SubjectsSubjects(version: 945)
Course, academic year 2023/2024
   Login via CAS
Master's Thesis Seminar - ACN500555
Title: Diplomový seminář
Guaranteed by: Institute of Czech and Deaf Studies (21-UBN)
Faculty: Faculty of Arts
Actual: from 2023
Semester: both
Points: 0
E-Credits: 4
Examination process:
Hours per week, examination: 0/2, C [HT]
Capacity: winter:unknown / unknown (unknown)
summer:unknown / unknown (unknown)
Min. number of students: unlimited
4EU+: no
Virtual mobility / capacity: no
Key competences:  
State of the course: taught
Language: Czech
Teaching methods: full-time
Teaching methods: full-time
Level:  
Note: course can be enrolled in outside the study plan
enabled for web enrollment
you can enroll for the course in winter and in summer semester
Guarantor: doc. PhDr. Irena Vaňková, CSc., Ph.D.
Teacher(s): doc. PhDr. Irena Vaňková, CSc., Ph.D.
Interchangeability : ACN510014
Is interchangeable with: ACN510014
Annotation - Czech
Last update: doc. PhDr. Irena Vaňková, CSc., Ph.D. (08.02.2024)
Seminář pomáhá účastníkům v procesu postupného vymezování tématu diplomové práce, včetně formulace cíle, volby vhodné metodologie, odborné literatury, výzkumného materiálu apod., a směřuje k jejímu konečnému zadání.

V souladu s Pravidly pro organizaci studia na FF UK (V. úplné znění ze dne 13. 5. 2022) je možno atestaci z tohoto předmětu složit nejpozději do konce akademického roku bezprostředně následujícího po ročníku, ve kterém si student tento předmět zapsal, a to v souladu s harmonogramem příslušného akademického roku.
Aim of the course - Czech
Last update: doc. PhDr. Irena Vaňková, CSc., Ph.D. (08.02.2024)

Kurz je určen pro studenty navazujícího magisterského studia CNES, kteří mají přibližnou představu o tématu diplomové práce, případně i o možném vedoucím. Do semináře se zapisují s cílem téma upřesnit, zvolit vhodnou metodologii, shromáždit relevantní výchozí literaturu apod. a nakonec téma oficiálně zadat.

Course completion requirements - Czech
Last update: doc. PhDr. Irena Vaňková, CSc., Ph.D. (08.02.2024)

Studenti plní v průběhu semestru drobnější i větší úkoly směřující k upřesnění tématu práce, shromažďování literatury ap., účastní se diskusí o pracích ostatních kolegů. Každý účastník ve druhé polovině semestru představí proponované téma své práce v powerpointové prezentaci. Hlavním požadavkem k atestaci je konečná formulace zadání diplomové práce vhodného k zadání do SIS.

Podmínky zakončení předmětu jsou stejné v prezenční i distanční formě.

Literature - Czech
Last update: doc. PhDr. Irena Vaňková, CSc., Ph.D. (08.02.2024)

Kvalifikační práce oboru a jejich posudky – výběr podle individuálních potřeb studentů, resp. témat jejich prací  (Repozitář UK, web ÚJKN a další databáze)

Další literatura může být specifikována aktuálně (a individuálně), podle skladby zapsaných studentů a témat jejich prací, např.:

ČMEJRKOVÁ, S. - DANEŠ, F. - SVĚTLÁ, J. Jak napsat odborný text. Praha: Leda, 1999.

ECO, U. Jak napsat diplomovou práci. Olomouc: Votobia, 1997

HENDL, Jan: Kvalitativní výzkum. Základní teorie, metody a aplikace, 3. vyd. Praha: Portál, 2005.

KARLÍK, P. - NEKULA, M. - PLESKALOVÁ, J. (eds.) Nový encyklopedický slovník češtiny I, II. Praha: Lidové noviny, 2016. Elektronická verze: Nový encyklopedický slovník češtiny on-line. CzechEncy, https://www.czechency.org/index.html

ŠANDEROVÁ, J. Jak číst a psát odborný text ve společenských vědách. Praha: Slon, 2005.

ŠESTÁK, Z. Jak psát a přednášet o vědě. Praha: Academia, 2000.


Literatura bude případně specifikována podle skladby zapsaných studentů a témat jejich diplomových prací.

Syllabus - Czech
Last update: doc. PhDr. Irena Vaňková, CSc., Ph.D. (08.02.2024)

Program semináře vychází z potřeb studentů aktuálně směřujících k zadání diplomové práce, bývá tak pokaždé upřesňován podle počtu přihlášených i zaměření budoucích prací.

Seminář probíhá ve dvou liniích. Střídá se dvojí typ setkání – hromadné a individuální:

1) Prostřednictvím diskusí i samostaného studia studenti směřují ke konečnému stanovení tématu budoucí diplomové práce a volbě vhodné metodologie, zdrojů apod. Formou powerpointových prezentací studenti představují zamýšlenou podobu práce ostatním a získávají od nich zpětnou vazbu. Na semináře jsou zváni potenciální vedoucí diplomových prací a také úspěšní absolventi, kteří referují o zkušenostech s procesem zrání tématu a vzniku práce. Studenti plní postupně úkoly související s vymezením tématu práce (rešerše zdrojů, stanovení metodologie, formulace zadání do SIS) a posílají ke konzultaci (vedoucí semináře a poté i zamýšlenému vedoucímu práce). 

2) Každý účastník absolvuje individuální konzultaci jak s vedoucí semináře, tak se zamýšleným vedoucím (popř. konzultantem) budoucí diplomové práce, poté co jim zašle navrhovanou podobu projektu diplomové práce.

V případě potřeby může být výuka adaptována do distanční podoby. Kontakt vyučující se studenty pak probíhá prostřednictvím e-mailů (posílání úkolů podle harmonogramu + zpětná vazba) a několika videokonferencí na platformě Zoom (podle počtu studentů), kde účastníci představí své zamýšlené projekty formou powerpointových prezentací.

Entry requirements - Czech
Last update: doc. PhDr. Irena Vaňková, CSc., Ph.D. (08.02.2024)

Kurz je určen pro studenty navazujícího magisterského studia CNES, kteří už mají přibližnou představu o tématu diplomové práce, případně i o možném vedoucím. Do semináře se zapisují s cílem téma upřesnit, zvolit vhodnou metodologii, shromáždit relevantní výchozí literaturu apod. a nakonec téma oficiálně zadat.

 

 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html