|
|
|
||
Ucelený přehled biogeografické problematiky, s důrazem na současné
koncepční a metodické přístupy a jejich využití v aktuální výzkumné a ochranářské praxi: (1) Základní pojmy. Typy areálů a způsoby jejich vyjádření. Vstupní interpretační modely, ekologická vs. historická biogeografie, dispersní vs. vikarianční model v historické biogeografii. (2) Historie biogeografie, geografický vs. ekologický aspekt globální biodiversity, biogeografická regionalisace. (3) Metody sběru, formalisace a hodnocení výskytových, faunistických a areálových dat. (4) Analysa areálových disjunkcí a vikariančních situací. Relace fylogenetických a areálových změn - koncepce a techniky vikarianční biogeografie. (5) Aktuobiologický aspekt areálových změn - disperse, vagilita aj. aspekty dynamické biogeografie. (6) Ostrovní biogeografie, problematika suchozemských ostrovů, jeskynní společenstva apod. (7) Vnitroareálová proměnlivost a její analysa, klinální trendy, genetická analysa v biogeografii, molekulární fylogeografie. (8) Analytická biogeografie a areografie. (9) Historické a ekologické momenty v interpretační biogeografii (struktura klimatu, klimatické a environmentální fluktuace v geologické minulosti, biogeografický efekt glaciální dynamiky. (10) Představy o vývoji zemského povrchu, dynamika reliefu, teorie litosférických desek a globální tektonika, základní etapy vývoje Země. Panbiogeografie Poslední úprava: SVATORA (21.05.2002)
|
|
||
Brown JH a Lomolimo MV 2005: Biogeography. 3rd Ed. Sinauer Ass.Publ., Sunderland Poslední úprava: Lučan Radek, RNDr., Ph.D. (05.10.2021)
|
|
||
Podmínkou pro úspěšné složení zkoušky je vypracování eseje na témata zadaná v průběhu semestru a složení ústní nebo písemné zkoušky, což obnáší znalost látky v rozsahu přednášek a studia doporučené literatury. Poslední úprava: Lučan Radek, RNDr., Ph.D. (08.10.2024)
|
|
||
Základní kurs ilustrující specifika moderní biogeografie s důrazem na koncepční a metodická východiska, členitost aplikovaných přístupů a typické okruhy otázek.
1. Specifický charakter biogeografické informace. Posuny ve vnímání biogeografie: od pomocné deskriptivní discipliny příslušných věd (fytogeografie, zoogeografie) k mezioborové integrační platformě organismální biologie. Biota, fauna, flora a faktory, které je ovlivňují. Historická vs. ekologická biogeografie. Deskriptivní, srovnávací a interpretační úroveň v biogeografii. Faunistika a floristika vs. zdroje biogeografické informace. Areálové, chorologické hledisko (objektem srovnání areály) vs. topografické hledisko (objektem biota regionu). Areál jako objekt ekologické biogeografie: optimum, pesimum, pejus, koncepční a metodické principy. Historie a dynamika areálů: dispesní vs. vikarianční model. Pojmy vikariance, endemismus, úroveň endemismus, areál, biom atd. Historie koncepcí a kořeny discipliny: A.Humboldt, P.de Candolle, A.R.Wallace, P.L. Sclater atd. Biogeografická regionalisace Země jako tradiční téma oboru.
2. Biota a prostřední Země I - referenční rámec ekologické biogeografie: marinní, terestrické a sladkovodní prostředí (biocyklus) - odlišnosti ve struktuře bioty a areálů, jejich dynamice a historii. Klima, zdroje a dynamika klimatu, zonalita a geografie klimatu. Thornwaitova, Koeppen-Geiger klasifikace. Vegetační geografie, Raunkierova klasifikace v biogeografii. Biomy Země: strukturní charakteristiky, rozšíření, specifika.
3. Biota a prostředí Země II - referenční rámec historické biogeografie: Historie kontinentů a oceánů. Tradiční představy vs. A.Wegener a kontinentální drift. Globální tektonika, teorie litosférických desek a současné rekonstrukce paleogografie Země. Pangea, Gondwana, Laurasia, Tethys. Podrobně: vývoj kontinentů v mesozoiku a cenozoiku, specifika a průběh alpinské orogenese, důsledky pro dispersní historii a klimatický režim planety. Historie klimatu v nejmladší minulosti: charakter glaciálního cyklu, stratigrafie a paleoekologie čtvrtohor. Panbiogeografie.
4. Biogeografická regionalisace - specifika bioty jednotlivých oblastí : výsledek historie jednotlivých oblastí a specifika vývojových radiací. ?Hot spots" globální biodiversity.
5. Struktura areálu: klasifikace, typy areálů, spojitost, tvar, centricita atd. Srovnávací analýza areálových typů a specifik - areografie: její postupy a předpoklady. Dynamika areálů: expanse, regrese, extinkce. Vagilita a disperse. Typy disperse a význam dispersních stadií. Kvantitativní aspekty velikosti areálu. Problém Species-Area a návazné koncepce. Arrheniův vztah. Makroekologie a globální areálová biogeografie (Rappoportovo pravidlo a související problémy).
6. Ostrovní biogeografie. Specifika ostrovního vývoje a ostrovní bioty. Ostrovní gigantismus, nanismus atd. Kasuistiky osídlování ostrovů (Krakatau, Galapágy, Hawai, Kanárské ostrovy). Kvantitativní analýzy struktury ostrovní bioty. MacArthur a Wilson: Rovnovážný model ostrovní biogeografie. Predikční potenciál rovnovážného modelu. Suchozemské ostrovy. Jeskyně a jeskynní společenstva.
7. Vnitroareálová struktura: aspekty geografické proměnlivosti. Metapopulační model. Selekce vs. sorting. Geografie speciace. Geografická (alopatrická) vs. sympatrická, parapatrická. Spojitá vs. nespojitá proměnlivost - typické příklady. Klinální proměnlivost, ?biogeografická pravidla", typy nespojité proměnlivosti. Kategoriální proměnlivost. Sympatrický posun. Hybridisace, hybridní zóny a jejich specifika. Multigenomické (Rennerovy) komplexy.
8. Vnitroareálová proměnlivost jako zdroj detailní infomace o areálové historii: metodické předpoklady, techniky a typické problémy. Vikarianční a kladistická biogeografie. Fylogeografie - koncepční rozvrh, mtDNA jako zdroj fylogenetické a fylogeografické informace, koalescenční analýza. Typická temata a výstupy současné fylogeografie.
9. Historie bioty v nejmladší minulosti. Srovnání informace molekulárné fylogeografie a fosilního záznamu. Facialita změn společenstev v průběhu glaciálního cyklu. Historie současného glacálního cyklu, průběh a paleobiogeografie poslední doby ledové a holocenu. Klimatická specifika holocenu, neolitická revoluce, vznik kulturní krajiny a chorlogická skladba současné bioty.
10. Biota Západního Palearktu a střední Evropy: určující momenty ekologické a historické biogeografie této oblasti, výběr aktuálních témat, příkladové studie a problémy.
Poslední úprava: JPROKOP (12.06.2007)
|