Geochemie v ŽP - MG431P50
Anglický název: Geochemistry in the environmental studies
Český název: Geochemie v ŽP
Zajišťuje: Ústav geochemie, mineralogie a nerostných zdrojů (31-430)
Fakulta: Přírodovědecká fakulta
Platnost: od 2022
Semestr: zimní
E-Kredity: 5
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:3/2, Z+Zk [HT]
Počet míst: neomezen
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Je zajišťováno předmětem: MG431P01
Garant: prof. RNDr. Martin Mihaljevič, CSc.
Vyučující: doc. Mgr. Petr Drahota, Ph.D.
prof. RNDr. Vojtěch Ettler, Ph.D.
prof. RNDr. Martin Mihaljevič, CSc.
RNDr. Jakub Trubač, Ph.D.
RNDr. Maria Vaňková, Ph.D.
Výsledky anket   Termíny zkoušek   Rozvrh ZS    Elearningový kurz
Anotace
Poslední úprava: ZACHAR (03.10.2003)
Přednáška je určena posluchačům ÚŽP - je úvodem do problematiky transportu a distribuce chemických látek ve svrchních částech litosféry, interakcím mezi horninovým prostředím, atmosférou, hydrosférou a biosférou. Význam izotopové geochemie při popisu těchto procesů. Metodika studia přírodních materiálů.
Literatura
Poslední úprava: prof. RNDr. Martin Mihaljevič, CSc. (30.05.2019)

Mihaljevič M., Moldan B. (2000): Otázky biogeochemie. - Nakladatelství Karolinum Praha, 105 str. ISBN 80-246-0035-8.

Bouška V a kol. (1980) Geochemie. Academia Praha 556 pp. ISBN. 21-004-81. 

Pačes T. (2011) Úvod do hydrogeochemie. TU Liberec 79 pp. ISBN 978-80-7372-748-2.

Sylabus
Poslední úprava: prof. RNDr. Martin Mihaljevič, CSc. (26.04.2012)

1.Geochemie, látky a procesy, které studuje. Vznik disciplíny, rozdělení, vývoj. Geochemické látky, struktura, složení, izotopické složení. Koordinace, koordinační polyedry, iontový poloměr, izomorfie, polymorfie, skupenství.

2.Klasifikace prvků, složení Země, materiál v kosmu, složení látek v kosmu, složení planet, měsíce, meteority. Výskyt izotopů a vyjadřování izotopického složení.

3.Fyzikálně chemické základy geochemických procesů, složky, fáze, formy. Rovnováha a nerovnováha v geochemii, aktivita, aktivitní koeficient. Rychlost chemických dějů, řád reakce, radiometrické datování, vliv teploty na reakční rychlost. Rovnováha, termodynamické veličiny, rovnovážná konstanta.

4.Stabilní izotopy, frakcionace, měření zastoupení izotopů. Chemické, fyzikální a biologické příčiny frakcionace stabilních izotopů H, O, S, C a N. Netradiční izotopové systémy, izotopy olova.

5.Geochemie geosfér. Vznik Země, akrece, látky těkavé a refraktorní. Analogy diferenciace. Zemské jádro, složení, vlastnosti.

6.Zemský plášť, chemické a fázové složení, horniny pláště a jejich výskyt na zemském povrchu. Charakter pláště pod oceány a kontinenty.

7.Zemská kůra a ZK. Vznik ZK na úkor pláště. Desková tektonika a procesy na rozhraní desek. Tavení, parciální tavení a frakční krystalizace. Fyzikálně chemické vlastnosti prvků určující jejich chování během tavení a krystalizace, prvky kompatibilní a nekompatibilní.

8.Teplotní a tlakové podmínky vzniku vyvřelých hornin, fázový diagram, role vody a těkavých látek.

9.Zvětrávání, příčina nestability fází, fyzikálně chemické základy procesů interakce minerál-roztok. Vlastnosti fázového rozhraní, hydrolýza a hydratace. Rozpouštění minerálů kongruentní a nekongruentní.

10.Produkty zvětrávání, chování iontů ve vodním prostředí v závislosti na Z/r. Jílové minerály, hydratace iontů. Redoxní procesy, Eh-pH diagramy. Procesy na povrchu pevných fází.

11.Vznik zvětrávacího profilu, půda, půdní horizonty. Pohyb látek během pedogeneze, organická hmota. Acidifikace, salinizace, zánik jehličnatého lesa.

12.Geochemie atmosféry, plynné látky v atmosféře, doba setrvání, složení a stratifikace atmosféry, vývoj koncentrace kyslíku, atmosférické aerosoly.

13. Biogeochemický cyklus uhlíku, dusíku a síry.