|
|
|
||
Kolik druhů hmyzu žije na Zemi? Umíme vysvětlit, proč je hmyz nejpočetnější skupinou živočichů? Je diverzita všech skupin hmyzu tak obrovská, nebo jsou početné pouze některé skupiny a proč? Byla diverzita hmyzu takto vysoká už v minulosti? Proč diverzitu hmyzu studujeme a v čem je toto studium záludné? Jsou hmyzí taxonomové opravdoví vědci a jsou muzejní sbírky vůbec k něčemu? Jaké jsou obvyklé i méně obvyklé přístupy ke studiu diverzity hmyzu? Proč není sběr hmyzu ani povolený ani zakázaný? Má diverzita hmyzu nějaký přímý dopad na lidi? Přednáška přináší základní informace a příklady týkající se diverzity hmyzu, umožňující odpovědět na výše uvedené (a mnohé další) otázky.
Předmět vyučován v angličtině v případě přihlášení alespoň jednoho zahraničního studenta, jinak je vyučováno v češtině. Prezentace jsou v angličtině. Pro snadnější absolvování přednášky je výhodou mít za sebou nějakou základní přednášku o bezobratlých, případně nějaké základy evoluční biologie, ale není to vyžadováno jako podmínka (lze doplnit samostudiem). Ve školním roce 2021/22 budou přednášky M. Fikáčka (tj. 8 přednášek, včetně první přednášky) a P. Janšty (tj. 2 přednášky) v online formě, protože jsou oba dlouhodobě v zahraničí. Poslední úprava: Janšta Petr, Mgr., Ph.D. (27.09.2021)
|
|
||
Grimaldi D. & Engel M. (2004) Evolution of the insects. Cambridge Press. Poslední úprava: Fikáček Martin, Mgr., Ph.D. (07.08.2016)
|
|
||
Kombinace písemné a ústní - test jako první, při jeho úspěšném zvládnutí student postoupí k ústní části. Ústní část formou diskuze v rozsahu přednášek. Čeští studenti se mohou rozhodnout mezi zkoušením v angličtině a v češtině, zahraniční studenti jsou zkoušeni v angličtině. V případě špatné epidemiologické situace v zimní semenstru 2020/21 bude zkouška provedena online ve stejném rozsahu. Poslední úprava: Fikáček Martin, Mgr., Ph.D. (17.09.2020)
|
|
||
Vývoj diverzity hmyzu v minulosti Poslední úprava: Fikáček Martin, Mgr., Ph.D. (07.08.2016)
|