Language selection
  • čeština
  • english
User
  • Anonym

    Branch programme/details

    Area Studies with specialisation in German and Austrian Studies (0312TA2000130088)

    Faculty: Faculty of Social Sciences
    Study programme: Area Studies (N0312A200013)
    Form of study: full-time
    Type of study: Master's (post-Bachelor)
    Language of instruction: Czech
    Standard length of study: 2 years
    Short note: Den otevřených dveří na Institutu mezinárodních studií (IMS, Pekařská 10, Praha 5 – Jinonice), http://bit.ly/DODFSV
    Application type: Online, Paper
    Possibility of exemption from entrance examination: yes

    Rate of admitted and total applicants in the past academic year

    16 / 19

    • You cannot apply for study of this programme/branch now.

    • shrink expand
      Application submission date: 31.03.2021
    • shrink expand
    • shrink expand

      Program Mezinárodní teritoriální studia (dále jen NMTS) se soustřeďuje na výuku a výzkum Severní Ameriky, Evropy a Eurasie. Z teritoriálního hlediska se program člení na pět specializací, a to na balkánská, středoevropská a euroasijská studia (se zaměřením na střední Evropu a Balkán nebo na Rusko a Eurasii), evropská studia, německá a rakouská studia, severoamerická studia a západoevropská studia. Program se zaměřuje na tři základní průřezy zastupující témata kulturně-historická, politicko-mezinárodně vztahová a socioekonomická. Z organizačního hlediska je program rozčleněn na povinné předměty společného základu, na předměty povinné pro každou specializaci a předměty povinně volitelné.

      Předměty společného základu jsou organizovány tak, že vedle bloku metodologických a diplomových seminářů, přihlížejících ke specifickým rysům každé specializace, absolvují studenti společné přednáškové bloky zabývající se širšími koncepty v rámci výše zmíněných tří tematických průřezů, které jsou poté rozebírána v rámci teritoriálně koncipovaných seminářů. Cílem této organizace povinných předmětů je posílení transnacionální a transteritoriální roviny výkladu respektující působení globálních faktorů a přesun těžiště práce se studenty do interaktivní a seminární formy studia.

      Pro tento studijní program je typické výrazné zastoupení cizojazyčných předmětů, jež odpovídá jak snaze připravit studenty na studijní pobyty v zahraničním prostředí, tak i snaze naučit je myslet a akademicky pracovat v cizojazyčném režimu, jelikož již nyní řada absolventů stávajících programů odchází pracovat do zahraničí.

      Specializace Německá a rakouská studia má multidisciplinární charakter a využívá metody a přístupy především moderních dějin, politických věd a kulturních dějin. Předmětem jejího zájmu je politický, hospodářský, sociální a kulturní vývoj německy mluvících zemí (Německo, Rakousko, Švýcarsko) ve 20. a 21. století. Dále zkoumá charakter a proměny postavení německy mluvících zemí v kontextu mezinárodních vztahů a evropského integračního procesu. V tomto rámci je systematická pozornost věnována vztahům německy mluvících zemí, zejména Německa samotného, k jeho východním i západním sousedům. Na výuce se výraznou měrou podílejí rovněž odborníci ze zahraničí, především z Německa, včetně stálého profesora DAAD (DAAD-Langzeitprofessor) a dalších hostujících profesorů. Specializace je již déle než dvě desetiletí součástí programu "Německojazyčné studijní obory ve střední a východní Evropě". (Deutschsprachige Studiengänge in MOE) podporovaného Německou akademickou výměnnou službou (DAAD). Studenti specializace mají tak mj. i možnost získat semestrální stipendia DAAD na partnerskou univerzitu v Düsseldorfu.

    • shrink expand

      1) Přijímací zkouška

      Přijímací zkouška je jednokolová, probíhá písemnou formou zahrnující:

      1. Odborně zaměřený test (v českém jazyce) (max. 30 bodů).

      2. Písemnou práci/esej na zadané téma v cizím jazyce (prvním jazyce) zvoleném z výběru daným podmínkami příslušné specializace (max. 60 bodů).

      3. Test z druhého jazyka (max. 10 bodů) založený na pochopení psaného textu a zodpovězení otázek souvisejících s textem po jazykové stránce.

      Esej: němčina, angličtina

      Test z druhého jazyka: angličtina (jen pokud byla prvním jazykem němčina), francouzština, italština, ruština, němčina vždy, pokud byla prvním jazykem v písemné části angličtina

      U zahraničních studentů se zvoleným jazykem rozumí jiný jazyk než jejich mateřský a čeština.

      Přijati jsou uchazeči s nejvyšším dosaženým počtem bodů. Bodovou hranici pro přijetí stanoví děkanka s přihlédnutím k počtu uchazečů skládajících přijímací zkoušku a kapacitním možnostem fakulty.

      2) CŽV

      Absolvování minimálně dvou navazujících semestrů programu CŽV uskutečňovaného na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy dle Opatření děkana č. 10/2017 článek 1, odstavec 1, bezprostředně předcházejících akademickému roku, do kterého si uchazeč podal přihlášku ke studiu,  v případě, že uchazeč o studium řádně do pátku 25. 6. 2021 včetně splní všechny studijní povinnosti, dosáhne minimálně šedesáti kreditů a studijního průměru do 1,50 včetně, přičemž všechny zkoušky a klasifikované zápočty splní v prvních řádných termínech s hodnocením A, B nebo C a za předpokladu, že podá přihlášku ke studiu pro akademický rok 2021/2022. Studijní průměr je počítán dle Studijního a zkušebního řádu UK. Studijní průměr se nezaokrouhluje.

    • shrink expand

      Admission to Master's studies is conditioned by completed secondary education confirmed by a school-leaving certificate. Admission to Post-Bachelor studies (Master's programme) is likewise conditioned by completed education in any type of study programme.



      Verification method: entrance exam
      Confirmation date (of entrance exam) from: 01.06.2021 Until: 04.06.2021
      Alternative date (of entrance exam): 23.06.2021 Until: 30.06.2021
    • shrink expand
      1) Přijímací zkouška

      Přijímací zkouška je dvoukolová

      V prvním kole zahrnuje:
      1. Písemnou práci/esej na zadané téma v cizím jazyce (prvním jazyce) zvoleném z výběru daným podmínkami příslušné specializace (max. 50 bodů).
      2. Test z druhého jazyka (max. 10 bodů) založený na pochopení psaného textu a zodpovězení otázek souvisejících s textem po jazykové stránce.

      Esej: němčina, angličtina

      Test z druhého jazyka: angličtina (jen pokud byla prvním jazykem němčina), francouzština, italština, ruština, němčina vždy, pokud byla prvním jazykem v písemné části angličtina

      U zahraničních studentů se zvoleným jazykem rozumí jiný jazyk než jejich mateřský a čeština.


      Obě písemné části zkoušky proběhnou online formou prostřednictvím platformy Moodle ve stanoveném termínu. Pro zdárný průběh zkoušky je nutné zajistit kvalitní internetové připojení, funkční kameru, sluchátka a mikrofon.

      Hranici pro postup do druhého kola stanoví děkanka na základě výsledků prvního kola přijímacího řízení.

      Ve druhém kole zahrnuje:
      Ústní pohovor ověřující způsob zpracování a znalost tématu eseje i jeho širšího kontextu; pohovor probíhá v českém jazyce a v jazyce, v němž byl esej napsán (40 bodů).

      Ústní část zkoušky proběhne online formou prostřednictvím platformy Zoom ve stanoveném termínu.

      Přijati jsou uchazeči s nejvyšším dosaženým počtem bodů z obou kol. Hranici pro přijetí určí děkanka s přihlédnutím k počtu uchazečů, kteří podali přihlášku a kapacitním možnostem fakulty.


      2) CŽV

      Absolvování minimálně dvou navazujících semestrů programu CŽV uskutečňovaného na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy dle Opatření děkana č. 10/2017 článek 1, odstavec 1, bezprostředně předcházejících akademickému roku, do kterého si uchazeč podal přihlášku ke studiu,  v případě, že uchazeč o studium řádně do pátku 25. 6. 2021 včetně splní všechny studijní povinnosti, dosáhne minimálně šedesáti kreditů a studijního průměru do 1,50 včetně, přičemž všechny zkoušky a klasifikované zápočty splní v prvních řádných termínech s hodnocením A, B nebo C a za předpokladu, že podá přihlášku ke studiu pro akademický rok 2021/2022. Studijní průměr je počítán dle Studijního a zkušebního řádu UK. Studijní průměr se nezaokrouhluje.
    • shrink expand

      Podmínky přijetí s upuštěním od přijímací zkoušky podle čl. 5 odstavce 3 Řádu přijímacího řízení pro uchazeče

      A) Podmínky upuštění od přijímací zkoušky v případě dovršení maximální doby studia

      V případě, že je uchazečem student, který v daném akademickém roce dovrší maximální dobu studia v daném oboru, na který se hlásí, může fakulta podle čl. 5 odstavce 3 Řádu přijímacího řízení pro uchazeče na základě žádosti upustit od přijímací zkoušky, pokud:

      a) se uchazeč hlásí na týž studijní program, v němž maximální dobu dovrší,

      b) uchazeč podá přihlášku ke studiu v řádném termínu dle harmonogramu přijímacího řízení a žádost o upuštění od přijímací zkoušky k ní přiloží,

      c) v dosavadním studiu studijního oboru, na který se hlásí, dosáhl studijního průměru do 1,50 ze všech termínů, všech zkoušek a klasifikovaných zápočtů.

      B) Podmínky pro přijetí do navazujícího magisterského studia pro akademický rok 2021/2022 s upuštěním od přijímací zkoušky

      U absolventů bakalářského studia, kteří ukončili bakalářské studium v roce 2020/2021 na FSV UK a hlásí se ke studiu na rok 2021/2022 na navazující magisterské studium v rámci studijního programu, v němž absolvovali bakalářské studium, upustí děkanka FSV na základě jejich žádosti od přijímací zkoušky, pokud splnili následující podmínky:

      U absolventů bakalářských studijních oborů 6702R005: Mezinárodní teritoriální studia v prezenční formě, 6702R023: Teritoriální studia v kombinované formě, 7105R067: Soudobé dějiny v kombinované formě a bakalářské studium 6702R026: Česko-německá studia / Deutsch-tschechische Studien, kteří absolvovali v akademickém roce 2020/2021 a hlásí se ke studiu na rok 2021/2022, může děkanka na základě jejich elektronické nebo listinné žádosti upustit od přijímací zkoušky, jestliže během bakalářského studia dosáhli studijního průměru do 1,50 včetně. Studijní průměr je počítán ze všech ukončených semestrů (včetně ZS 2020)  dle Studijního a zkušebního řádu UK. Žádost je možné podat v termínu 1. 3. 2021 až 20. 4. 2021.

      C) Podmínky pro přijetí na základě předešlého přijímacího řízení

      Na základě žádosti upustí děkanka od přijímací zkoušky u uchazeče, který by byl do studia tohoto studijního programu přijat na základě přijímacího řízení pro studium v akademickém roce 2020/2021, pokud by v období pro ověřování podmínek k přijetí doložil požadované ukončené bakalářské nebo vyšší vzdělání. V takovém případě nemohl uchazeč včas doložit ukončené bakalářské nebo vyšší vzdělání proto, že je absolvoval až po skončení období pro ověřování podmínek k přijetí do studia v akademickém roce 2020/2021. Listinnou nebo elektronickou žádost je možné podat do 20. 4. 2021. Výše uvedený postup je možné uplatnit pouze jednou.

    • shrink expand

      Absolvent studijního programu Teritoriální studia (TS) získává na mezinárodně srovnatelné úrovni multidisciplinární průpravu se zaměřením na vnitřní problematiku příslušného teritoria dle zvolené specializace. Absolvent studijního programu TS rozumí společnosti, politickému uspořádání, hospodářství a kultuře příslušného teritoria v jejich širším historickém a mezinárodním kontextu.

      Díky systematické přípravě v akademickém psaní a kvalifikovaném projevu je absolvent TS schopen vypracovat odborně i formálně kvalitní analytické i syntetizující texty a vyjádřit se kvalifikovaně k odborné problematice daného teritoria.

      Absolvent studijního programu TS se vyznačuje nadstandardními jazykovými znalostmi užitečnými v rámci dané teritoriální specializace a současně je schopen využívat tyto znalosti jak v odborném diskursu, tak z hlediska schopnosti pohybovat se v daném teritoriu a jeho kulturních souřadnicích. Své jazykové vybavení studenti zdokonalují během studijních pobytů na předních zahraničních univerzitách i praktických stáží v zahraničí.

      Absolvent studijního programu TS si prostřednictvím odborných a praktických stáží již během studia osvojuje základní pracovní návyky pro pozdější uplatnění v zaměstnání; spojením odborné a jazykové kvalifikace si současně vytváří dobré předpoklady pro kvalifikované uplatnění doma i v zahraničí.