|
|
|
||
Vizuální sociologie (fotografie v sociologii).
Vyučujícící: Bc. Martin Buchtík a další Garant: Doc. Milan Tuček Csc. Zajišťuje: Katedra sociologie Semestr: zimní Rozsah: 1/1 Určeno pro: bc. studenti, specificky 1. a 2. ročník Kredity: 4 Zakončení: ZK Počet míst: 20 Jazyk výuky: čeština Anotace: Kurz se věnuje využití fotografie v sociologii, respektive sociologie ve fotografii. Cílem kurzu je prohloubit (a stimulovat) schopnost sociologické interpretace a sociologického "vidění" účastníků a seznámit se se základy teorie spojené s vizuální sociologií. Důraz je kladen na praktická cvičení a aktivní přístup studenta. Zejména proto je možné kurz klasifikovat jako náročný, u studentů je vyžadována pravidelná příprava a aktivní účast na přednáškách (seminářích). Last update: TUCEK (11.09.2008)
|
|
||
Náplň kurzu:
Kurz se bude skládat z teoretické a praktické části. V teoretické části budou studenti seznámeni s konceptem vizuální sociologie, a to přibližně v rozsahu, který odpovídá zhruba obsahu knihy Piotra Sztompky (2007, viz. literatura). Teoretické znalosti studenti doplní četbou vybrané literatury (ze seznamu literatury). Části kurzu přesahující sociologický rámec tématu budou přednášet Ing. Václav Kostlán (fotograf) a Mgr. Michal Osuský (sociální psycholog), kurz bude doplněn o ukázky z již realizovaných výzkumů (v jednání). V praktické části, na kterou je kladen důraz především, budou studenti interpetovat díla již existující, budou provádět vlastní cvičení. V průběhu semestru bude probíhat systematická práce na společném pilotním projektu. V závěru semestru pak každý student vytvoří vlastní fotografický projekt, který bude obhajovat formou ústní zkoušky. Kurz je možné hodnotit jako náročný, nikoliv však množstvím požadovaných znalostí, nýbrž nároky kladenými na množství praktických cvičení. Témata přednášek: Úvodní hodina, seznámení se s problematikou, povinnosti studentů. Zarámování problematiky v kontextu společnosti pozdní doby. (Současná společnost jako vizuální cirkus) Sociologické oko a sociologická interpretace. (vytváření vlastních, sociologicky relevantních, fotografií) Vidět ve fotografii sociologii (interpretace existující fotografií a souborů fotografií, fotografické databáze) Teoretická východiska. (Stručný výčet teoretických relevatních teoretických východisek.) Sociálně psychologické aspekty fotografování. (Mgr. Osuský) Praktická ukázka výzkumu (v jednání) Technické aspekty fotografování (technika, kompozice, fotografické vidění apod., Ing. Kostlán) Fotografie očima fotografa (hodnocení fotografií z hleska technického, kompozičního, emocionálního, Ing. Kostlán). Závěrečná hodina, shrnutí poznatků. Zakončení a reflexe kurzu. Literatura: Základní literatura: Sztompka, Piotr: Vizuální sociologie. Fotografie jako výzkumná metoda. Praha: SLON.2007.
Vizuální sociologie: Bourdieu, Pierre: Photography. A Middle-brow Art. Cambridge: Polity Press. 1990. Evans, Jessica; Hall, Stuart: Visual Culture: The Reader. London: Sage.1999. Chaplin, Elizabeth: Sociology and Visual Reprezentation. London: Routledge. 1994. Leeuwen, Jewit (eds.): The Handbook of Visual Analysis. London: Sage. 2000 Rose, Gillian: Visual Methodologies. An Introduction to the Interpretation of Visual Methods. London: Sage.2001.
Obecně teoretické knihy s přesahem k vizuální sociologii: Goffman, Erwing: (texty v českém překladu) Baudrillard, Jean: (texty v českém překladu) Garfinkel, Harold: Studies in Ethnometodology. Englewood Cliffs: Pretence Hall. 1967.
Pozn.: Jedná se o orientační výčet základní literatury, nikoliv o vyčerpávající přehled. Všechny knihy jsou dostupné buď v Jinonické knihovně nebo u přednášejícího. V případě zájmu je možné dodat i další literaturu (často v elektronické podobě Last update: TUCEK (11.09.2008)
|