SubjectsSubjects(version: 945)
Course, academic year 2023/2024
   Login via CAS
History of Drug Use - B03066 (Adiktologie)
Title: Historie užívání návykových látek
Guaranteed by: Department of Addictology First Faculty of Medicine Charles University and General University Hospital in Prague (11-00611)
Faculty: First Faculty of Medicine
Actual: from 2021
Semester: winter
Points: 3
E-Credits: 3
Examination process: winter s.:
Hours per week, examination: winter s.:2/1, C [HT]
Extent per academic year: 45 [hours]
Capacity: 40
Min. number of students: 3
4EU+: no
Virtual mobility / capacity: no
State of the course: taught
Language: Czech
Teaching methods: full-time
Teaching methods: full-time
Explanation: Mgr. Jaroslav Šejvl
Additional information: http://www.adiktologie.cz
Note: course for students of another faculty
enabled for web enrollment
Guarantor: Mgr. Jaroslav Šejvl, Ph.D.
Attributes: Adiktologie
Teoretický předmět
Annotation - Czech
Last update: Jana Kolářová (06.05.2019)
Návykové látky jsou představeny v celé široké škále jejich využití – jako základních potravin, jako součást náboženských a společenských obřadů až k jejich rekreačnímu užívání, škodlivému užívání a fenoménům považovaným za závislost. Pozornost je věnována i kulturním odlišnostem – v historii i současnosti. Jsou uvedeny základní mezinárodní smlouvy, které se této problematiky týkají. Návykové látky jsou uvedeny i jako politikum a předmět ekonomické činnosti a zájmů.
Aim of the course - Czech
Last update: Mgr. Jaroslav Šejvl, Ph.D. (20.01.2020)

Cíl: Cílem předmětu je seznámit studenty přehlednou a stručnou formou s kompletní historií a vývojem zne/užívání většiny známých návykových látek. A to jak z našeho pohledu legálních i nelegálních, tak i těch, které jsou v dnešní době v tzv. šedé zóně a jejich nakládání není upraveno žádnými legislativními předpisy.

Současně se studenti seznámí s vývojem terminologie návykových látek, a to od doby jejich vědecké deskripce, od poloviny 19. století až po současnost. Budou se orientovat v této oblasti s ohledem na původ těchto látek – přírodní, polosyntetické a syntetické, s jejich využitím ve vědě, výzkumu, farmacii a s jejich zneužíváním pro jiné účely.

Pochopí význam návykových látek pro společnost, jejich kulturní kontext a smysl, budou se orientovat v jejich nenahraditelném významu v jednotlivých historických kulturách až po současnost. Samostatná pozornost je věnována povědomí o významných osobnostech, které se zasloužili o rozvoj a výzkum jednotlivých návykových látek v historii a jejich využití, a to zejména s ohledem na medicínské a léčebně terapeutické využití.

Student po absolvování tohoto předmětu tedy zná základní historickou osu užívání a zneužívání návykových látek, je obeznámen s nejdůležitější oborovou terminologií a chápe, jak významné je rozumět kontextu užívání návykových látek a jejich úloze ve společnosti zejména s ohledem na regulativní instrumenty, a to včetně právních nástrojů v oblasti omezování nabídky. Chápe význam návykových látek v dějinách lidstva a orientuje se rovněž v problematice zaměřené na léčbu, religiosní aspekty, jednotlivé formy užívání a legislativní opatření, a to ať na mezinárodní nebo na národní úrovni.

Syllabus - Czech
Last update: Jana Kolářová (06.05.2019)


1. Přehled historie užívání psychoaktivních látek v lidské kultuře. Vývoj a znalost užívání ve světě a na našem území. Pohled na situaci užívání a zneužívání v posledních desetiletích.
    Anotace a klíčové pojmy: Užívání a zneužívání psychoaktivních látek - kontexty užívání - sociální a společenské souvislosti - prohibiční tendence - regulace - represe - tolerance 


2. Souvislost užívání psychoaktivních látek a náboženství. Prvotní léčebné a kultovní obřady, šamanské praktiky, starověká mystéria, masové obřady spojené s užitím psychoaktivních látek
    Anotace a klíčové pojmy: Obřady - rituály - náboženství - spiritualita - léčitelství - společenské normy 


3. Konopné drogy v kontextu věků, jejich užívání a zneužívání. Rituály, léčebné a religiosní praktiky, užívání cannabisu v křižáckých válkách, sektách, řádech a bratrstvech. Marihuana jako mýtus moderní doby - spojení s kulturou 60. let 20. století, konopné kulty a subkultury současnosti a jejich odpůrci.
    Anotace a klíčové pojmy: Konopné drogy - rituály - mystéria - léčba - kultura 60. let - mýty a kulty 


4. Kulturní hodnota stimulačních drog. Užívání koky v indiánských kulturách, jiná přírodní stimulancia. Historie kokainu. Sociální význam kokainu a cracku ve 20. století, elity a slumy, pojem harlemizace, mafie a pašování. 
    Anotace a klíčové pojmy: Stimulační drogy - koka - kokain - rituály a zvyky - sociologie stimulačních drog - harlemizace - mafie - pašování kokainu


5. Historie užívání a zneužívání opia, rituální a léčebné použití. Význam opia v jiho-východoasijských kulturách. Opium a koloniální politika, opium a opiáty v mezinárodní politice a ekonomice 20. století.
    Anotace a klíčové pojmy: Opium a opiáty - rituály - léčba - zneužívání - opiové války - mezinárodní úmluvy 

6. Jednotlivé halucinogeny v kontextu rituálů, léčebných a religiosních praktik, uvolnění těchto látek z ochranných kontextů, zneužití masovou psychedelickou a následně taneční kulturou 
    Anotace a klíčové pojmy: Halucinogeny - šamanismus - rituály - mystéria - psychedelie 60. let - taneční kultura 


7. Výzkum psychedelických látek ve světě a ČSSR, terapeutické indikace u jednotlivých substancí, práce s umírajícími, modelové alterace prožívání při psychoterapeutickém výcviku
    Anotace a klíčové pojmy: Terapeutické indikace psychedelických substancí - výzkum - psychoterapeutický výcvik 


8. Alkoholické nápoje v kontextu věků, jejich užívání a zneužívání. Rituály, léčebné a religiosní praktiky. Alkohol v křesťanství a islámu. Alkohol v expanzi Evropanů do Ameriky, Afriky a Asie, jeho destruktivní vliv na původní obyvatele. Pijácké vzorce ve středověku a v novověku. Alkohol v literatuře.
    Anotace a klíčové pojmy: Alkohol - rituály - mystéria - léčba - pijácké vzorce - pijácké kultury - epidemiologie alkoholu


9. Kulturní, sociální, politické a ekonomické souvislosti alkoholu a alkoholismu ve 20 století ve světě i na našem území. Abstinenční hnutí. Prohibiční a semiprohibiční politiky a jejich důsledky (USA, Skandinávie, SSSR). Společenská tolerance vůči alkoholu. Alkoholické nápoje v ekonomice. 
    Anotace a klíčové pojmy: Alkohol - abstinenční hnutí - prohibice - společenská tolerance - ekonomika alkoholu


10. Historie užívání a zneužívání tabáku, rituální a léčebné použití, kouření jako kulturní, sociální a ekonomický fenomén. Totéž krátce o kávě a čaji. 
      Anotace a klíčové pojmy: Tabák - káva - čaj - rituály - léčba - zneužívání - kulturní a sociální význam - ekonomika

Literature - Czech
Last update: Jana Kolářová (06.05.2019)

Povinná literatura:

Kalina K. a kol. (2003). Drogy a drogové závislost - mezioborový přístup. Praha: NMS/Úřad vlády ČR. Kapitoly: 1/1 až 1/9, 2/1, 2/10, 3/1-3/10.

Doporučená rozšiřující literatura:

Doležal J. X.: Marihuana. Votobia, Olomouc, 1997
Furst P.T: Halucinogeny a kultura. Maťa. Praha 1996.
Grof S.: Psychologie budoucnosti. Perla. Praha 2004
Hofmann A.: LSD, mé nezvedené dítě. Profess. Praha 1997
Kudrle S.: Závislost na alkoholu a jiných látkách. Doorway, Plzeň, 1993
Miovský M.: LSD a jiné halucinogeny. Albert, Boskovice, 1996
Rudgley R.: Kulturní alchymie. Edice 21, Praha 1996
Schultes R., Hofmann A.: Rostliny Bohů. Volvox Globator, Maťa 1996.
Shlain B. a Lee M.A.: Sny vědomí. Volvox Globator. Praha 1996
Stafford Peter: Encyklopedie psychedelických látek. Volvox Globator. Praha 1997.
Tyler A: Drogy v ulicích. Ivo Železný. Praha 2000.
Skála J. a spol.: Závislost na alkoholu a jiných látkách. Avicenum, Praha, 1987
Zábranský T.: Racionální protidrogová politika. Votobia, Olomouc 1997
Zábranský T. a kol.: Drogy na předpis. Votobia, Olomouc, 1998

Dále relevantní literatura vztahující se k tématu zpracovávané seminární práce.

Teaching methods - Czech
Last update: Mgr. Jaroslav Šejvl, Ph.D. (20.01.2020)

Metody výuky: výuka probíhá za využití multioborových forem. Mezi základní patří ústní přednáška za využití powerpointových prezentací, aktivní účast v rámci skupinové práce při přednášce, využití fotodokumentace a filmových záběrů tematicky zaměřených na jednotlivou problematiku návykových látek.

Course completion requirements - Czech
Last update: Mgr. Jaroslav Šejvl, Ph.D. (26.10.2020)

Podmínky zakončení předmětu:

Předmět je zakončen zápočtem. Pro to, aby mohl být zápočet udělen, musí každý studující splnit následující požadavky, které jsou obligatorní.

Platí pouze pro akademický rok 2020/2021: S ohledem na vývoj epidemiologické situace a s ohledem na skutečnost, že archivy, studovny, knihovny a další obdobná zařízení jsou v současné době uzavřema, bude jedinou podmínkou pro splnění předmětu řádné ukončení testu v on-line režimu.

 

Neplatí pro akaedmický rok 2020/2021:

Účast na výuce v rozsahu minimálně 75 % výuky. Ve výuce je pravidelně prováděna prezence přítoných. Dále je nutné provést zpracování seminární práce podle výběru zadání. Student si vybere téma seminární práce v tabulce, kterou na první výukové hodině přinese přednášející. U vybraného tématu student uvede (připíše) své jméno. Témata zadává pouze přednášející. Individuální téma může být zpracováno teprve po odsouhlasení přednášejícím. Na zadání individuálního tématu není právní nárok.

Seminární práce musí být odevzdána v termínu, který je určen přednášejícím při první výukové hodině. Tento požadavek se vztahuje na všechny studenty, a to včetně těch, který mají ISP. Změna termínu odevzdání seminární práce je možná pouze na základě individuální konzultace s přednášejícím a jeho výslovném souhlasu se stanovením konkrétního individuálního data.

Seminární práce musí být odevzdána podle těchto kritérií: téma, které bylo vybráno, úvodní strana, obsah práce (samostatná strana), minimálně 10 normostran odborného textu, použitá literatura na samostatné straně. Citace v seminární práci musí být podle APA.

Requirements to the exam - Czech
Last update: Mgr. Jaroslav Šejvl, Ph.D. (20.01.2020)

Podmínky zakončení předmětu:

Předmět je zakončen zápočtem. Pro to, aby mohl být zápočet udělen, musí každý studující splnit následující požadavky, které jsou obligatorní.

Účast na výuce v rozsahu minimálně 75 % výuky. Ve výuce je pravidelně prováděna prezence přítoných. Dále je nutné provést zpracování seminární práce podle výběru zadání. Student si vybere téma seminární práce v tabulce, kterou na první výukové hodině přinese přednášející. U vybraného tématu student uvede (připíše) své jméno. Témata zadává pouze přednášející. Individuální téma může být zpracováno teprve po odsouhlasení přednášejícím. Na zadání individuálního tématu není právní nárok.

Seminární práce musí být odevzdána v termínu, který je určen přednášejícím při první výukové hodině. Tento požadavek se vztahuje na všechny studenty, a to včetně těch, který mají ISP. Změna termínu odevzdání seminární práce je možná pouze na základě individuální konzultace s přednášejícím a jeho výslovném souhlasu se stanovením konkrétního individuálního data.

Seminární práce musí být odevzdána podle těchto kritérií: téma, které bylo vybráno, úvodní strana, obsah práce (samostatná strana), minimálně 10 normostran odborného textu, použitá literatura na samostatné straně. Citace v seminární práci musí být podle APA.

 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html