Histologie a embryologie - B03031 (Zubní lékařství)
Anglický název: Histology and Embryology
Zajišťuje: Ústav histologie a embryologie 1. LF UK (11-00120)
Fakulta: 1. lékařská fakulta
Platnost: od 2024
Semestr: zimní
Body: 12
E-Kredity: 12
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
letní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:2/3, Z [HT]
letní s.:2/3, Z+Zk [HT]
Rozsah za akademický rok: 150 [hodiny]
Počet míst: neomezen
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Vysvětlení: RNDr. Lucie Fraser Lantová, Ph.D.
Další informace: https://uhiem.lf1.cuni.cz/
Poznámka: povolen pro zápis po webu
Garant: doc. MUDr. Tomáš Kučera, Ph.D.
Atributy: Teoretický předmět
Zubní lékařství
Záměnnost : B01402, B02680
Je prerekvizitou pro: B01140, B01139, B01144, B03113, B01153, B03114, B01148
Výsledky anket   Termíny zkoušek   Rozvrh ZS   Nástěnka   
Anotace -
Studenti po absolvování předmětu Histologie a embryologie získají nezbytný základní přehled o stavbě lidského těla na úrovni buněk a tkání, přičemž získají praktickou zkušenost s mikroskopickou analýzou, která je v klinické praxi využívána pro histopatologickou diagnostiku. Spolu se znalostí morfologie budou studenti také seznámeni se základními principy buněčné biologie, mezibuněčné komunikace a buněčné diferenciace. Základní pochopení principu morfologické a funkční organizace buněk a tkání bude předpokladem pro pochopení normální fyziologie a biochemických procesů probíhajících intra i – extracelulárně. Získané znalosti rovněž umožní budoucí dobré porozumění etiopatogenezi lidských chorob vč. těch, které mají své projevy v orofaciální oblasti. Embryologické znalosti umožní pochopit vznik vrozených vývojových vad jak v oblasti zájmu zubní medicíny, tak i ostatních vývojových poruch a chorob, které mají svůj základ v prenatálním vývoji člověka.
Poslední úprava: Kolářová Jana (02.10.2019)
Podmínky zakončení předmětu

Pravidla pro získání zápočtu z Histologie a embryologie za zimní semestr akademického roku 2024/2025

 

1. Zápočet je možné získat za 100% účast na praktických cvičeních a dobré výsledky průběžné kontroly studia včetně praktické znalosti probraných preparátů. Vyučující může tolerovat dvě řádně omluvené absence.

V případě absencí, zejména neomluvených, nebo špatných výsledků průběžné kontroly studia je možné získat zápočet po přezkoušení příslušným učitelem studijní skupiny. Toto přezkoušení proběhne po domluvě učitele se studenty v průběhu 15. výukového týdne, případně v zimním zkouškovém období. Pokud student nezískal zápočet za zimní semestr z důvodů absencí nebo špatných výsledků do konce zimního zkouškového období, může se o jeho získání pokusit, po dohodě s příslušným vyučujícím, současně se zápočtem za letní semestr.

2. Samostatnou podmínkou pro získání zápočtu je úspěšné splnění zápočtového testu, který proběhne v řádném termínu 15. týden ZS. Opravné termíny budou vypsány na 1. a 4. týden zimního zkouškového období. Student bude moci zápočtový test opakovat nejvýše jednou. V případě nesplnění minimálních požadavků i u opravného termínu zápočtového testu, bude možné tuto podmínku zápočtu splnit přezkoušením před komisí. Termíny tohoto ústního přezkoušení budou vypsány dle potřeby v LS.

3. V rámci praktických cvičení během zimního nebo letního semestru musí každý student prezentovat histologický preparát probíraný na příslušném praktiku. Splnění této povinnosti je další podmínkou zápočtu v příslušném semestru

4. Zápočet je nutnou podmínkou pro přistoupení ke zkoušce z Histologie a embryologie.

 

 

 

V Praze, 25.září 2024                                           doc. MUDr.Tomáš Kučera, Ph.D.

                                                                                        přednosta ÚHIEM

 

Poslední úprava: Kučera Tomáš, doc. MUDr., Ph.D. (25.09.2024)
Literatura

Povinná:

  • Mescher, Anthony L.. Junqueirovy základy histologie. Praha: Galén, 2018, 558 s. ISBN 978-80-7492-324-1.
  • Sadler, T. W.. Langmanova lékařská embryologie : překlad 14. vydání. Praha: Grada Publishing, 2023, 456 s. ISBN 978-80-271-3412-0.

Doporučená:

  • Sadler, T. W.. Langmanova lékařská embryologie : překlad 14. vydání. Praha: Grada Publishing, 2023, 456 s. ISBN 978-80-271-3412-0.
  • Jirkovská, Marie. Histologická technika : pro studenty lékařství a zdravotnické techniky. Praha: Galén, 2017, 79 s. ISBN 978-80-7492-325-8.
  • Jirkovská, Marie. Pracovní sešit k praktickýcm cvičením z histologie. Praha: Galén, 2013, 128 s. ISBN 978-80-7492-078-3.

Volitelná:

  • Martínek, Jindřich, Vacek, Zdeněk. Histologický atlas. Praha: Grada, 2009, 134 s. ISBN 978-80-247-2393-8.

Poslední úprava: Klobušovská Ema (24.01.2024)
Metody výuky
Požadavky ke zkoušce

ZKOUŠKY Z HISTOLOGIE A EMBRYOLOGIE
OBECNÁ PRAVIDLA

1) Tato pravidla se řídí těmito universitními a fakultními předpisy - Pravidla organizace studia 1. LF UK a Studijní a zkušební řád UK

2) Vypsání termínů zkoušek
Všechny termíny zkoušek budou na SISu vypsány od 26. 3. 2024
- předtermín
- v řádném zkouškovém období LS a části prázdnin (tj. od 3. 6. 2024 do 4. 7. 2024)
- další prázdninové termíny budou otevřeny až po skončení letního zkouškového období
- termíny na 2. část zkouškového období v září budou otevřeny po ukončení prázdninového zkoušení. Část termínů bude pouze pro opakování zkoušky.

- další termíny již vypisovány nebudou a jejich kapacita se navyšovat nebude.

Pro aktuální informace budeme používat MS Teams. Je třeba si nastavit upozornění z MS Teams Ústavu histologie a embryologie a daného předmětu.

3) Pravidla zápisu a odhlašování na zkoušku
Zahájení zapisování k termínům bude vyznačeno v SISu - vypsané termíny (předtermín a hlavní zkouškové období) budou otevřeny od 2.4.2024.
Konat zkoušku může student pouze tehdy, je-li zapsán na termín v SISu a má-li splněny všechny rekvizity ke zkoušce.
Zápis ke zkoušce není podmíněn udělením zápočtu, ale konání zkoušky ano.
Uzávěrky pro přihlašování a odhlašování na konkrétní termín jsou na SISu.

4) Nedostavení se ke zkoušce a omluva
Student, který se nedostaví ke zkoušce a neomluví se řádně předem, tak není klasifikován, ale termín zkoušky propadá. Omluva musí být adresována přednostovi ústavu.
Student se může po propadnutí termíny přihlásit na další termín zkoušky. Opožděnou omluvu studenta lze uznat pouze ze závažných a doložených důvodů. O řádnosti omluvy rozhoduje přednosta ústavu, který si může vyžádat upřesnění omluvy či jejího důvodu, pokud nebude omluva dostatečná. O výsledku uznání omluvy bude student informován.

5) Opakování zkoušky
Student má právo konat zkoušku nejvýše třikrát, má právo na 2 opravné termíny, mimořádný opravný termín se nepřipouští (SZŘ UK čl. 8, odst. 14). Pokud však student nevyčerpá tyto možnosti v rámci vypsaných termínů, nezakládá to nárok na vypsání zvláštního termínu zkoušky (tamtéž).
Další zkušební termíny nebudou vypsány a kapacita již vypsaných termínů nebude dodatečně navyšována.
Rovněž nelze konat zkoušky po skončení druhé části zkouškového období v září, resp. po posledním vypsaném termínu (tj. po 13. 9. 2024). Žádné mimořádné či „děkanské" termíny nejsou povoleny.

Pravidla vlastního průběhu zkoušky a zásady hodnocení jsou uvedena v příslušných instrukcích.

 

INFORMACE K PRŮBĚHU ZKOUŠEK

 Z HISTOLOGIE A EMBRYOLOGIE

 

Zkouška probíhá kombinovanou formou a sestává ze dvou částí:

1. teoretický písemný test

2. praktická zkouška znalostí mikroskopické stavby tkání a orgánů s použitím histologických preparátů

Zkouška se koná vždy v tomto pořadí a obě části musí být splněny v jednom zkouškovém termínu. Postup do druhé části je podmíněn dosažením minimální úspěšnosti dané bodovou hranicí (viz níže).

1. část - teoretický písemný test:

1) Studenti se dostaví ve stanoveném čase ke zkušební místnosti uvedené v SISu.

2) Do zkušební místnosti budou vpuštěni a zkoušku tak budou moci absolvovat pouze studenti, kteří se prokáží platným studentským průkazem. 

3) Test sestává ze 70 otázek. Otázky pokrývají témata v celém rozsahu předmětu - zahrnují též znalost mikroskopických struktur a schémat mikroskopické stavby a vývoje buněk, tkání a orgánů. Student u každé otázky vybere ze 4 nabídnutých možností jednu správnou (nejlepší) odpověď, kterou jednoznačně označí dle pokynů examinátora.

4) Studenti začnou odpovídat na testové otázky na výslovný pokyn examinátora, jímž je zahájen časový limit 75 min. Při vyplňování je třeba se držet pokynů z instruktáže. Testy studenti vypracovávají samostatně, bez jakékoliv pomoci či nápovědy, přičemž bude postupováno v souladu s příslušnými předpisya). Po zahájení testu není dovoleno se z přiděleného místa vzdálitb).

5) Po uplynutí vyhrazeného času examinátor pokynem test ukončí.

 

Hodnocení 1. části zkoušky

Za každou správně zodpovězenou otázku získá student 1 bod. Za každou nesprávnou odpověď 0 bodů. Limit pro splnění 1. části zkoušky je  49 bodů včetně.

 

Oznámení výsledků 1. části

S výsledkem 1. části zkoušky budou studenti seznámeni bezprostředně po opravení testů (čas potřebný pro opravu testů se může měnit v závislosti na kapacitě). Ti, kteří nedosáhnou stanovený limit, budou hodnoceni známkou „nedostatečně„  a jejich zkouška bude ukončena c) Ti, kteří splnili limit, budou ve stejný den pokračovat 2. částí zkoušky podle aktuálního časového rozvrhu. Prohlížení a studium vyplněných a opravených testů nebude možné (ani po daném zkušebním termínu).

 

2. část zkoušky – praktická zkouška znalostí histologických preparátů

Rozřazení studentů k jednotlivým zkoušejícím praktické zkoušky určují sami zkoušející.

Podstatou praktické zkoušky je rozbor 3 preparátů ze seznamu preparátů v Požadavcích ke zkoušce, u nichž má student za úkol určit tkáň (orgán), použitou barvící metodu a prokázat orientaci v základních obecných strukturách i strukturách charakterizujících danou tkáň či orgán. Každý preparát je rovněž hodnocen samostatně. Pro splnění 2. části zkoušky je nutné dosáhnout minimálního počtu bodů a správně identifikovat aspoň jeden histologický preparát.

 

Klasifikace zkoušky

 

Konečná klasifikace je dána bodovým ziskem z obou částí zkoušky. Nesplnění jakékoliv části zkoušky či nedosažení minimálního součtu bodů z obou částí zkoušky vede ke klasifikaci „nedostatečně“.

 

Dosažené bodové skore a klasifikace:

1. část – maximum 70 bodů:

0-48 bodů – nesplněno, klasifikace „nedostatečně“

49-70 bodů – splněn limit – možnost pokračování ve zkoušce

2. část – maximum 30 bodů

0-14 bodů - nesplněno, klasifikace „nedostatečně“

15-30 bodů – splněn bodový limit 2. části za předpokladu správné identifikace aspoň jednoho preparátu

Body jsou přiděleny za správné označení preparátu, struktur viditelných na daném preparátu a znalost použité histologické metody. V případě, že není správně identifikován ani jeden histologický preparát, není 2. část zkoušky splněna, což vede ke klasifikaci „nedostatečně“.

 

Klasifikace dle celkového bodového zisku:

Celkový bodový zisk je dán součtem dosažených bodů v 1. a 2. části zkoušky konané v daném termínu.

0 – 66 bodů klasifikace „nedostatečně“

67 – 76 bodů klasifikace „dobře“

77 - 88 bodů klasifikace „velmi dobře“

89 – 100 bodů klasifikace „výborně“

 

Opakování zkoušky

Obecná pravidla pro opakování zkoušky jsou uvedena v obecných pravidlech ke zkoušce z Histologie a embryologie. Student zkoušku nesplní a musí ji opakovat v celém rozsahu v následujících případech:

1) Nesplnění 1. části zkoušky

2) Nesplnění 2. části zkoušky

3) Nedosažení celkového minimálního počtu bodů z obou částí zkoušky

 

 

 

a) Opatření děkana č.19/2009 vč. příslušného Dodatku č. 1

 

b) Z vážného důvodu (např. náhlá indispozice) může student s dovolením examinátora opustit zkušební místnost před vypršením časového limitu, ale rozpracovaný test bude ukončen. Po opuštění zkušební místnosti nebude dovoleno v testu pokračovat.

 

c)  V případě, že minimální bodový součet pro postup do 2. části není dosažen v řádném, 1. opravném, ani 2. opravném termínu zkoušky, zkouška není ukončena a 1. část zkoušky pokračuje ústním přezkoušením, kdy student odpovídá na 3 vylosované otázky ze zkušebních okruhů uveřejněných na SISu. Student dostane přiměřený čas na zodpovězení otázek. V případě nedostatečných znalostí je zkouška ukončena s prospěchem „neprospěl“. Pokud student prokáže aspoň minimální potřebné teoretické znalosti, splní tím 1. část, obdrží minimální počet bodů pro 1. část (1. část není samostatně klasifikována) a postupuje do druhé části, která se koná ve stejný den.

 

 

 

V Praze dne 26.3.2024.

 

 

Doc. MUDr. Tomáš Kučera, Ph.D.

      přednosta ÚHIEM

 

 

 

 

 

POŽADOVANÉ ZNALOSTI KE ZKOUŠCE Z HISTOLOGIE A EMBRYOLOGIE - ZKOUŠKOVÉ OKRUHY

 

Cytologie a obecná histologie

1.Zásady odběru a zpracování materiálu pro histologické vyšetření

2.Přehledné (základní) a speciální barvicí metody, principy a výsledek

3.Histochemické metody, principy a použití

4.Imunohistochemické metody, principy a použití

5.Stavba buňky, přehled buněčných součástí

6.Stavba a funkce biologické membrány

7.Specializace buněčného povrchu

8.Membránové buněčné organely (buněčné kompartmenty), stavba a funkce

9.Buněčné jádro a nemembránové buněčné organely, stavba a funkce

10.Cytoskelet – stavba, funkce a diagnostický význam

11.Stavba buněčných spojení

12.Dělení buněk – mitóza a meióza

13.Buněčný cyklus a jeho regulace. Buněčná smrt-apoptóza.

14.Epitely, klasifikace podle stavby

15.Epitely, klasifikace podle funkce

16.Typy žlázových buněk, klasifikace žláz

17.Hladká svalovina

18.Příčně pruhovaná svalovina kosterní, myofibrila

19.Příčně pruhovaná svalovina srdeční, interkalární disk

20.Pojiva-obecná charakteristika a klasifikace

21.Mezibuněčná hmota pojivové tkáně

22.Vazivo-charakteristika a klasifikace

23.Druhy vazivových buněk-struktura a funkce

24.Chrupavka-klasifikace, popis jednotlivých typů

25.Stavba kostní tkáně, popis jednotlivých typů

26.Osifikace chondrogenní a desmogenní

27.Stavba nervové buňky, typy neuronů, synapse

28.Typy nervových vláken, jejich obaly a zakončení

29.Neuroglie-popis jednotlivých typů a jejich funkce

30.Složení periferní krve

31.Zhotovení a vyhodnocení krevního nátěru

32.Erytrocyty

33.Leukocyty, leukogram

34.Trombocyty, vývoj, stavba a funkce

35.Vývoj erytrocytů

36.Vývoj leukocytů

37.Hemopoéza, periody, kmenové buňky, růstové faktory. Stavba kostní dřeně.

 

Speciální histologie

1.Stavba srdce, převodní systém srdeční

2.Obecná stavba cévní stěny. Klasifikace cév.

3.Stavba kapilár, typy uspořádání kapilárního řečiště

4.Stavba stěny arterií

5.Stavba stěny vén

6.Slezina, stavba a funkce

7.Thymus, stavba a funkce

8.Stavba a funkce lymfatické uzliny

9.Přehled obranného systému organismu

10.Štítná žláza a příštítná tělíska

11.Hypofýza, stavba a funkce, portální systém hypofýzy

12.Stavba a funkce nadledviny a Langerhansových ostrůvků

13.Stavba jazyka, přehled slinných žláz dutiny ústní

14.Stavba a funkce velkých slinných žláz

15.Stavba zubu

16.Obecná stavba trávicí trubice, stavba jícnu

17.Sliznice žaludku

18.Sliznice tenkého a tlustého střeva

19.Pankreas a žlučník, žlučové cesty

20.Játra

21.Sliznice dýchacích cest

22.Larynx a trachea, stavba a funkce

23.Plíce, stavba a funkce

24.Stavba ledviny, nefron

25.Vztah nefronu a cévního řečiště ledviny

26.Vývodné cesty močové

27.Obecná stavba kůže, cévní zásobení, inervace

28.Struktura a funkce epidermis

29.Struktura dermis a podkožního vaziva

30.Kožní adnexa

31.Stavba a funkce mléčné žlázy

32.Varle, spermiogeneze

33.Nadvarle, chámovod, stavba a funkce

34.Přídatné žlázy mužského pohlavního systému

35.Stavba ovaria

36.Vývoj folikulu, oogeneze

37.Tuba uterina a uterus

38.Endometrium a menstruační cyklus

39.Cervix uteri a pochva, vyšetření

40.Obecná charakteristika CNS a PNS

41.Cytoarchitektonika a myeloarchitektonika mozkové kůry

42.Mozeček a mícha

43.Periferní nerv a zrakový svazek

44.Smyslové orgány, obecná charakteristika

45.Histologická stavba předního segmentu oka

46.Histologická stavba zadního segmentu oka

47.Obecná stavba vnitřního ucha, vestibulární aparát

48.Cochlea a Cortiho orgán

 

Obecná embryologie

1.Vývoj (vyzrávání) spermie

2.Vývoj (vyzrávání) vajíčka

3.Fertilizace a časný vývoj lidského plodového vejce

4.Vývoj blastocysty, implantace

5.Anomálie implantace, extrauterinní gravidita

6.Vývoj choria a amniového a žloutkového váčku

7.Vznik zárodečného terčíku a jeho diferenciace

8.Vývoj zárodečných listů

9.Vývoj a diferenciace ektodermu

10.Vývoj a diferenciace neuroektodermu

11.Neurální lišta a její osud

12.Vývoj a diferenciace mezodermu

13.Vývoj osových útvarů (notogeneze)

14.Vývoj chordy a její význam pro vývoj dalších struktur

15.Vývoj a diferenciace entodermu

16.Zdroje a další diferenciace mezenchymu

17.Vývoj základů kardiovaskulárního systému

18.Primitivní oběh krevní

19.Vývoj obličeje, nosní a ústní dutiny

20.Vývoj zubu

21.Vývoj plodových obalů

22.Vývoj a anomálie pupečníku

23.Stavba placenty

24.Vývoj a anomálie placenty

25.Vývoj choriových klků, hemoplacentární bariéra

26.Růst a vývoj zevního tvaru zárodku

27.Porod, známky donošenosti plodu

28.množený počet zárodků a jejich plodové obaly

29.Přehled typů a příčin vrozených vad

30.Základní podmínky teratogeneze, teratogeny, kritické periody

 

--------

 

HISTOLOGICKÉ PREPARÁTY

 

Seznam preparátů pro zkoušku

Každý preparát může být obarven libovolnou přehlednou barvicí metodou, případně speciální barvicí metodou (HH, PAS, impregnace, alciánová modř, luxolová modř, barvení na elastin, Nissl, průkaz alkalické fosfatázy).

 

TKÁNĚ - A

A5       šlacha

A11     vazivová chrupavka

A12     endochondrální ossifikace

A14     desmogenní ossifikace

A15     lamelová kost kompaktní

A16     lamelová kost spongiózní

A17     děloha – hladké svalstvo

A18     kosterní sval

A19     kosterní sval (HH)

 

KARDIOVASKULÁRNÍ SYSTÉM – F

F1        srdce

F2        aorta příčně

F3        aorta podél (orcein)

F4        cévní svazek

F5        cévní svazek (barvení na elastin)

F6        vena cava inferior

 

LYMFATICKÝ SYSTÉM – G

G1       lymfatická uzlina

G2       slezina

G3       slezina (impregnace)

G4       thymus dítěte

G5       thymus dospělého člověka

 

ENDOKRINNÍ SYSTÉM –E

E1        hypofýza

E2        thyreoidea

E3        parathyreoidea

E4        nadledvina

E5        pankreas

E6        pankreas –Langerhansovy ostrůvky ((aldehyd fuchsin)

 

TRÁVICÍ SYSTÉM  - B

B1       ret

B2       zub

B3       hrot jazyka

B4       kořen jazyka

B5       tonsilla palatina

B6       glandula parotis

B7       glandula submandibularis

B8       glandula sublingualis

B9       pankreas

B10     jícen

B11     kardie žaludku

B12     fundus žaludku

B13     pylorus žaludku

B14     duodenum

B15     tenké střevo

B16     tlusté střevo

B17     appendix

B18     játra

B19     játra (PAS)

B20     žlučník

B21     anus

 

DÝCHACÍ SYSTÉMD

D1       epiglottis

D2       larynx

D3       trachea

D4       plíce dospělého člověka

 

MOČOVÝ SYSTÉMC1

C1       ledvina

C2       ledvina (alkalická fosfatáza)

C3       ureter

C4       močový měchýř

C5       urethra mužská či ženská

 

MUŽSKÝ POHLAVNÍ SYSTÉM

C6       varle

C7       nadvarle

C8       glandula vesiculosa

C9       funiculus spermaticus

C10     prostata          

 

ŽENSKÝ POHLAVNÍ SYSTÉM

C11     ovarium

C12     corpus luteum

C13     tuba uterina

C14     uterus (corpus)

C15     cervix uteri

C16     vagina

 

KOŽNÍ SYSTÉMH

H1       silný typ kůže

H2       kůže s vlasy

H3       axilla

H4       mamma v klidu

H5       mamma v laktaci

H6       prsní bradavka

 

 

 

 

 

NERVOVÝ SYSTÉML

L1        mozek

L2        mozek (Nissl)

L3        mozeček

L4        mozeček (impregnace)

L5        mícha

L6        plexus choroideus

L7        nerv podél

L8        nerv příčně

L9 a L10 ganglium vegetativní a cerebrospinální

 

SMYSLOVÉ ORGÁNYS

S1        přední segment oka

S2        zadní segment oka

S3        slzná žláza

S4        víčko

S5        čichová sliznice

S6        vnitřní ucho

S7        zrakový nerv

 

EMBRYOLOGIEX

X1       decidua

X2       chorion

X3       placenta

X4       pupečník

X5       vývoj zubu

 

 

 

--------

 

Zkoušky z předmětu Histologie a obecná embryologie (B03006)  v akademickém roce 2020/2021

 

OBECNÁ PRAVIDLA

 

1) Tato pravidla se řídí universitními a fakultními předpisy - Pravidla organizace studia 1. LF UK,  Studijní a zkušební řád  UK, a příslušná Opatření děkana 1. LF UK

 

2) Vypsání termínů zkoušek

Všechny termíny zkoušek budou na SISu zveřejněny do 21.4.2021 a budou zahrnovat tyto bloky zkoušení:

 -  předtermín (omezený počet)

-  řádné zkouškové období LS – první blok (7. 6. - 9. 7. 2021)

-  řádné zkouškové období LS – druhý blok (26. 7. - 30. 7 2021) a prázdninové termíny (9. 8. - 13. 8. 2021), které budou otevřeny až po skončení prvního bloku letního zkouškového období

-  termíny na 2. část zkouškového období v září (30. 8. - 17. 9. 2021), které budou otevřeny po ukončení prázdninového zkoušení.

 

Další termíny již vypisovány nebudou a jejich kapacita se navyšovat nebude.

 

3) Pravidla zápisu a odhlašování na zkoušku

Zahájení zapisování k termínům bude vyznačeno v SISu – první blok termínů (předtermín a řádné zkouškové období – první blok) bude otevřen 27. 4. 2021.

 

Student může konat zkoušku pouze tehdy, je-li zapsán na termín v SISu a má-li splněny všechny rekvizity ke zkoušce. V případě naplněné kapacity budou studenti případně vyzváni, aby se dostavili ke zkoušce v daný termín na určitou hodinu (opatření s ohledem na pandemii COVID-19). Pokud student tuto informaci neobdrží, dostaví se v hodinou vyznačenou u daného termínu v SISu.

Zápis ke zkoušce není podmíněn udělením zápočtu, ale konání zkoušky ano.

Uzávěrky pro přihlašování a odhlašování na konkrétní termín jsou na SISu.

 

4) Nedostavení se ke zkoušce a omluva

Student, který se nedostaví ke zkoušce (v  prezenční či distanční formě) a neomluví se řádně předem (přednostovi ústavu), není klasifikován, ale termín zkoušky propadá. Po propadnutí termínu se lze přihlásit na další termín zkoušky.

Dodatečně lze neúčast u zkoušky omluvit nejpozději do 7. kalendářního dne po termínu zkoušky. V případě zdravotních důvodů je nutné dodat na sekretariát ústavu doklad o prac. neschopnosti, v jiných závažných případech je nutné neúčast omluvit osobně přednostovi ústavu. Vzhledem k pandemii COVID-19 je nutné dodržovat platná hygienická nařízení, tudíž překážka v konání zkoušky z těchto důvodů je automaticky omluvena, nicméně je ji třeba oznámit.

Vedoucí předmětu (přednosta ústavu) si může vyžádat upřesnění omluvy či jejího důvodu, pokud nebude omluva dostatečná, byť by se jednalo o omluvu před konáním zkoušky. Kolize s termínem zkoušky z jiného předmětu není omluvitelná.

O výsledku uznání omluvy bude student informován.

 

5) Opakování zkoušky

Student má právo konat zkoušku nejvýše třikrát, má právo na 2 opravné termíny, mimořádný opravný termín se nepřipouští. Pokud však student nevyčerpá tyto možnosti v rámci vypsaných termínů, tj. do 18. 9. v tomto akademickém roce, nevzniká mu nárok na vypsání zvláštního termínu zkoušky (SZŘ UK čl. 8, odst. 14).   

 

6) INFORMACE K PRŮBĚHU ZKOUŠEK Z HISTOLOGIE A OBECNÉ EMBRYOLOGIE – prezenční forma

Zkouška je ústní a probíhá před dvoučlennou komisí.  Vzhledem k pandemii COVID-19 je nutné dodržovat platná hygienická nařízení.

Rozřazení studentů k jednotlivým zkušebním komisím určuje garant předmětu nebo jím pověřený učitel. V případě naplněné kapacity budou studenti případně vyzváni, aby se dostavili ke zkoušce v určitou hodinu.

Před zahájením zkoušky student prokáže svou totožnost zkušební komisi  (průkaz studenta, či jiný úředně platný průkaz s fotografií).

Při  zkoušce si student(ka) losuje po jedné otázce z okruhů uvedených v Požadavcích ke zkoušce na SISu (celkem 3 otázky).  Po vylosování otázek není možné svévolně opustit zkušební místnost. Vylosované otázky jsou vodítkem ke zkoušce. Student(ka) bude mít před odpovídáním otázek přiměřený čas na samostatnou přípravu (potítko).  Každá otázka je klasifikována samostatně, přičemž pro zvládnutí ústní zkoušky je třeba prokázat znalosti z oboru v celé jeho šíři (viz Požadavky a Sylabus). Při zkoušce je také třeba kromě teoretických znalostí prokázat znalost histologických struktur na mikroskopickém preparátu (např. typ epitelu, céva, nerv).

Student musí být přítomen zkoušce po celou dobu bez přerušení. Z vážného důvodu (např. náhlá indispozice) může student s dovolením examinátora opustit zkušební místnost. Poté je třeba si vylosovat nově ty otázky, které nebyly do přerušení zkoušky zcela přezkoušeny. Při zkoušce je vzhledem k jejímu řádnému průběhu třeba dbát pokynů v Opatření děkana č.19/2009 vč. příslušného Dodatku č.1.

 

7) INFORMACE K PRŮBĚHU ZKOUŠEK Z HISTOLOGIE A OBECNÉ EMBRYOLOGIE – distanční forma

Distanční termíny jsou obecně upraveny v Opatření děkana č. 5/2020. Budou povoleny jen ve výjimečných případech. Na tuto formu zkoušky nemá student nárok.

V Praze dne 16.4. 2021.

 

Doc. MUDr. Tomáš Kučera, Ph.D.

            přednosta ÚHIEM

Poslední úprava: Kučera Tomáš, doc. MUDr., Ph.D. (26.03.2024)