SubjectsSubjects(version: 945)
Course, academic year 2023/2024
   Login via CAS
International Investment Law and Arbitration Moot - HP2091
Title: International Investment Law and Arbitration Moot
Guaranteed by: Department of Public International Law (22-KMP)
Faculty: Faculty of Law
Actual: from 2023
Semester: summer
Points: 0
E-Credits: 4
Examination process: summer s.:
Hours per week, examination: summer s.:0/2, colloquium [HT]
4EU+: no
Virtual mobility / capacity: no
Key competences:  
State of the course: taught
Language: English
Teaching methods: full-time
Teaching methods: full-time
Level:  
Is provided by: HDPV0120
Note: you can enroll for the course repeatedly
course can be enrolled in outside the study plan
enabled for web enrollment
Guarantor: prof. JUDr. Vladimír Balaš, CSc.
Incompatibility : HPOP0000, HPOP3000
In complex pre-requisite: HM0601
Annotation - Czech
Last update: Mgr. Barbora Šicnerová (30.01.2023)
Předmět uvede studenty a studentky do jedné z nejdynamičtěji se rozvíjejících oblastí mezinárodního práva. Prostřednictvím řešení praktických úkolů a simulace fiktivního sporu mezi investorem a hostitelským státem se studenti a studentky seznámí se základními koncepty mezinárodního investičního práva a obecně s ochranou jednotlivce v mezinárodním právu a osvojí si znalosti nejčastěji používaných procesních pravidel v mezinárodní arbitráži, zejména pak v arbitráži investiční. Kromě specializace v mezinárodním investičním právu získají studenti a studentky dovednosti nezbytné pro advokátní praxi vztahující se k právním rešerším, analýze důkazů, koncipování písemných podání, citaci pramenů a ústní prezentaci argumentů.

Cíle výuky:
- specializace na mezinárodní investiční právo a arbitráž,
- seznámení se se základními databázemi v mezinárodním investičním právu,
- zvládnutí různých metod efektivní přípravy a zpracování právních podání,
- osvojení si kritické analýzy rozhodnutí rozhodčích tribunálů,
- zlepšení dovedností při anglické prezentaci argumentů, prostřednictvím rétorických cvičení,
- bezproblémové zvládnutí práce v týmu.

Po úspěšném absolvování předmětu se budou studenti moci ucházet o zařazení do týmu Právnické fakulty UK a účastnit se s ním světově nejprestižnějších studentských soutěží v mezinárodní investiční arbitráži, International Investment Law and Arbitration Moot s celosvětovým finálním kolem, které je každoročně organizováno na přelomu října a listopadu. Účast v soutěži je podmíněna předložením dvou písemných podání týmu, jednoho za investora a druhého za hostitelský stát koncem září.

Requirements to the exam - Czech
Last update: Mgr. Barbora Šicnerová (30.01.2023)

1.      Kolokvium zahrnuje aktivní účast během diskusí v semináři a skupinových cvičení, právní rešerši (písemnou analýzu) příslušných právních otázek ve fiktivním sporu mezi zahraničím investorem a hostitelským státem podle mezinárodní smlouvy na ochranu investic, ústní prezentaci argumentů ve prospěch investora a hostitelského státu a předložení návrhů právních podání ve prospěch investora a hostitelského státu.

2.      Při zpracovávání písemné analýzy v průběhu semestru je možné používat veškeré právní předpisy a jiné materiály. 

Syllabus - Czech
Last update: Mgr. Barbora Šicnerová (30.01.2023)

Předmět je rozdělen do dvou modulů.

Za prvé, ve spolupráci s garantem a pozvanými přednášejícími z Mezinárodního střediska pro řešení investičních sporů, Ministerstva financí ČR a zahraničních advokátních kanceláří se studenti a studentky seznámí s historií mezinárodního investičního práva a klíčovými procesními pravidly, jimiž se řídí rozhodčí řízení. Po těchto dvou úvodních seminářích  se budou studenti a studentky podrobněji věnovat právním koncepcím týkajícím se pravomoci rozhodčích tribunálů, přijatelnosti investičních žalob, hmotněprávním standardům zacházení s investory a jejich investicemi a výkonem rozhodčích nálezů.

Během druhého modulu, který začíná v polovině dubna, budou studenti a studentky prezentovat svůj skupinový výzkum právních otázek formulovaných ve fiktivním sporu mezi zahraničním investorem a hostitelským státem. Poté budou společně s kolegy a vyučujícími diskutovat možné právní argumenty podporující právní pozici obou stran. Na základě výsledku těchto diskusí zpracují jednotlivé skupiny první návrhy právních podání, jedno za investora a druhé za hostitelský stát.

Learning resources - Czech
Last update: Mgr. et Mgr. Nikola Kurková Klímová, LL.M. (23.01.2024)

Studenti a studentky budou každý týden dostávat seznam povinné četby o jednotlivých tématech mezinárodního práva zahraničních investic a arbitráže, zejména mezinárodní smlouvy, rozhodčí nálezy, arbitrážní pravidla, akademické publikace, zprávy zainteresovaných subjektů nebo mediální výstupy, zejména novinové a internetové zprávy.

Literatura:

  1. Bishop, D., Crawford, J. and Reisman, M. W. (2014). Foreign Investment Disputes: Cases, Materials and Commentary (Alphen aan den Rijn: Kluwer Law International).
  2. Blackaby, N., Partasides, C., Redfern, A. and Hunter, M. (2022). Redfern and Hunter on International Arbitration (Oxford: Oxford University Press).
  3. De Boeck, M. (2022). EU Law and International Investment Arbitration (Leiden: Brill).
  4. Dolzer, R., Kriebaum, U. and Schreuer C. (2022). Principles of International Investment Law (Oxford: Oxford University Press).
  5. Douglas, Z. (2009). The International Law of Investment Claims (Cambridge: Cambridge University Press).
  6. Dupuy, P.-M., Petersmann, E.-U. and Francioni, F. (2009). Human Rights in International Investment Law and Arbitration (Oxford: Oxford University Press).
  7. Marisi, F. and Krever, R. (eds.). (2020).  Environmental Interests in Investment Arbitration: Challenges and Directions (Alphen aan den Rijn: Kluwer Law International).     
  8. McLachlan, C., Shore, L., and Weiniger, M. (2017). International Investment Arbitration: Substantive Principles (Oxford: Oxford University Press).
  9. Muchlinski, P., Ortino, F. and Schreuer, C. (eds.). (2008). The Oxford Handbook of International Investment Law (Oxford: Oxford University Press).
  10. Restrepo Rodríguez, T. (2022). Investment Treaty Law and Climate Change (Cham: Springer).
  11. Sourgens, F. G., Duggal, K. and Laird, I. A. (2018). Evidence in International Investment Arbitraiton (Oxford: Oxford University Press).
  12. Svoboda, O. (2023). Mezinárodní investiční právo v kontextu Evropské unie (Praha: Leges). 
  13. Šturma, P. (2008). Mezinárodní dohody o ochraně investic a řešení sporů (Praha: Linde).
  14. Šturma, P. and Balaš, V. (2018). Nové mezinárodní dohody na ochranu investic (Praha. Wolters Kluwer).
  15. Šturma, P. and Balaš, V. (2013). Mezinárodní ekonomické právo (Praha: C.H.Beck).
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html