SubjectsSubjects(version: 945)
Course, academic year 2023/2024
   Login via CAS
Global migration and development studies - MSZZN005
Title: Globální migrační a rozvojová studia
Czech title: Globální migrační a rozvojová studia
Guaranteed by: Student Affairs Division (31-640)
Faculty: Faculty of Science
Actual: from 2019
Semester: summer
E-Credits: 0
Examination process: summer s.:
Hours per week, examination: summer s.:0/0, STEX [HT]
Capacity: unlimited
Min. number of students: unlimited
4EU+: no
Virtual mobility / capacity: no
State of the course: taught
Language: Czech
Additional information: https://www.natur.cuni.cz/geografie/socialni-geografie-a-regionalni-rozvoj/studium/navazujici-magisterske-studium/szzk-navazujiciho-magisterskeho-studia/neucitelske-studium
Order Course title
Topic 1 (TO1)
1 International migration and integration of immigrants
Topic 2 (TO2)
2 Development studies and issues of international development
Topic 3 (TO3) select 1
1 Political geography
2 World economic geography
4 Globalization
5 Environmentally sustainable development and environmental politics
Syllabus - Czech
Last update: RNDr. Jana Rubešová, Ph.D. (01.11.2023)

Mezinárodní migrace a integrace cizinců

 

1. Problematika statistiky mezinárodní migrace a integrace migrantů v imigračních zemích, zdrojů dat (mezinárodních i na úrovni Česka), definic a pokusů o harmonizaci (pokusy OSN, MIPEX, „globální data“ mezistátních proudů)

2. Podmíněnosti a pravidelnosti migračního procesu a jeho vnitřní diferenciace (typologie migrantů, motivace - včetně dobrovolné versus vynucené migrace, proudy a jejich složení, cirkulace versus usazení, vnímání cizinců většinovou populací atd.) 

3. Teorie a koncepty používané ve výzkumu mezinárodní migrace – diskuse problémů s tím spjatých, jejich kritické zhodnocení a potenciál

4. Teorie a koncepty používané ve výzkumu integrace cizinců v imigračních zemích.

5. Vývoj migrační a integrační politiky v Československu/Česku po roce 1990 (legislativa, koncepce, naturalizace, role vládního a nevládního sektoru, postoje občanů vůči cizincům).

6. Legislativní pilíře mezinárodní migrace a uprchlictví a migrační a integrační politiky (jejich orientace, vývoj a účinnost, zkušenosti z Evropy i klasických imigračních zemí; tři základní integrační modely plus model „občasné integrace“ - specifičnost vývoje a širší společenské souvislosti).

7. Nelegální migrace a neoprávněné ekonomické aktivity migrantů – podmíněnosti, mechanismy a dopady.

8. Dopady mezinárodní migrace na zemi zdrojovou, cílovou i samotného migranta (geografické, ekonomické a demografické aspekty, výhody a nevýhody uskutečněné migrace, způsoby ovlivnění i (ne)schopnost pozměnit různorodé společenské sktruktury).

9. Historie migrace versus žhavá migrační a integrační současnost – spojité nádoby či neslučitelné jevy a procesy?

10. Mezinárodní migrace a integrace migrantů v regionu střední a východní Evropy na pozadí evropské reality (národní či regionální specifika přístupů, politiky, praxe, vnímání cizinců, trendy vývoje …).

11. Výzkum mezinárodní migrace a integrace migrantů – interdisciplinární versus disciplinární pojetí, paradigmata, trendy, kvantitativní versus kvalitativní přístupy, „mixed method“, komparativní analýza …

12. Migrace a rozvoj – diskuse existujících podmíněností a pravidelností (vazba migrace na rozvoj a rozvoje na migraci, globální pohled i pohled „mikroúrovňový“).

13. Environmentální migrace – podstata a nejdůležitější projevy (hlavní zdrojové oblasti, bližší charakteristika příčin)

 

Rozvojová studia a problémy mezinárodního rozvoje

 

1. Co je rozvoj? (Různá pojetí a koncepty rozvoje a jejich vývoj. Ekonomický růst vs. lidský rozvoj. Měření rozvoje. Objektivní a subjektivní indikátory rozvoje).

2. Nerovnoměrný rozvoj světa a jeho podávaná vysvětlení (Socioekonomické nerovnosti v globálním kontextu a historickém kontextu, nerovnosti uvnitř zemí a mezinárodní rozdíly, měření socioekonomických nerovností. Příčiny nerovnoměrného rozvoje – přehled typy faktorů, resp. podávaných vysvětlení.)

3. Chudoba (Pojetí a měření chudoby, význam zjišťování míry chudoby, dynamika chudoby. Začarované kruhy chudoby, populární zdůvodňování chudoby, psychologické aspekty chudoby, stereotypy o chudobě).

4. Teorie rozvoje (Vývoj základních teoretických přístupů k rozvoji a jejich historický a politicko-ideologický kontext. Modernizační paradigma. Teorie závislosti. Neoliberalismus. Alternativní teorie rozvoje.)

5. Kolonialismus a jeho rozvojové dopady (Fáze kolonialismu a rozdíly v přístupu jednotlivých mocností ke koloniím. Dekolonialismus a dědictví koloniálnialismu. Neokolonialismus. Poskolonialismus a postkoloniální studia)

6. Strukturální transformace a rozvoj (Různé aspekty strukturální transformace společnosti v procesu modernizace. Strukturální charakteristiky hospodářství rozvojových zemí. Význam zemědělství, resp. rurálního sektoru. Význam a povaha měst rozvojových zemí. Důvody vzniku slumů.)

7. Globalizace a rozvoj (Rozvojové příležitosti globalizace a její hrozby, typy dopadů globalizace na rozvojové země, globalizace a mezinárodní obchod, globalizace a životní prostředí)

8. Rozvojové intervence a rozvojová spolupráce (Příklady populárních typů rozvojových intervencí. Rozvojová spolupráce. Základní principy hodnocení rozvojových projektů)

9.  Rozvoj a životní prostředí (Environmentálně udržitelný rozvoj – vysvětlení a základní principy. Rozvoj a životní prostředí v historickém pohledu. Role nerostných zdrojů v procesech rozvoje. Chudoba a životní prostředí  - existují souvislosti? Rozvoj a životní prostředí – hlavní téma a výzvy)

10. Migrace a rozvoj (Vnitřní a mezinárodní migrace v kontextu rozvojových zemí. Ekonomické a sociální souvislosti vztahů mezi migrací a rozvojem. Otázka koherence rozvojových a migračních politik)

 

Politická geografie

Postup zkoušky:

1. Vylosujte si téma.

2. Vylosované téma představte/vysvětlete/analyzujte pomocí vhodného teoreticko-metodického konceptu, který byl zmíněn:
a) v povinných předmětech
b) v ostatních předmětech

Vyberte si jeden koncept z povinných předmětů a jeden z ostatních předmětů. Při zkoušení nejdříve krátce představte vámi vybraný koncept obecně a poté s jeho pomocí vysvětlete a analyzujte vylosované téma.

3. Uveďte, jaké možné druhy dat se dají získat pro analýzu a interpretaci vylosovaného tématu a navrhněte metody jejich zpracování.

Témata:

1. Politické režimy
2. Geopolitické uspořádání světa
3. Stát a formy uspořádání
4. Separatismus a iredentismus
5. Vybraný aktuální ozbrojený konflikt
6. Teritoriální a politické identity
7. Migrace
8. Socioekonomické nerovnosti
9. Evropská integrace
10. Volby

 

Ekonomická geografie světa

 

1. Vývoj a proměny pojetí ekonomické geografie a přístupů ke studiu ekonomických procesů z geografického pohledu (základní charakteristika vývoje od obchodní geografie a hospodářského zeměpisu až po evoluční ekonomickou geografii).

2. Teorie lokalizace a lokalizační faktory (starší lokalizační a aglomerační teorie, institucionální hustota, inovační regiony, typologie geografických shluků, souvislost mezi globalizačními a aglomeračními tendencemi v současné ekonomice, role světových měst v současné ekonomice).

3. Nerovnoměrný ekonomický rozvoj a jeho vysvětlení (faktory nerovnoměrného rozvoje a teoretická vysvětlení nerovnoměrného rozvoje)

4. Geografická diferenciace světa podle pozice ve světovém hospodářství, základní prostorové trendy v rozvoji světového hospodářství včetně historických podmíněností, změny v mezinárodní dělbě práce a základní důvody těchto změn).

5. Síťové pojetí světové ekonomiky (základní výrobní řetězec, perspektiva globálních výrobních sítí a globálních komoditních a hodnotových řetězců, výrobcem a nákupem řízené výrobní sítě, vnitřní struktura výrobních sítí nadnárodních společností (kontrola a koordinace, výzkum a vývoj, výroba, prodej), sítě vnějších vztahů nadnárodních společností (subdodavatelství, strategické aliance), vztahy států a nadnárodních společností).

6. Role státu v ekonomice (funkce státu v ekonomice, hlavní typy států podle jejich role v ekonomice, hlavní integrační seskupení a jejich charakteristika, nejdůležitější mezinárodní ekonomické instituce a jejich role ve světové ekonomice, měnící se role státu ve světové ekonomice).

7. Technologická změna a ekonomická geografie (dopady nových technologií na prostorovou organizaci ekonomických činností, základní typy inovací podle jejich dopadů, Kondratěvovy cykly, životní cyklus průmyslových výrobků, základní typy organizace výroby v současné ekonomice (fordistický výrobní systém, flexibilní specializace, japonskými metodami inspirovaný systém flexibilní výroby) a prostorová organizace výroby spojená s těmito systémy výroby, geografie inovací a národní inovační systémy).

8. Příroda a ekonomika (závislost výroby na přírodě, komodifikace přírody, environmentální ekonomie, základní typy vlastnictví přírodních zdrojů, privatizace přírodních zdrojů, ekologická modernizace, certifikační programy).

9. Ekonomická geografie pracovní síly (pozice pracovní síly v současném kapitalismu, geografie pracovní síly, strategie států a firem na ovládání a regulaci pracovní síly, štíhlá výroba, strategie odporu pracovní síly, rozdílná role mužů a žen v současné ekonomice a vysvětlení, devalvace ženské práce).

 

 

Globalizace

 

1. Definice a charakteristika globalizace (integrace a diferenciace společnosti; formy integrace)

2. Historie globalizace a globalizace v historii (historický vývoj světového systému v kontextu globalizace a jeho různé souvislosti a interpretace; vlny ekonomické globalizace v historii, formování systému mezinárodní dělby práce a deindustrializace globálního Jihu v koloniálním období)

3. Aktéři globalizace (nadnárodní společnosti, stát a další organizace veřejného sektoru, nevládní neziskový sektor, občané)

4. Podmíněnosti globalizace (neoliberální stát a politika deregulace, informační technologie a informační společnost). Měnící se role státu ve světové ekonomice a politice v souvislosti s globalizací

5. Mezinárodní výrobní sítě nadnárodních společností (NNS): teoretická vysvětlení nadnárodních společností a důvodů investic v zahraničí; vnitropodniková struktura výrobních sítích v rámci NNS, sítě vnějších vztahů NNS, organizační modely nadnárodních společností

6. Globalizace a mezinárodní obchod (hlavní trendy v mezinárodním obchodu; problematika obchodní liberalizace a jejích dopadů; Světová obchodní organizace a vyjednávání o pravidlech mezinárodního obchodu; environmentální souvislosti mezinárodního obchodu)

7. Základní vysvětlení rozdílů v různých teoretických zdůvodněních ekonomické specializace (struktury hospodářství) zemí a světových regionů a rozdílů v předpokladech o vývoji hospodářské struktury v souvislosti s globalizací – tradiční klasické a neoklasické argumenty; Nová ekonomická geografie; argumenty zdůrazňující technologické a inovační rozdíly mezi zeměmi; alternativní vysvětlení (teorie závislosti a teorie světových systémů, princip klesajících směnných relací, koncept tzv. zbídačujícího růstu); koncept ekonomické komplexity

8. Dopady globalizace na rozvinuté země (příležitosti a rizika, která globalizace přináší pro rozvojové země; typy těchto dopadů a příklady)

9. Dopady globalizace na rozvojové země (příležitosti a rizika, která globalizace přináší pro rozvojové země; typy těchto dopadů a příklady)

10. Lokální důsledky globalizace (města, periferní oblasti)

11. Technologické změny a ekonomická globalizace (přístupy ke studiu role technologického rozvoje a inovací v ekonomickém rozvoji – pojetí technologií v modernizačních růstových modelech, „neo-schumpeteriánská“ perspektiva, Kondratěvovy cykly, životní cyklus výrobku, historické fáze vývoje produkčních procesů („manufacture“ a „machinofacture“, taylorismus, fordismus, post-fordismus), flexibilní specializace, příp. další relevantní přístupy)

12. Alternativní vize a formy globalizace (alternativy „konvenčním“ formám globalizace; možnosti ovlivňovat procesy globalizace „zdola“; koncept společenské odpovědnosti firem, globální občanská společnost a globalizace sociálních hnutí, kampaně a iniciativy související se snahou regulovat procesy globalizace – příklady)

 

 

Environmentálně udržitelný rozvoj a environmentální politika

 

1. Oblasti s nedostatkem vody, potenciální oblasti mezistátních konfliktů motivovaných sporem o vodu, struktura světové spotřeby vody, možnosti řešení problémů.

2. Vodohospodářská situace ČR, vývoj spotřeby vody v Československu a ČR, povrchové a podzemní zdroje vody, struktura spotřeby a hlavní spotřebitelé vody (průmyslová odvětví), principy environmentálně udržitelného hospodaření s vodními zdroji, dopady změny klimatu na vodní zdroje, možnosti řešení do budoucna.

3. Mezinárodní spolupráce ČR ve vodním hospodářství (programy, projekty, výsledky). Zahraniční rozvojové projekty pražských geografů (témata, praktické aplikace, možné přínosy pro náš stát). Evropská vodní charta.

4. Principy a indikátory udržitelného rozvoje, principy environmentální ekonomie, externality, ekosystémové služby, koncept ekologické stopy.

5. Vliv zemědělství na životní prostředí, principy environmentálně udržitelného zemědělství.

6. Vliv rybolovu a využívání lesů na životní prostředí, principy environmentálně udržitelného rybolovu a lesního hospodaření.

7. Vliv dopravy a cestovního ruchu na životní prostředí, principy environmentálně udržitelné dopravy a cestovního ruchu.

8. Obnovitelné zdroje energie (sluneční energie, biomasa, větrná energie, geotermální energie), dopady jejich využívání na životní prostředí, udržitelná energetika.

9. Vliv získávání surovin a energie neobnovitelných zdrojů na životní prostředí, principy environmentálně udržitelného hospodaření se zdroji surovin a energie.

10. Principy environmentálně udržitelného nakládání s odpady.

11. Aplikace principů environmentálně udržitelného rozvoje na úrovni planety, státu, regionu a domácnosti.

12. Životní prostředí a rozvoj: systémový, liberální a strukturální pohled a proměna jejich významu v čase.

13. Hlavní paradigmata environmentální politiky a jejich vliv a dopady (exkuzivistické paradigma, limity růstu, udržitelný rozvoj, globalizace, princip předběžné opatrnosti, zelená ekonomika, nerůst).

14. Hlavní aktéři environmentální politiky: jejich role a zájmy.

15. Nástroje environmentální politiky.

16. Globální environmentální režimy (stratosférický ozón, klima, biodiverzita, nakládání s nebezpečnými odpady a chemikáliemi,...): okolnosti jejich vzniku a vývoje, jejich současný stav.

 

 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html