PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2013/2014
   Přihlásit přes CAS
Populační prognózy - MD360P09
Anglický název: Population Forecasts
Zajišťuje: Katedra demografie a geodemografie (31-360)
Fakulta: Přírodovědecká fakulta
Platnost: od 2012 do 2013
Semestr: zimní
E-Kredity: 5
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:kombinovaná
Rozsah, examinace: zimní s.:2/2, Z+Zk [HT]
Rozsah za akademický rok: 60 [hodiny]
Počet míst: neomezen
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Úroveň: základní
Poznámka: povolen pro zápis po webu
Garant: RNDr. Boris Burcin, Ph.D.
Vyučující: RNDr. Boris Burcin, Ph.D.
RNDr. Tomáš Kučera, CSc.
Výsledky anket   Termíny zkoušek   Rozvrh   
Anotace
Poslední úprava: RNDr. Olga Kurtinová, Ph.D. (28.03.2018)
Kurz poskytuje studentům základní orientaci v metodologických a praktických otázkách populačního prognózování. Hlavní pozornost je přitom věnována principům prognózování s cílem naučit studenty odborně interpretovat a aplikovat výsledky prognóz. Součástí kurzu jsou přednášky a cvičení zabývající se definicí a klasifikací populačních prognóz (základní a odvozené prognózy, prognózy vs. projekce, národní a regionální prognózy, apod.), tvorba populačních prognóz (identifikace a popis populačního systému, konstrukce a analýza citlivosti projekčního modelu, prognostický odhad parametrů modelu, projekční výpočty, prezentace výsledků a monitoring prognózy), hlavní trendy vývoje populačního prognózování, oficiální národní populační prognózy a populační perspektivy ČR a světa. Vybrané přednášky jsou věnovány také historii populačního prognózování a sociálním a politickým souvislostem této činnosti.
Literatura
Poslední úprava: RNDr. Olga Kurtinová, Ph.D. (17.03.2018)

1. BURCIN, B. a T. KUČERA (1995:) Aktuální stav a perspektivy populačního vývoje České republiky do roku 2020. Praha: PřF UK.

2. LUTZ, W., J. W. VAUPEL, D. A. AHLBURG (1998): Frontiers of Population Forecasting. A Supplement to Vol. 24, 1998 Population and Development Review.

3. KEILMAN, N. W. (1990): Uncertanity in National Population Forecasting: Issues, Backgrounds, Analyses, Recommendations. NIDI: Working Paper. Lisse: Swets & Zeitlinger.

4. KEILMAN, N. W. a T. KUČERA (1991): The Impact of Forecasting Methodology on the Accuracy of National Population Forecasts: Evidence from the Netherlands and Czechoslovakia. Journal of Forecasting 10: 371-398.

5. KEYFITZ, N. (1979): How Demographers Know the Present and Forecast the Future. Paper presented at the IUSSP Conference "Population Science in the Service of Mankind". Vienna.

6. KEYFITZ, N. (1981): The Limits of Population Forecasting. Population and Development Review 7: 579-593.

7. KUČERA, T. (1998): Regionální populační prognózy: teorie a praxe prognózování vývoje lidských zdrojů v území. Disertační práce. Praha: Univerzita Karlova v Praze, Přírodovědecká fakulta.

8. LES PROJECTIONS DÉMOGRAPHIQUES (1987). Actes du VIIIe Colloque National de Démographie, Travaux et Documents Cahier no. 116. Presses Universitaires de France. Paris.

9. PAVLÍK Z., J. RYCHTAŘÍKOVÁ a A. ŠUBRTOVÁ (1986): Základy demografie. Praha: Academia.

10. ROGERS, A. (1975): Introduction to Multiregional Mathematical Demography. New York: John Wiley and Sons nebo (1995) Multiregional Demography: Principles, Methods and Extensions. New York: John Wiley & Sons.

11. SOUČEK, E. (1968): Regionální prognózy obyvatelstva. In: Statistika a demografie VIII: 83-98. Praha: Academia.

12. TER HEIDE, H. a F. J. WILLEKENS, eds. (1984): Demographic Research and Spatial Policy: the Dutch Experience. London: Academic Press.

13. UNITED NATIONS (1993): Readings in Population Research Methodology: Volume 5 Population Models, Projections and Estimates (Chapter 17 Population Projections: Age-Sex-Race/Ethnicity). New York: UNFPA.

14. VOLKOV, A. G., ed. (1988): Metodologija demografičeskogo prognoza. Moskva: Nauka.

Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: RNDr. Boris Burcin, Ph.D. (03.10.2017)

K zapsání zápočtu je potřeba vypracovat zadané úkoly.

Sylabus
Poslední úprava: RNDr. Boris Burcin, Ph.D. (04.10.2015)

Cíl kurzu:

Cílem kurzu je poskytnout posluchačům základní (uživatelskou) orientaci v problematice tvorby populačních prognóz a naučit je správně interpretovat prognostické výsledky.

Program kurzu:

1. Úvod k vlastnímu kurzu: cíl, program, úkoly posluchačů, podmínky absolvování kurzu a základní časový plán. Úvod do problematiky populačních prognóz: vymezení základních pojmů (populační vývoj, prognóza, populační prognóza a demografická projekce), význam populačních prognóz, klasifikace populačních prognóz, přehled hlavních škol populačního prognózování a studijní literatury: obecně prognostická literatura - prognostici a futurologové, historické kořeny tvorby populačních prognóz a hlavní školy populačního prognózování, literatura k tématu kurzu.

2. Metodologický vývoj populačního prognózování - přístupy a metody: prognózování jako modelování populačního vývoje a otázka systémového přístupu, populační vývoj jako vnitřně nediferencovaný proces: modelování početního růstu populace a problém struktury, populační vývoj jako vnitřně diferencovaný proces: kohortně-komponentní model populačního vývoje, přehled dílčích etap populačního prognózování, populační prognózování jako kontinuální činnost. Vymezení prognózované populace: populace vymezená zadáním a prognózovaná populace, principy desagerace prognózováné populace.

3. Popis a analýza aktuálního vývoje: kategorizace a sběr informací o prognózované populaci, přehled indikátorů používaných pro prognosticky orientovanou analýzu populačního vývoje, základní principy analýzy komponent populačního vývoje - plodnosti, úmrtnosti a migrace: hledání prvků stability ve vývoji a odhalování vývojových trendů, nahodilost a možnosti její eliminace.

4. Konstrukce projekčního modelu: klasický kohortně-komponentní model populačního růstu, multiregionální a vícestavový model populačního růstu.

5. Prognóza vývoje parametrů projekčního modelu: parametry a analýza sensitivity projekčního modelu, obecné zásady formulace prognostických předpokladů, korekční ukazatele, praktická ukázka sestavní dílčích prognóz vývoje plodnosti, úmrtnosti a migrace.

6. Projekční výpočty: programové zajištění projekčních výpočtů (LIPRO) a možnosti využití tabulkového kalkulátoru (MS Excel). Prezentace populačních prognóz: neurčitost a metody prezentace neurčitosti výsledků populačních prognóz, standardní obsah a struktura publikačních výstupů populační prognózy.

7. Hodnocení prognóz: koncept kvality prognózy a prognostické činnosti, spolehlivost, důvěryhodnost a přesnost pronózy, metody měření nepřesnosti výsledků prognóz, základní rysy nepřesnosti populačních prognóz, výsledky vybraných hodnocení přesnosti populačních prognóz.

8. Interpretace a aplikace výsledků populačních prognóz: neurčitost prognostických výsledků a určitost přijímaných řešení v plánovací a rozhodovací praxi, stereotypy plánovací a rozhodovací praxe v přístupu k populačním prognózám, zásady práce s variantami při aplikaci výsledků populačních prognóz.

9. Mezinárodní praxe prognózování populačního vývoje: oficiální a kompetitivní populační prognózy, hlavní producenti populačních prognóz, hodnocení praxe oficiálního populačního prognózování, role OSN v prognózování populačního vývoje a při unifikaci metodiky, celosvětové populační prognózy (OSN, World Bank, IASA a USBC).

10. Vývoj prognostické praxe v České republice: historický přehled čs. a českých oficiálních populačních prognóz, vývoj metodiky, hodnocení přesnosti a podmínky prognózování populačního vývoje u nás.

11. Perspektivy populačního vývoje České republiky a světa: prezentace a diskuse výsledků aktuální populačních prognóz.

12. Současné trendy vývoje populačního prognózování ve světě: systémový přístup, vícestavové projekční modely, generační přístup k analýze plodnosti a úmrtnosti, analýza životních cyklů, výběrová šetření jako zdroj informací pro prognózování, prognózování regionálního vývoje, stochastické prognózy.

13. Seminář k současné oficiální prognostické praxi vyspělých zemí I: prezentace a diskuse referátů studentů.

14. Seminář k současné oficiální prognostické praxi vyspělých zemí II: prezentace a diskuse referátů studentů.

Úkoly posluchačů:

Seminární práce: zpracování a prezentace referátu - recenze publikace oficiální populační prognózy zvolené země se zaměřením na obsah publikace, formu prezentace prognózy a na populační perspektivy dané země.

Cvičení:

cvičná aplikace dílčích analytických, projekčních a prognostických metod, práce na výukovém projektu a prezentace jeho výsledků.

Výukový projekt: sestavení cvičné prognózy vývoje obyvatelstva vybraného okresu České republiky.

Návaznost kurzu: D360P04 Výpočetní technika a informatika, D360P02 Demografické informační systémy, D360P07a,b Demografická analýza I (1. a 2. část)I

Způsoby a kritéria hodnocení posluchačů:

Zápočet: předepsaná a aktivní účast na výuce, kvalitní vypracování a úspěšná prezentace seminární práce, úspěšné absolvování písemného testu.

Zkouška: úroveň absolvování ústní zkoušky (získání zápočtu je podmínkou připuštění ke zkoušce).

1. BURCIN, B. a T. KUČERA (1995:) Aktuální stav a perspektivy populačního vývoje České republiky do roku 2020. Praha: PřF UK.

2. LUTZ, W., J. W. VAUPEL, D. A. AHLBURG (1998): Frontiers of Population Forecasting. A Supplement to Vol. 24, 1998 Population and Development Review.

3. KEILMAN, N. W. (1990): Uncertanity in National Population Forecasting: Issues, Backgrounds, Analyses, Recommendations. NIDI: Working Paper. Lisse: Swets & Zeitlinger.

4. KEILMAN, N. W. a T. KUČERA (1991): The Impact of Forecasting Methodology on the Accuracy of National Population Forecasts: Evidence from the Netherlands and Czechoslovakia. Journal of Forecasting 10: 371-398.

5. KEYFITZ, N. (1979): How Demographers Know the Present and Forecast the Future. Paper presented at the IUSSP Conference "Population Science in the Service of Mankind". Vienna.

6. KEYFITZ, N. (1981): The Limits of Population Forecasting. Population and Development Review 7: 579-593.

7. KUČERA, T. (1998): Regionální populační prognózy: teorie a praxe prognózování vývoje lidských zdrojů v území. Disertační práce. Praha: Univerzita Karlova v Praze, Přírodovědecká fakulta.

8. LES PROJECTIONS DÉMOGRAPHIQUES (1987). Actes du VIIIe Colloque National de Démographie, Travaux et Documents Cahier no. 116. Presses Universitaires de France. Paris.

9. PAVLÍK Z., J. RYCHTAŘÍKOVÁ a A. ŠUBRTOVÁ (1986): Základy demografie. Praha: Academia.

10. ROGERS, A. (1975): Introduction to Multiregional Mathematical Demography. New York: John Wiley and Sons nebo (1995) Multiregional Demography: Principles, Methods and Extensions. New York: John Wiley & Sons.

11. SOUČEK, E. (1968): Regionální prognózy obyvatelstva. In: Statistika a demografie VIII: 83-98. Praha: Academia.

12. TER HEIDE, H. a F. J. WILLEKENS, eds. (1984): Demographic Research and Spatial Policy: the Dutch Experience. London: Academic Press.

13. UNITED NATIONS (1993): Readings in Population Research Methodology: Volume 5 Population Models, Projections and Estimates (Chapter 17 Population Projections: Age-Sex-Race/Ethnicity). New York: UNFPA.

14. VOLKOV, A. G., ed. (1988): Metodologija demografičeskogo prognoza. Moskva: Nauka.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK