Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu:
ne
Stav předmětu:
vyučován
Jazyk výuky:
čeština
Vysvětlení:
* zimní semestr: středa ve Viničné 7, B2 od 16,30 po Immunology MB150P14E _* letní semestr: středa ve Viničné 7, B2 od 16,30 po Základy bioinformatiky MB151P99E / Další organizace přes Moodle kurz (e-learning) - odkaz vpravo
Pokročilý 2-semestrální přednáškový kurs je zaměřen na prohloubení znalostí o molekulárních mechanismech vybraných imunitních dějů, jejichž základy byly probrány v základní přednášce Imunologie, kterou musí studenti povinně absolvovat v předchozím ročníku včetně zkoušky (Immunology - MB150P14E: Drbal, Černý; alternativou je česká verze Imunologie - MB150P14B: Hořejší, Brdička). Dále prosím ty studenty, kteří neabsolvovali praktika (Imunologie - praktická cvičení), aby tak učinili hned v prvním semestru magisterského studia.
Absolvování základního kurzu Imunologie MB150P14B/MB150P14E nelze oficiálně vyžadovat, protože pro magisterské studium nemůžeme dávat prerekvizity z bakalářského studia. Tím by se diskriminovali ti, kdo přichází po bakalářském studiu z jiných fakult. Těmto studentům doporučuji absolvovat předmět MB150P14E v angličtině v 1. ročníku magisterského studia. Plně doporučuji též absolvování nového kurzu MB151P103E: Immunology - a systems biology view v angličtině v předchozím letním semestru.
Nebudeme spolu proto opakovat celou základní imunologii, ale spíše detailně provazovat funkce vybraných molekul imunitního systému s buňkami a fyziologickými/patologickými stavy imunitně-relevantních lidských onemocnění.
Určeno pro:
- studenty 1. a 2. NMgr. ročníku oboru Imunologie,
- postgraduální (Ph.D.) studenty, včetně lékařských oborů,
- bakalářské studenty, kteří si chtějí vybrat Imunologii jako obor navazujícího Mgr. studia (až po absolvování základní přednášky Imunologie).
V zimním semestru budeme probírat následující témata:
1/ úvod do metodiky: základní principy současných metod používaných v molekulární imunologii
2/ stavební kameny imunitního systému: molekulární mechanismy vzniku a funkce receptorů přirozené imunity, imunoreceptorů a MHC proteinů, NK receptorů.
V letním semestru se potom zaměříme na složitější systémy:
3/ koreceptory, cytokiny/chemokiny a jejich příslušné receptory a další páry ligand/receptor; důležité signalizační dráhy a související transkripční programy, jejich souhru na buněčné úrovni
4/ systémový pohled na molekulární úroveň imunitních dějů a jejich příčinné souvislosti s lidskými chorobami: funkční genomika, interaktom, metabolom, doménové a motivové uspořádání interagujících molekulárních partnerů.
Poslední úprava: Drbal Karel, RNDr., Ph.D. (23.09.2019)
Please note: the lectures are given in Czech language only. Once there is a serious demand from more participants to transfer the course to English, I will seriously consider to switch to English. Please, write to: karel.drbal@natur.cuni.cz - the plan is to proceed towards English course in 2 years (2017/2018).
Advanced 2-semestral lecture course focuses on substantial broadening of your knowledge about selected molecular mechanisms of immune system functioning that were covered within the previous basic course "Immunology" in the winter semester last year. It is essential to pass the exam (Immunology - MB150P14E) prior to subscription to this course. I fully recommend to pass also the course MB151P103E: Immunology - a systems biology view in the previous summer semester. We shall not discuss the basic theory of immune system components once more, we focus more on the links between selected molecules and their function within the immune system and the physiology/pathology in immune-related human disorders.
The course is targeted to:
- 1st and 2nd class of MSc. curriculum in Immunology,
- PhD students in biomedicine, incl. medical students,
- 3rd class of Bc. study (only for those aiming at MSc. study in Immunology / after passing the basic Immunology course a year earlier).
In winter semester we will cover:
(1) methodology introduction
(2) molecular mechanisms of generation and function of innate receptors, immunoreceptors and MHC proteins, NK receptors.
In summer semester we will touch more the complex systems approach:
(3) coreceptors, cytokines/chemokines and their respective receptors and other ligand/receptor pairs; coherent implication of essential signaling pathways and transcriptional programs to the full functioning of immune cells;
(4) systems biology view on molecules of the immune system ant their causative relationship to human disease: functional genomics, interactome, metabolome, domain a motif assembly of interacting molecular partners.
Poslední úprava: Drbal Karel, RNDr., Ph.D. (29.09.2018)
Literatura
Obecné imunologické učebnice: - Murphy K.: Janeway's Immunobiology (Immunobiology: The Immune System (Janeway)), 8th Edition, Garland Science Publishing 2011, 888 pages, ISBN-13: 978-0815342434 5. vydání je přístupné k vyhledávání na NCBI: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/bv.fcgi?rid=imm.TOC&depth=2 - A. K. Abbas, A. H. Lichtman, S. Pillai: Cellular and Molecular Immunology, 8th Edition, Saunders 2012, 560 pages, ISBN-13: 978-0323222754 http://books.google.cz/books?id=qtJY05rIUKQC - T. J. Kindt, R. A. Goldsby, B. A. Osborne: Kuby Immunology, 7th Edition, W.H. Freeman, 2013, 574 pages, ISBN-13: 978-1429219198 - L. Sompayrac: How the Immune System Works, 4th Edition, Wiley & Blackwell, 2012, 153 pages, ISBN-13: 978-0470657294 http://books.google.cz/books?id=oRsGFRKypn4C
Metodické učebnice: - W. Luttman, K. Bratke, M. Kupper, D. Myrtek: Immunology (The Experimenter), 1st Edition, Academic Press Inc, 2006, 264 pages ISBN-13: 978-0120885442 http://books.google.cz/books?id=nHmCmG7koSkC
Základy, které musíte znát před zapsáním tohoto předmětu: - Hořejší V., Bartůňková J., Brdlička T., Špíšek R.: Základy imunologie, 5. vydání, 330 str.,Triton 2013, ISBN-13: 978-80-7387-713-2 (TATO KNIHA SLOUŽÍ JAKO ZÁKLADNÍ INFORMAČNÍ ZDROJ, KTERÝ MUSÍTE DETAILNĚ ZNÁT Z PŘEDNÁŠKY IMUNOLOGIE V PŘEDCHOZÍM ROČNÍKU!)
Poslední úprava: Drbal Karel, RNDr., Ph.D. (18.10.2016)
Požadavky ke zkoušce
Zkouška je hodnocena bodově a skládá se ze 3 částí (jedné povinné, výběru ze dvou povinně volitelných a jedné dobrovolné)
1. část
2 povinné KOMPILACE PRO WIKIPEDII (80 bodů):
první kompilace není bodovaná (studenti se seznámí s tvorbou textu v délce ca 3000 bytů) a je podmínkou zápočtu v zimním semetru,
druhá je již povinnou součástí zkoušky v letním semestru. Jedná se o kompilační práce na téma, které bylo v rámci přednášky pouze okrajově nastíněno během přednášky. Konkrétní témata budou zveřejněna během letního semestru. Každé vybrané téma poté student vypracuje samostatně přímo na Wikipedii v rozsahu 1 strany textu s citacemi ~ 5000 bytů, bude obodováno 0-80-ti body za věcnou správnost a správný výběr a citování zdrojů.
Student má na výběr z více témat, která budou zveřejněna během zimního semestru. Každé vybrané téma poté student vypracuje samostatně přímo na Wikipedii v rozsahu 1 strany textu s citacemi ~ 5000 bytů (nutné založení osobního účtu), bude obodováno 0-80-ti body za věcnou správnost a použití vhodných zdrojů.
Adresa pro výběr a dokumentaci témat bude zveřejněná na Moodlu. Hesla budou nejprve vytvořena nebo doplněna v angličtině včetně zdrojů (nové reference) a teprve zkontrolovaná hesla potom mohou být přeložena do češtiny, případně slovenčiny.
2. část
Povinně volitelný buď PÍSEMNÝ "MULTIPLE CHOICE" TEST nebo VĚDECKÝ PROJEKT (180 bodů): v povinné druhé části zkoušky mají studenti na výběr z klasického písemného testu nebo projektu (celkem max. 160 bodů):
"MULTIPLE CHOICE" TEST se skládá z 24 krátkých otázek, na které lze odpovědět jednoslovně nebo jednovětně (0-5 body za každou otázku = max. 120 bodů) a výběr 2 ze 4 komplexních témat zpracovaných vždy volným textem na 1 A4 stranu (2x 0-30 bodů = max. 60 bodů). Celkově tedy může student získat až 180 bodů. Časově je písemný test omezen 2 hodinami čistého času.
PROJEKT: student navrhne a vypracuje podrobný návrh projektu obsahující využití poznatků molekulární imunologie v diagnostice lidských onemocnění. Projektům se budeme věnovat podrobně v jednom termínu během druhé části letního semestru. Za projekt je možné obdržet až 180 bodů stejně jako za písemný test (vědecká logika projektu = max. 80 bodů, zpracování = 60 bodů, proveditelnost = 40 bodů)
Neuspěje-li student 2x v této části zkoušky, bude prozkoušen ústně ve třetím opravném zkušebním termínu.
3. část
DOBROVOLNÉ NEPOVINNÉ TESTY V PRŮBĚHU OBOU SEMESTRŮ = OPAKOVÁNÍ (60 bodů): mezi hodinami budou vyvěšené testy s kontrolními otázkami sumarizujícími předchozí hodinu na síti a každý student zde může získat až 12 x 5 bodů za správné odpovědi v obou semestrech. Společně na úvod další hodiny probereme správné odpovědi.
Celkový možný bodový součet za zkoušku je 320 bodů:
1: > 260 bodů (81,25%)
2: > 220 bodů (68,75%)
3: > 180 bodů (56,25%)
Celkem 140 bodů můžete získat aktivní prací během semestru (Wiki-heslo, nepovinné testy).
Poslední úprava: Drbal Karel, RNDr., Ph.D. (29.09.2018)
Sylabus -
PŘEDNÁŠKY ZIMNÍHO SEMESTRU: 1. Vstupní test a úvod 2. Metody molekulární imunologie 3. Receptory přirozené imunity rozeznávají vetřelce v našich tělech = PAMP, DAMP, teorie nebezpečí 4. Pattern-recognition receptory (TLR, RLR, NLR, CLR), inflamazom 5. Receptory NK buněk & NKT buněk a jejich vývoj 6. Funkce MHC proteinů - klasické a neklasické 7. Diverzita TCR a BCR 8. Příprava k vypracování hesla na Wikipedii
PŘEDNÁŠKY LETNÍHO SEMESTRU: 9. Mechanismy signalizace přes imunoreceptory 10. Aktivace T a B lymfocytů - role kostimulačních receptorů 11. Polarizace and migrace: cytokiny, chemokiny - jejich receptory a signalizace 12. Další důležité receptory: adhezivní molekuly, Fc receptory a komplementové receptory 13. Signalizační sítě imunitních buněk a interakční domény proteinů: posttranslační modifikace, interaktom, systémová biologie 14. Biomarkery lidských onemocnění se vztahem k imunitnímu systému 15. Tkáňově specifické imunitní mechanismy 16. Všechno, co jste kdy chtěli vědet o imunitním systému
Další témata: •Charakteristické molekuly leukocytárních subpopulací •Principy moderních imunologických, molekulárně biologických a biochemických metod •Epigenetická regulace funkcí imunitních buněk •Bioterapeutika a "biosimilars" / "biobetters" •Souvislosti mezi strukturou a funkcí molekul •Design experimentu
Přednáška je shrnuta v dostupných prezentacích (pdf), ovšem tyto jsou jen připomenutím faktů o kterých se v přednášce mluví. Pro úplné pochopení látky je nutná přítomnost na přednáškách. OPAKUJI: samozřejmým předpokladem je znalost základů, tedy toho, co se probíralo v základní přednášce "Imunologie" v zimním semestru předchozího ročníku.
Poslední úprava: Drbal Karel, RNDr., Ph.D. (03.10.2015)
LECTURES IN WINTER SEMESTER: 1. Introduction 2. Methods in molecular immunology 3. Receptors of innate immune cells recognizing pathogens in our bodies = PAMP, DAMP, danger theory 4. Pattern-recognition receptors (TLR, RLR, NLR, CLR), inflammasome 5. Receptors of NK cells & NKT cells and their development 6. MHC proteins function - classical and non-classical 7. Diversity of TCR and BCR 8. Introduction to Wikipedia entry
LECTURES IN SUMMER SEMESTER: 9. Mechanisms of signaling via immunoreceptors 10. Activation of T and B cells - the role of costimulatory receptors 11. Polarization and migration: cytokines, chemokines - their receptors and signaling 12. The rest of important receptors: adhesion molecules, Fc receptors and complement receptors 13. Immune cell signaling networks and protein interaction domains: posttranslational modifications, interactome, systems biology 14. Disease biomarkers related to immune system 15. Tissue-specific immune mechanisms 16. Everything you always wanted to know about immune system
Additional topics: - Characteristic markers of leukocyte subpopulations - Principles of modern methods in immunochemistry, molecular biology and biochemistry - Epigenetic control of immune cell function - Biotherapeutics and biosimilars/biobetters - Molecular structure/function relationship - Experiment design
The lecture is available in presentation slides (pdf), which summarize the discussed topics. The presence at the lectures is essential for full understanding. ONCE MORE: the winter course "Immunology" plus passing the exam during previous year is a prerequisite for participation in this course.
Poslední úprava: Drbal Karel, RNDr., Ph.D. (03.10.2015)
Vstupní požadavky
Základy imunologie byly probrány v základní přednášce Imunologie, kterou musí studenti povinně absolvovat v předchozím ročníku včetně zkoušky (Immunology/MB150P14E: Drbal, Černý nebo Imunologie/MB150P14B: Hořejší, Brdička). Absolvování základního kurzu Imunologie MB150P14B ovšem nelze oficiálně vyžadovat, protože pro magisterské studium nemůžeme dávat prerekvizity z bakalářského studia. Tím by se diskriminovali ti, kdo přichází po bakalářském studiu z jiných fakult. Těmto studentům doporučuji absolvovat předmět MB150P14E v angličtině v 1. ročníku magisterského studia a posunout si předmět Molekulární imunologie do 2. ročníku magisterského studia.
Dále doporučuji absolvování předmětu Immunology - a systems biology view/MB151P103Ev letním semestru předchozího ročníku, který je nově zařazený do výuky v angličtině.
Poslední úprava: Drbal Karel, RNDr., Ph.D. (23.09.2019)
Požadavky k zápisu
Před úvodní lekcí proběhne vstupní test, který zkontroluje vaše současné znalosti imunologie a dá vám doporuční zda je vhodné absolvovat předmět Molekulární imunologie v tomto nebo příštím roce.
Jedná se o stejný způsob testování, který vás čeká na konci ročníku. Test se skládá z 23 multiple choice otázek, kde jsou odpovědi hodnoceny na škále -2 až 5 bodů. Z celkového počtu 115 bodů je dostačující počet bodů pro vstup do předmětu - ca 50 bodů.
Jedná se o kontrolní test vašich znalostí při vstupu do předmětu, a to tak abyste se mohli kvalifikovaně rozhodnout zda (v tomto pořadí): - vaše znalosti postačují pro absolvování předmětu (>70) - jste schopni si je rychle doplnit nebo (>50) - bude lepší variantou absolvovat základí kurz Imunologie (paralelně v jednom semestru nebo postupně v následujících 2 letech magisterského studia) (>30) Pamatujte, že důležitý je pokrok, který učiníte během 2 semestrů Molekulární imunologie a tento bude na konci letního semestru také hodnocen.
Poslední úprava: Drbal Karel, RNDr., Ph.D. (23.09.2019)