Přednáška shrnuje poznatky o stavbě zemského tělesa, především kůry a pláště z pohledu starších i moderních názorů. Úvodní část je věnována základním geofyzikálním metodám a procesům umožnujícím hlubší pochopení stavby a vývoje zemského tělesa se zaměřením na deskovou tektoniku. Hlavní část přednášky je zaměřena na pochopení mechaniky, dynamiky a kinematiky litosferických desek a objasnění procesů odehrávajících se na třech základních typech deskových rozhraní, jejich tektonometamorfního vývoje a souvisejícího vzniku
akumulačních prostorů. V závěru kurzu bude posluchač obeznámen se základy plášťové dynamiky a aplikací konceptu deskové tektoniky v Českém masivu.
Poslední úprava: Jeřábek Petr, doc. RNDr., Ph.D. (06.12.2016)
Undergraduate course clarifying foundations of plate tectonics theory. The course provides an overview of historical and
recent geotectonic theories, geophysical aspects of Earth covering seismology, and paleomagnetism, characterization of
litospheric plate boundaries, plate kinematics, mantle dynamics and interactions at the plate boundaries.
Poslední úprava: Jeřábek Petr, doc. RNDr., Ph.D. (06.12.2016)
Literatura
Van Der Pluijm, B. A. and Marshak, S. 2003. Earth structure (second edition). W W Norton & Co Inc
Windley, B. F. 1995. The evolving continents (third edition). John Willey and Sons
Poslední úprava: Holub František, doc. RNDr., CSc. (30.04.2009)
Požadavky ke zkoušce
Součástí písemné zkoušky v rozsahu probírané látky je test formou a,b,c,d,e,f a esej na jednu stranu A4 na vybrané téma.
Poslední úprava: Jeřábek Petr, doc. RNDr., Ph.D. (10.11.2011)
Sylabus
1. Úvod do geotektoniky - přehled vývoje geotektonických hypotéz. 2. Nitro Země - seismologie a seismické vlastnosti hornin, struktura Země. 3. Paleomagnetizmus - paleomagnetizmus a kontinentální drift, přirůstání kontinentální. 4. Koncept deskové tektoniky - Eulerovská geometrie a pohyb desek na kouli, rychlostni pohybu desek. 5. Divergentní rozhraní - rifting, oceánské hřbety, pasivní okraje a extenzní tektonika. 6. Transformní rozhraní - tektonika horizontálních posunů. 7. Konvergentní rozhraní I - subdukce a tektonika aktivních okrajů. 8. Konvergentní rozhraní II - kontinentální kolize a orogenní pásma. 9. Sedimentární pánve - sedimentární záznam vývoje deskových rozhraní a vnitrodeskových oblastí. 10. Hluboká subdukce - seismotektonika subdukčních zón. 11. Dynamika pláště - dynamická topografie, izostáze. 12. Český masif v kontextu deskové tektoniky.
Poslední úprava: Jeřábek Petr, doc. RNDr., Ph.D. (06.12.2016)