Předmět se zaměří na principy fungování masových medií v současné společnosti a jejich prolínání s politikou. Podíváme se na historické milníky, současné mediální dění i budoucí výzvy ve vztahu médií ke společnosti a demokracii. Zaměříme se na principy práce ve sdělovacích prostředních a kritickou reflexi mediálních sdělení. Důraz je kladen na praktické dovednosti, diskusi, porozumění textu a práci ve skupině.
Poslední úprava: Prokschová Daniela, PhDr., Ph.D. (08.09.2023)
The course focuses on the principles of mass media in contemporary society and its intersection with politics. We will deal with historical milestones, current media developments, and future challenges in media's relationship to society and democracy. We will focus on the principles of media work and critical reflection on media production. The course emphasizes practical skills, discussion, reading comprehension, and group cooperation.
Poslední úprava: Prokschová Daniela, PhDr., Ph.D. (08.09.2023)
Cíl předmětu
Cílem předmětu je seznámení s klíčovým pojmy, teoriemi a výzkumy v oblasti masmédií a politiky a poukázání na využití těchto poznatků pro pedagogické a didaktické účely. Studující se mimo jiné naučí orientovat se ve vlastnické struktuře médií, kriticky analyzovat mediální produkci a zhodnotit dopad médií na společnost.
Poslední úprava: Prokschová Daniela, PhDr., Ph.D. (08.09.2023)
Deskriptory
Příprava na výuku
Doba očekávané přípravy na 1 hodinu přednášky
15 minut
Doba očekávané přípravy na 1 cvičení
45 minut
Samostudium literatury (za semestr)
50 hodin
Práce se studijními materiály (za semestr)
0 hodin
Plnění průběžných úkolů (za semestr)
5 hodin
Plnění předmětu
Příprava na prezentaci
6 hodin
Příprava na zápočet
0 hodin
Příprava na zkoušku a zkouška
16 hodin
Poslední úprava: Prokschová Daniela, PhDr., Ph.D. (08.09.2023)
Literatura
Povinná literatura: McQuail, Denis. Úvod do teorie masové komunikace. Portál, 2009.
Doporučená literatura: Deuze, Mark. Media life. Život v médiích. Nakladatelství Karolinum. 2015. Hvížďala, Karel. Moc a nemoc médií. Dokořán, 2003. Jakubowicz, Karol. Média a demokracie v 21. století. Hledání nových modelů. Masarykova univerzita, 2017. Pospěch, Pavel. Neznámá společnost. Pohledy na současné Česko. Host, 2021. Prokop, Daniel. Slepé skvrny: o chudobě, vzdělávání, populismu a dalších výzvách české společnosti. Host, 2023. Reifová, Irena. Analýza obsahu mediálních sdělení. Karolinum, 2011. Vochocová, Lenka, et al. Na moři, za plotem, na síti. Digitální média a debata o migraci v Česku. Kniha Zlín. 2021.
Poslední úprava: Prokschová Daniela, PhDr., Ph.D. (08.09.2023)
Sylabus
Tematický plán:
1) Co jsou to média, jejich funkce a role ve společnosti 2) Vznik a rozvoj masových médií, historické milníky ve vývoji médií 3) Nezávislost médií, svoboda tisku, role novinářů a novinářská etika, profesní novinářské organizace 4) Typy mediálních žánrů, novinářská objektivita, média a veřejný zájem 5) Stará a nová média: tisk, rozhlas, televize, online žurnalistika 6) Vlastnictví médií: veřejnoprávní a soukromá média, mediální legislativa 7) Budoucnost žurnalistiky: komercionalizace médií a infotainment, sociální média, digitální propast, umělá inteligence 8) Média, demokracie a občanská společnost, média a populismus, politická komunikace 9) Politická propaganda a média, konspirační teorie, dezinformace a možnosti obrany proti nim 10) Média v totalitních a autoritářských režimech, zobrazování konfliktů a válek ve sdělovacích prostředcích 11) Masová média a volební a nevolební politická participace, sociální sítě a politika, role předvolebních průzkumů, občanská žurnalistika 12) Mediální gramotnost, kritická práce s informacemi, efektivní využití médií při výuce na základních a středních školách
Metody výuky:
Výuka proběhne na přednáška a seminářích. Na přednáškách se studující seznámí s klíčovými pojmy, teoriemi a výzkumy v oblasti médií, politiky a společnosti. V seminářích bude prostor věnován prezentacím studentů na témata vztahující se k přenáškám, společné kritické reflexi mediálních sdělení, diskusím, porozumění textu a práci ve skupině. Studenti budou mimo jiné diskutovat o pěti textech s mediální tematikou, analyzovat titulní strany českých deníků a vyzkouší si typ řízené debaty o vybraném mediálním problému.
Poslední úprava: Prokschová Daniela, PhDr., Ph.D. (08.09.2023)
Podmínky zakončení předmětu
Atestace: zápočet a zkouška
Zápočet: • příprava a přednesení prezentace ve skupinách na semináři: - studující budou rozděleni do skupin (do přípravy prezentace se zapojí rovným dílem) - téma prezentace se bude vztahovat k probírané látce na přednáškách a studenti při její přípravě využijí odbornou literaturu, délka vystoupení bude 30 minut • četba a diskuse o 5 textech na seminářích • aktivní a pravidelná účast na seminářích (maximálně 2 absence): - v případě více absencí vypracování seminární práce a jejího odevzdání před začátkem zkouškového období
Zkouška: • získání zápočtu • absolvování písemného testu
Poslední úprava: Prokschová Daniela, PhDr., Ph.D. (08.09.2023)
Výsledky učení
Studující:
identifikuje a vysvětlí funkce a role médií v demokratické společnosti
vymezí historické milníky ve vývoji masových médií
popíše a definuje roli médií v autoritářských a totalitních režimech a vysvětlí principy politické propagandy
analyzuje vliv masových médií na politickou participaci a roli sociálních sítí v politice
uvede příklady různých mediálních žánrů a zhodnotí novinářskou objektivitu ve vztahu k veřejnému zájmu
popíše rozdíly mezi tradičními a novými médii včetně tiskových, rozhlasových, televizních a online platforem
analyzuje vlastnickou strukturu médií a kriticky zhodnotí její vliv na mediální obsah
popíše a vysvětlí rozdíly mezi veřejnoprávními a soukromými médii
rozvíjí schopnost kriticky hodnotit informace a porozumět obsahu mediálních sdělení
Poslední úprava: Prokschová Daniela, PhDr., Ph.D. (20.09.2024)