PředmětyPředměty(verze: 970)
Předmět, akademický rok 2014/2015
   Přihlásit přes CAS
Gender a rodina - MD360P35
Anglický název: Gender and Family
Zajišťuje: Katedra demografie a geodemografie (31-360)
Fakulta: Přírodovědecká fakulta
Platnost: od 2014 do 2014
Semestr: letní
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: letní s.:kombinovaná
Rozsah, examinace: letní s.:2/0, Zk [HT]
Počet míst: 30
Minimální obsazenost: 10
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Úroveň: specializační
Vysvětlení: UPOZORNĚNÍ: 25.3.2015 výuka odpadá
Poznámka: povolen pro zápis po webu
Garant: PhDr. Mgr. Hana Hašková, Ph.D.
Vyučující: PhDr. Mgr. Hana Hašková, Ph.D.
Výsledky anket   Termíny zkoušek   Rozvrh   
Anotace -
V tomto kurzu budou studenti a studentky seznámeni se základními pojmy, teoriemi, přístupy, výzkumnými otázkami a problémy v oblasti genderově senzitivního výzkumu genderových rolí, partnerství, rodiny, reprodukce a trhu práce. Kromě uvedení studentů a studentek do základů genderově senzitivního výzkumu je cílem kurzu zvýšit jejich genderovou senzitivitu a podnítit je k samostatné genderově senzitivní práci s empirickými daty. Kurz je zaměřen na osvojení si kritické perspektivy při analýze genderových rozdílů a nerovností.
Poslední úprava: Hašková Hana, PhDr. Mgr., Ph.D. (19.02.2016)
Sylabus

GENDER A RODINA

Termín: letní semestr 2012/2013
Přednášející: PhDr. Hana Hašková, PhD.
Sociologický ústav AV ČR, Jilská 1, 110 00 Praha 1
tel: 210 310 351; e-mail: haskova@soc.cas.cz

POPIS KURZU
V tomto kurzu budou studenti a studentky seznámeni se základními pojmy, teoriemi, přístupy, výzkumnými otázkami a problémy v oblasti genderově senzitivního výzkumu genderových rolí, partnerství, rodiny, reprodukce a trhu práce. Kromě uvedení studentů a studentek do základů genderově senzitivního výzkumu je cílem kurzu zvýšit jejich genderovou senzitivitu a podnítit je k samostatné genderově senzitivní práci s empirickými daty. Kurz je zaměřen na osvojení si kritické perspektivy při analýze genderových rozdílů a nerovností. Kurz je složen z přednášek a seminářů. Na seminářích budou studenti a studentky diskutovat nad předloženými texty a filmy.

POŽADAVKY NA STUDENTY A STUDENTKY
- účast v diskusích nad představenými filmy a texty
- vypracování závěrečné studie (5-10 stran) na vybrané a s přednášející předem konzultované téma

PŘEDNÁŠKY A SEMINÁŘE
1. Úvod do studia genderu
- dostupnost publikací a výzkumných dat; gender a pohlaví; maskulinita a feminita; politika symbolických dichotomií; gender kontrakt; dvojí standard; genderová socializace; genderové stereotypy a diskriminace; genderové role; sexualita a genderové identity; biologický esencialismus vs. sociální konstruktivismus.

2-3. Proměny rodiny, partnerství a reprodukce
- rodina tradiční, moderní a postmoderní; nukleární rodina; "východoevropský" a "západoevropský model rodiny"; explanace poklesu plodnosti a změn v časování rodičovství ve střední a východní Evropě.

4-5. Mateřství a otcovství
- sociální konstrukce mateřství; mateřský mýtus; bezdětnost - "childfree" a "childless" identity; feminizace chudoby; gender a moc v soukromé a veřejné sféře; vztahy mezi proměnami ženství, mužství a dětství ve společnosti tradiční, moderní a postmoderní; "matkové" a "otky"?; pečující otcové; dvoukariérní partnerství; genderové aspekty rodičovství po rozpadu partnerství, neúplných rodin a mimomanželské plodnosti.

6. Diskurzy, praxe a politiky péče
- vztahy politik, diskurzů a praxe péče v mezinárodní a historické perspektivě; familializace - defamilializace; externalizace péče; globalizace a řetězy péče; osvobozená domácnost a politika péče v socialistické společnosti; typy sociálních států a politik péče v Evropě.

7. Kombinace práce a soukromého života; placená a neplacená práce
- individuální a institucionální strategie a aspirace na kombinování rodiny a práce u mužů a žen; vztahy práce a péče; flexicurity; family-friendly formy práce - pozitiva a úskalí; genderová "slepota"; politika rovných příležitostí; afirmativní akce; placená a neplacená práce; dělba práce v domácnosti a péče o závislé členy rodiny.

8. Násilí, znásilnění, domácí násilí
- násilí; znásilnění; sexuální obtěžování; obchod s lidmi; domácí násilí.

9-10. Genderové nerovnosti na trhu práce
- horizontální a vertikální segregace na trhu práce; feminizace povolání; tokenismus; mužské a ženské práce; genderové stereotypy; rozdíly a nerovnosti na trhu práce; platová diskriminace; diskriminace podle pohlaví; nezaměstnanost, zaměstnanost, ekonomická aktivita a neaktivita; mzdová mezera; primární a sekundární trh práce; teorie genderových rozdílů na trhu práce.

Doporučená literatura:
časopis Gender, rovné příležitosti, výzkum - vychází online s ročním zpožděním za papírovým vydáním na www.genderonline.cz

Abbot, P; Wallace, C. 1997. An Introduction on Sociology: Feminist Perspectives. London: Routledge.

Badinter, E. 1998. Materská láska. Od 17. storočia po súčasnosť. Bratislava: Aspekt.

Badinter, E. 2005 (1992). XY: O mužské identitě. Litomyšl: Paseka.

Bourdieu. P. 2000. Nadvláda mužů. Praha: Karolinum.

Crompton, R. (ed.) 1999. Restructuring Gender Relations and Employment. The Decline of the Male Breadwinner. Oxford University Press.

Delphy, C. 2002. "Rethinking sex and gender". Pp. 51-59 in Jackson, J.; Scott, J. (eds.) Gender. A Sociological Reader. London: Routledge.

Hašková, H. 2009. Fenomén bezdětnosti. Praha: Slon.

Hašková, H., Z. Uhde (eds.) 2009. Women and Social Citizenship in Czech Society: Continuity and Change. Prague: IS AS CR. Available at: http://www.soc.cas.cz/projects/cz/15/3422/FEMCIT-Gendered-Citizenship-in-Multicultural-Europe-The-Impact-of-Contemporary-Women-8217-s-Movement.html

Hašková, H. (ed.) 2014. Vlastní cestou? Životní dráhy v pozdně moderní společnosti. Praha : Sociologické nakladatelství (SLON).

Křížková, A., K. Pavlica. 2004. Management genderových vztahů: postavení žen a mužů v organizaci. Praha: Management Press. 

Křížková, A. (ed.) 2009. Genderová segregace českého trhu práce. Kvantitativní a kvalitativní obraz. Sociologické studie 09:4. Sociologický ústav AV ČR. V.v.i.

Lorber, J. 2005 (1994). "Věřit znamená vidět. Biologie jako ideologie." Sociální studia (2): 91-113.

McDonald, P. 2000. "Gender equity in theories of fertility transition." Population and Development Review 26 (3): 427-439.

Renzetti, C.M., Curran, D.J. 2003. Ženy, muži a společnost. Praha: Karolinum.

Voňková; Spoustová. 2008. Domácí násilí v českém právu z pohledu žen. Praha: Profem.

West, C., D. Zimmerman. 1987. "Doing gender." Gender & Society 1 (1): 125-151.

Poslední úprava: Hašková Hana, PhDr. Mgr., Ph.D. (08.02.2016)
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK