SubjectsSubjects(version: 945)
Course, academic year 2023/2024
   Login via CAS
Law against unfair competition - HP3806
Title: Právo proti nekalé soutěži
Guaranteed by: Department of Business Law (22-KOBCHP)
Faculty: Faculty of Law
Actual: from 2021
Semester: winter
Points: 0
E-Credits: 3
Examination process: winter s.:
Hours per week, examination: winter s.:0/2, Ex [HT]
4EU+: no
Virtual mobility / capacity: no
Key competences:  
State of the course: not taught
Language: Czech
Teaching methods: full-time
Teaching methods: full-time
Level:  
Is provided by: HOPV0042
Note: course can be enrolled in outside the study plan
enabled for web enrollment
Guarantor: doc. JUDr. Daniel Patěk, Ph.D.
Incompatibility : HPOP0000, HP0026
In complex pre-requisite: HM1401
Examination dates   Schedule   Noticeboard   
Annotation - Czech
Last update: Mgr. Barbora Šicnerová (17.07.2021)
Obecně povinně volitelný předmět Právo proti nekalé soutěži je vyučován jednou za dva roky v zimním semestru akademického roku, který začíná na podzim lichého kalendářního roku.

Právo proti nekalé soutěži je jedním z odvětví soutěžního práva a jeho účelem je bránit tomu, aby úspěchu v hospodářské soutěži bylo dosahováno nepoctivými prostředky (klamavou reklamou, očerňováním konkurence apod.). V rámci předmětu získají studenti znalosti o vymezení deliktu nekalé soutěže v pramenech českého, evropského i mezinárodního práva, typologii nekalosoutěžního jednání (praktiky klamavé a praktiky agresivní zaměřené na jiné soutěžitele nebo zákazníky), konceptu tzv. průměrného spotřebitele a konkrétních způsobech postihu nekalé soutěže nástroji soukromého (civilní nároky) i veřejného práva (jako trestných činů či přestupků), spolu s nástroji samosprávné regulace soutěžního chování.

Zároveň jsou prohlubovány dovednosti studentů při práci s judikaturou a odbornými texty, neboť tyto zdroje jsou studentům pravidelně zasílány a při výuce se předpokládá, že na základě samostudia si studenti osvojí znalosti nezbytné pro aktivní zapojení do diskuse při seminářích. Podporována bude i schopnost kritické analýzy zdrojů, když dílčí judikatorní závěry budou podrobovány přezkumu z hlediska jejich korektnosti a úplnosti. Dále si studenti osvojí pravidla práce s obecnými koncepty soutěžního práva (generální klauzulí a testem průměrného spotřebitele).

Pro zápis předmětu Právo proti nekalé soutěži je vhodné, aby student měl absolvovány předměty Teorie práva II a Občanské právo hmotné I.

V rámci předmětu Právo proti nekalé soutěži jsou využívány znalosti široké škály jednotlivých oborů (zejména občanského práva hmotného – závazkového práva, ale i dílčích oblastí ústavního, evropského, obchodního, správního a trestního práva). Jejich předchozí absolvování je tak pro zájemce o předmět výhodou. Nebude však předpokládáno a bude možné si potřebné dílčí znalosti osvojit během výuky předmětu (především samostudiem předepsaných podkladů).

Absolvovaný předmět není možné opakovaně zapsat.
Requirements to the exam - Czech
Last update: Mgr. Barbora Šicnerová (17.07.2021)

1.      Předmět Právo proti nekalé soutěži je zakončen ústní zkouškou, která je samostatnou formou kontroly studia předmětu.

2.      Za úspěšné absolvování předmětu student získá 3 kredity.

3.      Zkouška je klasifikována známkami "výborně" (1), "velmi dobře" (2), "dobře" (3) nebo "neprospěl/a" (4).

4.      Při hodnocení je kladen důraz na průběžnou činnost studentů (samostudium před semináři a aktivitu na seminářích). V úvodu jednotlivých seminářů proto jsou zadávány stručné testy zkoumající znalost materie předepsané pro daný seminář. Dále je sledována aktivita studentů při výuce (zapojení do diskuse, formulování argumentů s využitím obsahu předepsaných podkladů).

5.      Na základě výše uvedených výstupů bude před koncem výuky provedeno předběžné hodnocení jednotlivých studentů. Ti jej mohou akceptovat jako definitivní klasifikaci, nebo mohou vykonat ústní zkoušku a výslednou klasifikaci případně zlepšit.

6.     Obecně k vymezení zkouškových otázek:

-     U každé otázky je za účelem zvýšení objektivity a předvídatelnosti ústní zkoušky uveden demonstrativní výčet základních oblastí, institutů apod., které do příslušné otázky spadají.

-     Cílem vymezení těchto jednotlivých podotázek je vytvoření rámcového vodítka pro zkoušené, aby bylo postaveno najisto, že tyto oblasti, instituty apod. do příslušné otázky spadají.

-     Zkoušený by však měl být schopen odpovědět i na jiné související podotázky, které se  dané otázky týkají nebo s ní souvisí, a prokázat tak základní znalosti a orientaci v tématu příslušné otázky

 

 7.     Zkušební otázky:

         I – Generální klauzule nekalé soutěže: Význam generální klauzule podle občanského zákoníku a její vztah ke zvláštním skutkovým podstatám uvedeným v občanském zákoníku. Systematika směrnice o nekalých obchodních praktikách a zákona o ochraně spotřebitele (velká generální klauzule, malé generální klauzule, černá listina). Jednání v hospodářském styku.  Způsobilost přivodit újmu jiným soutěžitelům a zákazníkům. Rozpor s dobrými mravy soutěže. Právo na soutěžní chování a jeho ochrana v ústavním a evropském právu.

         II – Průměrný spotřebitel: Podstata a význam testu průměrného spotřebitele. Vymezení průměrného spotřebitele (model empirický a normativní, aktuální pojetí). Nutná a naopak vyloučená aplikace testu. Zvlášť zranitelný spotřebitel.

         III – Civilní nároky: Zdržovací a odstraňovací nárok. Právo na přiměřené zadostiučinění. Právo na náhradu škody a vydání bezdůvodného obohacení. Právo na zveřejnění rozsudku. Předběžné opatření ve věcech nekalé soutěže. Specifika soudního řízení ve věcech nekalé soutěže.

         IV – Klamavé praktiky: Podstata klamání spotřebitelů a dalších zákazníků v kontextu hospodářské soutěže a regulace obchodních praktik. Malá generální klauzule klamavých obchodních praktik a černá listina směrnice o nekalých obchodních praktikách a zákona o ochraně spotřebitele. Klamavé jednání a klamavé opomenutí.

         V – Agresivní praktiky: Podstata a meze agrese v kontextu hospodářské soutěže a regulace obchodních praktik. Agrese vůči jiným soutěžitelů (zejména příslušné zvláštní skutkové podstaty občanského zákoníku). Agrese vůči spotřebitelům (zejména příslušná malá generální klauzule a černá listina směrnice o nekalých obchodních praktikách a zákona o ochraně spotřebitele). Reklama rozporná obecně s dobrými mravy.

         VI – Zvláštní regulace obchodních praktik: Nekalé obchodní praktiky vůči spotřebitelům (dle směrnice o nekalých obchodních praktikách – účel úpravy, působnost směrnice a režim harmonizace, vliv na národní úpravy),  Srovnávací reklama (dle občanského zákoníku). Reklama na citlivé komodity (dle zákona o regulaci reklamy). Product placement a sponzorovaná sdělení (dle zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání)

8.      Při přípravě na zkoušku i v jejím průběhu může student používat (základní a ostatní) právní předpisy (viz výše).

Syllabus - Czech
Last update: Mgr. Barbora Šicnerová (17.07.2021)

Předmět Právo proti nekalé soutěži zahrnuje tato témata:

-       Úvod do práva proti nekalé soutěži (hospodářská soutěž a její vady a regulace, národní modely práva proti nekalé soutěži, vývoj regulace na území ČR).

-       Evropská úprava práva proti nekalé soutěži

-       Obecné zakotvení práva proti nekalé soutěži v českém právu

-       Generální klauzule

-       Průměrný spotřebitel

-       Klamavé praktiky

-       Agresivní praktiky vůči spotřebitelům a jiným zákazníkům

-       Agresivní praktiky vůči ostatním soutěžitelům

-       Zvláštní praktiky a jejich regulace (srovnávací reklama, TV obchodní sdělení, citlivé komodity, prostředí internetu)

-       Soukromoprávní postih nekalé soutěže

-       Správněprávní, trestněprávní a samosprávný postih nekalé soutěže

Learning resources - Czech
Last update: Mgr. Barbora Šicnerová (17.07.2021)

Základní literatura:

1.      Bejček, J. a kol.: Obchodní právo. Obecná část. Soutěžní právo. (část "Soutěžní právo"). 1. vyd. Praha: C. H. Beck, 2014.

2.      Ondrejová, D.: Nekalá soutěž v novém občanském zákoníku. Komentář. 1. vydání. Praha: C. H. Beck, 2014

3.      Patěk, D.: Nad aktuální podobou práva proti nekalé soutěži (nejen) v občanském zákoníku. In Obchodněprávní revue, č. 3/2016.

Ostatní literatura:

1.      Švestka, J., Dvořák, J., Fiala, J., Hrádek, J., Vojtek, P., Hajn, P. a kol.: Občanský zákoník - Komentář - Svazek VI (relativní majetková práva 2. část). Praha: Wolters Kluwer, 2014.

2.      Čech, P.: Nedotažená revoluce v právní úpravě nekalých obchodních praktik. In Právní zpravodaj, č. 3/2008.

3.      Hajn, P.: Nekalá soutěž a některá obecná ustanovení nového občanského zákoníku. Obchodněprávní revue, 2014, č. 4.

4.      Hajn, P.: Oslabená ochrana spotřebitelů? K aktuálnímu výkladu směrnice o nekalých obchodních praktikách. In Obchodněprávní revue, č. 2/2009.

5.      Macek, J.: Rozhodnutí ve věcech obchodního jména a nekalé soutěže. 1. vyd., Praha: C.H.Beck, 2000.

6.      Macek, J.: Rozhodnutí ve věcech obchodní firmy a nekalé soutěže. II. díl. 1. vyd. Praha: C. H. Beck, 2011.

7.      Munková, J.: Právo proti nekalé soutěži. 3. vyd., Praha: C.H.Beck, 2008.

8.      Ondrejová, D.: Generální klauzule nekalé soutěže v aktuální rozhodovací praxi Nejvyššího soudu ČR. In Soudní rozhledy, č. 4/2009.

9.      Ondrejová, D.: Hledisko tzv. průměrného spotřebitele v nekalé soutěži. In Obchodněprávní revue, č. 8/2009.

10.   Ondrejová, D.: Nekalá soutěž podle nového občanského zákoníku. In: Obchodněprávní revue, 2013, č. 7 – 8.

11.   Ondrejová, D.: Právní prostředky ochrany proti nekalé soutěži. Praha: Wolters Kluwer, 2010.

12.   Ondrejová, D.: Předběžná opatření ve sporech z nekalé soutěže. In Obchodněprávní revue, č. 10/2011.

13.   Ondrejová, D.: Přehled judikatury ve věcech nekalé soutěže. Praha: Wolters Kluwer, 2011.

14.   Ondrejová, D.: Přiměřené zadostiučinění z pohledu teorie a aktuální soudní praxe ve sporech z nekalé soutěže. In Právní rozhledy, č. 21/2009

Základní právní předpisy (vždy ve znění platném a účinném ke dni konání kontroly studia):

1.      Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (§ 2976 až § 2989)

2.      Zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele (úprava nekalých obchodních praktik)

3.      Směrnice 2005/29/ES o nekalých obchodních praktikách vůči spotřebitelům na vnitřním trhu

Ostatní právní předpisy (vždy ve znění platném a účinném ke dni konání kontroly studia):

1.      Zákon č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy

2.      Zákon č. 231/2001 Sb., o provozování rozhlasového a televizního vysílání (úprava obchodních sdělení)

 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html