The main aim is to enhance the knowledge from the course Probability and
statistics. Attention will be paid especially to the principles of
estimation and hypothesis testing, to the theory and applications of the
linear model, and to an overview of other useful statistical methods.
Last update: G_I (16.03.2011)
Prohloubení a rozšíření poznatků ze statistiky, zejména principy teorie odhadu a testování hypotéz, podrobné
odvození a vysvětlení lineárního modelu a stručný přehled nejpoužívanějších statistických metod.
Předpokládají se znalosti v rozsahu bakalářského kursu NMAI059 Pravděpodobnost a statistika.
Aim of the course -
Last update: G_M (27.05.2008)
Basic statistical methods, estimation and testing and their use in practice will be presented.
Last update: G_M (27.05.2008)
Cílem předmětu je seznámit studenty se základními postupy matematické statistiky, konstrukcí jednoduchých odhadů a testů a jejich praktickým využitím.
Course completion requirements -
Last update: doc. RNDr. Zdeněk Hlávka, Ph.D. (06.10.2017)
Conditions for obtaining the credit (zápočet): active participation in the exercises and successful solving of a written assignment. The nature of the credit does not allow it to be repeated. Acquiring credit is a prerequisite for attending the exam.
Last update: doc. RNDr. Zdeněk Hlávka, Ph.D. (24.04.2020)
Podmínky pro získání zápočtu: účast na cvičení a úspěšné vyřešení písemného zápočtového úkolu. Charakter zápočtu neumožňuje jeho opakování. Získání zápočtu je nutná podmínka pro účast na zkoušce.
Je pravděpodobné, že se značná část zkoušek či zápočtů může konat distanční formou. Závisí to na vývoji aktuální situace a a jakékoli změně budete včas informováni.
Literature - Czech
Last update: doc. RNDr. Zdeněk Hlávka, Ph.D. (05.09.2012)
Anděl J., Statistické metody, MATFYZPRESS, Praha 1998.
Cipra T., Analýza časových řad s aplikacemi v ekonomii, SNTL/ALFA, Praha 1986.
Zvára K., Regrese, MATFZYPRESS, Praha 2008.
Teaching methods -
Last update: G_M (29.05.2008)
Lecture+exercises..
Last update: G_M (29.05.2008)
Přednáška+cvičení.
Requirements to the exam -
Last update: doc. RNDr. Zdeněk Hlávka, Ph.D. (06.10.2017)
The exam consists of a written and oral part. The written part is preceded by an oral part. Failing the written part means that the whole exam has been failed (and the oral part does not take place). Failing the oral part means that both the written and oral part of the exam must be repeated. The note is determined on the basis of both the written and the oral parts.
The written part consists of examples addressing topics corresponding both to what was presented during the lectures and exercises and to the syllabus of the subject.
Requirements for the oral part of the exam correspond to the syllabus of the subject in the scope that was presented at the lecture.
Last update: doc. RNDr. Zdeněk Hlávka, Ph.D. (06.10.2017)
Zkouška sestává z písemné a ústní části. Písemná část předchází části ústní, její nesplnění znamená, že celá zkouška je hodnocena známkou nevyhověl(a) a ústní částí se již nepokračuje. Nesložení ústní části znamená, že při příštím termínu je nutno opakovat obě části zkoušky, písemnou i ústní. Známka ze zkoušky se stanoví na základě hodnocení písemné i ústní části.
Písemná část bude sestávat z příkladů z témat, která korespondují se sylabem přednášky a současně odpovídají tomu, co bylo prezentováno na cvičení nebo na přednášce.
Požadavky u ústní části zkoušky odpovídají sylabu předmětu v rozsahu, který byl prezentován na přednášce.
Syllabus -
Last update: doc. RNDr. Zdeněk Hlávka, Ph.D. (10.09.2013)
Random variable, normal distribution and some related distributions,
central limit theorem.
Random sample, estimator, maximum likelihood method, moment estimators,