Language selection
  • čeština
  • english
User
  • Anonym

    Branch programme/details

    Greek and Latin Studies (0231RA0900220000)

    Faculty: Faculty of Arts
    Study programme: Greek and Latin Studies (B0231A090022)
    Form of study: full-time
    Type of study: Bachelor's
    Language of instruction: Czech
    Expected minimum number of accepted students Expected number of accepted students: 60
    Standard length of study: 3 years
    Application type: Online
    Possibility of exemption from entrance examination: yes

    Rate of admitted and total applicants in the past academic year

    21 / 34

    • You cannot apply for study of this programme/branch now.

    • shrink expand
      Application submission date: 29.02.2020
    • shrink expand
    • shrink expand
      specializace pro sdružené studium: starořecký jazyk a literatura, latinský jazyk a literatura, dějiny antické civilizace, latinská medievistika, novořecký jazyk a literatura
      specializace pro samostatné studium: klasická filologie, řecká filologie, latinský jazyk a kultura antiky a středověku, jazyk a kultura starověkého Řecka, jazyk a kultura starověkého Říma
      volba specializace: Uchazeč volí ze dvou variant: novořecký jazyk a literatura (pouze sdružené studium), nebo ostatní specializace (sdružené i samostatné studium). Uchazeč si může podat přihlášky i na obě varianty. Pokud uspěje v přijímací zkoušce na ostatní specializace, zvolí si při zápisu do 1. ročníku buď sdružené studium (lze jen v případě, že uspěje i v přijímací zkoušce na alespoň jeden kombinovatelný program), anebo samostatné studium. Při zápisu do 2. ročníku studia si potom zvolí jednu ze specializací (viz níže).

      kombinovatelnost:
      sdružené studium: starořecký jazyk a literatura (SJL), latinský jazyk a literatura (LJL), dějiny antické civilizace (DAC), latinská medievistika (LM), novořecký jazyk a literatura (NJL)
      samostatné studium: každá z těchto specializací je kombinací dvou specializačních zaměření (viz údaje v závorkách) – klasická filologie (SJL+LJL), řecká filologie (SJL+NJL), latinský jazyk a kultura antiky a středověku (LJL+LM), jazyk a kultura starověkého Řecka (SJL+DAC), jazyk a kultura starověkého Říma (LJL+DAC)

      JAK SE PŘIHLÁSIT NA ŘECKÁ A LATINSKÁ STUDIA:
      Na výběr jsou dvě varianty: „ostatní specializace“ a „Novořecký jazyk a literatura“. Na každou variantu se podává samostatná přihláška. Můžete si podat i dvě přihlášky, na každou z variant.

      Když vás zajímá starořečtina, latina nebo antika:
      podejte si přihlášku na „ostatní specializace“. Konkrétní specializaci si zvolíte až na konci 1. ročníku.

      Když vás zajímá novořečtina:
      Pokud chcete novořečtinu kombinovat se starořečtinou, podejte si přihlášku na „ostatní specializace“ (při zápisu si zvolíte samostatné studium a na konci 1. ročníku si pak zvolíte kombinaci starořečtiny a novořečtiny, tj. řeckou filologii). S jinými specializacemi Řeckých a latinských studií novořečtinu kombinovat nemůžete.
      Pokud chcete novořečtinu kombinovat s jiným programem („sdružené studium“), musíte si podat přihlášku na variantu Novořecký jazyk a literatura a být přijati aspoň na jeden další kombinovatelný program.
    • shrink expand
      přijímací zkouška: jednokolová (písemná)

      popis přijímací zkoušky pro všechny ostatní specializace:

      písemná zkouška (doba trvání: 90 minut)
      1) ověření předpokladů k filologickému studiu (max. 20 b.)
      2) test všeobecného kulturního přehledu (s důrazem na antickou kulturu a její tradice) (max. 35 b.)
      3) oborový test (test z latinského jazyka nebo rozšiřující test z antických dějin a reálií – uchazeč volí při přijímací zkoušce) (max. 35 b.)
      4) test ze světového jazyka (max. 10 bodů)

      Světový jazyk pro zkoušku si uchazeči volí v přihlášce (angličtina, francouzština, němčina, ruština, španělština). Volbu lze změnit prostřednictvím žádosti zaslané na e-mail prijimacky@ff.cuni.cz do dne, kdy končí přihlašování na daný program. Pokud si uchazeč podá přihlášku na obě varianty (na Novořecký jazyk a literaturu i na ostatní specializace), píše test ze světového jazyka pouze jednou a výsledek se mu započítává pro obě varianty.

      další požadavky ke zkoušce: žádné

      - - - - -

      Přijat ke studiu může být uchazeč, který u jednokolové nebo dvoukolové přijímací zkoušky dosáhl minimálně 50 bodů a zároveň se podle počtu dosažených bodů umístil v pořadí odpovídajícím předem stanovenému předpokládanému počtu přijímaných pro konkrétní studijní program, obor či dvouspecializaci (viz požadavky přijímacího řízení na jednotlivé programy a obory), přičemž tuto podmínku splní i všichni ti uchazeči, kteří dosáhnou stejného počtu bodů jako uchazeč, který se umístil na posledním místě v pořadí určeném k přijetí. Pokud lze daný program, obor či dvouspecializaci studovat v prezenční i kombinované formě, je předpokládaný počet přijímaných stanoven pro každou formu studia zvlášť. Ke studiu programu, oboru či dvouspecializace neumožňující samostatné (jednooborové) studium může být přijat pouze ten uchazeč, který splní uvedené podmínky pro přijetí na minimálně dva vzájemně kombinovatelné studijní programy, obory či dvouspecializace (více viz PPŘ 2.2 a 2.5). Do předpokládaného počtu přijímaných se u programů, oborů a dvouspecializací neumožňujících samostatné (jednooborové) studium započítávají i uchazeči, kteří se umístili v příslušném pořadí, byť neuspěli u přijímací zkoušky na alespoň jeden další kombinovatelný studijní program, obor či dvouspecializaci, a předpokládaný počet přijímaných tedy nemusí být naplněn. Přijat ke studiu může být jen ten uchazeč, který nejpozději v den zápisu do studia předloží doklad o svém předchozím vzdělání (viz PPŘ, 5.4 a 5.5).
    • shrink expand
      Admission to Bachelor's studies is conditioned by completed secondary education confirmed by a school-leaving certificate.

      Verification method: entrance exam
      Confirmation date (of entrance exam) from: 23.05.2020 Until: 12.06.2020
      Alternative date (of entrance exam): 17.06.2020 Until: 18.06.2020
    • shrink expand
      přijetí s upuštěním od přijímací zkoušky: Ano. Každý přihlášený uchazeč bude přijat ke studiu za splnění následující podmínky (viz obecné podmínky přijímacího řízení, část 5.3–5.7): předložení dokladu o předchozím vzdělání u zápisu do studia.

      další informace: urls.ff.cuni.cz (Ústav řeckých a latinských studií)

    • shrink expand
      Od přijímací zkoušky lze upustit, pokud uchazeč složil maturitní zkoušku z latiny s prospěchem 1 nebo 2, nebo pokud se uchazeč umístil na 1., 2. nebo 3. místě v celostátním kole soutěže Certamen Latinum. Žádost o upuštění od přijímací zkoušky je nutné předložit do 1. 6. 2020 na Referát přijímacího řízení FF UK.
    • shrink expand
      na webu ústavu: urls.ff.cuni.cz (Ústav řeckých a latinských studií)
    • shrink expand
      nekoná se
    • shrink expand
      Absolvent si v průběhu studia osvojí rozsáhlý soubor znalostí a dovedností z latinského nebo starořeckého jazyka, literatury a jejich kulturního kontextu (podle zvolené specializace). Seznámí se se základními oblastmi a etapami antické kultury: s literaturou, dějinami, uměním, náboženstvím a s důležitými reáliemi v oblasti veřejné i soukromé. V intenzivním jazykovém kurzu latiny nebo starořečtiny (podle zvolené specializace) získá dobrou jazykovou kompetenci opřenou o teoretické znalosti gramatiky a o četbu vybraných děl v originále. Je schopen porozumět antickému latinsky nebo starořecky psanému textu a náležitě jej interpretovat s přihlédnutím k jeho kulturním souvislostem. Disponuje rovněž znalostmi a dovednostmi pro odbornou práci (dovede pracovat s odbornou literaturou, aplikovat metody odborné práce, vyhledávat potřebné informace v elektronických databázích, ovládá aktivně jeden světový jazyk).
      Úroveň získaných znalostí poskytuje velmi dobrou orientaci v oboru a solidní základ pro další vzdělávání v navazujícím magisterském studiu (zejména programu Řecká a latinská studia, ale i učitelství latiny, literární komparatistiky, obecné a srovnávací jazykovědy a dalších), případně v profesním uplatnění na vybraných pozicích v kulturních, eventuálně vědeckých a vzdělávacích institucích (např. dokumentační, rešeršní a organizační práce v akademických ústavech, vysokoškolských pracovištích, knihovnách, nakladatelstvích, redakcích apod.).