|
|
|
||
Předmět je jedním ze speciálních technologických kurzů, které na PřF UK probíhají včetně praktických cvičení.
Navazuje na předměty: - Fluorescenční mikroskopie v buněčné biologii - MB151P96 - Mikroskopická technika - MB160C45 a je neslučitelný s paralelně probíhajícím předmětem (bez praktických cvičení): - Základy cytometrických metod - MB130P75. Základní přednášky J. Doležela jsou společné pro oba předměty. Budete provedeni základní klasifikací cytometrických metod s jejich historickým kontextem. Technologické výhody a nevýhody jednotlivých vývojových směrů cytometrie budou dokumentované na aplikacích ve více oborech: botanice, mikrobiologii, protistologii, hydrobiologii, molekulární biologii, genetice, imunologii a biomedicíně obecně. Součástí jsou i praktická cvičení ve 4 tematických celcích (á 3 hodiny): - design experimentu - příprava vzorku a měření multiparametrických dat - analýza dat (základní) - analýza dat (pokročilá) Aplikační využití cytometrie zahrnuje široké vědecké postupy a experimenty: analýzu a třídění různých velikostí částic od submikronových (chromozomů, bakterií, organel a vesiklů) přes buňky do velikosti stovek mikronů, ale i celých organismů až do velikosti 1mm. Analýza se neomezuje pouze na statické jednoparametrické "screeningové" experimenty, ale hlavní síla cytometrie je v multiparametrické analýze heterogenních vzorků a jejich funkčních vlastností. S objevem nových fluorochromů, včetně různých variant fluorescenčních proteinů, dnes můžeme studovat funkční projevy buněk až na úrovni protein-protein interakcí. Vlastní cytometry i cytometrická data jsou velmi komplexní, plně standardizované a umožňují nám použití robustních statistických metod pro jejich analýzu. Součástí předmětu je proto praktická ukázka a detailní procvičení analýzy dat. Důraz klademe hlavně na průtokovou cytometrii. Další varianty cytometrie, včetně obrazové, budou probírané, ale nebudou předmětem vlastních praktických cvičení. Absolventi budou mít po složení zápočtu a zkoušky: - znalost principů jednotlivých směrů cytometrie - znalost o funkci přístrojů a souvisejícím využití vhodných fluorochromů a prób - znalost o stávajících aplikacích průtokové cytometrie v širokém spektru vědních oborů - schopnost posoudit vhodnost zvolené metody při řešení konkrétního problému - schopnost analyzovat a interpretovat výsledky získané průtokovou cytometrií - schopnost kriticky hodnotit kvalitu cytometrických dat ve vědeckých publikacích Poslední úprava: Drbal Karel, RNDr., Ph.D. (05.03.2018)
|
|
||
Pro začátečníky: Pro středně pokročilé: Metodické učebnice a návody, včetně webinářů: Poslední úprava: Šebková Nataša, RNDr., Ph.D. (21.02.2018)
|
|
||
Zkouška se sestává ze: 2/ návrhu Vašeho experimentu, včetně volby fluorochromů a prób, způsobu analýzy dat a popisu očekávaných výsledků 3/ volitelného zpracování Wikipedického hesla v češtině na téma související s cytometrií, včetně 3-5 vhodných citací = max. 15 bodů Každá část zkoušky je hodnocená samostatně a součet bodů je potom vyhodnocený na škále:
U hraničních výsledků (75 - 79, 55 - 59, 35 - 39) bude provedeno ústní přezkoušení. Poslední úprava: Drbal Karel, RNDr., Ph.D. (06.10.2018)
|
|
||
Předmět Cytometrie je vyučován ve 4 cyklech, kdy v každém z nich je série 3 dvouhodinových přednášek (1,5 hodiny čistého času - pátek 14,50-16,20) vždy zakončená jedním praktickým 3-hodinovým cvičením (2 a 1/4 hodiny čistého času - pátek 16,30-18,45), a to ihned po poslední přednášce v dané sérii. 1. cyklus: Základy cytometrie - společné s předmětem Základy cytometrických metod - MB130P75: PŘEDNÁŠKY: 1. Základy cytometrické technologie - termíny a kus historie (J. Doležel) 2. Elektronika a optika cytometrů, metodiky třídění částic (J. Doležel) 3. Základy aplikací průtokové cytometrie - fokus na rostliny (J. Doležel) PRAKTICKÉ CVIČENÍ: Základy praktické analýzy dat
2. cyklus: Základní cytometrické aplikace PŘEDNÁŠKY: 4. Použití cytometrie v biotechnologiích a v biomedicíně (K. Drbal) 5. Funkční testy v experimentu (K. Drbal) 6. Cytometrické metody ve virologii, mikrobiologii, hydrobiologii, protistologii a ekologii (K. Drbal) PRAKTICKÉ CVIČENÍ: Design experimentu
3. cyklus: Cytometrické aplikace v klinice PŘEDNÁŠKY: 7. Standardní cytometrická diagnostika v onkologii (E. Mejstříková/T. Kalina) 8. Funkční studie imunitního systému a kuličková proteomika v klinice (T. Kalina) 9. Standardizace přístrojů a dat - klinická cytometrie budoucnosti (V. Kanderová/T. Kalina) PRAKTICKÉ CVIČENÍ: Příprava vzorku a měření multiparametrických dat
4. cyklus: Cytometrická budoucnost PŘEDNÁŠKY: 10. Nové technologie v cytometrii (K. Drbal) 11. Sortování a jeho nové aplikace v různých disciplínách (T. Kalina/K. Drbal) 12. Pokročilá analýza dat a pokročilé nástroje multivariantní analýzy se zaměřením na open source - CytoBank, CytoSpec, Plate Analyzer, R flow packages (K. Fišer/T. Kalina/K. Drbal) PRAKTICKÉ CVIČENÍ: Práce s vašimi daty, multivariantní analýza dat, vizualizace velkých dat - troubleshooting Poslední úprava: Šebková Nataša, RNDr., Ph.D. (21.02.2018)
|