SubjectsSubjects(version: 945)
Course, academic year 2023/2024
   Login via CAS
General and Historical Geology - OKBB4B021A
Title: Všeobecná a historická geologie
Guaranteed by: Katedra biologie a environmentálních studií (41-KBES)
Faculty: Faculty of Education
Actual: from 2021
Semester: summer
E-Credits: 4
Examination process: summer s.:
Hours per week, examination: summer s.:0/0, C+Ex [HT]
Extent per academic year: 14 [hours]
Capacity: unknown / unknown (60)
Min. number of students: unlimited
4EU+: no
Virtual mobility / capacity: no
State of the course: taught
Language: Czech
Teaching methods: combined
Teaching methods: combined
Note: course can be enrolled in outside the study plan
enabled for web enrollment
priority enrollment if the course is part of the study plan
Guarantor: doc. RNDr. Vasilis Teodoridis, Ph.D.
Teacher(s): doc. RNDr. Vasilis Teodoridis, Ph.D.
Pre-requisite : OKBB4B013A
Annotation -
Last update: doc. RNDr. Vasilis Teodoridis, Ph.D. (22.01.2024)
The subject discusses and explains in detail the issues of geology associated with the following thematic areas: Development of the Solar System and the formation of the Earth, the Earth's interior, an overview of theories about the formation of the Earth, the rock cycle, plate tectonics, rock deformation and small tectonics, structures formed by igneous rocks, formation and deposition Earth's layers, layers, assemblages, concordance, discordance and age of rocks, significance of fossils, external geological factors (water cycle, action of watercourses, lakes and the sea, action of ice and wind, gravity and organisms, human influence), karst and pseudokarst phenomena , basics of pedology, regional geology of the Czech Republic. The part dedicated to historical and stratigraphic geology will be focused on the characteristics of the main events in the non-living and living world in individual periods of geological history and their recording on the territory of the Czech Republic (Archaic, Proterozoic, Paleozoic, Mesozoic and Cenozoic).
Descriptors - Czech
Last update: doc. RNDr. Vasilis Teodoridis, Ph.D. (22.01.2024)

Rozklad přímé i nepřímé studijní zátěže předmětu: Přímá a nepřímá výuková zátěž vychází z kreditového hodnocení vyučovaného předmětu (4 kredity) a je stanovena na 112 hodin. Přímá výuka odpovídá 90 min./týden u přednášek a 90 min./14 dní u cvičení pro studenty prezenční formy a 630 min./semestr pro studenty kombinované formy. Nepřímá výuka je vázaná na časovou dotaci spojenou s přípravou na 1 vyučovací hodinu přednášky a cvičení, což odpovídá 20 min., resp. 60 min., časem na samostudium literatury a práci se studijními materiály za semestr (18 hodin), časem na plnění průběžných úkolů (10 hodin) a časem na přípravu na zápočet a zkoušku v rámci plnění předmětu (8 a 20 hodin). Uvedené časové dotace jsou odhady a hodnoty se mohou zásadně měnit v závislosti na individualitě studenta.

Distanční výuka s ohledem na možný "comeback Covid-19" by probíhala ve formě on-line výuky, on-line konzultace, zadávání úkolů distančně na MS Teams. Nicméně za normálního výukového režimu je MS Teams využíváno jako nástroj komunikace, konzultace a prostředí pro zadávání a plnění průběžných úkolů či průběžné testování. Platí pro studenty prezenční i kombinované formy.

_____________________________________________________

MS Team pro prezenční studenty:

PEDF - Všeobecná a historická geologie (PS) | Obecné | Microsoft Teams

MS Teams pro kmbinované studenty:

PEDF - Všeobecná a historická geologie (KS) | Obecné | Microsoft Teams

Literature - Czech
Last update: doc. RNDr. Vasilis Teodoridis, Ph.D. (09.08.2019)

Grotzinger, J., Jordan, T.H., 2014. Understanding Earth, 7th Edition. W.H. Freeman and Co., 650 pp, ISBN 978-1464138744.

Cháb, J. et al., 2008. Stručná geologie základu Českého masivu a jeho karbonského a permského pokryvu. Česká geologická služba, 283 pp, ISBN 978-80-7075-703-1.

Chlupáč, I. (2002): Geologická minulost České republiky, Academie, Praha.

Kachlík V., Chlupáč I., 2008. Základy geologie. Historická geologie. Karolinum Praha, 342 pp, ISBN 978-80-246-0212-7.

Klomínský, J. (1994): Geologický atlas České republiky – Stratigrafie. ČGÚ, Praha

Kováč, M., Mihalík, J., Plašienka, D. Maťo, Ľ (1993): Alpínsky vývoj Západných Karpát, PřF, MU, Brno.

Mísař, Z. a kol. (1982): Geologie ČSSR I. - Český masív, SNP, Praha.

Mišík, M., Chlupáč I., Ciha I. (1985): Stratigrafická a historická geológia, SPN, Bratislava.

Petránek, J. et al., 2016. Encyklopedie geologie. Česká geologická služba, 349 pp, ISBN 978-80-7075-901-1.

Plummer Ch., McGeary D., Carlson, D., Hammersley, L., 2012. Physical Geology, 14th Edition. McGraw-Hill Education, 704 pp, ISBN 978-0073369389.

Requirements to the exam - Czech
Last update: doc. RNDr. Vasilis Teodoridis, Ph.D. (22.01.2024)

zápočet (z) – aktivní účast na cvičení (prezenční studium), resp. seminářích přímé výuky (kombinované studium), vypracovaný a odevzdaný Úkol 1: "Stratigrafie - rekonstrukce a časování geologických procesů", Úkol 2: "Tektonické praktikum 1 a 2" a Úkol 3: Seminární práce "Regionální geologie okolí mého bydliště" v maximálním rozsah 2 stran A4 textu.

zkouška (Zk) – ústní zkoušení v rozsahu sylabu (viz také okruhy otázek).

PODMÍNKOU (PREREKVIZITOU) ZKOUŠKY JE UDĚLENÝ ZÁPOČET!

Syllabus - Czech
Last update: doc. RNDr. Vasilis Teodoridis, Ph.D. (22.01.2024)

OBSAH PŘEDÁŠKY:

1.-2. Úvod do všeobecné geologie: úvod a vymezení geologie. Vznik a stavba Země: teorie vzniku vesmíru a sluneční soustavy (Slunce, planet, Měsíce); vznik Země, vznik a diferenciace jednotlivých geosfér; metody studia složení a stavby Země, meteority, seismický model; charakteristika základních geosfér, zemská kůra (oceánská a kontinentální kůra), zemský plášť (svrchní a spodní), zemské jádro (vnější a vnitřní); magnetické pole Země, paleomagnetismus, Milankovičovy cykly; energetická bilance planety Země, látková bilance geologických procesů (horninový cyklus, cyklus vody, cyklus uhlíku).

3.-4. Teorie deskové tektoniky: stručný přehled vývoje konceptu deskové tektoniky (kontinentální drift, magnetické anomálie a rozpínání oceánského dna, vulkanismus nad horkými skvrnami); řídící mechanismy a podmínky pro pohyb litosférických desek; typy deskových rozhraní a jejich charakteristika: divergentní (středooceánské hřbety, kontinentální rifty), konvergentní (ostrovní oblouky, aktivní kontinentální okraje a kolizní orogenní pásma) a transformní; určování relativního a absolutního pohybu litosférických desek; pohyb kontinentů v geologické minulosti, paleogeografie. Orogeneze: desková tektonika (kolize oceán-oceán, kontinent-oceán, kontinent-kontinent), Wilsonův geotektonický cyklus.

5. Horninový cyklus: základní typy hornin; magmatismus (plutonismus a vulkanismus): vznik, lokalce a klasifikace magmatu, hlubinné, žilné a výlevné magmatické horniny a jejich typická tělesa a geologické jevy s nimi spojené (plutony, xenolity, žíly, sopouchy, lakolity), vulkanismus: typy láv, pyroklastický materiál, základní typy sopek, jevy spjaté s vulkanickou činností (zemětřesení, hydrotermální aktivita, sopečné plyny).

6.-7. Vnější geologické procesy I.: přehled základních vnější geologických činitelů (voda, led, vítr) a procesů, které způsobují na zemském povrchu (zvětrávání, transport a ukládání); podzemní voda (voda v horninovém prostředí a její pohyb, zdroje pitné vody a znečištění, prameny); geologická činnost tekoucí vody (eroze, transport, sedimentace, klasifikace říčních toků, delty a estuárie, říční terasy, erozní cyklus); jezera (geneze a zánik, klasifikace); krasové jevy (povrchové, podpovrchové); geologická činnost moře (morfologie mořského dna, pohyby mořské vody, eroze, mořské sedimenty).

8.-9. Vnější geologické procesy II.: geologická činnost ledu (geneze a klasifikace ledovců, erozní činnost, glaciální a glaciofluviální jevy, glaciály a interglaciály a jejich příčiny); geologická činnost větru (eroze, sedimenty a jevy, klasifikace pouští); geologické účinky gravitace (svahové pohyby, turbiditní proudy); geologická činnost organismů (erozní a tvořivá činnost, klasifikace korálových útesů).

10.-12. Pedologie: definice a základní pojmy; půdní složky (pevná, kapalná a plynná fáze); pedogeneze a její faktory (matečná horniny, podnebí, reliéf, biosféra, člověk, čas); půdotvorné procesy (zvětrávání, humifikace, rešelinění, halmyrolýz, laterizace, kalcifikace, podzolizace, regradace, degradace půd); základní charakteristiky půdního profilu a půdní horizonty (horizont T, O, A, B, G, E, S, C, M a D); základní typy půd a jejich rozšíření v ČR; klasifikační systém půd, tj. tradiční „školní“ přístup vs. vědecká klasifikace.

 

OBSAH CVIČENÍ:

1. Stratigrafie: vymezení, základní stratigrafické jednotky: (stratotyp, stratigrafická hranice), vrstva, vrstevní sled, skrytá, úhlová diskordance, stratigrafický hiát, litostratigrafické jednotky (skupina, souvrství, člen, vrstva), jednotky magnetostratigrafické polarity, biostratigrafické jednotky (zóna rozsahu taxonu, zóna společného rozsahu, indexové zkameněliny), zkameněliny, chronostratigrafické jednotky (stupeň, oddělení, útvar, eratem, eonotem; chronostratigrafická škála/tabulka), geologický čas a jeho záznam v horninách (absolutní a relativní datování hornin), zákony a principy stratigrafie a geologie (zákon superpozice, stejných zkamenělin, protínání geologických těles, zákon ireverzibility vývoje, princip aktualismu). Deformace hornin v zemské kůře: základní pojmy a definice, typy deformací a faktory jejich vzniku, duktilní deformace (vrásy, brachysynklinala, brachyantiklinála), křehké deformace (zlomy, vertikální zlomy /pokles, zdvih, přesmyk, příkrov/, horizontální zlomy, pukliny). 

2. Regionální geologie ČR: základní geologické jednotky na území ČR – jejich vymezení v rámci Českého masívu (moldanubikum, bohemikum, saxothuringikum, moraviosilezikum) a Západních Karpat (internidy a externidy); geologická mapa a její náležitosti, vývoj Českého masívu v kontextu deskové tektoniky: prevariský vývoj ČM – typické horniny, prostředí geneze, vztahy k okolním jednotkám (moldanubikum, bohemikum, saxothuringikum a moravosilezika); variská orogeneze a její projevy v ČM (deformace, magmatismus, metamorfóza, vznik ložisek nerostných surovin).

3. Hadaikum, archaikum, proterozoikum: stručný přehled hlavních událostí v geologickém vývoji Země (nejstarší horniny, vývoj atmosféry, hydrosféry a biosféry), paleogeografie, důležité etapy ve vývoji živého světa (první prokaryota a eukaryota, první mnohobuněční), kadomská orogeneze, horniny proterozoika na území ČR. Práce s geologickou mapou ČR.

4. Paleozoikum: časové vymezení a dělení, paleogeografie a vývoj klimatu, důležité etapy ve vývoji živého světa (kambrická exploze, výstup života na souš, velká vymírání), hlavní skupiny živočichů a rostlin, kaledonská a variská orogeneze (kolaps variského orogénu), výskyt horniny paleozoika na území ČR. Práce s geologickou mapou ČR.

5. Mesozoikum: časové vymezení a dělení, paleogeografie a vývoj klimatu, důležité etapy ve vývoji živého světa (rozvoj mořských a suchozemských ekosystémů, vymírání), hlavní skupiny živočichů a rostlin, alpinská orogeneze, výskyt horniny mezozoika na území ČR. Kenozoikum: časové vymezení a dělení, paleogeografie a vývoj klimatu, důležité etapy ve vývoji živého světa (rozvoj mořských a suchozemských ekosystémů, vymírání), hlavní skupiny živočichů a rostlin, alpinská orogeneze, výskyt horniny kenozoika na území ČR. Práce s geologickou mapou ČR

6-7. Terénní praxe: exkurze Praha (Hlubočepy, Braník) demonstrace paleozoických hornin a souvisejících geologický jevů – znalostní aspekt: poznávání hornin, sedimentace, disharmonické vrásnění, zlomy, turbidity, magmatismus, kontaktní metamorfóza, silurské a spodnodevonské ekosystémy; kompetenční aspekt: odebírání geologických vzorků/zkamenělin, konzervace a přeprava, práce s geologickým kompasem a geologickou mapou.

Course completion requirements - Czech
Last update: doc. RNDr. Vasilis Teodoridis, Ph.D. (18.01.2023)

zápočet (z) – aktivní účast na cvičení (prezenční studium), resp. seminářích přímé výuky (kombinované studium), vypracovaný a odevzdaný Úkol 1: "Stratigrafie - rekonstrukce a časování geologických procesů", Úkol 2: "Tektonické praktikum 1 a 2" a Úkol 3: Seminární práce "Regionální geologie okolí mého bydliště" v maximálním rozsah 2 stran A4 textu.

zkouška (Zk) – ústní zkoušení v rozsahu sylabu (viz také okruhy otázek).

PODMÍNKOU (PREREKVIZITOU) ZKOUŠKY JE UDĚLENÝ ZÁPOČET!

Learning resources - Czech
Last update: doc. RNDr. Vasilis Teodoridis, Ph.D. (22.01.2024)

Studijní opory

Studijní opory (studijní materiály, záznamy přednášek a cvičení) jsou volně k dispozici po přihlášení do MS Teams a jsou totožné pro studenty prezenční i kombinované formy.

_____________________________________________________

MS Team pro prezenční studenty:

PEDF - Všeobecná a historická geologie (PS) | Obecné | Microsoft Teams

MS Teams pro kmbinované studenty:

PEDF - Všeobecná a historická geologie (KS) | Obecné | Microsoft Teams

 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html