SubjectsSubjects(version: 945)
Course, academic year 2023/2024
   Login via CAS
Social Pedagogy II - L0411
Title: Sociální pedagogika II.
Guaranteed by: HTF - Katedra učitelství (28-08)
Faculty: Hussite Theological Faculty
Actual: from 2020
Semester: summer
E-Credits: 5
Examination process: summer s.:
Hours per week, examination: summer s.:1/1, C+Ex [HT]
Extent per academic year: 28 [hours]
Capacity: unlimited / unlimited (unknown)
Min. number of students: unlimited
4EU+: no
Virtual mobility / capacity: no
Key competences:  
State of the course: taught
Language: Czech
Level:  
Note: course can be enrolled in outside the study plan
enabled for web enrollment
priority enrollment if the course is part of the study plan
Guarantor: PhDr. Lukáš Urban, Ph.D.
Teacher(s): PhDr. Lukáš Urban, Ph.D.
Pre-requisite : L0410
Is interchangeable with: LPED86
Annotation - Czech
Last update: PhDr. Lukáš Urban, Ph.D. (31.01.2021)
Sociální pedagogika je aplikovanou normativní pedagogickou disciplínou, která vznikala koncem 19. století na základě vědeckého reflektování společenské skutečnosti novou vědní disciplínou (sociologie) a zvyšování priority sociálních otázek a hledání jejich řešení. Po celé dvacáté století se vyvíjela především v německém prostředí, ale i v Československu můžeme sledovat její kontinuální vývoj. V sedmdesátých a osmdesátých letech sociální pedagogiku rozvíjel především v Brně prof. PhDr. Milan Přadka, DrSc. a na Slovensku prof. PhDr. Ondrej Baláž, DrSc. K prudkému nárůstu zájmu o sociální pedagogiku došlo v devadesátých letech minulého století v důsledku nárůstu nových jevů ve společnosti jako je bezdomovectví, nezaměstnanost, konsumace drog, dětská prekriminalita, ale i nárůst drobnější sociální deviace vedoucí v masovém měřítku k sociální anomii. Sociální pedagogika se spolu s předmětem sociální práce jevila jako vhodný nástroj společnosti k řešení nových sociálních problémů. První semestr přednášky seznámí studenty komplexně se sociální pedagogikou jako vědní disciplínou a s jejím významem pro praxi. Důraz je kladen na teoretické definování předmětu, rozpracování jeho kategorií a pojmosloví, vývoj a místo v systému vědních disciplín. Dalšími tématy je sociální zrání, sociální pole a sociabilita. Dále bude student vybaven znalostmi metodologie sociálního výzkumu. Druhý semestr je zaměřen na konkrétní témata, přičemž poskytované poznatky jsou postaveny na výsledcích empirických výzkumů a z hlediska vývoje daných jevů je přidanou hodnotou, že poznatky u řady jevů vycházejí z časové řady výzkumů. V druhém semestru sociální pedagogika II. se zabývá normalitou – sociální deviací a sociální patologií, jejich teoretickou analýzou, výzkumem a měřením sociální deviace. Dalšími tématy s empirickými poznatky je spiritualita, ideové a politické směry. Syntetičtějšími tématy přednášek jsou životní styl, sociální anomie a nemocná společnost. Směrem do budoucnosti jsou zaměřená témata vlivu digitalizace a nových technologií na sociální zrání, sociální chování, sociabilitu, utváření virtuálního realitu a působení člověka v ní.
Syllabus - Czech
Last update: ThDr. Kateřina Patová (01.03.2018)

Vymezení normality-sociální deviace, sociální patologie. Výzkum a měření sociální deviace, indikátor sociální deviace. Sociální anomie, nemocná společnost, vymezení, charakteristiky a indikátory. Životní styl a jeho konstrukce na bázi empirických dat z empirických výzkumů. Volný čas a volnočasové aktivity, výzkum volného času a výsledky z časové řady empirických výzkumů. Pedagogika volného času, cíle a metody. Hodnotové orientace, jejich výzkum a vývoj na základě empirických dat z časové řady výzkumů. Současná spiritualita ve výsledcích empirického výzkumu. Vývoj ideových a politických směrů v současné společnosti a dopady na normalitu a společnost. Cílové skupiny sociální pedagogiky. Charakteristika cílových skupin na základě dat výzkumu sociální deviace. Sociální pedagogika v informační společnosti (média, nové technologie, digitalizace, kyberprostor, virtuální realita, kyberkultura). Digitalizace kategorií sociální pedagogiky. Virtuální sociální zrání, virtuální sociabilita. Oscilace mezi přirozeným světem a virtuálním realitou v kyberprostoru. Proměny a úkoly sociální pedagogiky v proměňující se společnosti.

Course completion requirements - Czech
Last update: PhDr. Lukáš Urban, Ph.D. (31.01.2021)

Výuka LS 2020/2021: on-line přednášky a semináře v MS Teams + samostudium

Zápočet: 1) Zpracování seminární práce v rozsahu 5-6 normostran s power-pointovou oporou + její cca 20 minutová prezentace na semináři.

2) Povinná 70% účast na seminářích

3) Aktivita na seminářích

Zkouška: Písemný on-line test MS Teams + Google Forms

Obsah testu: tematické okruhy budou upřesněny v průběhu 1. měsíce výuky

Literature - Czech
Last update: PhDr. Lukáš Urban, Ph.D. (31.01.2021)
Povinná:
KOLESÁROVÁ, Karolína. Životní styl v informační společnosti. Vydání I. Praha: Univerzita Jana Amose Komenského Praha, 2016. 176 stran. ISBN 978-80-7452-119-5.

SAK, Petr a kol. Člověk a vzdělání v informační společnosti. Vyd. 1. Praha: Portál, 2007. 290 s. ISBN 978-80-7367-230-0.

SAK, Petr a KOLESÁROVÁ, Karolína. Mládež na křižovatce: sociologická analýza postavení mládeže ve společnosti a její úlohy v procesech evropeizace a informatizace. Vyd. 1. Praha: Svoboda Servis, 2004. 240 s. ISBN 80-86320-33-2.

SAK, Petr a KOLESÁROVÁ, Karolína. Sociologie stáří a seniorů. Vyd. 1. Praha: Grada, 2012. 225 s. Sociologie. ISBN 978-80-247-3850-5.

Doporučená:
KRAUS, Blahoslav et al. Životní styl současné české rodiny. Vyd. 1. Hradec Králové: Gaudeamus, 2015. 246 s. ISBN 978-80-7435-544-8.

KRAUS, Blahoslav. Společnost, rodina a sociální deviace. Vyd. 1. Hradec Králové: Gaudeamus, 2014. 157 s. Recenzované monografie; 44. ISBN 978-80-7435-411-3.

NĚMEC, Jiří et al. Kapitoly ze sociální pedagogiky a pedagogiky volného času pro doplňující pedagogické studium. Brno: Paido, 2002. 119 s. ISBN 80-7315-012-3.

STAŠOVÁ, Leona, SLANINOVÁ, Gabriela a JUNOVÁ, Iva. Nová generace: vybrané aspekty socializace a výchovy současných dětí a mládeže v kontextu medializované společnosti. Vydání: první. Hradec Králové: Gaudeamus, 2015. 212 stran. Recenzované monografie. ISBN 978-80-7435-567-7.

Pozn.: Bude upřesněna v průběhu výuky.

 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html