Language selection
  • čeština
  • english
User
  • Anonym

    Branch programme/details

    Particle and Nuclear Physics (0533VD110022) DSP II

    Faculty: Faculty of Mathematics and Physics
    Study programme: Particle and Nuclear Physics (P0533D110022)
    Form of study: combined
    Type of study: doctoral
    Language of instruction: Czech
    Standard length of study: 4 years
    Application type: Online
    Possibility of exemption from entrance examination: yes

    • You cannot apply for study of this programme/branch now.

    • shrink expand
      Application submission date: 15.12.2021
    • shrink expand
      The program has two specializations: particle physics and nuclear physics.
      Study within this programme is based on teaching the theoretical and experimental aspects of nuclear or particle physics, supported by detailed understanding of quantum mechanics, quantum field theory and phenomenology of nuclear and subnuclear processes. Particular emphasis is placed on mastering relevant theoretical computational methods and familiarization of the data acquisition and analysis, including effective control of information technology. Students should employ and develop these skills in their own scientific work, which is an important part of the doctoral programme.
    • shrink expand
      Pozvánka k přijímací zkoušce
      K přijímací zkoušce budou pozváni ti uchazeči, kteří
      • ve stanovených lhůtách předložili řádně vyplněnou přihlášku a její povinné přílohy 2,3 a 4
      • zaplatili poplatek za úkony spojené s přijímacím řízením
      • do 19.prosince 2021 jim nebylo vydáno rozhodnutí o upuštění od odborné přijímací zkoušky.

      Před 19. prosincem 2021 zašle MFF UK všem uchazečům, kterým nebylo do této doby vydáno rozhodnutí o upuštění od odborné přijímací zkoušky, pozvánku na tuto zkoušku. V případě kladného rozhodnutí MFF UK o upuštění od přijímací zkoušky, které bylo učiněno až po odeslání pozvánky na přijímací zkoušku, se stává tato pozvánka bezpředmětnou.

      Přijímací zkouška
      Přijímací zkouška má dvě části, odbornou a jazykovou. Odborná část přijímací zkoušky se koná formou rozpravy s uchazečem k problematice studijního programu, na který se uchazeč hlásí. Komise při ní uchazeči položí tři otázky vztahující se k základním oblastem programu, na který se hlásí. U odpovědí komise posuzuje zejména věcnou správnost, znalost oboru, a celkovou připravenost uchazeče k doktorskému studiu. Každou odpověď komise hodnotí výrokem Prospěl/Neprospěl. Uchazeč musí získat hodnocení Prospěl za všechny tři odpovědi. Pokud uchazeč doloží, že si jako budoucí téma vybral jedno z témat navržených fakultou a má souhlas budoucího školitele s vedením tohoto tématu, či pokud před komisí obhájí anotaci svého vlastního tématu, stačí mu k úspěšnému vykonání přijímací zkoušky pouze dva výsledky Prospěl ze tří otázek.
      Nedílnou součástí přijímací zkoušky je i prověření znalosti anglického jazyka formou písemného testu, ve kterém může uchazeč získat maximálně 100 bodů. Pro úspěšné absolvování tohoto testu je nutné prokázat znalosti anglického jazyka alespoň na úrovni B2 tzv. Společného evropského referenčního rámce pro jazyky (Common European Framework of Reference for Languages, CEFR), což odpovídá 50 bodům.
    • shrink expand
      Admission to Doctoral studies is conditioned by successful completion of a Master's study programme.

      Verification method: entrance exam
      Confirmation date (of entrance exam) from: 19.01.2022 Until: 20.01.2022
      Alternative date (of entrance exam): 27.01.2022 Until: 27.01.2022
    • shrink expand
      Podmínky pro upuštění od odborné části přijímací zkoušky
      Od odborné části přijímací zkoušky je upuštěno u uchazečů, kteří si zvolí jedno z témat nabízených fakultou, získají souhlas budoucího školitele a navíc splňují alespoň jednu z následujících podmínek:
      1. hlásí se do některého studijního programu z oblastí vzdělávání Informatika nebo Matematika a jejich práce byla oceněna v soutěži SVOČ v informatice, matematice nebo didaktice matematiky,
      2. jejich práce byla oceněna v Česko-Slovenské studentské vědecké konferenci ve fyzice (pro stud. programy z oblasti vzdělávání Fyzika),
      3. jsou autory původní vědecké práce v oboru, na který se hlásí, a která byla publikovaná nebo k publikaci přijatá v recenzovaném mediu indexovaném v databázi MathScinet, SCOPUS nebo ISI Web of Knowledge,
      4. v ak. roce 2020/2021 nebo 2021/2022 se stali absolventy navazujícího magisterského studijního programu Fyzika, Informatika nebo Matematika a u každé části státní závěrečné zkoušky byli klasifikováni „výborně“ nebo „velmi dobře“ (pro stud. programy z oblastí vzdělávání Fyzika, Informatika a Matematika),
      5. v ak. letech 2019/20, 2020/21 a 2021/22 získali v navazujícím magisterském studijním programu Fyzika, Informatika nebo Matematika alespoň 120 kreditů a jejich prospěchový průměr (podle Studijního a zkušebního řádu UK, čl. 8, odst. 13) nepřevyšoval 1.5, při klasifikaci 1 = „výborně“, 2 = „velmi dobře“, 3 = „dobře“ (pro stud. programy z oblastí vzdělávání Fyzika, Informatika a Matematika),
      6. dosáhli jiných mimořádných úspěchů dokládajících předpoklady pro doktorské studium.
      O upuštění od odborné přijímací zkoušky je třeba požádat a splnění některé výše uvedené podmínky doložit v případě bodů 1. - 3. a 5. - 6. nejpozději do 15. 12. 2021 a v případě bodu 4. nejpozději do 15. 1. 2022.
      Podmínky pro upuštění od jazykové části přijímací zkoušky
      Od jazykové části přijímací zkoušky z angličtiny bude upuštěno u uchazečů, kteří splní alespoň jednu z následujících podmínek
      A. Uchazeč doloží, že absolvoval alespoň dva roky vysokoškolského nebo středoškolského vzdělání v anglickém jazyce v některé ze zemí Austrálie, Kanada, Irsko, Nový Zéland, Spojené království Velké Británie a Severního Irska, USA, Jihoafrická republika, Malta nebo Indie.
      B. Uchazeč složil alespoň jednu z níže uvedených zkoušek a dosáhl alespoň níže uvedeného minimálního bodového zisku nebo úrovně (je-li stanovena):
      • všeobecná státní jazyková zkouška z angličtiny v České republice,
      • zkouška z Anglického jazyka – NJAZ091 nebo ekvivalentní - na MFF UK,
      • TOEFL (paper) – 533 bodů,
      • TOEFL (computer) – 200 bodů,
      • TOEFL (internet) – 72 bodů,
      • IELTS – 5,5 bodů,
      • Cambridge ESOL CPE,
      • Cambridge ESOL CAE,
      • Cambridge ESOL FCE (hodnocení A, B, C),
      • International ESOL a Spoken ESOL – Expert LanguageCert a Mastery LanguageCert
      O upuštění od jazykové zkoušky je třeba požádat a splnění některé výše uvedené podmínky doložit v termínech stanovených výše.
    • shrink expand
      Absolvent má dle zaměření hluboké vzdělání v moderní částicové nebo jaderné fyzice a je kvalifikovaným odborníkem v experimentální nebo teoretické větvi těchto oborů. Nachází uplatnění především v základním výzkumu v akademických institucích, částečně i v aplikovaném výzkumu. Absolventi mají zkušenosti s prací v mezinárodních vědeckých týmech nebo jsou připraveni se do nich začlenit. Typický absolvent daného oboru má značnou míru profesní adaptability zvláště díky získaným zkušenostem s týmovou prací a využitím výpočetní techniky a moderních technologií.