|
|
|
||
Během svého vývoje za posledních 4,5 miliard let prošla planeta Země řadou dramatických změn, které se promítají do současné podoby zemského povrchu, oceánů a biosféry. Moderní vědy o Zemi se snaží porozumět těmto dynamickým změnám a pochopit příčiny geologických procesů, které je způsobují. Teprve v relativně nedávné době však umožnily pokročilé analytické metody, datování hornin pomocí radioaktivních izotopů a syntézy velkého množství geologických dat sestavit detailnější obraz fyzikálních a chemických procesů v zemském nitru. V rámci toho kurzu se studenti seznámí přístupnou formou právě s těmito nejnovějšími poznatky moderní geologie a jeho absolvováním by měli získat zcela nový pohled na vzájemně propojené geologické procesy ve velkém měřítku. Hlavním cílem předmětu je hlubší diskuse nad vybranými tématy, pro kterou není v běžných přednáškách dostatečný prostor. Velká pozornost bude věnována otázkám, které v současné době hýbou vědeckou komunitou a jsou často předmětem vědeckých sporů a debat. Výuka bude zahrnovat kombinaci přednášek, diskusí, vyhledávání a studia zahraniční literatury a psaní esejí v angličtině. Studenti se též seznámí s moderní anglickou terminologií. Při přednáškách se předpokládá aktivní zapojení studentů.
Poslední úprava: Žák Jiří, prof. RNDr., Ph.D. (25.01.2017)
|
|
||
Condie, K. (1997): Plate tectonics and crustal evolution, 4th edition. Elsevier, 282 pp. Condie, K. (2005): Earth as an evolving planetary system. Elsevier, 447 pp. Eriksson, P.G., Altermann, W., Nelson, D.R., Mueller, W.U., Catuneanu, O. (2004): The Precambrian Earth: tempos and events. Elsevier, 941 pp. Kearey, P., Klepeis, K.A., Vine, F.J. (2009): Global tectonics, 3rd edition. Wiley, 482 pp. Zahraniční vědecké časopisy: Earth-Science Reviews, Earth and Planetary Science Letters, Geology, Gondwana Research, International Geology Review, Lithos, Precambrian Research, Tectonics
Poslední úprava: Žák Jiří, prof. RNDr., Ph.D. (25.01.2017)
|
|
||
(1) Samostatné zpracování krátké strukturované eseje z moderní literatury na vybrané téma, esej bude vypracována v angličtině na základě původních vědeckých článků v zahraničních časopisech (2) Krátká prezentace tématu eseje s následnou diskusí (v češtině) Poslední úprava: Žák Jiří, prof. RNDr., Ph.D. (25.01.2017)
|
|
||
(1) Tektonika rané Země: od magmatického oceánu k počátkům pohybů litosférických desek (2) Ofiolitové komplexy: po stopách mořského dna na kontinentální kůře (3) Země jako magnet: co vše lze vyčíst z magnetických minerálů v horninách (4) Velké magmatické provincie: obraz konvektivních pohybů v zemském plášti (5) Rozpad kontinentů: od riftových údolí k hyperextenzi kontinentálních okrajů (6) Extrémní pohyby: zanořování kůry do pláště a exhumace vysokotlakých hornin (7) Laterální růst kontinentální kůry: akreční orogény, terány a melanže (8) Tok tepla v orogenních pásmech: magmatické oblouky, granity a tavení zemské kůry (9) Magmatické krby a supervulkány: příčiny a následky sopečných erupcí (10) Cyklus superkontinentů: propojení geologických procesů a vývoje klimatu a biosféry (11) Studentské prezentace a diskuse Poslední úprava: Žák Jiří, prof. RNDr., Ph.D. (25.01.2017)
|
|
||
(1) Úspěšné absolvování kurzu všeobecné geologie (Všeobecná geologie I: vnitřní dynamika Země) (2) Stručný strukturovaný motivační dopis (esej) v angličtině v rozsahu cca 300–400 slov, kde bude osvětlen vztah studenta k vědám o Zemi, preferované odborné zaměření a vztah k přírodním vědám obecně (3) Přednáška se bude konat při minimálním počtu alespoň 5 zapsaných studentů Poslední úprava: Žák Jiří, prof. RNDr., Ph.D. (27.01.2017)
|