|
|
|
||
Cílem předmětu je seznámit studenty s jednotlivými kategoriemi narušené komunikační schopnosti. Studenti získají přehled o etiologických faktorech a symptomech, seznámí se s různými klasifikacemi. V rámci seminářů budou pracovat s odbornými prameny současné logopedie, v nichž získají poznatky o komplexním přístupu k osobám s narušenou komunikační schopností v rámci logopedické intervence, budou mít možnost pochopit roli logopeda v týmové mezioborové spolupráci při poskytování komplexní péče, rovněž budou obeznámeni s poradenskými službami poskytovanými rezortem školství, rezortem zdravotnictví, sociálními službami.
Poslední úprava: Klenková Jiřina, doc. PaedDr., Ph.D. (08.09.2024)
|
|
||
Cílem předmětu je seznámit studující s kategoriemi narušené komunikační schopnosti, jejich etiologií, klasifikací, symptomatologií a aktuálními přístupy logopedické intervence. Studující budou seznámeni s důležitostí mezioborové spolupráce a problematikou poskytování logopedické intervence ve zdravotnickém, školském a sociálním sektoru. Poslední úprava: Korandová Zuzana, Mgr. (19.09.2024)
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||
Poslední úprava: Klenková Jiřina, doc. PaedDr., Ph.D. (08.09.2024)
|
|
||
- aktivní účast v seminářích, plnění a prezentace zadaných seminárních aktivit - zpracování písemné semestrální práce na zadané téma - ověřování získaných znalostí formou průběžných testů - závěrečný písemný test - ústní zkouška Poslední úprava: Korandová Zuzana, Mgr. (08.09.2024)
|
|
||
Povinná literatura: BOČKOVÁ, B. Postupy při vzdělávání žáků se specificky narušeným vývojem řeči. MuniPRESS, 2017. ISBN 978-80-210-8137-6 (EAN 9788021081376) BENDOVÁ, P. Dítě s narušenou komunikační schopností ve škole. Praha: Grada, 2011. ISBN 978-80-247-3853-6. LECHTA, V. Koktavost: integrativní přístup. 2.rozšiř. a přeprac. vydání. Praha: Portál, 2010. ISBN 978-80-7367-643-8 KLENKOVÁ, J. Logopedie. Praha: Grada, 2006. ISBN 80-247-1110-9. Doporučená literatura: KEREKRÉTIOVÁ, A. Velofaryngální dysfunkce a palatolalie. Praha: Grada, 2008. ISBN 978-80-247-2264-1. KLENKOVÁ, J. a kol. Terapie v logopedii. Brno: MU, 2007. ISBN 978-80-210-4463-0. KOUKOLÍK, F. Lidský mozek. Funkční systémy. Norma a poruchy. 2. aktual. a rozšiř. vydání. Praha: Portál, 2002. ISBN 80-7178-632-2. LECHTA, V. Symptomatické poruchy řeči u dětí. Praha: Portál, 2002. ISBN 80-7178-572-5. ŠAROUNOVÁ, J. Metody alternativní a augmentativní komunikace. Praha: Portál, 2014. EAN 9788026207160. ŠKODOVÁ, E., JEDLIČKA, I. a kol. Klinická logopedie. Praha: Portál, 2003. ISBN 80-7178-546-6. další aktuální zdroje budou zadávány v průběhu seminářů Poslední úprava: Klenková Jiřina, doc. PaedDr., Ph.D. (08.09.2024)
|
|
||
Obsah: 1.Neurogenní vývojové poruchy jazyka. Specificky narušený vývoj řeči a jazyka, vývojová dysfázie, etiologie, symptomatologie, logopedická intervence. Edukace dětí a žáků se specificky narušeným vývojem řeči a jazyka. 2. Mutismus –dělení, etiologie, komplexní péče. 3. Afázie – etiologie, klasifikace, komplexní péče o osoby s afázií. 4. Dysartrie – vývojová dysartrie , získaná dysartrie – etiologie, klasifikace, symptomatologie. Problematika dysfagie. Logopedická intervence. 5. Poruchy plynulosti řeči – balbuties, tumultus sermonis. Vymezení, etiologie, symptomy, logopedická intervence u koktavosti a breptavosti. 6. Poruchy řeči při vrozených vývojových vadách v orofaciální oblasti a velofaryngální dysfunkci. Huhňavost, palatolalie. Logopedická intervence. 7. Poruchy hlasu- etiologické faktory, projevy, dělení. Hlasová hygiena. 8. Symptomatické poruchy řeči – etiologie. Symptomatické poruchy řeči u mentálně postižených osob, u tělesně postižených, u smyslových postižení. Specifika logopedické intervence. 9. Základní poznatky z oblasti alternativní a augmentativní komunikace. Možnosti užití AAK systému u vrozených i získaných narušení komunikační schopnosti. 10. Poradenské služby poskytované dětem s narušenou komunikační schopností a jejich zákonným zástupcům. Poradenství pro dospělé osoby s narušenou komunikační schopností. Poslední úprava: Korandová Zuzana, Mgr. (08.09.2024)
|
|
||
Studující dokáže: - terminologicky vymezit neurovývojové poruchy, jejich etiologii a klasifikaci; - terminologicky vymezit specificky narušený vývoj jazyka a řeči; - terminologicky vymezit vývojovou poruchu jazyka, její etiologii a symptomatologii; - terminologicky vymezit elektivní mutismus, jeho etiologii a symptomatologii; - terminologicky vymezit afázii, její etiologii a symptomatologii; - terminologicky vymezit dysartrii, její etiologii a symptomatologii; - terminologicky vymezit poruchy plynulosti řeči, jejichetiologii a symptomatologii; - terminologicky vymezit poruchy vznikající v důsledku vývojových vad orofaciální oblasti, jejich etiologii a symptomatologii; - terminologicky vymezit poruchy hlasu, jejich etiologii a symptomatologii; - terminologicky vymezit symptomatické poruchy komunikace, jejich etiologii a symptomatologii; - popsat vývoj řeči, jazyka a komunikace u dětí s tělesným, mentálním a smyslovým postižením; - terminologicky vymezit pojmy alternativní a augmentativní komunikace; - vyjmenovat a popsat jednotlivé systémy AAK využívané u dětí a dospělých s NKS; - vybrat a zdůvodnit výběr vhodného AAK systému u vybraného případu; - vymezit logopedickou intervenci a vyjmenovat příklady přístupů užívaných při poskytování logopedické intervence u jednotlivých druhů NKS; - uvést možnosti dostupných poradenských služeb určených osobám s NKS. Poslední úprava: Korandová Zuzana, Mgr. (19.09.2024)
|