|
|
|
||
Volitelný předmět Spravedlnost a její perspektivy je založen na četbě děl vybraných autorů, kteří se vztahují k
právně-filosofickému problému hodnoty spravedlnosti. Výuka je rozdělena do tří částí. První z nich se věnuje stěžejním historickým směrům myšlení o spravedlnosti, jejich analýze a rozpravě o nich, druhá z nich se pak věnuje myšlenkám vybraných soudobých autorů. Třetí část je věnována diskusím o současných problémech spravedlnosti a perspektivách spravedlnosti v nejbližší budoucnosti. Těžiště výuky spočívá v četbě textu či textů, které jsou určeny pro danou hodinu, a v následné diskusi o těchto textech. Je tak předpokládána intenzivní domácí příprava. V rámci diskuze bude sledováno, jakým způsobem chápe daný autor hodnotu spravedlnosti, přičemž důraz bude kladen na relevanci takového pojetí spravedlnosti dnes. Absolvent předmětu získá hlubší porozumění pojmu spravedlnosti v jeho historických, systematických a soudobých souvislostech. Dovede diskutovat o jednotlivých abstraktních vymezeních tohoto pojmu, identifikovat jeho přednosti a slabiny, a aplikovat je na konkrétní společenské problémy soudobého světa. Předmět Spravedlnost a její perspektivy je vhodný pro studenty všech ročníků. Předpokládaný počet studentů je 20 – 25. Přihlašování probíhá přes informační systém. Absolvovaný předmět není možné opakovaně zapsat. Poslední úprava: Sojka Miroslav, Mgr. (29.06.2022)
|
|
||
Požadavky ke kontrole studia (pravidla předmětu):
1. Předmět Spravedlnost a její perspektivy je zakončen kolokviem, které je samostatnou formou kontroly studia předmětu. 2. Za úspěšné absolvování kontroly studia student získá 3 kredity. 3. Úspěšné absolvování kolokvia je podmíněno aktivní účastí studenta na výuce, průběžnou četbou a diskusí a přípravou úvodního referátu. Opravné termíny nejsou vypisovány. 4. V případě, že na studenta nezbyde téma k referátu, je možnost alternativního plnění v podobě vypracování kolokviální práce o minimálním rozsahu 5 normostran dle pokynu vyučujícího. V rámci přípravy referátu i kolokviální práce je možné používat veškeré studijní materiály. Poslední úprava: Sojka Miroslav, Mgr. (29.06.2022)
|
|
||
Volitelný předmět Spravedlnost a její perspektivy zahrnuje následující témata: I. Historický vývoj chápání pojmu spravedlnosti o Platón o Aristotelés o Immanuel Kant o David Hume II. Kritika spravedlnosti v díle Hanse Kelsena III. Gustav Radbruch, vztah spravedlnosti a práva, nespravedlivé právo IV. Teorie spravedlnosti Johna Rawlse V. Vybrané problémy spravedlnosti v soudobém světě o Ekonomická a sociální spravedlnost, spravedlnost a rovnost o Environmentální spravedlnost o Humanitární intervence a válečné konflikty o Postavení ženy ve společnosti VI. Perspektivy pojetí spravedlnosti a jejich naplňování ve společnosti Každá hodina bude rozdělena na tři části. První část bude obsahovat úvodní slovo vyučujícího. V druhé části student či skupina dvou až tří studentů představí text, který je na danou hodinu určen. Účelem tohoto představení je zejména reprodukovat základní strukturu argumentu, nastínit přednosti a slabiny autorovy argumentace, a formulovat témata, od nichž se bude odvíjet následná diskuse. Třetí část hodiny je pak věnována diskusi. Poslední úprava: Sojka Miroslav, Mgr. (29.06.2022)
|
|
||
Literatura, která bude východiskem studia a diskusí 1. Sandel, M.: Spravedlnost: co je správné dělat. Praha: Karolinum 2020 2. Večeřa, M.: Spravedlnost v právu. Brno: Masarykova univerzita 1997 3. Höffe, O.: Gerechtigkeit. Eine philosophische Einführung. München, C. H. Beck 2010 4. Kelsen, H.: Was ist Gerechtigkeit? Stuttgart, Rechlam 2000 5. Platón: Ústava. Praha: Oikoymenh 2005 6. Aristotelés: Etika Nikomachova. Praha: Petr Rezek 2013 7. Aristotelés: Politika I. Řecko-česky. Praha: OIKOYMENH 1999. 8. Hume, D.: Zkoumání o zásadách mravnosti. Praha: Jan Laichter 1899 9. Kant, I.: Základy metafyziky mravů. Praha: Oikoymenh 2014 10. Rawls, J.: Teorie spravedlnosti. Praha: Victoria publishing 1995. 11. Pogge, T., Moellendorf, D.: Global justice. Seminal Essays. St. Paul: Paragon House 2008. 12. Nussbaum, M.: Woman and Cultural Universals. In: Ishay, M.: The Human Right Reader: Major political essays, speeches, and documents from ancient times to the present. New York: Routledge 2007 13. Nussbaum, M.: Beyond the Social Contract. In: The Tanner Lecures on Human Values 24. Salt Lake City: The University of Utah Press 2004 14. Radbruch, G.: O napětí mezi účely práva. Praha: Wolters Kluwer 2013 15. Shapcott, R.: International Ethics. A Critical Introduction. Malden: Polity 2010 16. Dower, N.: World Ethics: The New Agenda. Edinburgh: Edinburgh University Press 1998 Poznámka ke studijní literatuře: literatura je buď dostupná v knihovně právnické fakulty, nebo bude poskytnuta vyučujícím semináře. Předpokládá se schopnost pracovat s anglickým textem. Schopnost práce s německým textem je výhodou, nikoli však podmínkou pro účast v semináři - texty mají podpůrný charakter, případně budou dostupné v českém překladu. Poslední úprava: Sojka Miroslav, Mgr. (29.06.2022)
|