Company Valuation - JEM132
Anglický název: Company Valuation
Zajišťuje: Institut ekonomických studií (23-IES)
Fakulta: Fakulta sociálních věd
Platnost: od 2019
Semestr: zimní
E-Kredity: 6
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:2/2, Zk [HT]
Počet míst: 185 / 185 (185)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: angličtina
Způsob výuky: prezenční
Další informace: http://ies.fsv.cuni.cz/en/syllab/JEM132
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
při zápisu přednost, je-li ve stud. plánu
Garant: doc. Bc. Jiří Novák, M.Sc., Ph.D.
Vyučující: Mgr. Alina Cazachevici
Mgr. Pavel Neumann
doc. Bc. Jiří Novák, M.Sc., Ph.D.
Fan Yang, Ph.D.
Třída: Courses for incoming students
Termíny zkoušek   Rozvrh ZS   Nástěnka   
Soubory Komentář Kdo přidal
stáhnout Syllabus (CVL, JEM132).pdf Full course syllabus in pdf for download. doc. Bc. Jiří Novák, M.Sc., Ph.D.
Anotace -

Hlavním cílem tohoto kurzu je rozvíjet porozumění obecných principů oceňování společností, provést studenty procesem praktické implementace těchto principů při konstrukci modelu oceňování diskontovaných volných peněžních toků (DCF) a posoudit hodnotu společnosti pomocí srovnatelných násobků ocenění. Zvláštní důraz klademe na zdůraznění vzájemných vztahů mezi koncepcemi oceňování a podobností a rozdílů mezi alternativními oceňovacími technikami. Na konci kurzu by studenti měli být schopni porozumět možnostem a omezením přístupů k oceňování společností, analyzovat historickou finanční výkonnost společnosti a identifikovat její faktory, navrhnout a zdůvodnit přiměřené oceňovací předpoklady, provést ocenění vlastního kapitálu z pohledu portfoliových investic, kriticky číst zprávy o vlastním kapitálu vypracované jinými subjekty a vyvodit závěry relevantní pro obchodní a investiční rozhodnutí.

Pro studenty by měl být tento kurz užitečný pro získání bohatých znalostí o možnostech a problémech oceňování a způsobech jejich řešení. Kurz by měl být přínosný také pro rozvoj hlubokého porozumění alternativním technikám oceňování a pro rozpoznání jejich silných a slabých stránek. Měl by podpořit profesní rozvoj studentů v oblasti finanční analýzy, oceňování investic a oceňování majetku. Získané znalosti by měly zvýšit kompetence studentů v oblasti financí a posílit jejich pozici při ucházení se o zaměstnání ve finančním sektoru.

Předmět je primárně určen pro studenty čtvrtého a pátého ročníku. Po dohodě s vyučujícím mohou předmět absolvovat i studenti bakalářského studia. Kurz je vhodný pro studenty, kteří usilují o složení zkoušek CFA nebo o účast v soutěži CFA Institute Research Challenge. Před absolvováním tohoto kurzu doporučujeme, ale nevyžadujeme, aby studenti absolvovali následující kurzy: Finanční účetnictví (JEB044, JEM337), Finanční řízení (JEB045) a Oceňování aktiv (JEM092).

Poslední úprava: Novák Jiří, doc. Bc., M.Sc., Ph.D. (14.09.2024)
Literatura -

Studenti jsou povinni doplnit svou účast na přednáškách a seminářích studiem vybraných kapitol z učebnic uvedených níže. Tyto kapitoly se týkají témat probíraných na přednáškách a seminářích. Studenti mohou používat starší vydání učebnice, ale měli by vzít na vědomí, že počet jednotlivých kapitol se může lišit od níže uvedených (které se vztahují k 7. vydání vydanému v roce 2020).

  • Koller, T., M. Goedhart, and D. Wessels (2020) Valuation: Measuring and Managing the Value of Companies. 7th edition. John Wiley & Sons.

Poslední úprava: Novák Jiří, doc. Bc., M.Sc., Ph.D. (14.09.2024)
Požadavky ke zkoušce -

Studenti skládají písemnou zkoušku s uzavřenou učebnicí, která se koná ve třídě. Zkouška obsahuje otevřené otázky, které prověřují hloubku porozumění tématům probíraným v kurzu. Otázky se mohou týkat témat probíraných na přednáškách, přednáškách hostů, seminářích nebo v zadaných kapitolách učebnice. Studenti mohou být požádáni, aby vysvětlili důležité koncepty oceňování podniků, diskutovali o jejich vzájemné provázanosti, zdůvodnili volbu různých přístupů k oceňování v konkrétních podmínkách, popsali, jak se různé oceňovací techniky uplatňují v praxi, provedli výpočty a poskytli slovní interpretaci získaných výsledků. Body se udělují za relevantní, přesné, propracované, vyčerpávající, dobře vysvětlené a dobře strukturované odpovědi. Během zkoušek není povolena žádná komunikace mezi studenty. Studenti nesmějí používat žádné tištěné materiály ani elektronická zařízení kromě jednoduchých kapesních kalkulaček.

Studenti mají tři pokusy o složení závěrečné zkoušky. K úspěšnému složení zkoušky musí studenti získat více než polovinu dostupných bodů. Studenti, kteří tuto podmínku nesplní, mohou zkoušku opakovat. Studenti nemohou zkoušku opakovat, aby si zlepšili známku. Konečná známka je stanovena na základě výsledků závěrečné zkoušky. Studentům může být zlepšena (nikoli však snížena) známka na základě kvality jejich odpovědí na přednáškové preludia a hodnoty jejich příspěvku do diskuse ve třídě na přednáškách a seminářích.

Hodnocení se řídí níže uvedenou stupnicí:

  • 91 bodů: A - výborně
  • 81 bodů: B - velmi dobrý
  • 71 bodů: C - dobrý
  • 61 bodů: D - dostatečný
  • 51 bodů: E - uspokojivý
  • méně: F - neprospěl(a)
Poslední úprava: Novák Jiří, doc. Bc., M.Sc., Ph.D. (14.09.2024)
Sylabus -

Kurz zahrnuje následující moduly. Níže naleznete informace o kapitolách učebnice přiřazených k jednotlivým modulům. Zkratka „KGW“ označuje učebnici Koller, Goedhart a Wessels. Úplný odkaz naleznete výše.

  1. Valuation Approaches
    Course introduction. The usefulness of valuation. Overview of valuation techniques. Conditions for value creation.
    (KGW: Chapter 1 – Why Value Value?, Chapter 3 – Fundamental Principles of Value Creation, Chapter 5 – The Alchemy of Stock Market Performance)
  2. Accounting Reorganization
    Operating vs. financing. Debt vs. equity. Off-balance sheet assets.
    (KGW: Chapter 11 – Reorganizing the Financial Statements)
  3. Financial Analysis
    ROE. Leverage formula. DuPont analysis. Unit size statements.
    (KGW: Chapter 12 – Analyzing Performance)
  4. Cost of Capital
    Origin. Cost of debt. Cost of equity. Capital structure.
    (KGW: Chapter 4 – Risk and the Cost of Capital. Chapter 15 – Estimating the Cost of Capital)
  5. Comparable Multiples
    Construction. Criteria for use. B/M. P/E. EV/EBITA. EV/NS.
    (KGW: Chapter 18 – Using Multiples)
  6. Free Cash Flow
    Relation of FCF to SCF sections. Allocation of taxes. Adjustments for invested capital changes. Continuing value. Value per share.
    (KGW: Chapter 10 – Frameworks for Valuation, Chapter 14 – Estimating Continuing Value, Chapter 16 – Moving from Enterprise Value to Value per Share)
  7. Value Drivers
    Context. Forecasting profitability. Forecasting growth. Sensitivity analysis.
    (KGW: Chapter 8 – Return on Invested Capital, Chapter 9 – Growth, Chapter 13 – Forecasting Performance, Chapter 17 – Analyzing the Results

Formát

Kurz se skládá z přednášek a seminářů.

Přednášky poskytují přehled a široký výklad klíčových témat oceňování podniků. Přednášky rovněž nabízejí hlubší diskusi o vybraných otázkách, které lze považovat za složitější. Některé z přednášek jsou nabízeny hosty, kteří mají s oceňovací praxí bohaté odborné zkušenosti. Materiály k přednáškám jsou studentům k dispozici před každou přednáškou. Účast na přednáškách je nepovinná, ale důrazně se doporučuje. Aktivní účast na přednáškách je odměňována bonusovými body, které se zohledňují při rozhodování o případném zlepšení známek studentů.

Očekává se, že studenti si doplní výuku na přednáškách a seminářích tím, že si před návštěvou přednášek přečtou zadané kapitoly z učebnice. Kromě toho jsou studenti před začátkem každého modulu vyzváni, aby zhlédli video s předehrou přednášky a individuálně odpověděli na příslušné otázky prostřednictvím online formuláře. Tato preludia k přednáškám mají studenty nastartovat ke studiu daného tématu a pomoci jim připravit se na následnou diskusi na přednáškách. Studenti dostanou na přednáškách zpětnou vazbu ke svým odpovědím na otázky z preludia k přednášce. Kvalita odpovědí studentů na otázky přednáškových preludií je zohledněna při rozhodování o případném zlepšení známek studentů.

Cílem seminářů je ukázat praktické využití témat probíraných na přednáškách v reálném prostředí. Na seminářích studenti postupně společně sestavují model ocenění reálné společnosti. Studentům pomáhají zkušení lektoři seminářů, kteří je vedou procesem konstrukce a diskutují o důležitých úvahách důležitých pro dokončení jednotlivých fází. Kromě toho se na seminářích studenti dozvídají o problémech v oblasti oceňování, s nimiž se instruktoři seminářů setkali ve své předchozí profesní kariéře, a diskutují o tom, jak je nejlépe řešit. Před účastí na seminářích jsou studentům zadány praktické úkoly a jsou požádáni, aby připravili své návrhy řešení, které jsou pak na seminářích diskutovány. Aby se předešlo předčasnému vyzrazení odpovědí a aby se zajistila poutavá diskuse, jsou materiály k rozdání obvykle poskytovány až po seminářích. Účast na seminářích je nepovinná, ale důrazně se doporučuje. Aktivní účast na seminářích je odměňována bonusovými body, které se zohledňují při případném zlepšování známek studentů.

 

Zdroje


Zhruba jeden týden před začátkem výuky bude všem studentům registrovaným do kurzu ve studentském informačním systému (SIS) umožněn přístup do sdíleného úložiště níže. Studenti budou o této skutečnosti informování prostřednictvím emailové zprávy.

 

Email

Pro veškerou komunikaci týkající se správy kurzu používejte prosím následující e-mailovou adresu. Uveďte prosím informativní pole „Předmět“, abychom mohli snadno identifikovat téma vašeho dotazu.

  • jem132@fsv.cuni.cz
Poslední úprava: Novák Jiří, doc. Bc., M.Sc., Ph.D. (23.09.2024)