SubjectsSubjects(version: 945)
Course, academic year 2023/2024
   Login via CAS
Problems with Ethnic Minority Groups - L0301
Title: Problémy etnických menšinových skupin
Guaranteed by: HTF - Katedra učitelství (28-08)
Faculty: Hussite Theological Faculty
Actual: from 2023
Semester: summer
E-Credits: 4
Examination process: summer s.:
Hours per week, examination: summer s.:0/2, C [HT]
Extent per academic year: 28 [hours]
Capacity: unknown / unlimited (unknown)
Min. number of students: unlimited
4EU+: no
Virtual mobility / capacity: no
Key competences:  
State of the course: taught
Language: Czech
Level:  
Note: course can be enrolled in outside the study plan
enabled for web enrollment
priority enrollment if the course is part of the study plan
Guarantor: Mgr. et Mgr. Radek Vorlíček, Ph.D.
Teacher(s): Mgr. et Mgr. Radek Vorlíček, Ph.D.
Is interchangeable with: LPED57
Annotation - Czech
Last update: Mgr. et Mgr. Radek Vorlíček, Ph.D. (30.01.2024)
Předmět studentům ve stručném přehledu nabízí k zamyšlení na aktuální společenská témata, vztahující se k faktu etnokulturní pestrosti lidských populací, jejich setkávání, vzájemného působení a konfrontace člověka s odlišností i se společenskou změnou. Cíle: student se orientuje v problematice národnostních/etnických menšin, detailněji zná situaci v současné České republice. Chápe důležitost vědomí vlastní sociokulturní identity jako jednoho z předpokladů pochopení a tolerance identit jiných, dokáže si všímat, co je pro kterou skupinu specifické a co je naopak univerzální, čím se inspirovat a čeho se vyvarovat. Umí o problematice racionálně přemýšlet, hovořit s využitím odborné terminologie a své vědomosti aplikovat v praxi životní i pracovní. Je schopen adekvátně a s vhledem reagovat na rozmanité situace, které mohou nastat při kontaktu příslušníků různých kultur či při odborné práci s menšinovými etnickými skupinami. Zaujímá bezpředsudečné postoje, které v případě potřeby obhájí. Předchozí absolvování kurzu základů sociologie je výhodou.
Syllabus - Czech
Last update: Mgr. et Mgr. Radek Vorlíček, Ph.D. (16.09.2023)

Menšiny a většiny, rozmanitost lidské společnosti. Kultura. Xenofobie, předsudky a stereotypy. Multikulturní společnost a interkulturní výchova. Národ, národnost, etnikum, etnicita, vědomí identity. Nacionalismus, historické a současné projevy a důsledky. Rasismus. Holocaust. Lidská práva. Ohniska napětí z důvodu národnostní a etnické různosti. Národnostní skladba obyvatelstva v naší zemi, vývoj od vzniku ČSR do současnosti. Národnostní menšiny v ČR, jejich kulturní a společenský život, programy na jeho rozvoj. Postavení romských komunit v ČR. Výchova a vzdělávání romských dětí. Možnosti působení sociálního pedagoga. Migrace, její typy, příčiny a důsledky. Současná imigrace do Evropy. Organizace, pomáhající uprchlíkům a azylantům. Možnosti inkluze cizinců. Vzdělávání dětí s OMJ v ČR.

Course completion requirements - Czech
Last update: Mgr. et Mgr. Radek Vorlíček, Ph.D. (30.01.2024)

Vytvoření prezentace pro studijní skupinu jako příspěvek do společné výuky, a to k tématu vybrané národnostní skupiny/menšiny. Odevzdání písemné recenze na vybranou relevantní knihu, která souvisí s probíraným tématem. Aktivita na výuce. Osvojení základních vědomostí a odborné terminologie.

Literature - Czech
Last update: Mgr. et Mgr. Radek Vorlíček, Ph.D. (30.01.2024)

Bittnerová, Dana, Moravcová, Mirjam. Diverzita etnických menšin. FHS UK, 2013.  

DRBOHLAV, D. Migrace a (i)migranti v Česku. Praha: SLON, 2010.

JAKOUBKOVÁ BUDILOVÁ, Lenka; ERIKSEN, Thomas Hylland; HÅLAND, Gunnar; HROCH, Miroslav a JAKOUBEK, Marek. Etnické skupiny, hranice a identity. 2., brožované vydání. Etnologická řada. Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury, 2021.

ERIKSEN, Thomas Hylland. Etnicita a nacionalismus: antropologické perspektivy. Praha: Univerzita Karlova, nakladatelství Karolinum, 2023.

VORLÍČEK, Radek. Jak se daří inkluzi u nás a na Slovensku?: pohled do konkrétních základních škol. Červený Kostelec: Pavel Mervart, 2019.

JARKOVSKÁ, L., LIŠKOVÁ, K., OBROVSKÁ, J. a SOURALOVÁ, A. Etnická rozmanitost ve škole. Stejnost v různosti. Praha: Portál, 2015.

ŠOTOLOVÁ, E. Vzdělávání Romů. 2. přeprac. vyd. Praha: Karolinum, 2011.

FREIDINGEROVÁ, T. Vietnamci v Česku a ve světě: migrační a adaptační tendence. Praha: SLON v koedici s Přírodovědeckou fakultou UK, 2014.

NOSKOVÁ, Helena a BEDNAŘÍK, Petr (ed.). Národnostní menšiny, multikulturalita, vzdělávání: kolektivní monografie. Praha: Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, 2010. ISBN 978-80-7285-129-4.

SOUKUPOVÁ, Blanka – NOSKOVÁ, Helena – BEDNAŘÍK, Petr (eds.). Paměť – národ v menšiny – marginalizace – identity I. Praha: Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze, 2013. 261 s. Urbánní studie. ISBN 978-80-87398-43-2.

NOSKOVÁ, Helena. Pražské ozvěny: minulost a současnost Slováků v českých zemích. Praha: Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, v.v.i., 2014. 199 s. ISBN 978-80-7285-178-2.

Novotný, Lukáš,  Stehlík, Michal a Andrej Tóth. Národnostní menšiny v Československu 1918–1938: Od státu národního ke státu národnostnímu? FF UK, 2012.

HROCH, Miroslav (ed.). Pohledy na národ a nacionalismus: čítanka textů. Studijní texty (Sociologické nakladatelství). Praha: Sociologické nakladatelství (SLON), 2003. ISBN 80-86429-20-2.

PRŮCHA, J. Multikulturní výchova: teorie - praxe - výzkum. Praha: ISV, 2001.

ŠATAVA, L. Národnostní menšiny v Evropě. Praha: Ivo Železný, 1994.

 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html