SubjectsSubjects(version: 945)
Course, academic year 2023/2024
   Login via CAS
Hygiene and Preventive Medicine - FV10065
Title: Hygiena a preventivní lékařství
Guaranteed by: Department of Preventive Medicine (15-220)
Faculty: Faculty of Medicine in Hradec Králové
Actual: from 2021
Semester: summer
Points: 0
E-Credits: 4
Examination process: summer s.:
Hours per week, examination: summer s.:23/44, C [HS]
Capacity: unlimited
Min. number of students: unlimited
4EU+: no
Virtual mobility / capacity: no
Key competences:  
State of the course: not taught
Language: Czech
Teaching methods: full-time
Teaching methods: full-time
Level:  
Guarantor: prof. Ing. Zdeněk Fiala, CSc.
Pre-requisite : {Všeobecné lékařství 3. ročník}
Incompatibility : FG10067
Interchangeability : FG10067, F0110063
Is incompatible with: FG10067, FG10092, FG10093
Is interchangeable with: FG10092, FG10093, FG10067
In complex pre-requisite: FV10075, FV10076, FV10077, FV10078, FV10079, FV10095
Examination dates   Schedule   
Annotation -
Last update: Mgr. Věra Matoušková (08.02.2021)
Health situation in Czech Republic. Health determinants. Preventive programes. Cardiovascular and oncological prevention. Environmental monitoring, biological monitoring, environmental toxicology, genotoxicity, individual susceptibility. Risk assessment. Air pollution (outdoor, indoor), water pollution, hazardous wastes. Hygiene of nutrition. Occupational preventive medicine, occupational health hazards - physical, chemical, biological. Occupational stress, possibilities of prevention. Hospital hazards.
Requirements to the exam - Czech
Last update: Mgr. Věra Matoušková (08.02.2021)

Zápočet

 

Podmínky udělení zápočtu:

Aktivní účast na praktických cvičeních a seminářích a úspěšné absolvování zápočtového testu. 

  

Účast na praktických cvičeních a seminářích 

  •  Účast na praktických cvičeních a seminářích je povinná.
  • Tolerujeme jednu absenci, tuto absenci není nutno nahrazovat.

  •  Všechny ostatní (do celkového počtu tří absencí) je třeba nahradit. To lze provést dvěma způsoby:

     a) absolvováním chybějícího cvičení nebo semináře s jinou studijní skupinou (náhrada nesmí kolidovat s výukou jiného předmětu); 

            b) přezkoušením z tématu chybějícího cvičení nebo semináře (termín po dohodě s vyučujícím chybějícího cvičení nebo semináře).

  • Při čtyřech a více absencích bude situace řešena individuálně vedením ústavu (přezkoušení z učiva celého semestru, požadavek na ISP nebo opakování ročníku).

  

Zápočtový test 

  • Náplní testu je učivo praktických cvičení a seminářů a je možné jej psát i v situaci dosud nenahrazených absencí na výuce (viz předcházející odstavec).
  • V řádném a opravném termínu testu je požadováno dosažení minimálně 60% správných odpovědí (řádný termín dle rozvrhu, opravný termín po dohodě s vyučujícími).

  • V případě nedosažení potřebného počtu bodů u opravného testu je student zkoušen ústně z rozsahu učiva všech praktických cvičení a seminářů (termín zkoušení po dohodě s vyučujícími).

 

Syllabus - Czech
Last update: Mgr. Věra Matoušková (08.02.2021)

Přednášky

Přednášející

  • prof. Ing. Zdeněk Fiala, CSc.
  • prof. MUDr. Lenka Borská, Ph.D.
  • doc. MUDr. Jindra Šmejkalová, CSc.
  • MUDr. Lenka Kotingová, Ph.D.

 

  1. a) Organizace výuky Preventivního lékařství, předstátnicové praxe a státní zkoušky. b) OCHRANA A PODPORA ZDRAVÍ. Faktory životního a pracovního prostředí a faktor životního stylu. Zákon 258/200 Sb. O ochraně a podpoře zdraví. (Borská, Fiala, Kotingová 3)
  2. OCHRANA ZDRAVÍ. Škodlivé vlivy prostředí a jejich monitorování. Znečištění ovzduší a jeho vliv na zdravotní stav obyvatelstva. Možnosti prevence. (Fiala 2)
  3. OCHRANA ZDRAVÍ. Škodlivé faktory prostředí obytných místností. Možnosti prevence. (Fiala 2)
  4. OCHRANA ZDRAVÍ. Choroby z povolání a jiná poškození zdraví u zaměstnanců zdravotnických profesí.(Šmejkalová 2)
  5. OCHRANA ZDRAVÍ. Fyziologie práce. Pracovní výkon a možnosti jeho ovlivnění. Režim práce a odpočinku. Únava a přetížení. Práce na směny. (Kotingová 2)
  6. OCHRANA ZDRAVÍ. Hygiena práce a pracovní lékařství v preventivní medicíně. Pracovní podmínky, pracovní prostředí. Ergonomie. (Kotingová 2)
  7. PODPORA ZDRAVÍ. Výživa - rizika nepřímá. Biologická, radiační, chemická rizika výživy. Genotoxické látky v potravinách. HACCP. (Kotingová 2)
  8. OCHRANA ZDRAVÍ.  Pitná voda a její vliv na zdravotní stav obyvatelstva. Možnosti prevence. (Fiala 2)
  9. OCHRANA ZDRAVÍ. Záření. Ionizující záření. Neionizující záření (UV, IR, lasery) (Kotingová 2)
  10. PODPORA ZDRAVÍ. Alkoholismus, drogové závislosti. (Fiala 2)
  11. PODPORA ZDRAVÍ. Prevence tabakismu a metody odvykání kouření. (Šmejkalová 2)

  

Praktika a semináře

Vyučující

  • prof. Ing. Zdeněk Fiala, CSc.
  • doc. MUDr. Jindra Šmejkalová, CSc.
  • MUDr. Lenka Kotingová, Ph.D.
  • doc. PaedDr. Dana Fialová, Ph.D.
  • MUDr. Andrea Málková
  • MUDr. Pavel Borský
  1. A) Právní předpisy v oblasti primární prevence. B) OCHRANA ZDRAVÍ. Hodnocení zdravotních rizik v hygienické praxi. Hodnocení a charakterizace nebezpečnosti, hodnocení expozice, charakterizace rizika. C) OCHRANA ZDRAVÍ. Testování karcinogenního potenciálu chemických látek. Testy "in vivo", "in vitro", "in silico". D) Organizace státnicové práce I: Předstátnicová praxe na KHS. Odborná práce (původní/přehledová).
  2. A) PODPORA ZDRAVÍ. Primární a včasná sekundární prevence kardiovaskulárních onemocnění. Vyšetření rizikových faktorů K-V onemocnění studentů: orientační vyšetření výživového stavu (výpočet BMI, měření % tělesného tuku); odběr krve na stanovení krevních lipidů a glykémie; měření TK; určení A/B typu chování. Preventivní prohlídky v primární lékařské péči (u praktického lékaře, gynekologa, stomatologa).  B) OCHRANA ZDRAVÍ. Pracovní stres, zdroje nepřiměřené mentální zátěže na pracovišti a jejich prevence.
  3. PODPORA ZDRAVÍ. Pohybové aktivity v prevenci a terapii onemocnění. A) Vlivy pohybových aktivit na celkový stav organismu. B) Metody hodnocení tělesné zdatnosti. Modelové případy využití pohybových programů v praxi praktického lékaře.
  4. PODPORA ZDRAVÍ. Výživa - rizika přímá. Zvýšený a snížený příjem potravy. Strategie ozdravění výživy a změny stravovacích návyků.
  5. PODPORA ZDRAVÍ. Prevence nádorových onemocnění: primární a včasná sekundární prevence nádorů prsu, děložního čípku, prostaty, plic, kolorektálního karcinomu a nádorů kůže.
  6. PODPORA ZDRAVÍ. Hygiena dětí a dorostu. Vývoj dítěte, preventivní prohlídky v dětském věku. Hygiena pedagogického procesu. Výživa dětí. Bezpečnost a prevence úrazů v dětském věku.
  7. A) OCHRANA ZDRAVÍ. Hygiena práce. Kategorizace prací. Způsoby prevence - kolektivní, individuální. B) Organizace státnicové práce II: Metodický návod na vypracování zprávy o běžném hygienickém šetření na závodě.
  8. OCHRANA ZDRAVÍ. Rizikové faktory v pracovním prostředí I (prach, chemické látky; výskyt, vliv na zdraví, možnosti prevence)
  9. OCHRANA ZDRAVÍ. Rizikové faktory v pracovním prostředí II (hluk, vibrace, záření, fyzická zátěž, pracovní poloha, zátěž teplem a chladem, psychická a zraková zátěž, biologičtí činitelé, zvýšený tlak vzduchu; výskyt, vliv na zdraví, možnosti prevence)
  10. A) OCHRANA ZDRAVÍ. Nemocniční hygiena. Nozokomiální nákazy - zdroje, cesty přenosu, prevence. Provozní řád nemocnice. B) Organizace státnicové práce III: Populační studie (epidemiologické šetření).
  11. A) Zápočtový test - z učiva probíraného na praktických cvičeních a seminářích (1 hodina). B) MUDr. Ivan Kučera, Ph.D., ředitel KHS HK - Organizace hygienické služby v praxi. Hygienické požadavky na zřízení a provoz ordinace ambulantního lékaře (2 hodiny). C) Zápočet (1 hodina).

 

Literature - Czech
Last update: Mgr. Věra Matoušková (08.02.2021)

Povinná literatura

  1. Tuček a kol.: Hygiena a epidemiologie, 2012

 

Doporučená literatura

  1. Provazník a kol.: Manuál prevence v lékařské praxi. Souborné vydání (I. - V. díl). Státní zdravotní ústav Praha, 1998;

           http://www.szu.cz/manual-prevence-v-lekarske-praxi

 

 

 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html