SubjectsSubjects(version: 945)
Course, academic year 2023/2024
   Login via CAS
Plants through the prism of ethnolinguistics and cognitive poetics - ACN300850
Title: PVS/VS Rostliny pohledem etnolingvistiky a kognitivní poetiky
Guaranteed by: Institute of Czech and Deaf Studies (21-UBN)
Faculty: Faculty of Arts
Actual: from 2023
Semester: winter
Points: 0
E-Credits: 3
Examination process: winter s.:
Hours per week, examination: winter s.:0/2, C [HT]
Capacity: unknown / unlimited (unknown)
Min. number of students: 4
4EU+: no
Virtual mobility / capacity: no
Key competences:  
State of the course: taught
Language: Czech
Teaching methods: full-time
Teaching methods: full-time
Level:  
Note: course can be enrolled in outside the study plan
enabled for web enrollment
Guarantor: doc. PhDr. Irena Vaňková, CSc., Ph.D.
Teacher(s): doc. PhDr. Irena Vaňková, CSc., Ph.D.
Annotation - Czech
Last update: doc. PhDr. Irena Vaňková, CSc., Ph.D. (15.09.2023)
Seminář je určen pokročilejším studentům, kteří se už s tématem i přístupy k jeho zkoumání seznámili v předchozí výuce (kognitivní lingvistika, etnolingvistika, kognitivní poetika). Bude soustředěn ke zkoumání obrazu vybraných rostlin v českém obrazu světa, a to prostřednictvím jazykových (slovníkových) dat, ale také folklorních textů, důležitých textů kulturních a podle možnosti i textů uměleckých. Metodologie je inspirována lublinským Slovníkem lidových stereotypů a symbolů, jehož II. část (v sedmi svazcích) je věnována právě rostlinám. Součástí semináře bude příprava projektu pro dílnu etnolingvistické lexikografie konanou v rámci Týdne kulturní lingvistiky, kterou 24. 11. povede hlavní redaktorka slovníku S. Niebrzegowska Bartmińska z UMCS v Lublinu. Studenti na ní budou participovat, prezentovat výsledky vlastního zkoumání a mj. tím též přispějí k porovnání českého obrazu vybraných rostlin s polským.
V případě potřeby lze seminář vést i v distanční podobě (samostatná práce, videokonference a komunikace přes platformu Teams).
Aim of the course - Czech
Last update: doc. PhDr. Irena Vaňková, CSc., Ph.D. (31.08.2023)

Seznámit se s kontextem a metodami kognitivní etnolingvistiky a kognitivní poetiky, umět je využít při interpretaci vybraného obrazu / stereotypu  (zde spojeného s rostlinou). Získat společnou zkušenost se studiem několika pojmů z jednoho pojmového okruhu. Poznat specifické metody vytváření hesla etnolingvistického slovníku v perspektivě lublinské školy (a to i díky setkání se S. Neíebrzegowskou Bartmińskou na dílně etnolingvistické lexikografie.).

Course completion requirements - Czech
Last update: doc. PhDr. Irena Vaňková, CSc., Ph.D. (31.08.2023)

75%  aktivní účast na seminářích, účast na listopadové dílně, příprava a realizace vystoupení o vybrané rostlině podle zadaných parametrů, další referát na komplexnější téma (květomluva, obraz rostlin ve vybraném uměleckém textu, obraz rostlin ve specifických  textech ap.)

Literature - Czech
Last update: doc. PhDr. Irena Vaňková, CSc., Ph.D. (31.08.2023)

Literatura (výběr)

BARTMIŃSKI, Jerzy – NIEBRZEGOWSKA-BARTMIŃSKA, Stanisława (eds.): Słownik stereotypów i symboli ludowych. II. Rośliny. 1. Zboża (2017), 2. Warzywa, przyprawy, rośliny przemysłowe (2018), 3. Kwiaty (2019), 4. Zioła (2019), 5. Drzewa owocowe i iglaste (2020), 6. Drzewa liściaste (2021), 7. Krzewy i krzewinki (2022) (Vybrané části.)

BARTASOVÁ, Kateřina: Růže v moravské lidové písni (Příspěvek k českému jazykovému obrazu světa). Bakalářská práce. Praha: Filozofická fakulta, Univerzita Karlova, 2020.

BROUČEK, Stanislav – JEŘÁBEK, Richard: Lidová kultura. Národopisná encyklopedie Čech, Moravy a Slezska. 1–3. Praha: Mladá fronta, 2007. (Vybraná hesla.)

DĄBROWSKA, Anna – KAMIŃSKA – SMAJ, Irena (eds.): Język a kultura. Świat roślin w języku i kulturze. Wrocław: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, 2001. (Vybrané stati.)

HLADKÁ, Zdeňka: Přenesená pojmenování rostlin v českých dialektech. Brno: Masarykova univerzita, 2000.

KOŘENSKÝ, Josef. Rostlinstvo v národních písních, pověstech, bájích a obyčejích. Praha: Bystrov, 1997.

MACURA, Vladimír: Znamení zrodu a české sny. Praha: Academia, 2015.

PIEKARCZYK, Dorota: Kwiaty we spólczesnym jezykoym obrazie świata. Lublin: Wydawnictwo Uniwersytetu M. Curie-Skłodowskiej, 2004.

PIEKARCZYK, Dorota. Jazyková kategorizace květin a pojetí tohoto fragmentu skutečnosti ve vědě. In SAICOVÁ ŘÍMALOVÁ, Lucie (ed.) Čítanka textů z kognitivní lingvistiky II. Praha: FF UK, 2007.

TALAFÚS, Martin. Jazykový obraz květin v češtině (Sémantické konotace a prototypy). Bakalářská práce. Praha: Filozofická fakulta, Univerzita Karlova, 2013.

VAŇKOVÁ, Irena: Pomněnka a zapomněnka. Kognitivně-kulturní inspirace nejen ke studiu významu. Český jazyk a literatura, 2021/2022, ročník 72, č. 4, s. 157–167.

 

Prameny (výběr):

Slovníky českého jazyka (výkladové, onomaziologické, frazeologické, etymologické aj.)

Slovníky symbolů (U. Becker, J. C. Cooperová, M. Lurker aj.)
Sbírky českého a moravského folkloru (K. J. Erben, F. Sušil aj.)

Česká elektronická knihovna. Plnotextová databáze české poezie 19. a počátku 20. století –

https://www.ceska-poezie.cz/cek/

Vybraná díla české literatury

 

Syllabus - Czech
Last update: doc. PhDr. Irena Vaňková, CSc., Ph.D. (15.09.2023)

Seminář je určen pokročilejším studentům, kteří se už s tématem i přístupy k jeho zkoumání seznámili v předchozí výuce (kognitivní lingvistika, etnolingvistika, kognitivní poetika). Bude soustředěn ke zkoumání obrazu vybraných rostlin v českém obrazu světa, a to prostřednictvím jazykových (slovníkových) dat, ale také folklorních textů, důležitých textů kulturních a podle možnosti i textů uměleckých. Metodologie je inspirována lublinským Slovníkem lidových stereotypů a symbolů, jehož II. část (v sedmi svazcích) je věnována právě rostlinám. Součástí semináře bude příprava projektu pro dílnu etnolingvistické lexikografie konanou v rámci Týdne kulturní lingvistiky, kterou 24. 11. povede hlavní redaktorka slovníku S. Niebrzegowska Bartmińska z UMCS v Lublinu. Studenti na ní budou participovat, prezentovat výsledky vlastního zkoumání a mj. tím též přispějí k porovnání českého obrazu vybraných rostlin s polským.

V případě potřeby lze seminář vést i v distanční podobě (samostatná práce, videokonference a komunikace přes platformu Teams).

Entry requirements - Czech
Last update: doc. PhDr. Irena Vaňková, CSc., Ph.D. (31.08.2023)

Seminář je určen primárně studentům (zejm z Mgr. studia), kteří už absolvovali etnolingvistiku nebo kognitivní poetiku, resp. kteří už na projektu začali pracovat. Pokud by se chtěl semináře zúčastnit někdo jiný, prosím obraťte se ještě před případným zápisem na vyučující k domluvě (irena.vankova@ff.cuni.cz).

 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html