Language selection
  • čeština
  • english
User
  • Anonym

    Branch programme/details

    Teacher Education of German Language for Lower and Upper Secondary Schools with double curriculum study Teacher Education of History for Lower and Upper Secondary Schools (0114TA300096 / 0114TA300090) - double subject study

    Faculty: Faculty of Education
    Study programme: Teacher Education of German Language for Lower and Upper Secondary Schools (N0114A300096)
    Form of study: full-time
    Type of study: Master's (post-Bachelor)
    Language of instruction: Czech
    Expected minimum number of accepted students Expected number of accepted students: 3
    Standard length of study: 2 years
    Application type: Online

    Rate of admitted and total applicants in the past academic year

    0 / 5

    • You cannot apply for study of this programme/branch now.

    • shrink expand
      Application submission date: 28.02.2022
    • shrink expand
    • shrink expand

      This course of studies builds on a study programme Secondary School Teacher-Training Programme and Teacher Training in Arts and Sciences for Lower and Upper Secondary Schools - German. Students are led to a comprehensive understanding of the German language system and all its aspects; the main focus is on the stylistic and pragmatic aspect. Students´ knowledge of the literary component is widened by German language literary history and theory. During the study students are encouraged to reflect on the various aspects of foreign language teaching with regard to Czech language as a mother tongue. Furthermore, modern trends in foreign language teaching are introduced. All methodological subjects are closely linked to varied types of practice. The main goal of this course of studies is to prepare graduates to work as teachers of German language at various types of schools.The study programme Training History Teachers for Lower and Higher Secondary Schools is a follow-up Master’s programme primarily for history teachers at all types of schools. It further develops the Bachelor’s students’ competence primarily in didactics of history as the primary study focus and in associate fields. The Master’s study is focused on developing the student’s overall professional background, facilitates their individual work and takes into account their specific field of study (which manifests primarily in their formulation of the Diploma thesis topic and also in the selection of special proficiency seminars). The programme promotes competence and experience by means of teaching practice sessions on both elementary and secondary schools.

    • shrink expand

      Přijímací zkouška má 3 části:

      1)   Zkouška z 1. studijního programu, plán maior, max. 30 b.

      2)   Zkouška z 2. studijního programu, plán minor, max. 30 b.

      3)   Písemná zkouška z pedagogicko-psychologické přípravy (maior), max. 30 b.

      Celkem max. 90 b.

      1) Učitelství německého jazyka pro 2. stupeň základní školy a střední školy

      Přijímací zkouška je písemná a jsou v ní ověřovány praktické i teoretické znalosti z morfologie, syntaxe, lexikologie a slovní zásoby německého jazyka. Uchazeč musí dále v testu prokázat znalosti z dějin německy psané literatury v rozsahu od počátku literárního vývoje až po období „poetického realismu“ (750–1890). Žádoucí je i přehledová orientace ve vývojových tendencích literatury přelomu 19. a 20. století a první poloviny 20. století. Předpokladem úspěšného složení zkoušky jsou také znalosti reálií německy mluvících zemí, zejména s ohledem na historické i současné vztahy České republiky a zemí německé jazykové oblasti. Požadovaná komunikační kompetence odpovídá referenční úrovni B2+ Společného evropského referenčního rámce pro jazyky. To vše v rozsahu učiva bakalářského studijního programu. Délka testu je 60 min.

       

      2) Učitelství dějepisu pro 2. stupeň základní školy a střední školy

      Přijímací zkouška je písemná. V testu se ověřují schopnosti chronologického, logického a historického myšlení a dobrá orientace v českých a světových dějinách, v rozsahu povinných předmětů, vyučovaných v bakalářském studijním programu Dějepis se zaměřením na vzdělávání. Zároveň se předpokládá rozhled po kulturně-společenském dění. Délka testu je 60 min.

      3) Písemná zkouška z pedagogicko-psychologické přípravy

      Maximální počet bodů 30 b. Test trvá 30 minut.

      Didaktický test prověřuje znalosti z povinných předmětů pedagogicko-psychologické přípravy  (pedagogika,  psychologie, speciální pedagogika, základy didaktiky) zařazených do tzv. společného základu pro obory se zaměřením na vzdělávání a pedagogiku na úrovni výstupních požadavků pro bakalářské studium se zaměřením na vzdělávání. Kromě základních znalostí (terminologie, poznatky) jde i o schopnost aplikovat teoretické znalosti do řešení modelových situací v pedagogické praxi.

      Studijní plán společného základu pro obory se zaměřením na vzdělávání a pedagogiku v aktuálním akademickém roce je dostupný na http://studium.pedf.cuni.cz/karolinka/).

    • shrink expand

      Admission to Master's studies is conditioned by completed secondary education confirmed by a school-leaving certificate. Admission to Post-Bachelor studies (Master's programme) is likewise conditioned by completed education in any type of study programme.



      Verification method: entrance exam
      Confirmation date (of entrance exam) from: 06.06.2022 Until: 21.06.2022
      Alternative date (of entrance exam): 27.06.2022 Until: 28.06.2022
    • shrink expand

      Základní podmínkou přijetí ke studiu je ukončené bakalářské studium stejného nebo příbuzného studijního programu. Ve shodě s koncepcí dvoustupňové učitelské přípravy dle Rámcových požadavků na studijní programy, jejichž absolvováním se získává odborná kvalifikace k výkonu regulovaných povolání pedagogických pracovníků (MŠMT), bude posuzováno splnění minimálních požadavků na bakalářské programy se zaměřením na vzdělávání dle příslušných složek učitelské přípravy, na základě posouzení doložených dokumentů. Toto posouzení se ve stejném rozsahu týká jak absolventů bakalářských studijních programů se zaměřením na vzdělávání, tak absolventů ostatních bakalářských studijních programů.

      Uchazeč doloží výpis předmětů absolvovaných v předchozím bakalářském studiu, včetně jejich výsledků, spolu s dokladem o dosaženém vzdělání, popřípadě potvrzením o studiu, pokud ještě nebylo studium zakončeno, do 28. 02. 2022.

      Posuzovány jsou složky učitelské přípravy: 1a) pedagogicko-psychologická příprava, 1b) oborová didaktika, 2) obor, 3) praxe. Vyžadované kredity pro jednotlivé složky:

       

      I.          Učitelské studijní programy s plnými studijními plány - dříve tzv. jednoobor

      •                  1a) pedagogicko-psychologická příprava 6 kreditů

      •                  1b) oborová didaktika 4 kredity,

      •                  2) obor 60 kreditů,

      •                  3) praxe 2 kredity

       

      II.        Učitelské studijní programy ve sdruženém studiu, se studijními plány maior (hlavní studijní plán) a minor (přidružený studijní plán) – dříve tzv. dvouobor

      Za studijní program „maior“ i za studijní program „minor“ ve sdruženém studiu, do kterého se uchazeč hlásí, se vyžadují kredity pro jednotlivé složky učitelské přípravy za oba programy takto:

      •                  1b) oborová didaktika 4 kredity,

      •                  2) obor 60 kreditů,

      •                  3) praxe 2 kredity.

      Pro program „maior“ se navíc vyžaduje složka 1a) pedagogicko-psychologická příprava v rozsahu 6 kreditů.

       

      Uchazeči z ostatních bakalářských studijních oborů/programů mohou být přijati při posouzení příbuznosti navazujícího magisterského studijního programu s absolvovaným bakalářským studiem z hlediska složek učitelské přípravy dle Rámcových požadavků MŠMT (viz výše) a složení přijímacích zkoušek zahrnujících jednotlivé složky učitelské přípravy.

      Příbuznost absolvovaného studia posuzují na základě podkladů dodaných s přihláškou (do 28. 02. 2022) po přijetí přihlášky garanti příslušných navazujících magisterských programů prostřednictvím studijního oddělení fakulty, nejpozději k 30. 4. 2022, uchazeči budou vyrozuměni do 31. 5. 2022. Ten, kdo splní podmínku příbuznosti programu, bude pozván k přijímací zkoušce. Při nesplnění podmínky příbuznosti programu nemůže být uchazeč ke studiu přijat, a proto nebude dále pozván k přijímací zkoušce.

    • shrink expand

      Učitelství německého jazyka pro 2. stupeň základní školy a střední školy

      EISENBERG, P. et al. Grammatik der deutschen Sprache. Mannheim : Dudenverlag, 1998. ISBN 3-411-04046-7.

      HELBIG, G.; BUSCHA, J. Deutsche Grammatik. Ein Handbuch für den Ausländerunterricht. Berlin, München : Langenscheidt 2001. ISBN 3-468-49493-9.

      HELBIG, G.; BUSCHA, J. Leitfaden der deutschen Grammatik. Berlin, München : Langenscheidt 2000. ISBN 3-468-49495-5.

      MOTSCH, W. Deutsche Wortbildung in Grundzügen. Berlin : de Gruyter (Schriften des Instituts für deutsche Sprache 8), 2. überarb. Auflage, 2004.  ISBN-13: 978-3110180244.

      SCHIPPAN, T. Lexikologie der deutschen Gegenwartssprache. Berlin : de Gruyter, 2017. ISBN 13: 9783484730021.

      STEDJE, A. Deutsche Sprache gestern und heute. München : Wilhelm Fink Verlag, 1989. ISBN 3-8252-1499-0.

      BAUMANN, B.; OBERLE, B. Deutsche Literatur in Epochen. 2. Aufl. Ismaning: Max Hueber Verlag, 1996. ISBN 3-19-001399-3.

      FRENZEL, H. A.; FRENZEL, E. Daten deutscher Dichtung: chronologischer Abriß der deutschen Literaturgeschichte. 33. Aufl. München: Deutscher Taschenbuch Verlag, 2001. ISBN : 3-423-03003-8.

      LEISS, I.; STADLER, H. Deutsche Literaturgeschichte, Bd. 8 : Wege in die Moderne 1890-1918. München : dtv, 2004. ISBN 3423033487.

      ROTHMANN, K. Kleine Geschichte der deutschen Literatur. 19., erweiterte Auflage. Stuttgart : Philipp Reclam jun. 2009. ISBN 978-3-15-017676-4.

      ŽMEGAČ, V. (Hg.) Geschichte der deutschen Literatur vom 18. Jahrhundert bis zur Gegenwart. Weinheim : Athenäum, 1997. ISBN 3-9547-108-9.

      MÜLLER, H. M. Schlaglichter der deutschen Geschichte. 2. Aufl. Bonn: Bundeszentrale für politische Bildung, 2004. (v českém vydání: Dějiny Německa. Praha: Lidové noviny, 1996). ISBN 3-89331-486-5.

      HOMOLKOVÁ, B. Reálie německy mluvících zemí. Plzeň: Fraus, 3. aktualiz. vydání, 2004. ISBN 80-7238-329-9.

      JUSTOVÁ, H. Deutschsprachige Länder. Praha: Fragment, 2012. ISBN 80-7200-424-7.

      Modelový test naleznete na: http://www.pedf.cuni.cz/PEDF-135.html

       

      Učitelství dějepisu pro 2. stupeň základní školy a střední školy

      Burke, Peter. Italská renesance. Kultura a společnost v Itálii. Praha 1996.

      Bůžek, Václav – Smíšek, Rostislav (eds.). Habsburkové 1526–1740. Země Koruny české ve středoevropské monarchii. Praha 2017.

      Cerman, Ivo (ed.). Habsburkové 1740–1918. Vznikání občanské společnosti. Praha 2016.

      Cardini, Franco. Evropa a islám. Praha 2004.

      Franzen, August. Malé dějiny církve. Kostelní Vydří 2006.

      Jakubec, Ivan – Jindra, Zdeněk (eds.). Dějiny hospodářství českých zemí. Od počátku industrializace do konce habsburské monarchie. Praha 2006.

      Judt, Tony. Poválečná Evropa: Její historie od roku 1945. Praha 2017.

      Nálevka, Vladimír. Studená válka. Praha 2003.

      Rapp, Francis. Svatá říše římská národa německého. Od Oty Velikého po Karla V. Praha-Litomyšl 2007.

      Roberts J. M. Přehledné dějiny světa. Praha-Plzeň 2002.

      Rychlík, Jan – Penčev, Vladimir. Od minulosti k dnešku. Dějiny českých zemí. Praha 2018.

      Sommer, Petr – Žemlička, Josef – Třeštík, Dušan (eds.). Přemyslovci. Budování českého státu, Praha 2009.

      Šarochová, Gabriela et alii (eds.). České země v evropských dějinách, 1-4, Praha 2006.

      Studijní literatura k testu z pedagogicko-psychologické přípravy je dostupná na webových stránkách:

      - katedry pedagogiky, viz http://pages.pedf.cuni.cz/kssp/pro-uchazece/

      - katedry psychologie, viz http://kpsold.pedf.cuni.cz/index.php?p=5

      - katedry speciální pedagogiky, https://pages.pedf.cuni.cz/ksppg/prijimaci-rizeni

    • shrink expand

      The graduate of the follow-up masters degree program has deep knowledge of German language, literature and culture, which is he/she able to put it into a wider European context, achieves level C1 of Common European Framework of Reference. Linguistic part of the study covers the field of knowledge of language system in czech-german perspective and practical skills with an accent on own self-improvement and educating in the graduate field of study. Absolvent understand in its complexity relations among language parts system-theoretically and also in application in practical context. Literature science part focuses on history and theory of german written Literature from the oldest times up to contemporary works. The graduate is able to understand various literary texts, and he can use various competencies for didactic transformation in the teaching process. The priority of the study program is to prepare the graduate for work performance of a teacher of German language. The graduate knows the linguo-didactic theory, which he is able to apply in own German lessons as a foreign and further foreign language in czech school, he/she can use in his/her lessons modern technologies, didactic technics, and is primarily able to make an appropriate didactic reflexion and transformation of knowledge of language, literature and culture, he/she realizes the character and specifics of being a teacher in the deepest sense of the word. The graduate of the follow-up masters degree finds employment as a fully qualified teacher of German language on the 2nd degree and in matching years on grammar schools and all types of secondary schools. He/she can follow up the in the self-education within the doctoral study program German language and literature with didactics, which is at the Faculty of Education already accredited.The follow-up Master’s study programme Training History Teachers for Lower and Higher Secondary Schools qualifies the graduate for vocational teaching practice at all types of schools and both educational and specialty jobs by providing them with relevant theoretical and practical skills. The graduate is competent enough to adopt and elaborate on recent updates in scholarly knowledge of history as well as on contemporary trends in education and learning, facilitate understanding in the general field of humanities and development of critical thinking, and build up the pupils’ civic consciousness and sense of respect for democratic and humanist values.