SubjectsSubjects(version: 945)
Course, academic year 2023/2024
   Login via CAS
Regional Demography - MD360P40
Title: Regionální demografie
Czech title: Regionální demografie
Guaranteed by: Department of Demography and Geodemography (31-360)
Faculty: Faculty of Science
Actual: from 2021
Semester: winter
E-Credits: 5
Examination process: winter s.:combined
Hours per week, examination: winter s.:2/2, Ex [HT]
Capacity: unlimited
Min. number of students: 5
4EU+: no
Virtual mobility / capacity: no
State of the course: cancelled
Language: Czech
Level: specialized
Note: enabled for web enrollment
Guarantor: RNDr. Tomáš Kučera, CSc.
Opinion survey results   Examination dates   Schedule   
Annotation -
Last update: FIALOVA (29.04.2002)
The main purposes of this course are twofold, to promote students' understanding of the relationships between social, political, economic and demographic perspectives of recent changes in regional population development, and provide clear and direct introduction to a broad range of research methods and techniques that can aid them in collecting, analysing and interpreting cross-regional data. The course follows major topics of regional geography with the primary emphasis on the socio-economic issues and challenges. Applying a global perspective, the lectures show that social and territorial cleavages are inextricably linked, and that only a detailed examination of economic, political, cultural and other differences in a geographical view can lead to a clear understanding of the social tensions and inequalities that exist across the world. In addition the course overviews and discusses current population development in selected geographical areas focusing on its regional differentiation. Through a regional perspective, a separate consideration is given to the dynamics of populations as a whole, to age and sex structure of populations, and to the basic processes of population reproduction - fertility, mortality and migration.

References:

1. Andreev, E. M., Biryukov, V. A. and Shaburov, K. J. (1994) Life expectancy in the former USSR and mortality dynamics by cause of death: regional aspects. European Journal of Population/Revue Europeenne de Demographie, vol.10, 3, 275-85.
Literature - Czech
Last update: SRBA (19.08.2002)

Studijní literatura:

1. Bartoňová, D. (1996): Regionální diference sociálně-demografických znaků obyvatelstva, in M. Hampl et al., Geografická organizace společnosti a transformační procesy v České republice, Praha: P F UK.

2. Bartoňová, D. a Z. Čermák (1999): Územní rozdíly sociálně-demografických znaků obyvatelstva Česka, Geografické rozhledy, Vol. 9(2), pp. 52-53.

3. Bosveld, W. (1998): Explaining the between-country variation in fertility: the theoretical link between individual behaviour and social context. Amsterdam: Nethur-Demography (paper No. 41).

4. Burcin, B., T. Kučera a M. Mašková (1997): Regionální vývoj plodnosti a úmrtnosti vletech 1987-1995. In: Pavlík, Z. a M. Kučera, eds., Populační vývoj České republiky 1996. Praha: KDGD PřF UK.

5. Congdon, P. a P. Batey (1989): Advances in regional demography: information, forecasts, models. London: Belhaven Press.

6. Council of Europe (1999): Recent Demographic Developments in Europe 1999, Strasbourg: Council of Europe.

7. Dzúrová, D. (1996): Zdravotní stav obyvatel: regionální rozdíly. In: M. Hampl et al., Geografická organizace společnosti a transformační procesy v České republice, Praha: PřF UK.

8. Hampl, M. a Z. Pavlík (1976): Hierarchie reality a problém hodnocení širších souvislostí populačního vývoje. Praha: PřFUK.

9. Korčák, J. (1941): Přírodní dualita statistického rozložení, Statistický obzor, 32, 5-6, 171-222.

10. Kučera, T. at al., eds. (2000): New demographic faces of Europe: The changing population dynamics in countries of Central and Eastern Europe. Heidelberg: Springer Verlag.

11. Murphy, A. B. (1991): Regions as social constructs: the gap between theory and practice, Progress in Human Geography, Vol. 115(1), 22-35.

12. Nir, D. (1990): Region as a socio-environmental system. Dordrecht: Kluwer Academic Publishers.

Requirements to the exam - Czech
Last update: RNDr. Dagmar Bartoňová, Ph.D. (25.04.2012)

Způsoby a kritéria hodnocení posluchačů:

Zápočet: předepsaná a aktivní účast na výuce, kvalitní vypracování a úspěšná prezentace seminární práce.

Zkouška: úroveň absolvování ústní zkoušky (získání zápočtu je podmínkou připuštění ke zkoušce).

Syllabus - Czech
Last update: FIALOVA (29.04.2002)

Cíl kurzu:

Kurz si klade za cíl seznámit posluchače s přístupy a metodami studia demografického vývoje na regionální a lokální úrovni, s jejich aplikací v konkrétních podmínkách a s existující regionální diferenciací reprodukčních procesů v České republice i ve světě. .

1. Úvod k vlastnímu kurzu:

Cíl, program, úkoly posluchačů, podmínky absolvování kurzu a základní časový plán. Úvod do problematiky regionální demografie:

vymezení základních pojmů (region, druhy regionů, regionální populační vývoj, regionální diferenciace, regionální a multiregionální systém)

pojetí regionální a lokální demografie v demografické literatuře.

2. Studium populačního vývoje v regionu: zaměření populačního vývoje v regionu, podmínky a specifika studia regionálního demografického vývoje

základní přístupy a metody demografického studia na regionální a lokální úrovni.

3. Regionální diferenciace populačního vývoje: cíle a význam studia regionálních rozdílů etody hodnocení regionální diferenciace (statistické, kartografické), výběr vhodných demografických charakteristik (intenzita výskytu jevu, struktura, vývoj).

4. Případová studie I: Způsoby hodnocení regionální diferenciace plodnosti a úmrtnosti v ČR letech 1987-1998: výběr charakteristik plodnosti a úmrtnosti použité metody hodnocení regionální diferenciace a jejího vývoje (maximální a minimání hodnoty, definice intervalů a znázornění změn rozložení četností, statistické charakteristiky variability, srovnávací a vývojové indexy, kartografické vyjádření zjištěných rozdílů).

5. Možnosti dalšího studia regionálního populačního vývoje České republiky: česká demografická statistika a informační možnosti studia regionálního populačního vývoje hodnocení primárních zdrojů dat (územní specifikace v běžné evidenci demografických událostí, sčítání a centrálním registru obyvatelstva) technická a legislativní omezení práce s podrobnými údaji za obyvatelstvo regionů.

6. Demografický pasport regionu: cíle a význam sestavení demogafického pasportu regionu, obsah pasportu (výběr tematických okruhů a ukazatelů, volba výrazových prostředků - informace v tabulkové, textové a grafické podobě) uživatelé a přístup k informacím uloženým v pasportu vztah pasportu k regionálnímu (demografickému) informačním systému design a otázka standardizace pasportu aktualizace pasportu.

7. Prognózování vývoje obyvatelstva v regionu: metodologické odlišnosti prognózování na národní a regionální úrovni problém migrace na regonální úrovni a jeho řešení multiregionální metody v praxi regionálního prognozování. Případová studie II: Prognóza vývoje obyvatelstva hl.m. Prahy na období 1995-2030. Analýza vývoje, vymezení prognózovaného systému a výběr projekčního modelu formulace prognostických předpokladů prezentace a komentář výsledků.

8. Demografická regionalizace a typologie: cíle a význam vymezování demografických regionů a vývojových typů, obecná charakteristika demografických regionů (druh, nejednoznačnost vymezení - prostorová stabilita a stabilita vymezení v čase), metody a kritéria demografické regionalizace a typologie, vývojová typologie regionů.

9. Geografická difuze změn demografického chování. Model prostorové difuze, praktické příklady aplikace modelu prostorové difuze v demografii, vývojová typologie regionů.

10. Teoretické otázky vývoje regionální diferenciace demografických charakteristik. Teorie komplexních systémů (vymezení geografických systémů a systémů zahrnujících obyvatelstvo, vývojové pravidelnosti, dualita statistického rozložení), tranformace statistických rozložení v průběho vývoje.

11. Teritoriální diferenciace rozmístění obyvatelstva a demografických struktur na různých úrovních regionálního členění. Pravidelnosti v rozmístění obyvatelstva (svět, Evropa, vybrané země a regiony, Česká republika), regionální rozdíly ve vývoji pohlavní a věkové struktury obyvatelstva.

12. Teritoriální diferenciace intenzity výskytu demografických jevů na různých úrovních regionálního členění. Regionální diferenciace intenzity výskytu demografických jevů (svět, Evropa, vybrané země a regiony, Česká republika), vnitroregionální rozdíly a jejich průkaznost.

13. Teritoriální diferenciace vývojových změn na různých úrovních regionálního členění. Vývojové změny a problematika měření jejich intenzity, hodnocení změn a formy jejich prezentace, regionální diferenciace intenzity vývojových změn vybraných demografických charakteristik.

14. Seminář věnovaný prezentaci seminárních prací posluchačů.

Úkoly posluchačů: Seminární práce: zpracování a prezentace referátu - analýza demografického vývoje zvoleného regionu nebo hodnocení regionální diferenciace zvoleného demografického jevu.

Cvičení: Práce se studijními materiály, cvičná aplikace probíraných metoda přístupů, práce na výukovém projektu a prezentace jeho výsledků.

Návaznost kurzu: D360P08 Demografická analýza II; D360P11 Populační vývoj České republiky

Způsoby a kritéria hodnocení posluchačů:

Zápočet: předepsaná a aktivní účast na výuce, kvalitní vypracování a úspěšná prezentace seminární práce.

Zkouška: úroveň absolvování ústní zkoušky (získání zápočtu je podmínkou připuštění ke zkoušce).

 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html