SubjectsSubjects(version: 964)
Course, academic year 2024/2025
   Login via CAS
Didactics and management of music presentation - OPNS4H032A
Title: Didaktika a management prezentace hudby
Guaranteed by: Katedra hudební výchovy (41-KHV)
Faculty: Faculty of Education
Actual: from 2024 to 2024
Semester: winter
E-Credits: 3
Examination process: winter s.:
Hours per week, examination: winter s.:1/1, Ex [HT]
Extent per academic year: 0 [hours]
Capacity: unlimited / unlimited (unknown)
Min. number of students: unlimited
4EU+: no
Virtual mobility / capacity: no
State of the course: taught
Language: Czech
Teaching methods: full-time
Note: course can be enrolled in outside the study plan
enabled for web enrollment
priority enrollment if the course is part of the study plan
Guarantor: prof. PhDr. Stanislav Pecháček, Ph.D.
PhDr. Magdalena Saláková, Ph.D.
Teacher(s): Mgr. Petr Kadlec, Ph.D.
MgA. Iva Nevoralová
Annotation -
How can one learn the relationship to music? How can we help someone who has no relationship with music to find it, break the barrier of obstacles and even mistrust, and develop that relationship and live it? And what are strong examples of when music can dramatically change human life? Learning outcomes of the course unit The aim of the course is to familiarize with the organizational, promotional and economic components of concert life. Organizational, administrative, legal, financial and ethical principles of musical life and operating music practice. Part of the course is familiarization with music agency, publishing practice, the basics of copyright and economics.
Last update: Valášek Marek, doc. Mgr. MgA., Ph.D. (30.12.2023)
Descriptors - Czech
Doba očekávané přípravy na 1 hodinu přednášky 40 minut
Doba očekávané přípravy na 1 cvičení 50 minut
Samostudium literatury (za semestr) 8 hodin
Práce se studijními materiály (za semestr) 4 hodiny
Plnění průběžných úkolů (za semestr) 8 hodin
Plnění předmětu
Seminární práce 6 hodin
Příprava na zápočet 8 hodin
Last update: Valášek Marek, doc. Mgr. MgA., Ph.D. (10.09.2024)
Course completion requirements - Czech

90% účast na výuce

návštěva alespoň dvou edukačních akcí a vypracování písemné reflexe

přečtení textu Vladimíra Helferta "Základy hudební výchovy na nehudebních školách"- nad Helfertovým textem a písemnými reflexemi edu-akcí pak ve zkouškovém období proběhne, s každým individuálně, klasifikovaný zápočet 

Last update: Stříteská Leona, PhDr., Ph.D. (11.09.2024)
Literature - Czech

Drábek, V.: ABC výchovných koncertů, 1988.

ŠTILEC, J. Úvod do hudebního managementu. AMU : Praha, 2011.

HAGOORT, G. Umělecký management v podnikatelském stylu. KANT 2010, s. 301, ISBN 9788074370083.

Autorský zákon.

Last update: Valášek Marek, doc. Mgr. MgA., Ph.D. (30.12.2023)
Syllabus - Czech

Myšlenka edukačních programů v České filharmonii.

- Jak mohou vypadat komentované koncerty?- Jak (nejen ve výuce) pracovat s hudbou a tichem?

Význam komunitní hudby
Globálně je komunitní hudba (KH) rostoucí oblastí dynamického výzkumu. Toto sezení začíná krátkou diskusí o mnoha aspektech KH a poté poskytuje přehled jednoho příkladu toho, jak síla hudby může dramaticky změnit kvalitu života osob s demencí.

2. Konceptualizace, rozvoj a údržba nové hudební organizace
V tomto sezení diskutujeme o krocích nutných k založení nové umělecké organizace a zkoumáme organizační, administrativní, ekonomické a umělecké aspekty zahájení takového úsilí.

3. Správa umělců
Úspěch umělce závisí na jeho schopnosti být vyhledáván na jevišti. Být umělcem však vyžaduje mnohem víc než jen předvádět své dovednosti před vnímavým publikem. Otázky, jako je management, turné, nahrávání, autorská práva, finance, zajištění logistiky a plánování a zkoušení/leštění optimálního programu (programů), to vše musí být pokryto ještě před začátkem praxe.

4. Role, načasování a místo soutěže pro amatérské a profesionální umělce
Motivující, a někdy i demotivující, tato sekce shrnuje výzvy hudebníků (od dětí až po profesionály) s tímto žánrem představení.

5. Výchovné koncerty
Tato část se zabývá tím, jak mohou výchovné koncerty profesionálů a souborů podpořit zvýšenou účast mládeže na hudbě a také zajistit rovný přístup k profesionálním uměleckým zkušenostem pro všechny studenty.

Last update: Stříteská Leona, PhDr., Ph.D. (13.09.2024)
Learning resources - Czech

-

Last update: Valášek Marek, doc. Mgr. MgA., Ph.D. (30.12.2023)
Learning outcomes - Czech

Student

- pronikne k základnímu poslání hudebních edukačních pořadů, pozná jejich variabilitu a diferenciaci zaměření na různé zájmové skupiny

- seznámí se s organizační, propagační a ekonomickou složkou koncertního života

- navštíví a analyzuje celoroční cyklus edukačních pořadů z pohledu koncepčního, metodického, organizačního; zformuluje pozitiva i negativa

- vytvoří komplexní hudebně didaktický projekt, včetně právního, organizačního, administrativního, finančního zajištění

Last update: Valášek Marek, doc. Mgr. MgA., Ph.D. (10.09.2024)
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html