SubjectsSubjects(version: 983)
Course, academic year 2025/2026
   
Research Methods 1 - RP124
Title: SPP-Metody výzkumu 1
Guaranteed by: Department of Social Work (27-PSP)
Faculty: Protestant Theological Faculty
Actual: from 2025 to 2025
Semester: summer
Points: 4
E-Credits: 4
Examination process: summer s.:
Hours per week, examination: summer s.:2/0, C [HT]
Capacity: unknown / unknown (unknown)
Min. number of students: unlimited
4EU+: no
Virtual mobility / capacity: no
Key competences:  
State of the course: taught
Language: Czech
Teaching methods: full-time
Level:  
Is provided by: RPN124
Note: course can be enrolled in outside the study plan
enabled for web enrollment
Guarantor: doc. PhDr. Eva Křížová, Ph.D.
Interchangeability : RPK124
Is pre-requisite for: RPK224, RP222, RP451, RP224, RPN451
Is interchangeable with: RPK124
Annotation - Czech
Kurz seznamuje s obecnými vědeckými zásadami přípravy a realizace sociálního výzkumu a představuje základní témata kvantitativní metodologie. Vychází z cíle, že absolvent porozumí výzkumným krokům, jež budou dále prakticky rozvíjeny a prohlubovány ve volitelném předmětu "Výzkumná dílna" nebo na magisterském stupni vzdělávání. Absolvent kurzu je srozuměn s významem výzkumu pro sociální práci, dokáže rozpoznat i formulovat sociálně relevantní problémové situace, dokáže odlišit výzkum v sociální práci od výzkumu jiných sociálněvědních disciplin a rozumí procesu práce v kvantitativní metodologii. Dokáže porozumět výzkumnému sdělení na základě četby výzkumných článků. Důležitou součástí kurzu je praktický nácvik některých výzkumných kroků v hodinách nebo při zpracování zadaných úkolů.

Last update: Křížová Eva, doc. PhDr., Ph.D. (09.12.2022)
Aim of the course - Czech

Cílem předmětu je seznámit s teorií a praktickým využitím sociálního a sociologického výzkumu v sociální a pastorační práci. V úvodu kurzu budou vysvětleny základní pojmy a přístupy výzkumného procesu (paradigma, pozitivismus, fenomenologie, gnozeologie, výzkumný cyklus, výzkumný projekt, etika výzkumné práce). Na toto úvodní seznámení s pravidly vědy navazuje problematika kvantitativní výzkumné metodologie (hypotéza, operacionalizace, vzorek, techniky sběru dat). V kurzu budu předneseny základní pojmy statistického popisu dat (třídění 1. stupně). Součástí kurzu jsou praktické cvičení k vybraným krokům a účast studentů na nich je nezbytnou podmínkou udělení zápočtu. Kurz bude zakončen seznámením se zpracováním, interpretací a prezentací dat.

Last update: Křížová Eva, doc. PhDr., Ph.D. (11.04.2018)
Descriptors - Czech

sociální a sociologický výzkum, problémová situace, výzkumný cyklus, hypotéza, operacionalizace, vzorek, techniky sběru dat, dotazník, třídění 1. stupně

Last update: Křížová Eva, doc. PhDr., Ph.D. (30.06.2016)
Course completion requirements - Czech

Předmět bude zakončen písemným znalostním testem (60 minut), min.70 % správných odpovědí.
Studenti budou odevzdávat zpracované úkoly:
studenti denního studia v průběhu semestru, - účast a podíl na zpracování úkolů zadaných v hodinách je nezbytnou podmínkou udělení zápočtu. Úkoly jsou dokumentovány ve výukovém portálu.

Aktivní účast na jedné ze dvou skupinových prezentací je bezpodmínečnou podmínkou udělení zápočtu.


studenti kombinovaného studia předloží písemně zpracované úkoly na konci kurzu před testem. Úkoly jsou zadány ve výukovém portálu.

Last update: Křížová Eva, doc. PhDr., Ph.D. (10.04.2019)
Literature - Czech

Reichel Jiří: Kapitoly metodologie sociálních výzkumů Grada 2009, ISBN 978-80-247-3006-6.
Disman, M.: Jak se vyrábí sociologická znalost :příručka pro uživatele. Praha: Karolinum, 2000. ISBN 978-80-246-0139-7.

povinná četba 1) https://sreview.soc.cas.cz/pdfs/csr/1997/03/13.pdf

2) https://www.soc.cas.cz/publikace/socialni-integrace-imigrantu-na-rozhrani-mezi-docasnou-migraci-trvalym-usazenim



Časopis Sociální práce/Sociálna práce, rubrika Výzkumné sdělení
Sociologický časopis

Last update: Křížová Eva, doc. PhDr., Ph.D. (29.05.2022)
Teaching methods - Czech

přednášky, cvičení, četba, prezentace, aktivní zpracování zadaných úkolů

Last update: Křížová Eva, doc. PhDr., Ph.D. (11.04.2018)
Requirements to the exam - Czech

znalost problematiky dle sylabu, zpracování úkolů, aktivní účast na práci v hodinách

Last update: Křížová Eva, doc. PhDr., Ph.D. (12.06.2018)
Syllabus - Czech

Témata:
1. Smysl a význam sociálního výzkumu, témata, významné příklady 2. Východiska a hodnoty vědecko-výzkumné práce 3. Výzkumný proces/cyklus 4. Kvantitativní a kvalitativní metoda- základní přehled rozdílů 5. Proces výzkumné práce v kvantitativní metodologii- příprava, operacionalizace, formulace hypotéz, výběr vzorku, tvorba dotazníku 6. Sběr dat a příprava pro zpracování 8. Metody zpracování a interpretace kvantitativních dat 9. Odborný text jako výstup - struktura odborného sdělení, zásady psaní a prezentace odborných textů

aktuálně podle http://moodle.etf.cuni.cz/moodle/course/view.php?id=355

Last update: Křížová Eva, doc. PhDr., Ph.D. (09.12.2022)
Learning resources - Czech

Kurz v Moodlu: https://moodle.etf.cuni.cz/moodle/course/view.php?id=995

Klíč k zápisu: METKVANT

Last update: Širka Zdenko, Mgr., Th.D. (05.10.2023)
Entry requirements - Czech

aktivní znalost českého jazyka

Last update: Křížová Eva, doc. PhDr., Ph.D. (30.06.2016)
Registration requirements - Czech

aktivní znalost českého jazyka, písemný i ústní projev

Last update: Křížová Eva, doc. PhDr., Ph.D. (30.06.2016)
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html