SubjectsSubjects(version: 945)
Course, academic year 2023/2024
   Login via CAS
Basics of Pedagogy for persons with visual and aural handicap - PZTV263K
Title: Základy oftalmopedie a surdopedie
Guaranteed by: Department of Adapted Physical Education and Sport Medicine (51-300300)
Faculty: Faculty of Physical Education and Sport
Actual: from 2022
Semester: winter
Points: 0
E-Credits: 5
Examination process: winter s.:
Hours per week, examination: winter s.:16/0, C+Ex [HS]
Capacity: unknown / unknown (unknown)
Min. number of students: unlimited
4EU+: no
Virtual mobility / capacity: no
Key competences:  
State of the course: taught
Language: Czech
Teaching methods: combined
Teaching methods: combined
Level:  
Note: course can be enrolled in outside the study plan
enabled for web enrollment
priority enrollment if the course is part of the study plan
Guarantor: PhDr. Petr Kopřiva, Ph.D.
Interchangeability : PZTV263
Is incompatible with: PZTV263
Is interchangeable with: PZTV263
Annotation - Czech
Last update: Mgr. Vladimír Hojka, Ph.D. (01.02.2019)
Předmět podává ucelený přehled v oblasti výchovy a vzdělávání osob se smyslovým postižením. Charakterizuje předmět, cíle, metody a prostředky obou speciálně pedagogických disciplín a nastiňuje pohled do jejich historie. Zabývá se klasifikací a funkčními projevy zrakových a sluchových vad se zřetelem na jejich akceptaci a sebepojetí člověka s postižením spolu s možnými dopady do postojů a vztahu společnosti k lidem s postižením. Důraz je kladen na edukační důsledky podle stupně, doby vzniku, popřípadě progrese vady a na specifika školní výuky při použití náhradních smyslů, náhradních komunikačních a orientačních systémů a jejich pomůcek. Důležitou otázkou je pak výchova a přijetí dítěte se smyslovým postižením v rodině, základní diagnostika, včasná intervence a raná péče. Navazuje orientace v systému vzdělávání, rehabilitace a profesní přípravy osob se smyslovým postižením v České republice a vymezení kompetencí speciálního pedagoga.
Aim of the course - Czech
Last update: MUDr. Simona Majorová (31.08.2023)

Cíl předmětu:

 Cílem předmětu je umožnit studentům orientaci v terminologii a teorii obou disciplín speciální pedagogiky a poskytnout praktický a funkční vhled do projevů a důsledků smyslových vad. Student by měl znát a správně předpokládat, co a jak vidí/nevidí člověk s konkrétní zrakovou vadou, co a jak slyší/neslyší člověk s konkrétní sluchovou vadou. Na tomto základě by měl student vědět, co člověk s daným typem postižení potřebuje a je pro něj nepostradatelné, ale také to, co nepotřebuje a co mu nepomůže. To umožní studentům volit a používat účinné způsoby a prostředky komunikace a podpory při jednání a práci s člověkem se zrakovým a sluchovým postižením v učení, v tréninku, ve škole a v běžném životě.

 Výstupy z učení:

Absolvent předmětu:

  •  Vysvětlí rozdíly mezi základními pojmy: zdravotní postižení vs. handicap; zdravotní postižení vs. onemocnění; učení a výchova (edukace) vs. terapie; korekce vs. substituce (náhrada).
  •  Má základní povědomí o historii výchovy a vzdělávání osob se zrakovým a sluchovým postižením. Vysvětlí vývojové kontroverze (spory, shody, omyly) hlavních teoretických proudů a jejich projevy v současnosti: pohled „zvenčí“ (odborníci bez postižení) vs. pohled „zevnitř“ (uživatelé, rodiče i odborníci s postižením).
  •  Definuje rozdíl mezi optickou a senzorickou zrakovou vadou. Popíše fyziologické principy, funkční projevy. Prakticky zná možnosti základní simulace zraku v obou skupinách vad. 
  •  Definuje rozdíl mezi převodní a percepční sluchovou vadou. Popíše fyziologické principy, funkční projevy. Prakticky zná možnosti základní simulace sluchu v obou skupinách vad.
  •  Popíše zrakové funkce a potřeby skupin osob slabozrakých, se zbytky zraku, nevidomých, s progresivní vadou. Zná základní pravidla asistence a průvodcovství. Zná základní použití pomůcek pro čtení, orientaci a samostatný pohyb. Dovede převést text z černotisku do elektronické formy, orientuje se v možnostech vizuálních úprav textu a jeho převodu do hlasových a hmatových výstupů.
  •  Popíše sluchové, řečové funkce a potřeby skupin osob nedoslýchavých, Neslyšících, ohluchlých. Zná možnosti komunikace jednotlivých skupin. Zná způsoby komunikace slyšících s neslyšícími. Zná základní použití akustických a vizuálních komunikačních pomůcek. Ví o dostupnosti a současných limitech přepisu mluvené řeči a překladu textu do českého znakového jazyka.
  •  Orientuje se v problematice a různorodosti skupin osob s kochleárním implantátem dle data narození, doby a typu implantace. Popíše možnosti současné diagnostiky sluchu v raném věku včetně dostupnosti a termínů nezbytných vyšetření.       
  •  Vyjmenuje instituce v systému školství, sociálních služeb a zdravotnictví, jejichž činnost se zaměřuje na osoby se zrakovým a sluchovým postižením.
  •  Popíše kritéria a limity pro vzdělávání v běžné a speciální škole v závislosti na funkčních projevech zrakové a sluchové vady.  

Literature - Czech
Last update: MUDr. Simona Majorová (31.08.2023)

BALUNOVÁ, Kristína, Libuše LUDÍKOVÁ a Dita HEŘMÁNKOVÁ. Kapitoly z rané výchovy dítěte se zrakovým postižením. Olomouc: Univerzita Palackého, 2001. ISBN 80-244-0381-1.

BAREŠOVÁ, Jana a Jaroslav HRUBÝ. Didaktické a technické pomůcky pro sluchově postižené v MŠ a ZŠ. Praha: Septima, 1999. ISBN 80-7216-105-9.

BYTEŠNÍKOVÁ, Ilona, Radka HORÁKOVÁ a Jiřina KLENKOVÁ. Logopedie & surdopedie: texty k distančnímu vzdělávání. Brno: Paido, 2007. ISBN 978-80-7315-136-2.

HAMADOVÁ, Petra, Lea KVĚTOŇOVÁ-ŠVECOVÁ a Zita NOVÁKOVÁ. Oftalmopedie: texty k distančnímu vzdělávání. 2. vyd. Brno: Paido, 2007. ISBN 978-80-7315-159-1.

HRUBÝ, Jaroslav. Velký ilustrovaný průvodce neslyšících a nedoslýchavých po jejich vlastním osudu. 2. přeprac. a rozš. vyd. Praha: Federace rodičů a přátel sluchově postižených, 1999. ISBN 80-7216-096-6.

HUDÁKOVÁ, Andrea. Ve světě sluchového postižení: informační a vzdělávací publikace (nejen) pro zdravotnický personál o životě a potřebách neslyšících, nedoslýchavých a ohluchlých lidí a lidí s kochleárním implantátem. Praha: Středisko rané péče Tamtam, 2005. ISBN 80-86792-27-7.

KEBLOVÁ, Alena. Kompenzační pomůcky pro zrakově postižené žáky ZŠ. 2. upr. vyd. Praha: Septima, 1999. ISBN 80-7216-104-0.

KRAHULCOVÁ, Beáta. Komunikace sluchově postižených. Vyd. 2. Praha: Karolinum, 2002. ISBN 80-246-0329-2.

KVĚTOŇOVÁ-ŠVECOVÁ, Lea. Oftalmopedie. 2. dopl. vyd. Brno: Paido, 2000. ISBN 80-85931-84-2.

LANGER, Jiří. Základy surdopedie. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2013. ISBN 978-80-244-3702-6.

LUDÍKOVÁ, Libuše a M. MALEČEK. Tyflopedie. [Brno: Masarykova univerzita v Brně. Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky, 2002].

ŠTRÉBLOVÁ, Miroslava. Poznáváme svět se zrakovým postižením: úvod do tyflopedie. Ústí nad Labem: Univerzita J. E. Purkyně, 2002. ISBN 80-7044-448-7.

VÍTKOVÁ, Marie, ed. Možnosti reedukace zraku při kombinovaném postižení. Brno: Paido, 1999. ISBN 80-85931-75-3.

WIENER, Pavel. Prostorová orientace zrakově postižených. 3., upr. vyd. Praha: [Institut rehabilitace zrakově postižených UK FHS], 2006. ISBN 80-239-6775-4.

WIENER, Pavel a Renata RUCKÁ. Terapie zrakového handicapu. Praha: [Institut rehabilitace zrakově postižených UK FHS], 2006. ISBN 80-239-6774-6.

HRUBÝ, Jaroslav: Úvod do výchovy a vzdělávání sluchově postižených; Část 1 / Praha : Tiché učení, 2010. - 148 s.: il., portréty, fot., formuláře, tabulky; 22 x 30 cm. ISBN 978-80-904786-1-9

 

BENEŠ, Pavel a VRUBEL, Martin. Oftalmologie pro speciální pedagogy. Brno: Paido, 2017. 91 stran. ISBN 978-80-7315-264-2.

 

Růžičková, Kamila a Vítová, Jitka. Vybrané kapitoly z tyflopedie a surdopedie nejen pro speciální pedagogy. Vyd. 1. Hradec Králové: Gaudeamus, 2014. 146 s. ISBN 978-80-7435-424-3.

 

WIENER, Pavel; RUCKÁ, Renata: Praktická výchova zrakově postižených. Praha : Institut rehabilitace zrakově postižených UK FHS, 2006. 71 s. ISBN: 80-239-6773-8

Requirements to the exam - Czech
Last update: MUDr. Simona Majorová (18.05.2019)

Zápočtová práce a její prezentace. Ústní zkouška.

Syllabus - Czech
Last update: Mgr. Vladimír Hojka, Ph.D. (01.02.2019)

Přednášky:

1. Vymezení a charakteristika oftalmopedie jako vědního oboru. Předmět, cíle, metody, prostředky. Terminologie.

2. Historie výchovy a vzdělávání osob se zrakovým postižením u nás a v zahraničí.

3. Zrakové vady - klasifikace, etiologie, projevy.

4. Akceptace zrakové vady a sebepojetí člověka se zrakovým postižením. Možné sociální důsledky zrakových vad, postoje a stereotypy společnosti ve vztahu ke zrakovému postižení.

5. Edukační důsledky zrakového postižení u osob slabozrakých, nevidomých, osleplých a s progresivní vadou. Reedukace, kompenzace a náhrada zraku, pomůcky. Čtení a práce s textem. Prostorová orientace a samostatný pohyb. Edukace v běžné a speciální škole.

6. Výchova a přijetí dítěte se zrakovým postižením v rodině. Diagnostika, včasná intervence a raná péče. Komunikace rodičů s dítětem. Zraková výchova a rozvoj náhradních smyslů.

7. Systém vzdělávání a rehabilitace osob se zrakovým postižením v České republice od raného věku po dospělost. Poradenství, školství, sociální podpora, zdravotnictví, profesní příprava a zaměstnání. Vymezení kompetencí oftalmopeda.

8. Vymezení a charakteristika surdopedie jako vědního oboru. Předmět, cíle, metody, prostředky. Terminologie.

9. Historie výchovy a vzdělávání osob se sluchovým postižením u nás a v zahraničí.

10. Sluchové vady - klasifikace, etiologie, projevy.

11. Akceptace sluchové vady a sebepojetí člověka se sluchovým postižením. Možné sociální důsledky sluchových vad, postoje a stereotypy společnosti ve vztahu ke sluchovému postižení.

12. Edukační důsledky sluchového postižení u osob nedoslýchavých, neslyšících, ohluchlých a s progresivní vadou. Reedukace, kompenzace a náhrada sluchu, pomůcky. Komunikace osob se sluchovým postižením a znaková řeč. Edukace v běžné a speciální škole.

13. Výchova a přijetí dítěte se sluchovým postižením v rodině. Diagnostika, včasná intervence a raná péče. Komunikace rodičů s dítětem. Sluchová a řečová výchova.

14. Systém vzdělávání a rehabilitace osob se sluchovým postižením v České republice od raného věku po dospělost. Poradenství, školství, sociální podpora, zdravotnictví, profesní příprava a zaměstnání. Vymezení kompetencí surdopeda.

Semináře:

1. Návštěva školy pro děti se zrakovým postižením.

2. Písmo zrakově postižených - historie, ukázky, praktická cvičení.

3. Reedukace a kompenzace zraku - praktická cvičení. Videoprojekce (dokument o nevidomých).

4. Prostorová orientace a samostatný pohyb zrakově postižených - ukázky, praktická cvičení I.

5. Prostorová orientace a samostatný pohyb zrakově postižených - ukázky, praktická cvičení II.

6. Exkurze do běžné základní školy s integrovaným žákem se zrakovým postižením.

7. Beseda s vysokoškolákem se zrakovým postižením.

8. Návštěva školy pro děti se sluchovým postižením.

9. Reedukace a kompenzace sluchu - praktická cvičení.

10. Videoprojekce (poruchy sluchu; tinnitus; hluchota).

11. Sluchově-řečová výchova dítěte se sluchovým postižením - praktická cvičení.

12. Návštěva speciálně pedagogického centra pro sluchově postižené.

13. Videoprojekce (raná péče).

14. Beseda s vysokoškolákem se sluchovým postižením.

 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html