Language selection
  • čeština
  • english
User
  • Anonym

    Branch programme/details

    Bohemistics for Foreigners (0231TA090062)

    Faculty: Faculty of Arts
    Study programme: Bohemistics for Foreigners (N0231A090062)
    Form of study: full-time
    Type of study: Master's (post-Bachelor)
    Language of instruction: Czech
    Expected minimum number of accepted students Expected number of accepted students: 15
    Standard length of study: 2 years
    Application type: Online

    Rate of admitted and total applicants in the past academic year

    21 / 21

    • You cannot apply for study of this programme/branch now.

    • shrink expand
      Application submission date: 31.03.2021
    • shrink expand
    • shrink expand
      kombinovatelnost: pouze samostatné studium; nelze kombinovat s jiným programem

      požadavky studia programu: Úspěšné studium programu předpokládá úroveň znalosti lingvistické bohemistiky v rozsahu bakalářského studia programu Bohemistika pro cizince. Dále se předpokládá praktická znalost českého jazyka na úrovni B2. Program není určen pro ty, jejichž mateřštinou je čeština.
    • shrink expand
      přijímací zkouška: dvoukolová (písemná a ústní)

      popis přijímací zkoušky:
      1. kolo – písemná část (doba trvání: 90 minut)
      1) práce s jazykem s ohledem na lexikální, stylistickou složku jazyka a logické uvažovaní (10 bodů)
      2) vědomostní všeobecný kulturněhistorický test se zřetelem k českým reáliím, dějinám, literatuře a zvolenému programu – důležité historické události a pojmy, významné osobnosti historie, kulturního a společensko-politického života (15 bodů)
      3) test ze současného spisovného českého jazyka – s důrazem na morfologii, syntax a ortografii (znalost českého jazyka na úrovni B2) (10 bodů)
      4) esej na zadané téma (8 bodů)
      5) reprodukce slyšeného textu, tj. vlastní text v rozsahu cca 150 slov na základě slyšeného textu (7 bodů)

      2. kolo – ústní část
      1) diskuse nad seznamem četby (20 bodů)
      2) schopnost souvislého mluveného spisovného projevu ve spisovné češtině (10 bodů)
      3) motivace a zájem o obor (20 bodů)

      kritéria hodnocení motivace:
      • přesvědčivá motivace – důkladně promyšlená a odpovídající náplni studia programu na FF UK: 20–14 bodů
      • částečně přesvědčivá motivace – poměrně promyšlená a vcelku odpovídající náplni studia programu na FF UK: 13–7 bodů
      • nepřesvědčivá motivace – nedostatečně promyšlená a příliš neodpovídající náplni studia programu na FF UK: 6–0 bodů


      další požadavky ke zkoušce: seznam přečtených titulů české literatury (minimálně 20 knižních titulů) a odborné jazykovědné a literárněvědné literatury (rozsah nespecifikován) – odevzdává se u ústní části zkoušky

      ----

      Přijat ke studiu může být uchazeč, který u jednokolové nebo dvoukolové přijímací zkoušky dosáhl minimálně 50 bodů a zároveň se podle počtu dosažených bodů umístil v pořadí odpovídajícím předem stanovenému předpokládanému počtu přijímaných pro konkrétní studijní program či dvouspecializaci (viz požadavky přijímacího řízení na jednotlivé programy), přičemž tuto podmínku splní i všichni ti uchazeči, kteří dosáhnou stejného počtu bodů jako uchazeč, který se umístil na posledním místě v pořadí určeném k přijetí. Pokud lze daný program či dvouspecializaci studovat v prezenční i kombinované formě, je předpokládaný počet přijímaných stanoven pro každou formu studia zvlášť. Ke studiu programu či dvouspecializace neumožňující samostatné studium může být přijat pouze ten uchazeč, který splní uvedené podmínky pro přijetí na minimálně dva vzájemně kombinovatelné studijní programy či dvouspecializace (více viz PPŘ, 2.2 a 2.5). Do předpokládaného počtu přijímaných se u programů a dvouspecializací neumožňujících samostatné studium započítávají i uchazeči, kteří se umístili v příslušném pořadí, byť neuspěli u přijímací zkoušky na alespoň jeden další kombinovatelný studijní program či dvouspecializaci, a předpokládaný počet přijímaných tedy nemusí být naplněn. K mezifakultnímu studiu může být přijat uchazeč, který v přijímací zkoušce získal alespoň tolik bodů jako poslední uchazeč, který uspěl u přijímací zkoušky na daný program v běžném přijímacím řízení, a který zároveň uspěl také v přijímací zkoušce na příslušný program na druhé fakultě. Uchazeči přijatí k mezifakultnímu studiu se nezapočítávají do předpokládaného počtu přijímaných. Přijat ke studiu může být jen ten uchazeč, který nejpozději v den zápisu do studia předloží doklad o svém předchozím vzdělání (viz PPŘ, 5.4 a 5.5).
    • shrink expand
      Admission to Master's studies is conditioned by completed secondary education confirmed by a school-leaving certificate. Admission to Post-Bachelor studies (Master's programme) is likewise conditioned by completed education in any type of study programme.

      Verification method: entrance exam
      Confirmation date (of entrance exam) from: 15.05.2021 Until: 11.06.2021
      Alternative date (of entrance exam): 16.06.2021 Until: 17.06.2021
    • shrink expand
      Termíny přijímacích zkoušek: 1. 6. – 25. 7. 2021
      Náhradní termín všech přijímacích zkoušek: 6. 6. – 30. 7. 2021

      předpokládaný počet přijímaných: 17

    • shrink expand
      na webu ubs.ff.cuni.cz (Ústav bohemistických studií)
    • shrink expand
      Absolvent navazujícího magisterského studia po ukončení odborných i prakticky zaměřených seminářů ovládá český jazyk v ústní i písemné podobě ve všech standardních i odborně náročných komunikačních situacích na úrovni C1 podle Společného evropského referenčního rámce pro jazyky.
      Díky získaným odborným znalostem, odborným dovednostem a obecným způsobilostem nalézá absolvent SP Bohemistika pro cizince uplatnění v oblasti odborné (jazykový redaktor, vyučující češtiny na zahraničních středních, jazykových i vysokých školách, překladatel aj.), v oblasti médií, v kulturních institucích, v diplomatických službách aj. a v neposlední řadě rovněž ve sféře badatelské (doktorské studium). Absolvování SP vytváří solidní bázi specializovaného vzdělání, která je dostatečně univerzální k tomu, aby mohlo směřovat i k jiným filologickým, uměnovědným a kulturologickým oborům.