SubjectsSubjects(version: 945)
Course, academic year 2023/2024
   Login via CAS
The New Testament as Literature - L0573
Title: Nový zákon jako literatura
Guaranteed by: HTF - Katedra biblistiky a judaistiky (28-15)
Faculty: Hussite Theological Faculty
Actual: from 2019
Semester: winter
E-Credits: 3
Examination process: winter s.:
Hours per week, examination: winter s.:1/1, C [HT]
Extent per academic year: 28 [hours]
Capacity: unlimited / unlimited (unknown)
Min. number of students: unlimited
4EU+: no
Virtual mobility / capacity: no
Key competences:  
State of the course: taught
Language: Czech
Level:  
Note: course can be enrolled in outside the study plan
enabled for web enrollment
priority enrollment if the course is part of the study plan
Guarantor: Mgr. Jiří Lukeš, Ph.D.
Teacher(s): Mgr. Jiří Lukeš, Ph.D.
Annotation - Czech
Last update: Mgr. Jiří Lukeš, Ph.D. (14.09.2023)
Cíl a obsah přednášky: Cílem přednášky je obeznámení s literární stránkou novozákonních písemností, jejich zařazení do kontextu antických písemností, posouzení jejich literárních a jazykových kvalit i obsahu, a to rovněž ve srovnání s dobovými autory a tématy řeckého či římského světa. Předmětem zkoumání jsou samozřejmě i žánry antické biografie a historiografie, rétorické aspekty písemností, intertextualita ve vazbě na biblický text i okolní židovskou, řeckou a římskou literaturu či pokus o modelování komunit kolem textů. Předmětem komparací jsou např. díla Josepha Flavia, Epiktéta, Xenofónta, Tacita, Cicerona, Filostrata, ale samozřejmě i komparace evangelií navzájem včetně nejmodernějších pohledů na „evangelium Q“. Ve vztahu ke Skutkům apoštolů jsou prezentovány antické historiografie a biografie, posluchač je obeznámen s apokryfními skutky apoštolů a jejich odlišnostmi od skutků kanonických. Pozornost je věnována antické epistolografii (apoštol Pavel, list Jakubův, Cicero) a žánru diatriby. Přednáška se zaměřuje na názorné příklady a komparace, jež jsou doloženy četbou konkrétních autorů. Absolvováním přednášky získa posluchač přehled o literárních kvalitách a teologickém přínosu konkrétních novozákonních spisů, o rétorické argumentaci i stavbě písemností, o jejich místě mezi řecky psanou literaturou, dále nabyde chronologický i tematický přehled v rámci dobové literatury, obeznámí se s jednotlivými žánry v širším měřítku (nejen v Novém zákoně), s procesem kanonizace Nového zákona a stručně také s jeho vztahem k Septuagintě. Posluchač získá přehled o podobě raně křesťanských sporů a hodnot, které charakterizovaly nejranější křesťanské komunity. Zohledněny jsou také aspekty orality, otázky gramotnosti či způsobu vzdělávání v době antiky.
Syllabus - Czech
Last update: doc. ThDr. Jiří Vogel, Th.D. (16.10.2022)

1. Hermeneutika a Nový zákon, metodika zkoumání starověkých textů, problematika intertextuality, autorství a dochovaných pramenů. Dobové zasazení textů.
2. Ježíšovo vystoupení a jeho osobnost v kontextu judaismu jeho doby, doby římské a optikou raně křesťanských autorů.
3. Vzpomínka na Ježíše, vznik evangelií a vývoj evangelijní tradice („od Marka k Janovi“). Stylizace Ježíšova ystoupení a osobnosti jednotlivými evangelisty.
4. Evangelium Q, uchování Ježíšových výroků, rétorické aspekty orální kultury, vzdělání v antice na sekundární a terciární úrovni. Tomášovo evangelium, Jidášovo evangelium a gnostické křesťanství.
5. Apokryfní evangelia, pestrost a funkce apokryfů, jejich důležitost a případné komunity kolem nich
6. Antická biografie, historiografie, román, romance a novela. Ukázky jednotlivých žánrů.
7. Skutky apoštolů - užité literárně-rétorické formy a žánr spisu. Lukáš jako autor druhé či třetí generace křesťanů. Komparace s dobovými autory - antickými historiky.
8. Apoštol Pavel a svět jeho myšlení v kontextu judaismu a římského světa. Apoštol Pavel v Lukášově podání a v apokryfních Skutcích Pavla.
9. Žánr antického listu a ukázky z dobových dopisů (listů) klasických autorů.
10. Stoicismus a další filosofické proudy ve vazbě na Nový zákon.
11. Apokalyptika a apokalyptická literatura v kontextu doby judaismu druhého chrámu - přehled. Zjevení Janovo v kontextu židovské apokalyptiky a pozdějších křesťanských apokryfních apokalyps.
12. Četba vybraných ukázek apokalyptických textů a nové pohledy na apokalyptické myšlení. Vzkříšení v dobových textech. Ukázky z kumránských textů.
13. Formování a ustálení novozákonního kánonu, vývoj myšlení raně křesťanských komunit. Alternativní podoby kánonu.

Course completion requirements - Czech
Last update: Mgr. Jiří Lukeš, Ph.D. (14.09.2023)

Rozsah přednášky a forma zkoušky: (zimní semestr) - 2 hodiny týdně, čtvrtek 10.15 - 12.45 hod. v L 305. Přednáška je zakončena zkouškou (4 kredity). K získání zkoušky je nutná pravidelná účast na přednáškách, znalost zvoleného titulu literatury a problematiky přednášek. Zkouška je ústní, v délce zhruba 20 minut. Důraz je kladen na skutečnost, jak student látce rozumí a umí ji vztáhnout do souvislostí. Cílem není pouhé mechanické memorování. Literaturu volí student (z uvedeného přehledu) samostatně po konzultaci s vyučujícím a využívá rovněž elektronických zdrojů (např. youtube.com či elektronické databáze textů). Při volbě literatury je možné se specializovat dle osobních a oborových preferencí.

Literature - Czech
Last update: Mgr. Jiří Lukeš, Ph.D. (14.09.2023)

Povinná literatura ke zkoušce:
Student může zvolit autora či vybraná témata z níže uvedených titulů v "Základní literatuře" v rozsahu zhruba 250 stran a doplnit je poslechem přednášek z www.youtube.com, na kterých se dohodne s vyučujícím. Pokud tak neučiní, za povinnou literaturu se považuje:
Petr Pokorný, Ulrich Heckel, Úvod do Nového zákona. Přehled literatury a teologie. Praha: Vyšehrad 2013. Není nutné číst celé, selektivně k probírané tematice!
Detlev Dormyer, The New Testament among the Writings of Antiquity. Sheffield: Sheffield Academic Press 1998.
Lukeš, Jiří, Raně křesťanská rétorika. SGS/CBS, Český Těšín/Praha 2009. Vhodné ke Skutkům apoštolů, apokryfním skutkům, chriím, antickým historiografiím a klasifikaci žánrů.

Primární zdroje:
Marcus Tullius Cicero, Výbor z korespondence I. díl. (Václav Marek ed.). Praha: Argo 2019.
Flavius Iosephus, Válka židovská I., II. díl. Praha: Svoboda 1990, 1992.
Lúkiános, O bozích a lidech. Praha: Svoboda 1981.
Petronius, Satirikon. Praha: Vl. Orel 1931.
Plutarchos, Životopisy slavných Řeků a Římanů I., II. díl. Praha: Odeon 1967
Tacitus, Z dějin císařského Říma. Praha: Svoboda 1976.
Xenofón, Řecké dějiny. Praha: Svoboda 1982.
Hérodotos, Dějiny. Praha: Odeon 1972.

Možná doplňující literatura (z níž se student připravuje během semestru a rozvíjí témata hodin):
Aune, David E. (ed.), The Westminster Dictionary of New Testament and Early Christian Literature and Rhetoric. Westminster John Knox Press, London 2003. Vybraná hesla.
Aune, David, E. (ed.), The Blackwell Companion to the New Testament. Blackwell Publishing, Oxford 2010. Vybraná témata.
Burridge, Richard A., What are Gospels? Cambridge University Press, Cambridge 1993. Stěžejní dílo.
Canfora, Luciano, Dějiny řecké literatury. KLP, Praha 2001. Vybraná problematika.
Conte, G. B., Dějiny římské literatury. KLP, Praha 2003. Vybraná problematika.
Cox, Patricia, Biography in Late Antiquity: A Quest for the Holy Man. University of California Press 1983. Doporučená literatura. Ač starší, stále zásadní.
Ehrman, Bart D., The New Testament. A Historical Introduction to the Early Christian Writings. Oxford University Press, Oxford 2004. Velmi vhodné.
Hägg, Tomas, The Novel in Antiquity. Basil Blackwell, Oxford 1983. Stále aktuální.
Schröter, Jens, From Jesus to the New Testament. Baylor University Press, Waco 2013. Vřele doporučeno jako hlavní titul k debatě na zkoušku.
Warren, David H.; Graham Brock, Ann; Pao Davis W. (eds.), Early Christian Voices: In Texts, Traditions, and Symbols. Brill, Leiden 2003. Vybrané příspěvky. Velmi vhodné.

S primární antickou literaturou bude posluchač obeznamován v průběhu semestru a je velmi vhodné, aby vybrané autory alespoň z části sám přečetl. Jako zdroj soudobé kritické rozpravy o problematice Nového zákona z hlediska klasifikace forem, žánrů a literárnosti poslouží kromě odborných žurnálů také www.academia.edu , kde by měl být každý posluchač zaregistrován. Vybraná témata jsou rovněž dostupná na www.youtube.com .

 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html