Reálie latinskoamerických zemí - AIH520066
Anglický název: Life and Institutions of Latin American Countries
Zajišťuje: Středisko ibero-amerických studií (21-SIAS)
Fakulta: Filozofická fakulta
Platnost: od 2018
Semestr: letní
Body: 4
E-Kredity: 4
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:2/0, Zk [HT]
Počet míst: neomezen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: prof. PhDr. Josef Opatrný, CSc.
Vyučující: prof. PhDr. Josef Opatrný, CSc.
Záměnnost : ATS30010
Rozvrh LS   Nástěnka   
Anotace
Poslední úprava: prof. PhDr. Josef Opatrný, CSc. (12.02.2024)
Semestrový kurs Reálie zemí Latinské Ameriky pro navazující ibero má kromě seznámení se základní faktografií zprostředkovat také přehled po hlavních problémech regionu řešených stávající literaturou. Zvláštní pozornost je přitom věnována problematice moderních dějin a současnosti jak v podobě politických událostí tak ekonomického vývoje (hlavní hospodářská odvětví jednotlivých zemí). Kromě výkladu situace v jednotlivých zemích je věnována pozornost i problémům společným (např. trvající závislost na těžebním průmyslu a zemědělství) či regionálním (produkce drog).
Literatura
Poslední úprava: prof. PhDr. Josef Opatrný, CSc. (12.02.2024)

Anuario iberoamericano, Agencia EFE

Cambridge  History  of  Latin America, I-XI ed.  L. Bethell, I-XI, Cambridge

  University Press 1984-98

The Cambridge Encyclopedia of Latin America and the Caribbean, Cambridge 1985 

William M. Denevan (ed.), The Native Population of the Americas in 1976, Madison 1976

Magnus Mörner, Harold Dana Sims, Adventurers and Proletarians. The Story of

  Migrants in Latin America, Pittsburgh University Press 1985

Victor Bulmer-Tomas, John H. Coatsworth, Roberto Cortés Conde, The Cambridge Economic History of Latin America I-II, Cambridge 2006

J. Polišenský a kol, Dějiny Latinské Ameriky, Praha 1979

J. Opatrný, Amerika v proměnách staletí, Praha 2024, 2.vyd.

J. Chalupa, Dějiny Argentiny, Uruguaye a Chile, Praha 2012

B. Roedl, Dějiny Peru a Bolívie, Praha 2007

J. Opatrný, Kuba, Praha 2017

J. Opatrný, Mexiko, Praha 2016

J. Opatrný, Panama, Praha 2018

R. Buben, P. Somogyi, Bolívie, Praha 2009

M. Křížová, Haiti, Praha 2009

M. Křížová, Dominikánská republika, Praha 2010

Jan Klíma, Dějiny Brazílie, Praha 2011, 2. vyd.

B. Roedl, Dějiny Paraguaye, 2012

Jan Klíma, Dějiny Latinské Ameriky, 2015

M. Zelený Atapana, Dějiny Velké Kolumbie, Praha 2019

The World Factbook (www.cia.gov/cia/publications/factbook/geos/html)

M. Zelený Atapana, Atlas indiánů Jižní Ameriky. Život, sex, smrt, Praha 2021

Sylabus
Poslední úprava: prof. PhDr. Josef Opatrný, CSc. (12.02.2024)

 1.  Obecné rysy společností latinskoamerických zemí druhé poloviny dvacátého století a počátku století jedenadvacátého, argentinský justicialismus, změna ekonomického paradigmatu, Kolumbie, violence, revoluce počátku padesátých let – Bolívie, Guatemala Kuba, reakce USA, Spojenectví pro pokrok, vojenské režimy šedesátých a sedmdesátých let, Pinochet a vojenský režim v Argentině, válka o Falklandy, konec válek ve střední Americe, demokratizace a její stíny, korupce, zločinnost, drogové mafie, nástup levice, FARC, návrat starého problému – závislost na surovinách, venezuelská tragédie, covid-19 a jeho konsekvence pro ekonomiku LA. Nová levice počátku 20. let 21. stol. Petro, Borić, Castillo?

2. Argentina, základní data o populaci zemí („bílá republika“), základní data o politickém uspořádání (presidentská republika), základní data o ekonomice (významná role zemědělství, průmysl, služby), předkolumbovská éra primitivních zemědělců, dobytkářství v koloniální době, válka za nezávislost, Rosasova diktatura, evropská imigrace, ekonomická mocnost a mocenské ambice na počátku dvacátého století. Perónismus, vojenské režimy špinavá válka. Demokratizace a krach počátku tisíciletí. Návrat perónismu. Kirchnerismo, jeho pád a návrat. Nový fenomén, Javiér Milei.

3. Chile, základní data o populaci zemí (mestická většina), základní data o politickém uspořádání (presidentská republika), základní data o ekonomice (zemědělství, významná role důlního průmyslu a metalurgie, služby), předkolumbovská éra primitivních zemědělců., obilnice Peru v koloniální době, válka za nezávislost, regionální mocnost tichomořského pobřeží, ledková válka, úspěšná modernizace, reformní politika šedesátých let, socialistický experiment, vojenský režim, demokratizace a koaliční vlády. Piñera a Nueva mayoría. Krize poloviny druhého desetiletí a zejména jeho konce s epidemií covidu. Borić a pokusy o novou ústavu.

4. Paraguay, Uruguay, základní data o populaci zemí (mestická většina v případě prvním, kreolská v případě druhém), základní data o politickém uspořádání (presidentská republika), základní data o ekonomice (významná role zemědělství, průmysl, služby), předkolumbovská éra primitivních zemědělců, hraniční oblast v koloniální době, izolacve Praguaye v prvních dvou třetinách devatenáctého století, Uruguay nadále ovlivňována sousedy. Významná role přistěhovalkců na počátku dvacátého století. Uruguay jako “Švýcarsko subkontinentu“, Stroessnerova diktatura, uruguayské vojenské režimy, demokratizace a MERCOSUR. Nástup levice (Mujica) a návrat pravého středu.

5. Peru, základní data o populaci zemí (mestická většina), základní data o politickém uspořádání (presidentská republika), základní data o ekonomice (zemědělství, průmysl - těžební, služby), předkolumbovská éra primitivních zemědělců a nejvyspělejší říše předkolumbovské Ameriky v podobě říše Inků, místokrálovství Peru, povstání Tupaca Amaru, válka za nezávislost, bolivijsko-peruánská konfederace, guano, ledková válka, růst vlivu USA, APRA, nacionalistické vojenské režimy, Světlá stezka, Fujimoriho nepolitická politika, krach Fujimoriho experimentu, nástup Číny v regionu. Zmatky druhého desetiletí jedenadvacátého století. Volby 2021 a jejich vítěz Pedro Castillo. Castillův pád jako příklad ekonomické a politické nestability.

6. Ecuador, Bolivie, základní data o populaci zemí (mestická resp. indiánská většina), základní data o politickém uspořádání (presidentská republika ohrožovaná vojenskými režimy a socialistickými experimenty), základní data o ekonomice (zemědělství, průmysl těžební a plantáže, služby), předkolumbovská éra primitivních zemědělců, nerostné bohatství jako základ koloniální ekonomiky (Potosí), válka za nezávislost a vliv Simona Bolívara, nestabilní devatenácté století, vojenské režimy století dvacátého, bolivijská revoluce, banánová ekonomika Ecuadoru, koka, hledání nové cesty v levicových režimech. Evo Morales a Rafael Correa. Jejich pád na konci druhého desetiletí. Noboa a útok narco.

7. Kolumbie, základní data o populaci zemí (mestická většina), základní data o politickém uspořádání (presidentská republika), základní data o ekonomice (významná role zemědělství, těžební průmysl, služby, specifická role Kolumbie při výrobě kokainu), předkolumbovská éra primitivních zemědělců na hranici říše Inků, plantážní hospodářství v koloniální době, Válka za nezávislost a Velká Kolumbie, nestabilita devatenáctého století, režim Regenerace, separace Panany, pokusy o reformy, kolumbijská violence a občanská válka po roce 1948, drogové kartely, FARC, ELN a paramilitares, plán Kolumbie a politika Uribeho. Santosovy iniciativy. Dohoda s FARCem a další otazníky. U moci levice Petro.

8. Venezuela, základní data o populaci zemí (mestická většina), základní data o politickém uspořádání (presidentská republika se silnými autoritativními tendencemi Hugo Cháveze a potom Nicoláse Madura), základní data o ekonomice (zemědělství, průmysl související s těžbou ropy a zemního plynu, služby), předkolumbovská éra primitivních zemědělců, plantáže a dobytkářství koloniální éry, válka za nezávislost a Simón Bolívar. Gómezův režim modernizace, rostoucí role ropy v ekonomice, krátká éra vojenského režimu a demokratická tradice Venezuely, korupce a pád tradičních politických stran, Chávezův populitický režim a socialismus jedenadvacátého století. Naftová krize, Madurův režim a konec hry na demokracii.

9. Kostarika, Panama, základní data o populaci zemí (kreolská resp. mestická většina v Kostarice a Panamě), základní data o politickém uspořádání (presidentské republiky), základní data o ekonomice (zemědělství, průmysl v případě Kostariky a služby a doprava v případě Panamy), předkolumbovská éra primitivních zemědělců skončila demografickým kolapsem po příchodu Evropanů, Kostarika v koloniální době prakticky vylidněna, panamské území spojnicí mezi oceány. Po dosažení nezávislosti Kostarika izolovaným regionem Střední Ameriky s obchodními vazbami na Británii, situace v Panamě dána stavbou transkontinentální železnice a plány na stavbu průplavu. Dvacáté století ve znamení rostoucího konfliktu s politikou Spojených států a specifického postavení Kostariky. Realizace plánu na rozšíření průplavu. Koroze politických stran v Kostarice.

10. Guatemala, Salvador, Honduras, Nikaragua, základní data o populaci zemí (mestická většina), základní data o politickém uspořádání (presidentské republiky se silně autoritativními tendencemi), základní data o ekonomice (významná role zemědělství, průmysl, služby), předkolumbovská éra primitivních zemědělců, ale také součást civilizace Mayů, koloniální období bez významné exportní komodity, nezávislost a vytvoření Spojených středoamerických provincií, politická a ekonomická nestabilita po jejich rozpadu, fenomén banánových republik, diktátorské režimy a středoamerická guerilla, sandinisté. Demokratizace regionu a její problémy. Ortegův režim a nástup levice v Salvadoru. Problém zločinnosti druhého desetiletí jedenadvacátého století. Bukelův pokus o řešení zločinnosti.

11. Mexiko, základní data o populaci země (mestická většina), základní data o politickém uspořádání (presidentská republika), základní data o ekonomice (zemědělství, průmysl, služby). Předkolumbovské Mexiko (Aztékové, Mayové), koloniální období (stříbro, zemědělství), válka za nezávislost, porfiriát, mexická revoluce, vláda jedné strany, krize devadesátých let. PAN a PRD. Narkomafie a jejich vliv na vnitřní politiku. Volby 2006 a 2012. Potvrzení dosavadních trendů koroze tradičních stran. Volby 2018 populismus v podobě MORENA a vítězství Andrése Manuela Lopeze Obradora. Otazníky nad dědictvím AMLO.

12. Kuba, Dominikánská republika základní data o populaci zemí (vysoké procento obyvatel afrického původu), základní data o politickém uspořádání (Castrův režim na Kubě), základní data o ekonomice (zemědělství - třtina, průmysl, služby, turistika), předkolumbovská éra primitivních zemědělců, demografický kolaps po příchodu Evropanů, plantážní hospodářství v koloniální době, která trvala v případě Kuby až do konce 19. století. Vliv Spojených států v regionu a diktatury na obou ostrovech, Trujillo a Machado. Specifická situace v Dominikánské republice po pádu Trujilla, kubánská revoluce a její význam pro Kubu i pro celý region. Castrův režim v podobě „tropického komunismu“. Castrův odchod z politického života. Nová kubánská ústava, Raúl Castro, Díaz Canel na Kubě a Luis Abinader v Dominikánské republice.

13. Brazílie základní data o populaci země, základní data o politickém uspořádání (presidentská republika), základní data o ekonomice (zemědělství, průmysl, služby), primitivní předkolumbovské kultury, portugalská kolonie, cukr a káva, otroci v koloniální společnosti, vyhlášení nezávislosti a císařství, republika a evropské přistěhovalectví. Vargas, vojenské diktatury šedesátých a sedmdesátých let, demokratizace, ekonomický růst, člen BRIC. Výsledky populismu vlád Luly a Rouseff, katastrofa jménem Petrobras, korupce, ekonomický pokles, ztráta perspektivy. Bolsonaro a epidemie covidu. Návrat Luly a prohloubení rozdělení země.