SubjectsSubjects(version: 945)
Course, academic year 2014/2015
   Login via CAS
Physiology I - FV10013
Title: Fyziologie I
Guaranteed by: Department of Physiology (15-130)
Faculty: Faculty of Medicine in Hradec Králové
Actual: from 2014 to 2014
Semester: winter
Points: 0
E-Credits: 11
Examination process: winter s.:
Hours per week, examination: winter s.:52/75, C [HS]
Capacity: unlimited
Min. number of students: unlimited
4EU+: no
Virtual mobility / capacity: no
Key competences:  
State of the course: taught
Language: Czech
Teaching methods: full-time
Teaching methods: full-time
Level:  
Guarantor: prof. MUDr. Zuzana Červinková, CSc.
Interchangeability : F0103037
Is co-requisite for: FV10014
Is incompatible with: FG10015
Is interchangeable with: FG10015
In complex pre-requisite: FV10075, FV10076, FV10077, FV10079
Examination dates   Schedule   
Annotation - Czech
Last update: Ivana Altmannová (11.09.2015)
Získat dobré teoretické znalosti lékařské fyziologie v následujících oblastech: základní principy reaktivity organismu, hematologie, základy imunologie, obecná neurofyziologie (transport iontů přes membránu, klidový a akční membránový potenciál), myologie, centrální nervový systém (míšní reflexy, regulace pohybu, autonomní nervový systém, význam jednotlivých částí CNS, bdění, spánek, vyšší nervová činnost), kardiovaskulární systém a respirace. Získat základní praktické zkušenosti z oblasti laboratorního hematologického vyšetření a fyzikálního vyšetření kardiovaskulárního systému. Pomocí počítačové simulace demonstrovat základní elektrofyziologické principy. Seznámit se se základními způsoby získávání vědeckých informací.
Requirements to the exam - Czech
Last update: Ivana Altmannová (11.09.2015)

Pravidla praktik a zápočtového řízení

Praktická cvičení

Student přichází na praktikum řádně připraven, a to z praktické části práce, která bude prováděna a z teorie, jež se bezprostředně váže k prováděné práci. Rozsah teoretických znalostí nutných k praktiku určí asistent. Rozsah praktické přípravy je dán "Návody k praktickým cvičením". První hodina praktik je věnována konzultaci nejasností a ústnímu prozkušování studentů. Zjistí-li asistent zanedbání přípravy na praktikum, je student z praktika vykázán a bude mu započtena omluvená absence. Studenti mají právo v případě nutnosti praktikovat s jinou skupinou, musí však obdržet souhlas svého asistenta. Na praktických cvičeních je zákaz používat osobní elektronické přístroje (mobilní telefon, přehrávače apod.). Porušení tohoto pravidla bude projednáno s přednostou ústavu fyziologie.

 

Protokoly

Každý student je povinen sepsat o prováděné práci protokol. Podklady pro protokoly jsou dostupné k tisku v informačním systému Moodle.  Není-li určeno jinak, protokol musí být sepsán nejdéle do 1 týdne od daného praktika. Protokol je strukturován, student musí vyplnit všechny požadované údaje. Těžiště protokolu leží v sepsání výsledků a jejich zhodnocení. Přitom není na závadu, když výsledky nevyšly dobře, je však nutné zdůvodnit v diskusi zdroj chyb. Protokoly v tištěné podobě předloží student u praktické zkoušky.

 

Semináře

Semináře slouží k hlubšímu opakování probrané látky a konzultacím studentů s asistentem. Asistent seznámí studenty s okruhy aktuálních otázek, které mohou být zařazeny do seminářů, případně studenti sami navrhnou problematiku, které má být na semináři věnována pozornost. Studenti si podle vlastního výběru vypracují a na semináři přednesou referáty na stanovená témata. Doporučuje se výběr 3 témat na každý seminář, rozsah přednášky by měl odpovídat 10 - 15 min. přednesu. Po odeznění referátu následuje diskuse. Nedílnou součástí semináře je test zahrnující problematiku dané oblasti fyziologie.

 

Zápočty

Zápočet obdrží student, který splnil podmínky docházky a absolvoval všechny testy.

Docházka

Počet omluvených absencí (tj. z důvodu nemoci, což musí student doložit potvrzením od lékaře nebo po vykázání z praktik) nesmí přesáhnout 15 % všech praktik. Při omluvené absenci větší než 15 % je student zkoušen z "Návodů" na všechna praktika, která probíhala v semestru (nikoliv z návodů na praktika, na kterých chyběl). Omluvená absence větší než 40 % všech praktik nebo alespoň jedna neomluvená absence v semestru bude řešena přednostkou ústavu fyziologie.

Testy

Zvládnutí problematiky dané oblasti je ověřováno testem. Test je psán na začátku každého semináře, je složen ze 20 otázek, u kterých je výběr 4 odpovědí (odpovědi mohou být všechny dobře, všechny špatně nebo různé varianty). Při nedostatečném zodpovězení otázek bude student přezkoušen z daného tématu při opravném testu. Opravný test se bude konat v jediném termínu pro všechny studenty najednou. Termíny 2. opravy se budou konat na zápočtovém praktiku zimního semestru, resp. na konci letního semestru. Studenti, kteří dostatečně zdůvodní, proč nemohli test absolvovat v řádném termímu, budou test psát v termínu opravného testu. Třetí opravný termín bude v případě potřeby vyhlášen na den konání náhradní praktické zkoušky (viz Praktická zkouška) ve formě ústního komisionálního zkoušení. Podmínkou udělení zápočtu je, aby klasifikace ve všech testech byla alespoň dobře.

 

Praktická zkouška

Na posledním praktiku letního semestru student skládá praktickou zkoušku, spočívající v praktickém provedení práce (1 úloha ze souboru praktických cvičení prováděných v průběhu roku, seznam úloh je uveden v informačním systému Moodle). Kromě praktického provedení úlohy bude student prozkoušen také z teoretického minima vztahujícího se bezprostředně k prováděné práci. Při neúspěšném absolvování praktické zkoušky (student obdrží 4), není povoleno opakování praktické zkoušky. K výsledkům bude přihlíženo při rigorózní zkoušce. Podmínkou připuštění k praktické zkoušce je obdržení zápočtu za zimní a letní semestr a předložení protokolů z praktických cvičení (zimní i letní semestr). Student je povinen dostavit se k praktické zkoušce v řádně vypsaném termínu. Pro studenty, kteří nemají nárok na zápočet nebo se z vážných důvodů nemohli zúčastnit řádného termínu, budou vypsány nejvýše 2 opravné termíny praktických zkoušek.

 

Zkouška

K rigorózní zkoušce je připuštěn pouze student, který obdržel zápočet z fyziologie za zimní i letní semestr, absolvoval praktickou zkoušku a na rigorózní zkoušku se řádně přihlásil. Ke zkoušce se student dostaví v den, na který je přihlášen, v 7.00 hodin. Jestliže se student ke zkoušce nedostaví a řádně se včas neomluví, vystavuje se riziku, že zkoušku bude moci vykonat až v době opravných termínů. Rigorózní zkouška se skládá z testu a ústní zkoušky. Test bude psát každý student pouze jednou, tj. při prvním řádném termínu. Výsledek testu je započítáván do výsledku rigorózní zkoušky. Student se smí přihlásit na jeden vypsaný termín. V případě neúspěchu u zkoušky se student přihlásí pouze na jeden z opravných termínů. Opravná zkouška probíhá výhradně formou ústního zkoušení. Při testu a ústní části zkoušky, včetně přípravy, je zakázáno používat jakékoliv elektronické přístroje (mobilní telefon, tablet, notebook apod.). Bude-li student přistižen při porušení tohoto pravidla, bude ohodnocen "nedostatečně". "Nedostatečně" bude klasifikován také student přistižený při opisování nebo komunikaci s jiným studentem při přípravě. Po vytažení otázek není dovoleno opustit místnost, kde se zkouška koná. V naléhavém případě bude studentovi určen doprovod.

 

 

 

Syllabus - Czech
Last update: Ivana Altmannová (11.09.2015)

Přednášky

 Vyučující

  • Prof. MUDr. Zuzana Červinková, CSc.
  • Prof. MUDr. Milan Holeček, CSc.
  • Doc. MUDr. Halka Lotková, Ph.D.
  • MUDr. Otto Kučera, Ph.D.
  • MUDr. Václav Šafka, Ph.D.
  • MUDr. Renáta Ferenčíková, Ph.D.

 

  1. Úvod (koncepce výuky fyziologie, základní principy reaktivity organismu). Tělní tekutiny (rozdělení, objem, měření, složení). (Červinková 1)
  2. Aktuální reakce krevní plazmy (význam jednotlivých nárazníkových systémů při udržování pH krve, kompenzační mechanismy). (Červinková 1)
  3. Funkce kve. Fyzikální konstanty krve (hematokrit, celkové množství krve, hustota krve). Erytrocyty (základní numerické údaje, skladba, funkce). (Lotková 1)
  4. Hemostáza (reakce cév, význam trombocytů, úloha prostacyklinu, tromboxanu, srážení krve, mechanismus, inhibice, fibrinolýza, umělé ovlivnění srážení krve). (Kučera 1)
  5. Krevní skupiny (AB0 systém, MNS, systém Rh, význam určování krevních skupin), krevní transfúze. (Kučera 1)
  6. Hemolýza (osmotická, fyzikální, chemická, toxická, imunobiologická). Sedimentace erytrocytů. Hemoglobin (množství, funkce, deriváty). (Lotková 1)
  7. Leukocyty (základní numerické údaje, skladba, funkce). (Lotková 1)
  8. Regulace červené krvetvorby (erytropoetin, tvorba a zánik erytrocytů, látky potřebné pro tvorbu erytrocytů). Regulace bílé krvetvorby. Krevní plazma (složení, význam anorganických a organických součástí krevní plazmy). (Lotková 1)
  9. Transport iontů přes membránu. (Červinková 1)
  10. Klidový membránový potenciál (Červinková 1)
  11. Základy imunologie. Specifické a nespecifické obranné mechanismy, vztahy mezi specifickou a nespecifickou imunitou. Ontogeneze imunity, aktivní a pasivní imunizace. Záněty, alergie, autoimunita. (Holeček 3)
  12. Práh podráždění, zákon vše nebo nic, chronaxie, šíření vzruchu, záznam akčního potenciálu, elektrotonus. Degenerace a regenerace nervů, vlatnosti smíšeného nervu, elektroneurogram, typy nervových vláken (funkce). (Červinková 1)
  13. Přenos vzruchu na synapsích, excitační a inhibiční postsynaptický potenciál, mediátory, inhibice (presynaptická, postsynaptická, rekurentní), vztahy mezi neurony. (Červinková 2)
  14. Svalový stah (mechanické změny, potřeba O2, výdej tepla, elektrické projevy). Svalová síla, práce, únava, odpočinek. (Červinková 2)
  15. Hladká svalovina (tonus, roztažnost, plastičnost, elektrické projevy, autonomní pohyby). (Červinková 1)
  16. Míšní reflexy - proprioceptivní, exteroceptivní, gama systém, reciproční inervace, inverzní napínací reflex, zkřížený extensorový relfex. (Holeček 2)
  17. Regulace postoje, pohyby - pyramidový systém, extrapyramidové mechanismy (úloha spinální míchy, mozečku, bazálních ganglií, sestupné části retikulární formace, mozkové kůry). (Holeček 2)
  18. Autonomní nervový systém (funkční organizace, mediátory, účinky cholinergního nebo adrenergního podráždění, alfa a beta adrenergní receptory). (Holeček 1)
  19. Retikulární aktivační systém - elektrická aktivita mozku (primární evokovaný potenciál, sekundární odpověď, elektroencefalogram). (Holeček 2)
  20. Hematoencefalická bariéra, mozkomíšní mok. Funkční členění mozkové kůry - projekční, efektorové a asociační oblasti. (Holeček 1)
  21. Úloha spinální míchy, prodloužené míchy, hypothalamu a limbického systému v řízení vegetativních funkcí (vitální centra, zvracení, žízeň, hlad, sexuální reakce, tělesná teplota, vztah hypothalamu k hypofýze). (Červinková 1)
  22. Druhá signální soustava, řeč, dominance hemisfér, frontální laloky, experimentální neuróza, typy VNČ. (Ferenčíková 1)
  23. Vyšší nervová činnost. Vrozené a hzískané formy chování - reflexy, popudové reakce, motivace, emoce, instinkty, učení, paměť. (Ferenčíková 1)
  24. Bdění a spánek. (Červinková 1)
  25. Akční potenciál myokardu. Elektrické a mechanické vlastnosti myokardu. Prepotenciál. (Šafka 2)
  26. Převodní systém srdeční. Vznik a přenos podráždění v srdci. Kontrakce myokardu. Spřažení dráždivosti se stažlivostí. (Šafka 1)
  27. Srdeční revoluce, fáze srdečního cyklu. Objemové a tlakové parametry jednotlivých srdečních oddílů. Práce srdce. Zevní projevy srdeční činnosti EKG. (Šafka 2)
  28. Srdeční výdej - způsoby měření, regulační mechanismy. (Šafka 2)
  29. Proudění krve cévami - pružník, laminární a turbulentní proudění, rychlost krevního toku, tlakové poměry v oběhové soustavě. (Šafka 2)
  30. Arteriální, arteriolární cirkulace. Kapilární cirkulace. Tvorba tkáňového moku, lymfa. Venózní cirkulace. (Červinková 1)
  31. Regulace krevního oběhu. Regulace srdeční činnosti, cévní regulace. Kardiovaskulární rezerva. (Červinková 1)
  32. Proudění krve různými cévními oblastmi (koronární oběh, plíce, mozek, kosterní svalstvo, kůže). (Červinková 2)
  33. Mechanika dýchání, inspirace, exspirace, intrathorakální, intrapulmonální tlak, vztah objem plic - tlak. Dýchací svaly, plicní objemy, alveolární napětí, dýchací cesty. (Holeček 2)
  34. Složení alveolárního vzduchu, výměna dýchacích plynů mezi alveolárním vzduchem a krví, plicní cirkulace. (Holeček 1)
  35. Přenos vzruchu O2 a CO2 krví, vnitřní dýchání. (Holeček 1)
  36. Regulace dýchání (dýchací centra, nervová a chemická regulace dýchání, ostatní vlivy). (Holeček 2)
  37. Hypoxie, hyperkapnie, vztahy mezi oběhem krve a dýcháním. (Holeček 1)

 

Praktická cvičení a semináře

Vyučující

  • doc. MUDr. Halka Lotková, Ph.D.
  • MUDr. Otto Kučera, Ph.D.
  • MUDr. Renáta Ferenčíková, Ph.D.
  • MUDr. Václav Šafka, Ph.D.
  • MUDr. David Rychtrmoc, Ph.D.
  • MUDr. Vojtěch Mezera
  • MUDr. Ondřej Sobotka
  • Mgr. Alena Moravcová

 Semináře

  1. Seminář: Fyziologie krve a tělních tekutin. TEST.
  2. Seminář: Imunologie. TEST.
  3. Seminář: Obecná neurofyziologie, myologie. TEST.
  4. Seminář: CNS (kromě smyslů). TEST.

Praktická cvičení

  1. Laboratorní vyšetření v hematologii, zásady odběru krve. Počítání erytrocytů v C-chipu (viz protokol v Moodlu).
  2. Hematokrit. Specifická hmotnost krve.
  3. Měření množství hemoglobinu. Hemoglobin a jeho deriváty (aktuální postup v Moodlu).
  4. Krev v roztocích různé koncentrace. Určování osmotické rezistence erytrocytů.
  5. Počítání trombocytů v C-chipu (viz protokol v Moodlu). Určování odolnosti kapilár, určování krvácivosti (Duke).
  6. Určování srážlivosti (Lee-White, Quick, APTT) (aktuální postup v Moodlu).
  7. Práce s literaturou. Způsoby získávání vědeckých informací (v knihovně).
  8. Sedimentace erytrocytů. Výpočet základních hodnot erytrocytů. Nativní preparát lidské krve a studenokrevných živočichů.
  9. Počítání leukocytů v C-chipu (viz protokol v Moodlu). Příprava krevního nátěru.
  10. Krevní skupiny. Určování Rh faktoru.
  11. Diferenciální krevní obraz.
  12. Počítačová simulace akčního potenciálu (PC program "AXONLAB").
  13. Základy orientačního neurologického vyšetření. Reflexy proprioceptivní, exteroceptivní, kožní. Elementární reflexy posturální. Esteziometrie.
  14. Počítačová simulace neuromuskulárního přenosu (PC program "CONDUCT"). Myografie u žáby - videofilm.
  15. Snímání a hodnocení EKG křivek u člověka - 1. část.
  16. Snímání a hodnocení EKG křivek u člověka - 2. část.
  17. Fyikální vyšetření srdce. Měření TK.
  18. Počítačová simulace funkce kardiovaskulárního systému (PC program "CorVascSim").
  19. Problematika experimentální práce se zvířaty (etické otázky, zásady experimentální práce na zvířatech).
  20. Zátěžové testy.
  21. Opravy testů. ZÁPOČET.

 

 

Literature - Czech
Last update: Ivana Altmannová (11.09.2015)

Povinná literatura

  1. Trojan a kol. Fyziologie (učebnice pro lékařské fakulty), I. a II. díl, 1988
  2. Trojan a kol. Lékařská fyziologie, Grada 2003
  3. Červinková Návod k praktickým cvičením z lékařské fyziologie, 2000
  4. Šulc Letecká fyziologie, 1980
  5. Silbernagl, Despopoulos Atlas fyziologie člověka, 1993

 Doporučená literatura

  1. Ganong Přehled lékařské fyziologie, Galen 2005
  2. Guyton A. C. Hall J. E.: Textbook of Medical Physiology, 12th Edition, 2011
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html