SubjectsSubjects(version: 945)
Course, academic year 2023/2024
   Login via CAS
Protection of Competition Law - HV3926
Title: Právo ochrany hospodářské soutěže
Guaranteed by: Department of Business Law (22-KOBCHP)
Faculty: Faculty of Law
Actual: from 2023
Semester: summer
Points: 0
E-Credits: 3
Examination process: summer s.:
Hours per week, examination: summer s.:0/2, colloquium [HT]
4EU+: no
Virtual mobility / capacity: no
Key competences:  
State of the course: taught
Language: Czech
Teaching methods: full-time
Teaching methods: full-time
Level:  
Note: course can be enrolled in outside the study plan
enabled for web enrollment
Guarantor: JUDr. Jiří Kindl, M.Jur., Ph.D.
Teacher(s): JUDr. Jiří Kindl, M.Jur., Ph.D.
Incompatibility : HP0026
In complex pre-requisite: HMOD0008, HMOD0008, HM1401
Annotation - Czech
Last update: Mgr. Barbora Šicnerová (05.09.2023)
Právo ochrany hospodářské soutěže je tzv. veřejnoprávní větví soutěžního práva a upravuje zejména problematiku postihu kartelových dohod (popř. jiných dohod narušujících hospodářskou soutěž), zneužití dominantního postavení a kontrolu spojování podniků. Těmto oblastem bude věnováno nejvíce prostoru, a to jak z hlediska výkladu hmotného práva, tak souvisejících procesních záležitostí (řízení před Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže a Evropskou komisí).

Vzhledem k tomu, že právo ochrany hospodářské soutěže v ČR je modelováno dle příkladu unijního soutěžního práva, které má navíc v mnoha ohledech přímý účinek a musí být přímo uplatňováno i v České republice, bude výklad zaměřen jak na české předpisy v oblasti ochrany hospodářské soutěže, tak na unijní soutěžní právo. Jelikož do širšího rámce unijního soutěžního práva spadá i problematika regulace poskytování veřejných podpor, bude i této oblasti věnován prostor.

Účast na předmětu vyžaduje znalosti evropského práva a práva obchodních korporací. Pro zapsání předmětu je proto vhodné, aby měl student absolvovány předměty pokrývající tuto materii.
Teaching methods - Czech
Last update: JUDr. Petr Tomášek, Ph.D. (07.02.2022)

Případná distanční výuka:

Způsob výuky: on-line ve dnech a časech dle rozvrhu prostřednictvím MS Teams.

Komunikace se studenty: e-mail a Moodle (v něm budou uloženy i podkladové materiály).

Kolokvium: distanční formou, a to dle vyhodnocení řešení příkladů (případových studií) zaslaných studenty (celkem 3 případy - za každý lze dostat 0-6 bodů) a závěrečného krátkého souhrnného testu (zisk 0-8 bodů). Hodnocen jako prospěl bude ten, kdo získá alespoň 60 % (tj. alespoň 15,5 bodu). 

Requirements to the exam - Czech
Last update: Mgr. Barbora Šicnerová (31.01.2024)

1. Předmět je zakončen kolokviem, které je samostatnou formou kontroly studia.

2. Podmínkou získání kolokvia je nadpoloviční účast na seminářích.

3. Kolokvium spočívá v průběžném získávání bodů za jednotlivé formy aktivity. Pro získání kolokvia je zapotřebí alespoň 25 bodů.

Body lze získat takto:

1.       Účast na seminářích: 1 bod za každou účast, celkem max. 11 bodů.

2.       Aktivita na semináři: Vyučující může vybraným studentům přidělit až 5 bodů za aktivitu na seminářích.

3.       Řešení příkladů: studentům budou k řešení zadány příklady, a to na problematiku (i) dohod narušujících hospodářskou soutěž, (ii) zneužití dominantního postavení a (iii) kontrolu spojování podniků.

Za úspěšně vyřešený příklad lze získat max. 6 bodů. Za všechny tři celkem max. 18 bodů.

4.       Prezentace: Studenti (max. 5 z nich) se budou moci přihlásit o prezentaci. Prezentace bude spočívat v nastudování vybraného příkladu z oblasti soutěžního práva a jeho prezentování na posledním semináři. Za prezentaci bude možné získat až 6 bodů.

5.       Závěrečný test: Studenti absolvují po posledním semináři závěrečný test, který se bude sestávat ze 4 otázek. Maximálně bude možné získat 8 bodů.

Syllabus - Czech
Last update: Mgr. Barbora Šicnerová (31.01.2024)

Předmět zahrnuje tato témata:

1.         Úvod do právní regulace hospodářské soutěže (úvod, vymezení obou větví soutěžního práva, vývoj jejich právní úpravy a vztah k evropskému právu, cíle obou větví soutěžního práva, právo a ekonomie, pojmy společné jednotlivým odvětvím veřejné větve soutěžního práva – relevantní trh, podnik/soutěžitel, narušení hospodářské soutěže)

2.         Kartelové a distribuční dohody I. (obecný úvod, horizontální a vertikální dohody, výjimky ze zákazu kartelových dohod)

3.         Kartelové a distribuční dohody II. (praktické posuzování horizontálních a vertikálních dohod, řešení příkladu z praxe)

4.         Zneužití dominantního postavení I. (určení dominantního postavení, pojem zneužití, jednotlivé zneužívající praktiky)

5.         Zneužití dominantního postavení II. (praktické posuzování jednotlivých zneužívajících praktik, řešení příkladu z praxe)

6.         Řízení před Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže a Komisí ve věci restriktivních praktik; procesní práva vyšetřovaných podniků

7.         Soukromé vymáhání nároků z porušení veřejného soutěžního práva; narušení hospodářské soutěže orgány veřejné správy; trestněprávní odpovědnost za porušení soutěžního práva

8.         Kontrola spojování podniků (soutěžitelů) I. (pojem koncentrace, notifikační povinnost, základní struktura řízení před Komisí a Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže)

9.         Kontrola spojování podniků (soutěžitelů) II. (zákaz předčasného uskutečňování spojení, substantivní aspekty – posuzování dovolenosti koncentrací, řešení příkladu z praxe)

10.     Veřejné podpory

11.     Prezentace studentů, závěrečné shrnutí

Learning resources - Czech
Last update: Mgr. Barbora Šicnerová (05.09.2023)

Základní literatura:

1.         Kindl, J. a kol. Soutěžní právo. 3. vydání. Praha:  C. H. Beck, 2021.

2.         Tichý, L. a kol. Evropské právo (kap. „Subvenční právo / právo státních podpor“). 4. vydání. Praha: C. H. Beck, 2011.

Ostatní literatura:

1.         Janků, M., Mikušová, J. Veřejné podpory v soutěžním právu EU. Praha: C. H. Beck, 2012.

2.         Jones, A., Sufrin, B., Dunne, N. Jones & Sufrin’s EU Competition Law. Text, Cases, and Materials. 7th ed. Oxford: Oxford University Press, 2019.

3.         Kindl, J. Munková, J. Zákon o ochraně hospodářské soutěže. Komentář. 3. vydání. Praha: C. H. Beck, 2016.

4.         Kindl, J., Pavelka, T., Hubková, P. Zákon o náhradě škody v oblasti hospodářské soutěže. Komentář. Praha: C. H. Beck, 2019.

5.         Kindl, J. Kartelové a distribuční dohody. Teorie a praxe. Praha: C. H. Beck, 2009.

6.         Kindl, J. Neplatnost dohod narušujících hospodářskou soutěž. AntiTrust, č. 1/2018, s. 16–20.

7.         Kindl, J. Relevantní trh a způsob jeho vymezování. AntiTrust, č. 2/2017, s. 44–50.

8.         Kindl, J. Podnik nebo soutěžitel… záleží na tom? Právní rozhledy, č. 5/2006, s. 161–170.

9.         Kindl, J. Pojem narušení hospodářské soutěže – obecná východiska a konkrétní aplikace. Právní rozhledy, č. 10/2005, s. 343–349.

10.     Kindl, J. Soutěžně-právní posuzování horizontálních dohod. Právní rádce, č. 8/2006, s. 4–13.

11.     Kindl J. Soutěžně-právní posuzování vertikálních dohod. Právní rádce, č. 9/2006, s. 5–17.

12.     Lianos, I., Korah, V., Siciliani, P. Competition Law. Analysis, Cases, & Materials. Oxford: Oxford University Press, 2019.

13.     Michal, P. a kol. Zakázané dohody a zneužívání dominantního postavení v ČR. Praha: C. H. Beck, 2010.

14.     Petit, N. Droit Européen de law concurrence. 3e édition. LGDJ, Lextenso, 2020.

15.     Raus, D., Oršulová, A. Zákon o ochraně hospodářské soutěže. Komentář. Praha: Wolters Kluwer, 2014.

16.     Whish, R., Bailey, D. Competition Law. 10th ed. Oxford: Oxford University Press, 2021.

Schedule by date
Day Date Description Teacher Files Note
Wednesday21.02.2024přednáška odpadá 
Wednesday28.02.2024Úvod do právní regulace hospodářské soutěže (úvod, vymezení obou větví soutěžního práva, vývoj jejich právní úpravy a vztah k evropskému právu, cíle obou větví soutěžního práva, právo a ekonomie, pojmy společné jednotlivým odvětvím veřejné větve soutěžního práva - relevantní trh, podnik/soutěžitel, narušení hospodářské soutěže)JUDr. Jiří Kindl, M.Jur., Ph.D. 
Wednesday06.03.2024Kartelové a distribuční dohody I. (Obecný úvod, horizontální a vertikální dohody, výjimky ze zákazu kartelových dohod)JUDr. Jiří Kindl, M.Jur., Ph.D. 
Wednesday13.03.2024Kartelové a distribuční dohody II. (praktické posuzování horizontálních a vertikálních dohod, řešení příkladu z praxe)JUDr. Jiří Kindl, M.Jur., Ph.D. 
Wednesday20.03.2024Zneužívání dominantního postavení I. (určení dominantního postavení, pojem zneužití, jednotlivé zneužívající praktiky, praktické posuzování jednotlivých zneužívajících praktik, řešení příkladu z praxe)JUDr. Jiří Kindl, M.Jur., Ph.D. 
Wednesday27.03.2024Zneužívání dominantního postavení II. (pokračování jednotlivé zneužívající praktiky, praktické posuzování jednotlivých zneužívajících praktik, řešení příkladu z praxe)JUDr. Jiří Kindl, M.Jur., Ph.D. 
Wednesday03.04.2024Řízení před Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže a Komisí ve věci restriktivních praktik; procesní práva vyšetřovaných podniků; Soukromé vymáhání nároků z porušení veřejného soutěžního práva (zejm. zákon o náhradě škody v oblasti hospodářské soutěže, příklady z praxe); Narušení hospodářské soutěže orgány veřejné správy; Trestněprávní odpovědnost za porušení předpisů v oblasti hospodářské soutěžeJUDr. Jiří Kindl, M.Jur., Ph.D. 
Wednesday10.04.2024Kontrola spojování podniků (soutěžitelů) I (pojem koncentrace, notifikační povinnost, základní struktura řízení před Komisí a Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže)JUDr. Jiří Kindl, M.Jur., Ph.D. 
Wednesday17.04.2024Kontrola spojování podniků (soutěžitelů) II (zákaz předčasného uskutečňování spojení, substantivní aspekty – posuzování dovolenosti koncentrací, řešení příkladu z praxe)JUDr. Jiří Kindl, M.Jur., Ph.D. 
Wednesday24.04.2024Veřejné podpory, Prezentace studentů, zopakování, souhrnJUDr. Jiří Kindl, M.Jur., Ph.D. 
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html