|
|
|
||
Kurz se zaměřuje na literární a kulturní vývoj v českých zemích v první polovině 19. století, tj. mapuje umělecké proměny a pohyby od epochy romantismu až do nástupu generace Májovců, s nimiž se začíná uplatňovat umělecký realismus. Součástí výkladu bude i exkurze do českého divadelnictví, výtvarného umění a hudby pro hlubší, systematičtější vykreslení umělecké a kulturní dynamiky 19. století v prostoru zemí Koruny české. Literatura a umění budou nahlíženy rovněž na pozadí soudobých umělecko-teoretických a filozofických konceptů a také na půdorysu proměn společenských a politických.
Poslední úprava: Huleja Jan, PhDr., Ph.D. (27.09.2024)
|
|
||
Frekventanti prozkoumají literární a kulturní vývoj v českých zemích v první polovině 19. století v evropských a historických souvislostech; seznámí se s kanonickými autory a jejich díly daného období formou četby a analýzy vybraných titulů (viz sylabus). Poslední úprava: Huleja Jan, PhDr., Ph.D. (27.09.2024)
|
|
||
Předmět (seminář) je v zimním i letním semestru zakončen zápočtem, přednášky jsou atestovány ústní zkouškou na konci letního semestru. Podmínky jednotlivých atestací: a) zápočet: podmínkou získání zápočtu je: 1) aktivní a pravidelná účast na seminářích (tj. max. tři neomluvené absence, aktivní přístup, studium předepsaných textů, plnění úkolů, zapojení se do diskuzí); 2) vlastní vypracování a přednesení referátu na předem dohodnuté téma (významná osobnost českého kulturního života, literární text, kulturní instituce ad.) b) zkouška: zkouška bude probíhat ústní formou (cca 20 minut trvající pohovor), který se bude skládat ze dvou částí: 1) z části kulturně-historické – student si vylosuje jednu z otázek, jež budou odpovídat názvům přednášek v zimním a letním semestru, na dané téma nejprve samostatně promluví a poté odpoví na doplňující otázky (10 minut) a 2) z části konkrétní, jež bude vycházet ze studentova seznamu prostudované primární a popř. i sekundární literatury (10 minut). Aby student byl připuštěn k ústní zkoušce, musí minimálně týden před termínem zkoušky poslat vyučujícímu tzv. seznam "aktivit". Bez tohoto seznamu nebude student moci atestaci vykonat. Jak vyplnit seznam "aktivit" a na co si dát pozor? a. Ke každé otázce musíte napsat minimálně 4 záznamy, každý další záznam Vám u zkoušky může pomoct – u zkoušky bude oceněna Vaše kulturní aktivita. b. Pokud je předepsáno „aktivita“, můžete uvést Vaši libovolnou zkušenost (četbu beletrie, četbu odborné literatury, poslech audioknihy, film, dokument, návštěvu koncertu, galerie, přednášky…) c. Pokud je předepsáno „literární dílo“, musíte uvést přečtené literární dílo v originále včetně všech nezbytných bibliografických údajů. d. Dejte si prosím záležet na vyplnění tohoto seznamu! Váš seznam má zásadní vliv na výsledek zkoušky! e. Seznam pošlete minimálně 3 dny před termínem zkoušky, na který se přihlásíte. Tuto atestaci je možno skládat i v následujícím akademickém roce. Opakovaný zápis předmětu je povolen. Poslední úprava: Huleja Jan, PhDr., Ph.D. (03.10.2024)
|
|
||
Primární literatura: BEDNÁŘ, K.: Rukopis královédvorský a zelenohorský ČELAKOVSKÝ, F. L.: Ohlas písní českých ERBEN, K. J.: Kytice ERBEN, K. J.: České pohádky HAVLÍČEK, K. B.: Epigramy HAVLÍČEK, K. B.: Král Lávra HAVLÍČEK, K. B.: Křest sv. Vladimíra HAVLÍČEK, K. B.: Tyrolské elegie MÁCHA, K. H.: Máj MÁCHA, K. H.: Marinka MÁCHA, K. H.: Pouť krkonošská MAYER, R.: Básně NĚMCOVÁ, B.: Babička NĚMCOVÁ, B.: Divá Bára NĚMCOVÁ, B.: Národní báchorky a pověsti TYL, J. K.: Strakonický dudák Sekundární literatura: HRBATA, Z. (1999): Romantismus a Čechy: témata a symboly v literárních a kulturních souvislostech. Jinočany: H & H. HRBATA, Z. - PROCHÁZKA, M. (2005): Romantismus a romantismy. Praha: Karolinum. JANÁČKOVÁ, J. (2001): Příběh tajemného psaní: o pramenech a genezi Babičky. Praha: Akropolis. JANÁČKOVÁ, J. (1985): Stoletou alejí: o české próze minulého věku. 1. vyd. Praha: Československý spisovatel. JEDLIČKA, J. (2009): České typy a jiné eseje. Praha: Plus. LEHÁR, J. - STICH, A. - JANÁČOVÁ, J. - HOLÝ, J. (2002): Česká literatura od počátků k dnešku. Praha: NLN. MACURA, Vl. (1998): Český sen. Praha: NLN. MORAVA, J. (1991): C. k. disident Karel Havlíček. Praha: Panorama. MUKAŘOVSKÝ, J. (1938): Genetika smyslu v Máchově poezii. In TÝŽ (2001): Studie II, eds. Miroslav Červenka a Milan Jankovič. Brno: Host MUKAŘOVSKÝ, J. (1948): Kapitoly z české poetiky. Díl III. Máchovské studie. Praha: Svoboda. MUKAŘOVSKÝ, J. (1950): Božena Němcová. Brno: Rovnost. PATOČKA, J. (2007): Dvě máchovské studie. Praha: Oikumenh. RAK, J. (1994): Bývali Čechové: české historické mýty a stereotypy. Jinočany: H & H. ŠMAHELOVÁ, H. (1995): Autor a subjekt v díle Boženy Němcové. Praha: Karolinum. VAŠÁK, P. (1999): Česká pouť Karla Hynka Máchy. Praha: Karolinum. Poslední úprava: Huleja Jan, PhDr., Ph.D. (03.10.2024)
|
|
||
4. 10. přednáška (P): Obranná fáze národního obrození: společenské a politické změny na přelomu 18. a 19. století, stav českého jazyka v českých zemích, vztah Čechů a Němců seminář (S): Josef Dobrovský a Josef Jungmann 11. 10. P: Útočná fáze národního obrození: idea svébytné národní literatury a kultury, hledání smyslu českých dějin, vzestup nacionalismu S: Tematická vycházka I.: Památník Františka Palackého a Františka Ladislava Riegra (jiný den) 18. 10. P: Ve stopách hrdinského eposu: kult starobylé národní epiky, Rukopis královédvorský a zelenohorský, spor o rukopisy, literární falza v evropském kontextu S: Václav Hanka a Josef Linda 25. 10. P: Český preromantismus: básnický cestopis Slávy dcera a pouť ke kořenům, poezie velkých idejí a prožitků, ohlasová poezie S: František Ladislav Čelakovský – Ohlas písní českých 1. 11. P + S: Tématická vycházka II.: Olšanské hřbitovy 8. 11. P: Český romantismus I. – Karel Hynek Mácha: romantický individualismus, romantický cestopis, motiv poutníka a cesty S: Karel Hynek Mácha – Máj 15. 11. P: Drama a divadlo: role divadla v národním obrození, základy prvních divadel a prosazování českého divadelnictví, loutkové divadlo, ochotnické společnosti S: Josef Kajetán Tyl – Strakonický dudák 29. 11. P: Český romantismus II. – Karel Jaromír Erben: křesťanský romantismus, hledání řádu, vina a trest, inspirace ústní lidovou slovesností, sběratel folklóru S: Karel Jaromír Erben – Kytice 6. 12. P: Karel Havlíček Borovský: pragmatismus v myšlení, politice, filozofii a umělecké kritice, zrod české žurnalistiky, polemika a satira, české vlastenectví S: Karel Havlíček Borovský – Král Lávra, Křest svatého Vladimíra, Tyrolské elegie 13. 12. P: Božena Němcová: mezi romantismem, realismem a biedermeierem, první velká česká spisovatelka a intelektuálka, počátky českého feminismu S: Božena Němcová – Babička 20. 12. P: Česká obrozenecká mytologie: formování českého národního vědomí, český autostereotyp, české typy a literární klišé S: Jakub Jan Ryba – Česká mše vánoční 10. 1. P + S: Tematická vycházka III.: Muzeum literatury; závěrečné posezení Poslední úprava: Huleja Jan, PhDr., Ph.D. (03.10.2024)
|