poslední úprava: Valášek Marek, doc. Mgr. MgA., Ph.D. (10.09.2024)
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK