PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Právo ochrany hospodářské soutěže - HV3926
Anglický název: Protection of Competition Law
Zajišťuje: Katedra obchodního práva (22-KOBCHP)
Fakulta: Právnická fakulta
Platnost: od 2023
Semestr: letní
Body: 0
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:0/2, Kv [HT]
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: JUDr. Jiří Kindl, M.Jur., Ph.D.
Vyučující: JUDr. Jiří Kindl, M.Jur., Ph.D.
Neslučitelnost : HP0026
Ve slož. prerekvizitě: HMOD0008, HMOD0008, HM1401
Anotace
Poslední úprava: Mgr. Barbora Šicnerová (05.09.2023)
Právo ochrany hospodářské soutěže je tzv. veřejnoprávní větví soutěžního práva a upravuje zejména problematiku postihu kartelových dohod (popř. jiných dohod narušujících hospodářskou soutěž), zneužití dominantního postavení a kontrolu spojování podniků. Těmto oblastem bude věnováno nejvíce prostoru, a to jak z hlediska výkladu hmotného práva, tak souvisejících procesních záležitostí (řízení před Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže a Evropskou komisí).

Vzhledem k tomu, že právo ochrany hospodářské soutěže v ČR je modelováno dle příkladu unijního soutěžního práva, které má navíc v mnoha ohledech přímý účinek a musí být přímo uplatňováno i v České republice, bude výklad zaměřen jak na české předpisy v oblasti ochrany hospodářské soutěže, tak na unijní soutěžní právo. Jelikož do širšího rámce unijního soutěžního práva spadá i problematika regulace poskytování veřejných podpor, bude i této oblasti věnován prostor.

Účast na předmětu vyžaduje znalosti evropského práva a práva obchodních korporací. Pro zapsání předmětu je proto vhodné, aby měl student absolvovány předměty pokrývající tuto materii.
Metody výuky
Poslední úprava: JUDr. Petr Tomášek, Ph.D. (07.02.2022)

Případná distanční výuka:

Způsob výuky: on-line ve dnech a časech dle rozvrhu prostřednictvím MS Teams.

Komunikace se studenty: e-mail a Moodle (v něm budou uloženy i podkladové materiály).

Kolokvium: distanční formou, a to dle vyhodnocení řešení příkladů (případových studií) zaslaných studenty (celkem 3 případy - za každý lze dostat 0-6 bodů) a závěrečného krátkého souhrnného testu (zisk 0-8 bodů). Hodnocen jako prospěl bude ten, kdo získá alespoň 60 % (tj. alespoň 15,5 bodu). 

Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: Mgr. Barbora Šicnerová (31.01.2024)

1. Předmět je zakončen kolokviem, které je samostatnou formou kontroly studia.

2. Podmínkou získání kolokvia je nadpoloviční účast na seminářích.

3. Kolokvium spočívá v průběžném získávání bodů za jednotlivé formy aktivity. Pro získání kolokvia je zapotřebí alespoň 25 bodů.

Body lze získat takto:

1.       Účast na seminářích: 1 bod za každou účast, celkem max. 11 bodů.

2.       Aktivita na semináři: Vyučující může vybraným studentům přidělit až 5 bodů za aktivitu na seminářích.

3.       Řešení příkladů: studentům budou k řešení zadány příklady, a to na problematiku (i) dohod narušujících hospodářskou soutěž, (ii) zneužití dominantního postavení a (iii) kontrolu spojování podniků.

Za úspěšně vyřešený příklad lze získat max. 6 bodů. Za všechny tři celkem max. 18 bodů.

4.       Prezentace: Studenti (max. 5 z nich) se budou moci přihlásit o prezentaci. Prezentace bude spočívat v nastudování vybraného příkladu z oblasti soutěžního práva a jeho prezentování na posledním semináři. Za prezentaci bude možné získat až 6 bodů.

5.       Závěrečný test: Studenti absolvují po posledním semináři závěrečný test, který se bude sestávat ze 4 otázek. Maximálně bude možné získat 8 bodů.

Sylabus
Poslední úprava: Mgr. Barbora Šicnerová (31.01.2024)

Předmět zahrnuje tato témata:

1.         Úvod do právní regulace hospodářské soutěže (úvod, vymezení obou větví soutěžního práva, vývoj jejich právní úpravy a vztah k evropskému právu, cíle obou větví soutěžního práva, právo a ekonomie, pojmy společné jednotlivým odvětvím veřejné větve soutěžního práva – relevantní trh, podnik/soutěžitel, narušení hospodářské soutěže)

2.         Kartelové a distribuční dohody I. (obecný úvod, horizontální a vertikální dohody, výjimky ze zákazu kartelových dohod)

3.         Kartelové a distribuční dohody II. (praktické posuzování horizontálních a vertikálních dohod, řešení příkladu z praxe)

4.         Zneužití dominantního postavení I. (určení dominantního postavení, pojem zneužití, jednotlivé zneužívající praktiky)

5.         Zneužití dominantního postavení II. (praktické posuzování jednotlivých zneužívajících praktik, řešení příkladu z praxe)

6.         Řízení před Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže a Komisí ve věci restriktivních praktik; procesní práva vyšetřovaných podniků

7.         Soukromé vymáhání nároků z porušení veřejného soutěžního práva; narušení hospodářské soutěže orgány veřejné správy; trestněprávní odpovědnost za porušení soutěžního práva

8.         Kontrola spojování podniků (soutěžitelů) I. (pojem koncentrace, notifikační povinnost, základní struktura řízení před Komisí a Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže)

9.         Kontrola spojování podniků (soutěžitelů) II. (zákaz předčasného uskutečňování spojení, substantivní aspekty – posuzování dovolenosti koncentrací, řešení příkladu z praxe)

10.     Veřejné podpory

11.     Prezentace studentů, závěrečné shrnutí

Studijní opory
Poslední úprava: Mgr. Barbora Šicnerová (05.09.2023)

Základní literatura:

1.         Kindl, J. a kol. Soutěžní právo. 3. vydání. Praha:  C. H. Beck, 2021.

2.         Tichý, L. a kol. Evropské právo (kap. „Subvenční právo / právo státních podpor“). 4. vydání. Praha: C. H. Beck, 2011.

Ostatní literatura:

1.         Janků, M., Mikušová, J. Veřejné podpory v soutěžním právu EU. Praha: C. H. Beck, 2012.

2.         Jones, A., Sufrin, B., Dunne, N. Jones & Sufrin’s EU Competition Law. Text, Cases, and Materials. 7th ed. Oxford: Oxford University Press, 2019.

3.         Kindl, J. Munková, J. Zákon o ochraně hospodářské soutěže. Komentář. 3. vydání. Praha: C. H. Beck, 2016.

4.         Kindl, J., Pavelka, T., Hubková, P. Zákon o náhradě škody v oblasti hospodářské soutěže. Komentář. Praha: C. H. Beck, 2019.

5.         Kindl, J. Kartelové a distribuční dohody. Teorie a praxe. Praha: C. H. Beck, 2009.

6.         Kindl, J. Neplatnost dohod narušujících hospodářskou soutěž. AntiTrust, č. 1/2018, s. 16–20.

7.         Kindl, J. Relevantní trh a způsob jeho vymezování. AntiTrust, č. 2/2017, s. 44–50.

8.         Kindl, J. Podnik nebo soutěžitel… záleží na tom? Právní rozhledy, č. 5/2006, s. 161–170.

9.         Kindl, J. Pojem narušení hospodářské soutěže – obecná východiska a konkrétní aplikace. Právní rozhledy, č. 10/2005, s. 343–349.

10.     Kindl, J. Soutěžně-právní posuzování horizontálních dohod. Právní rádce, č. 8/2006, s. 4–13.

11.     Kindl J. Soutěžně-právní posuzování vertikálních dohod. Právní rádce, č. 9/2006, s. 5–17.

12.     Lianos, I., Korah, V., Siciliani, P. Competition Law. Analysis, Cases, & Materials. Oxford: Oxford University Press, 2019.

13.     Michal, P. a kol. Zakázané dohody a zneužívání dominantního postavení v ČR. Praha: C. H. Beck, 2010.

14.     Petit, N. Droit Européen de law concurrence. 3e édition. LGDJ, Lextenso, 2020.

15.     Raus, D., Oršulová, A. Zákon o ochraně hospodářské soutěže. Komentář. Praha: Wolters Kluwer, 2014.

16.     Whish, R., Bailey, D. Competition Law. 10th ed. Oxford: Oxford University Press, 2021.

Rozpis datumový
Den Datum Popis Učitel Soubory Poznámka
Středa21.02.2024přednáška odpadá 
Středa28.02.2024Úvod do právní regulace hospodářské soutěže (úvod, vymezení obou větví soutěžního práva, vývoj jejich právní úpravy a vztah k evropskému právu, cíle obou větví soutěžního práva, právo a ekonomie, pojmy společné jednotlivým odvětvím veřejné větve soutěžního práva - relevantní trh, podnik/soutěžitel, narušení hospodářské soutěže)JUDr. Jiří Kindl, M.Jur., Ph.D. 
Středa06.03.2024Kartelové a distribuční dohody I. (Obecný úvod, horizontální a vertikální dohody, výjimky ze zákazu kartelových dohod)JUDr. Jiří Kindl, M.Jur., Ph.D. 
Středa13.03.2024Kartelové a distribuční dohody II. (praktické posuzování horizontálních a vertikálních dohod, řešení příkladu z praxe)JUDr. Jiří Kindl, M.Jur., Ph.D. 
Středa20.03.2024Zneužívání dominantního postavení I. (určení dominantního postavení, pojem zneužití, jednotlivé zneužívající praktiky, praktické posuzování jednotlivých zneužívajících praktik, řešení příkladu z praxe)JUDr. Jiří Kindl, M.Jur., Ph.D. 
Středa27.03.2024Zneužívání dominantního postavení II. (pokračování jednotlivé zneužívající praktiky, praktické posuzování jednotlivých zneužívajících praktik, řešení příkladu z praxe)JUDr. Jiří Kindl, M.Jur., Ph.D. 
Středa03.04.2024Řízení před Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže a Komisí ve věci restriktivních praktik; procesní práva vyšetřovaných podniků; Soukromé vymáhání nároků z porušení veřejného soutěžního práva (zejm. zákon o náhradě škody v oblasti hospodářské soutěže, příklady z praxe); Narušení hospodářské soutěže orgány veřejné správy; Trestněprávní odpovědnost za porušení předpisů v oblasti hospodářské soutěžeJUDr. Jiří Kindl, M.Jur., Ph.D. 
Středa10.04.2024Kontrola spojování podniků (soutěžitelů) I (pojem koncentrace, notifikační povinnost, základní struktura řízení před Komisí a Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže)JUDr. Jiří Kindl, M.Jur., Ph.D. 
Středa17.04.2024Kontrola spojování podniků (soutěžitelů) II (zákaz předčasného uskutečňování spojení, substantivní aspekty – posuzování dovolenosti koncentrací, řešení příkladu z praxe)JUDr. Jiří Kindl, M.Jur., Ph.D. 
Středa24.04.2024Veřejné podpory, Prezentace studentů, zopakování, souhrnJUDr. Jiří Kindl, M.Jur., Ph.D. 
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK