SubjectsSubjects(version: 945)
Course, academic year 2023/2024
   Login via CAS
Ophthalmology - FV10053
Title: Oftalmologie
Guaranteed by: Department of Ophthalmology (15-470)
Faculty: Faculty of Medicine in Hradec Králové
Actual: from 2017 to 2023
Semester: winter
Points: 0
E-Credits: 4
Examination process: winter s.:
Hours per week, examination: winter s.:12/41, C+Ex [HS]
Capacity: unlimited
Min. number of students: unlimited
4EU+: no
Virtual mobility / capacity: no
Key competences:  
State of the course: taught
Language: Czech
Teaching methods: full-time
Teaching methods: full-time
Level:  
Note: deregister from the exam date if a requisite was not fulfilled
Guarantor: prof. MUDr. Naďa Jirásková, Ph.D.
Pre-requisite : {Všeobecné lékařství 3. ročník}
Incompatibility : FG10055
Interchangeability : FG10055, F0109061
Is incompatible with: FG10055
Is interchangeable with: FG10055
In complex pre-requisite: FV10075, FV10076, FV10077, FV10078, FV10079, FV10095
Annotation -
Last update: Radomíra Kalenská (06.09.2023)
Anatomy and physiology of the visual system; optical requirements for optimal vision; refractive errors: examination and correction; accomodation; central and peripheral vision; electrophysiology of vision; orbit; outer segment of the eye: lids, lacrimal apparatus, conjunctiva; cornea and sclera; vitreous humor and uvea; pathology of posterior segment of the eye and its linkage to systemic disorders; glaucoma: diagnostics and therapy; cataract: diagnostics and therapy; ocular trauma: superficial injuries of the eye and laceration of periocular tissues, blunt trauma, penetrating and perforating injuries, chemical burns, radiation injuries; strabismus and commonest inherited anomalies of the eye: diagnostics and treatment; infectious disorders and the eye; the eye and nervous system; red eye, pain in ophthalmology, slow and acute visual loss: differential diagnostics. Input: there are no prerequisites. Output: 1. Student obtains theoretical knowledges in structure and function of the visual system. 2. Student obtains theoretical knowledges in etiopatogenesis, diagnostics and treatment of disorders of the eye and visual system. 3. Student obtains basic practical skills in diagnostics and therapy of ocular disorders.
Entry requirements - Czech
Last update: Radomíra Kalenská (06.09.2023)

  . prerekvizity nejsou dány

  . absolvování 3. ročníku

Aim of the course - Czech
Last update: Radomíra Kalenská (06.09.2023)

Výstupy:
1. Student získá teoretické znalosti o struktuře a funkci zrakového systému.
2. Student získá teoretické znalosti v oblasti etiopatogeneze, diagnostiky a léčby chorob oka a zrakového systému.
3. Student získá základní praktické dovednosti v oblasti diagnostiky a léčby chorob oka a zrakového systému.
Requirements to the exam - Czech
Last update: Radomíra Kalenská (06.09.2023)

 Zápočet

 · Účast na praktických cvičeních s nejvýše 1 omluvenou absencí za předpokladu zvládnutí náplně příslušného praktického cvičení.

 · Zvládnutí základních vyšetřovacích a léčebných metod ověřených praktickou zkouškou.

 · Praktická zkouška spočívá ve vyšetření pacienta s rozborem nálezu, diagnostických a léčebných možností. Každý student navíc dostane doplňkovou otázku z problematiky vyšetřovacích metod v oftalmologii.

 

 Zkouška

 . zápočet, ústní teoretická zkouška: triplet otázek (zevní a přední segment oka; zadní segment oka; strabologie a neurooftalmologie)

Syllabus - Czech
Last update: Radomíra Kalenská (06.09.2023)

Přednášky (12 hod)

Přednášející:

prof. MUDr. Hana Langrová, Ph.D.

Doc. MUDr. Alexandr Stěpanov, Ph.D.

MUDr. Jan Němčanský, Ph.D.

MUDr. Marta Karhanová, Ph.D.

Přednášky doplňují nebo rozvíjejí látku povinné literatury. Zachycují současné trendy oboru, změny v diagnostice, léčbě a prevenci onemocnění oka a zrakového systému, které nejsou pro svoji aktuálnost ještě obsahem stávajících učebnic. Přednášky upozorňují na minimální znalosti z oboru, které jsou podmínkou úspěšného absolvování zkoušky.

1. Anatomie a fyziologie zrakového systému. Optické předpoklady správného vidění. Refrakční vady a akomodace. Adaptace a barevné vidění, centrální a periferní vidění, elektrofyziologie zraku.

2. Patologie očnice, víček, slzného ústrojí, spojivek a bělimy.

3. Patologie rohovky, živnatky a sklivce.

4. Katarakta, glaukom.

Semináře/ praktická cvičení (41 hod)

Vyučující:

Prof. MUDr. Naďa Jirásková, Ph.D.; prof. MUDr. Hana Langrová, Ph.D.; doc. MUDr. Jan Studnička, Ph.D.; doc. MUDr. Alexandr Stěpanov, Ph.D.; MUDr. Jana Nekolová, Ph.D.; MUDr. Markéta Macháčková, Ph.D.; MUDr. Jana Kadlecová, Ph.D.; MUDr. Dana Liláková, Ph.D.; MUDr. Věra Veliká, Ph.D.; MUDr. Jana Breznayová, Ph.D.; MUDr. Marie Burova, Ph. D.; MUDr. MUDr. Kateřina Nouzovská; MUDr. Hana Chmelíková

Praktická cvičení se skládají ze dvou částí. V první části jsou studenti formou semináře seznámeni s nejdůležitějšími tématy z oftalmologie včetně diferenciálně diagnostických a léčebných přístupů při základních symptomech očních chorob. Semináře upozorňují na minimální znalosti k danému tématu, které jsou podmínkou úspěšného absolvování zkoušky. V druhé části jsou studenti rozděleni do několika podskupin a účastní se s vyučujícími práce na všeobecné i specializovaných ambulancích a na lůžkovém oddělení, kde jsou demonstrovány typické případy očních chorob a vyšetřováni/ošetřováni pacienti.

1. Úvod do praktických cvičení z oftalmologie: postup při vyšetřování pacienta, všeobecná symptomatologie chorob zevního a předního očního segmentu. Praktická cvičení: vyšetřovací metody v oftalmologii.

2. Refrakční vady a způsoby jejich korekce včetně chirurgických zákroků. Praktická cvičení: Práce na všeobecné ambulanci nebo na lůžkovém oddělení: aplikace očních kapek a mastí, výplach oka, první pomoc a základy ošetřovací techniky.

3. Syndrom "červeného oka". Praktická cvičení: demonstrace typických případů a vyšetřování/ošetřování pacientů na všeobecné ambulanci, speciálních ambulancích a na lůžkovém oddělení.

4. Celkové choroby a oko. Praktická cvičení: demonstrace typických případů a vyšetřování pacientů na všeobecné ambulanci, speciálních ambulancích a na lůžkovém oddělení.

5. Onemocnění sítnice a zrakového nervu, neurooftalmologie.

6. Traumatologie. Praktická cvičení: demonstrace typických případů a vyšetřování/ošetřování pacientů na všeobecné ambulanci, speciálních ambulancích a na lůžkovém oddělení.

7. Oftalmochirurgie. Praktická cvičení: demonstrace typických případů a vyšetřování/ošetřování pacientů na všeobecné ambulanci, speciálních ambulancích a na lůžkovém oddělení.

8. Vyšetřování a diagnostika strabismu. Praktická cvičení: vyšetřovací metody ve strabologii, vyšetřování pacientů se strabismem.

9. Komplexní péče o slabozraké a nevidomé. Praktická cvičení: vyšetřovací metody, předpis optických a elektronických pomůcek, vyšetřování pacientů.

10. Náhlá ztráta zraku. Konzultace problematických oblastí k závěrečné zkoušce. Praktická zkouška. Zápočet.

 

Literature - Czech
Last update: Radomíra Kalenská (05.09.2023)

Povinná literatura

 1. Materiály v Moodle (prezentace, e-learningové kurzy, přednášky, kazuistiky).

 2. Rozsíval et al. Oční lékařství, 2006 GALÉN KAROLINUM 1. vydání ISBN 80-7262-404-0.

 3. Rozsíval et al. Oční lékařství, Druhé, přepracované vydání, 2017 GALÉN KAROLINUM, ISBN 978-80-7492-316-6.

Doporučená literatura

 4. Boguszaková, J. et al. Akutní stavy v oftalmologii 1. vydání GALÉN 2006 ISBN 80-7262-368-0.

 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html